Connect with us

GSPN

CROSS COUNTRY RESULTS SEP. 23

[sixcol_five_last]

Guam High vs. FD/AOLG

Varsity Boys 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Wayne Owen Guam High 18:30.00 1
2 Jaden Pangelinan Father Duenas 18:35.00 2
3 Nathan Abril Father Duenas 18:40.00 3
4 Shayne Aricayos Father Duenas 19:16.00 4
5 Jacen Blackburn Guam High 19:30.00 5
6 Tyler Thorne Guam High 19:54.00 6
7 Robert Kranz Guam High 20:19.00 7
8 Jake Harrold Guam High 20:20.00 8
9 Brandon Flores Father Duenas 20:23.00 9
10 Jeff Aggabao Father Duenas 20:32.00 10
11 Keith Zachary Guam High 20:33.00 11
12 Bailey Ward Guam High 20:49.00 12
13 Jace Santos Father Duenas 21:05.00 13
14 Ginga Ikeda Father Duenas 21:16.00 14
15 Tristan Magdalera Father Duenas 21:31.00 —
16 Arthur Owen Guam High 21:32.00 —
17 Ronald Lindhart Guam High 21:55.00 —
18 Kyle Ward Guam High 22:56.00 —
19 Corey Duenas Father Duenas 23:04.00 —
20 Paul Tominez Guam High 23:31.00 —
21 Gyles Valencia Father Duenas 23:58.00 —
22 Tristan Paulino Father Duenas 24:16.00 —
23 Nathaniel Santos Father Duenas 24:17.00 —
24 Christopher Quinn Guam High 24:24.00 —
25 Jay Milan Father Duenas 24:25.00 —
26 Steve Louis Guam High 24:50.00 —
27 Dane Jorgensen Guam High 24:53.00 —
28 Unknown Unknown Guam High 25:07.00 —
29 Lucas Martin Father Duenas 25:35.00 —
30 Henry Santos Guam High 25:41.00 —
31 Issac Barrett Guam High 26:41.00 —
32 Jacob San Nicolas Father Duenas 27:10.00 —
33 Alette McGuire Guam High 27:29.00 —
34 Aaron Martin Father Duenas 27:38.00 —
35 Carlo Villegas Father Duenas 28:25.00 —

Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Guam High 27 1 5 6 7 8 11 12
Total Time: 1:38:33 Average: 19:42.60 1-5 Split: 1:50
2 Father Duenas 28 2 3 4 9 10 13 14
Total Time: 1:37:26 Average: 19:29.20 1-5 Split: 1:57

Varsity Girls 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Emma Martin Guam High 21:59.00 1
2 Lisa Oviedo Guam High 25:05.00 2
3 Loren Magante Guam High 25:22.00 3
4 Eliana Koshiba Academy of Our Lady 26:25.00 4
5 Arisa Barcinas Academy of Our Lady 27:15.00 5
6 Jonelle Sayama Academy of Our Lady 27:18.00 6
7 Heather Bossart Guam High 27:46.00 7
8 Abbigail Emmerling Guam High 28:12.00 8
9 Aisha Melendez Guam High 28:30.00 9
10 Fina Garcia Academy of Our Lady 28:35.00 10
11 Aubrienne Pangindian Academy of Our Lady 30:06.00 11
12 Danielle Bossart Guam High 30:13.00 12
13 Audrey Meno Guam High 30:50.00 —
14 Meghan Chico Academy of Our Lady 30:57.00 13
15 Maurissa Sayama Academy of Our Lady 33:09.00 14
16 Aiyana Shedd Academy of Our Lady 38:01.00 —
17 Morgan Quiniey Academy of Our Lady 38:22.00 —

Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Guam High 21 1 2 3 7 8 9 12
Total Time: 2:08:24 Average: 25:40.80 1-5 Split: 6:13
2 Academy of Our Lady 36 4 5 6 10 11 13 14
Total Time: 2:19:39 Average: 27:55.80 1-5 Split: 3:41

Sanchez vs. Harvest

Varsity Boys 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Kevin Cho Harvest 19:10.00 1
2 Ben Middlebrook Harvest 19:45.00 2
3 Eeland Willter Harvest 19:57.00 3
4 John Garcia Sanchez 20:02.00 4
5 Benjamin Tevid Harvest 20:17.00 5
6 Aaron Castro Sanchez 20:35.00 6
7 Jonah Jones Harvest 21:08.00 7
8 John Buan Sanchez 21:15.00 8
9 Evander DeGuzman Sanchez 21:24.00 9
10 Nikko Capati Sanchez 21:35.00 10
11 Anthony Castro Sanchez 21:38.00 11
12 William Sablan Sanchez 21:54.00 12
13 Andrew Baranda Sanchez 22:22.00 —
14 Jiyoo Lee Harvest 22:29.00 13
15 Yzaack Pecson Harvest 22:59.00 14
16 Allan Santos Sanchez 23:23.00 —
17 Kristian Cercado Sanchez 23:42.00 —
18 Rolland Ocampo Sanchez 23:44.00 —
19 Ryan Nucum Sanchez 24:04.00 —
20 Benjamin Mills Harvest 24:38.00 —
21 Miguel Cordero Harvest 24:39.00 —
22 Masato Quinene Harvest 25:09.00 —
23 Jevin Tai Harvest 25:43.00 —
24 Ian Valencia Sanchez 26:11.00 —
25 Drew Guerrero Harvest 26:33.00 —
26 Royce Bautista Sanchez 26:34.00 —
27 Dean Nilo Sanchez 26:41.00 —
28 Jethro Capati Sanchez 26:52.00 —
29 Randall Wiegand Harvest 27:10.00 —
30 Charles Roque Sanchez 27:44.00 —
31 Michael Ocampo Sanchez 27:48.00 —
32 Anthony Chargualaf Harvest 28:29.00 —
33 Gian Paras Sanchez 28:37.00 —
34 Joseph Tuazon Harvest 29:40.00 —
35 Jyrone Lazaga Sanchez 29:48.00 —
36 Giordan Kho Sanchez 30:38.00 —
37 Shawn Lim Harvest 31:47.00 —
38 Michael Su Harvest 31:56.00 —

Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Harvest 18 1 2 3 5 7 13 14
Total Time: 1:40:17 Average: 20:03.40 1-5 Split: 1:58
2 Sanchez 37 4 6 8 9 10 11 12
Total Time: 1:44:51 Average: 20:58.20 1-5 Split: 1:33

Varsity Girls 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Domini Prudente Harvest 24:37.00 1
2 Kristin Bower Harvest 25:21.00 2
3 Mia Chabanne Harvest 25:37.00 3
4 Mia Aquino Sanchez 25:47.00 4
5 Eva Laserna Sanchez 26:56.00 5
6 Jeanie Nguyen Sanchez 27:16.00 6
7 Katalina Day Harvest 27:25.00 7
8 Andraya Quiambao Harvest 27:36.00 8
9 Xiao Mei Su Harvest 27:58.00 9
10 Kheila OCampo Sanchez 28:05.00 10
11 Danielle Cubacub Harvest 28:12.00 11
12 Kotiha Nakamura Harvest 28:15.00 —
13 Kayla Aquino Sanchez 28:46.00 12
14 Megan Delfin Sanchez 29:15.00 13
15 Jane Baik Harvest 29:27.00 —
16 Jazmine Duenas Sanchez 30:00.00 14
17 Adhara Balansay Sanchez 30:22.00 —
18 Fumika Umeda Harvest 30:31.00 —
19 Guiao Janelle Sanchez 31:31.00 —
20 Shaileen Espino Sanchez 31:47.00 —
21 Unknown Unknown Harvest 31:58.00 —
22 Serena Barasi Sanchez 32:17.00 —

Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Harvest 21 1 2 3 7 8 9 11
Total Time: 2:10:36 Average: 26:07.20 1-5 Split: 2:59
2 Sanchez 37 4 5 6 10 12 13 14
Total Time: 2:16:50 Average: 27:22.00 1-5 Split: 2:59

St. John’s vs. St. Paul

Varsity Boys 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Shusuke Maeda St. Johns 17:46.00 1
2 Jason Aquino St. Paul 18:25.00 —
3 Vince Serrano St. Johns 20:02.00 2
4 Jeff Yoo St. Johns 20:40.00 3
5 Fujin Shimoda St. Johns 21:00.00 4
6 Enjhay Serrano St. Johns 21:06.00 5
7 Unknown Unknown St. Paul 21:08.00 —
8 William Lee St. Johns 21:20.00 6
9 Matthew Alegria St. Johns 21:28.00 7
10 Charison Ro St. Johns 21:42.00 —
11 Victor Jung St. Paul 23:13.00 —
12 Unknown Unknown St. Paul 25:21.00 —
13 Jacob Ishizu St. Johns 27:18.00 —
14 Michael Sule St. Johns 27:19.00 —
15 Thomas Untalan St. Johns 27:37.00 —
16 Junmao Wang St. Johns 27:42.00 —
17 Nick Rhee St. Johns 28:11.00 —
18 Matthew Manaloto St. Johns 28:33.00 —

Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 St. Johns 15 1 2 3 4 5 6 7
Total Time: 1:40:34 Average: 20:06.80 1-5 Split: 3:20

Varsity Girls 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Jaia Jia Zhang St. Johns 20:54.00 —
2 Anne Zou St. Johns 26:54.00 —
3 Sowon Min St. Johns 28:37.00 —

Southern vs. St. Thomas

Varsity Boys 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Sydney Talledo Southern 18:15.00 1
2 Albert Linder Southern 18:30.00 2
3 Christian Gico Southern 20:22.00 3
4 Ken Sekine Southern 20:28.00 4
5 Richard Celeste Southern 21:13.00 5
6 John Blas Southern 21:25.00 6
7 Ryan Teologo Southern 21:29.00 7
8 Roaquin Mendiola Southern 22:52.00 —
9 Daniel Lenguin Southern 24:18.00 —
10 Vince Brigino Southern 24:49.00 —
11 Dominic Couzijn St. Thomas 25:33.00 —
12 Albert Juaneza Southern 25:44.00 —
13 Neil Tirador Southern 27:52.00 —
14 Adrian Teologo Southern 29:05.00 —
15 Zachary Malalis Southern 32:40.00 —
16 Jake Tagalog Southern 40:56.00 —

Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Southern 15 1 2 3 4 5 6 7
Total Time: 1:38:48 Average: 19:45.60 1-5 Split: 2:58

Varsity Girls 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Ianthe Porras Southern 24:18.00 —
2 Rosalyn Mikel St. Thomas 25:59.00 —
3 Charlene Catunao Southern 29:23.00 —
4 Jessica Pierce Southern 32:43.00 —

JFK vs. Okkodo

Varsity Boys 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 John Aquino John F Kennedy 15:57.00 1
2 Michael Murphy John F Kennedy 18:11.00 2
3 Mark Yoshida Okkodo 18:13.00 3
4 Karl Joshua Almoite John F Kennedy 18:20.00 4
5 ReyJohn Flores John F Kennedy 18:52.00 5
6 Kennedy Macatuno John F Kennedy 19:43.00 6
7 Gion Buenavides John F Kennedy 20:24.00 7
8 John Conducto John F Kennedy 20:32.00 8
9 Austin Ignacio John F Kennedy 20:46.00 —
10 Arkel Rodriguez Okkodo 21:11.00 9
11 Beato Manglona John F Kennedy 21:26.00 —
12 Christopher Andrada John F Kennedy 21:38.00 —
13 Jeremy DelCastillo Okkodo 22:05.00 10
14 Jayce Meno John F Kennedy 22:20.00 —
15 John Olandez Okkodo 22:26.00 11
16 Joshua Tingson John F Kennedy 22:40.00 —
17 Takashi Buccat Okkodo 22:46.00 12
18 Jonah Sablan John F Kennedy 22:53.00 —
19 Ryker Garcia Okkodo 22:54.00 13
20 John Sazon Okkodo 23:16.00 14
21 Joseph Munoz Okkodo 23:59.00 —
22 Christian Acosta Okkodo 24:04.00 —
23 Johhny Quitugua John F Kennedy 24:04.00 —
24 John Macatuno John F Kennedy 24:17.00 —
25 Ronald Marfega Okkodo 24:19.00 —
26 Christopher Espinosa John F Kennedy 24:25.00 —
27 Thomas Mendiola Okkodo 24:27.00 —
28 Unknown Unknown Okkodo 24:51.00 —
29 Michael DeLeon Okkodo 24:52.00 —
30 Kurt Almoite Okkodo 25:00.00 —
31 Steven Stoall John F Kennedy 25:24.00 —
32 Yves Macatuno Okkodo 25:28.00 —
33 Kevin Surnip John F Kennedy 26:35.00 —
34 Zachary Cejoco Okkodo 26:58.00 —
35 Ryan Mercado Okkodo 27:06.00 —
36 Christopher Fejeran John F Kennedy 27:34.00 —
37 Mark Sazon Okkodo 27:34.00 —
38 Athan Arizanga Okkodo 30:00.00 —
39 Paul Orlandez Okkodo 30:06.00 —
40 Irish Catibog John F Kennedy 30:23.00 —
41 Rey Gabriel Flores John F Kennedy 32:38.00 —
42 Marjim Valerio John F Kennedy 37:36.00 —
43 Joshua Azicate John F Kennedy 41:35.00 —

Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 John F Kennedy 18 1 2 4 5 6 7 8
Total Time: 1:31:03 Average: 18:12.60 1-5 Split: 3:46
2 Okkodo 45 3 9 10 11 12 13 14
Total Time: 1:46:41 Average: 21:20.20 1-5 Split: 4:33

Varsity Girls 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Jadine Rosario John F Kennedy 23:02.00 1
2 Pilar Righetti John F Kennedy 23:20.00 2
3 Keisha Yoo John F Kennedy 23:40.00 3
4 Maria Ollet John F Kennedy 23:41.00 4
5 Khamille Dimalanta John F Kennedy 24:23.00 5
6 Nikki Del Castillo Okkodo 24:36.00 6
7 Quinne Agtarap John F Kennedy 25:03.00 7
8 Rykiel Glory Okkodo 25:28.00 8
9 Triziah Calingo Okkodo 28:19.00 9
10 Kaitlyn Calma John F Kennedy 30:08.00 10
11 Irish Catibog John F Kennedy 30:23.00 —
12 Briana Taitano John F Kennedy 32:38.00 —
13 Lady Macalino Okkodo 33:55.00 11
14 Amberlynn Carter John F Kennedy 35:00.00 —
15 Loraine Milan John F Kennedy 35:04.00 —
16 Julianne Ballon Okkodo 39:47.00 12

Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 John F Kennedy 15 1 2 3 4 5 7 10
Total Time: 1:58:06 Average: 23:37.20 1-5 Split: 1:21
2 Okkodo 46 6 8 9 11 12 – –
Total Time: 2:32:05 Average: 30:25.00 1-5 Split: 15:11

[fbshare url=”http://www.gspnlive.com/runningtrack/cross-country-results-sep-23/” type=”button”] [fblike url=”http://www.gspnlive.com/runningtrack/cross-country-results-sep-23/” style=”standard” showfaces=”false” width=”450″ verb=”like” font=”arial”]

[/sixcol_five_last][useful_banner_manager_banner_rotation banners=53, 38 interval=8 width=120 height=600 orderby=rand]

Ad

GPS Sports Calendar

August

September 2020

October
SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
30
31
1
2
3
4
5
Events for September

1st

No Events
Events for September

2nd

No Events
Events for September

3rd

No Events
Events for September

4th

No Events
Events for September

5th

No Events
6
7
8
9
10
11
12
Events for September

6th

No Events
Events for September

7th

No Events
Events for September

8th

No Events
Events for September

9th

No Events
Events for September

10th

No Events
Events for September

11th

No Events
Events for September

12th

No Events
13
14
15
16
17
18
19
Events for September

13th

No Events
Events for September

14th

No Events
Events for September

15th

No Events
Events for September

16th

No Events
Events for September

17th

No Events
Events for September

18th

No Events
Events for September

19th

No Events
20
21
22
23
24
25
26
Events for September

20th

No Events
Events for September

21st

No Events
Events for September

22nd

No Events
Events for September

23rd

No Events
Events for September

24th

No Events
Events for September

25th

No Events
Events for September

26th

No Events
27
28
29
30
1
2
3
Events for September

27th

No Events
Events for September

28th

No Events
Events for September

29th

No Events
Events for September

30th

No Events

Foody’s 5 Fun Facts

E Sports Athlete Willy Hong

Polls

Who had the most impressive first win in the UFC?

View Results

DID U KNOW?

Frank ‘The Crank’ Camacho was a competitive youth golfer in Saipan with dreams of making it to the PGA.

COMING SOON …

ALL SPORTING EVENTS HALTED DUE TO THE CORONAVIRUS ISSUE

QUICK HITS

Jamal Agnew changes positions this year with the Detroit Lions from cornernack to receiver.
The 2019 All-Pro return man will retain his special teams duties for the Lions.
Agnew is half CHamoru with his mother hailing from Saipan. #bibamarianas 📷 (AP/Carlos Osorio)

More in GSPN