Connect with us

Football

GWTFL ALL ISLAND SELECTION

[sixcol_five_last]

ALL ISLAND FIRST TEAM OFFENSE

GWTL FINAL LOGOQB Morgan Reyes (Team Legacy)
RB Gianna Sarusal (Team Legacy)
RB Deanna Garcia (Sindalu)
WR/TE Elizabeth Smith (Steel Blazers)
WR/TE Michelle Rode (Island Stunnerz)
C Alisha Chargualaf (Team Legacy)
G Valery Garrido (Team Legacy)
G Vanessa Camacho (Island Stunnerz)

ALL ISLAND FIRST TEAM DEFENSE

DL Akesa Lee (Ruff Ryders)
DL Margrita Kaawa-Flores (Team Legacy)
DL Angenic “Nikki” Perez (Lady Raiders)
LB Kineshia Flores (Team Legacy)
LB Tasha Toia (Ruff Ryders)
CB Ciera Arriola (Team Legacy)
CB Bridgette LeBlanc (Island Stunnerz)
S Jen Buyske (Island Stunnerz)

K Olivia Flores (Team Legacy)
P Debra Sablan (Iron Maidens)

ALL ISLAND SECOND TEAM OFFENSE

QB TJ Rodrigues (Steel Blazers)
RB Olivia Flores (Team Legacy)
RB Mae Ann Pajaro (Steel Blazers)
WR/TE Shawnnel Castro (Team Legacy)
WR/TE Mae Ann Pajaro (Steel Blazers)
C Shellie Hocog (Steel Blazers)
G Pat Martinez (Steel Blazers)
G Tia Thomas (Sindalu)

ALL ISLAND SECOND TEAM DEFENSE

DL Joneal Cruz (Team Legacy)
DL Frankie Jo Rosario (Team Legacy)
DL Tia Thomas (Sindalu)
LB Tammy Guzman (Lady Raiders)
LB Danyelle Johnson (Lady Spartans)
CB Stephanie Cruz (Steel Blazers)
CB Celia Whitman (Lady Raiders)
S Olivia Flores (Team Legacy)

HONORABLE MENTION

Offense
QB Melissa Perdue (Ruff Ryders)
RB Lorina Guerrero (Island Stunnerz)
RB Keshia Eay (Lady Raiders)
WR/TE Tiara Santos (Sindalu)
WR/TE Danyelle Johnson (Lady Spartans)
C Severina Paulino (Ruff Ryders)
G Eva Mantanona (Lady Raiders)
G (First Name?) Rodriguez (Iron Maidens)

Defense
DL Chelsea Guevara (Ruff Ryders)
DL Jessica Concepcion (Steel Blazers)
LB Cindy Toves-Corpuz (Island Stunnerz)
LB Adrianna Cruz (Steel Blazers)
LB Stephanie Cruz (Steel Blazers)
CB Kim Tupaz (Team Legacy)
S Mel Manglona (Steel Blazers)
S Deanna Garcia (Sindalu)

** MVP Awards to be announced during the Championship game

[fblike url=”http://www.gspnlive.com/?p=27378″ style=”button_count” showfaces=”false” width=”450″ verb=”like” font=”arial”]

[/sixcol_five_last][useful_banner_manager_banner_rotation banners=69, 16, 53 interval=8 width=120 height=600 orderby=rand]

[fbshare url=”http://www.gspnlive.com/?p=27378″]

Ad

GPS Sports Calendar

January

February 2023

March
SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
29
30
31
1
2
3
4
Events for January

1st

Events for February

2nd

Events for February

3rd

Events for February

4th

5
6
7
8
9
10
11
Events for February

5th

Events for February

6th

Events for February

7th

Events for February

8th

Events for February

9th

Events for February

10th

Events for February

11th

12
13
14
15
16
17
18
Events for February

11th

No Events
Events for February

13th

Events for February

14th

Events for February

15th

Events for February

16th

Events for February

17th

Events for February

18th

19
20
21
22
23
24
25
Events for February

19th

Events for February

20th

Events for February

21st

Events for February

22nd

Events for February

23rd

Events for February

24th

Events for February

24th

No Events
26
27
28
1
2
3
4
Events for February

25th

No Events
Events for February

27th

Events for February

28th

COMING SOON …

QUICK HITS

The Okkodo Bulldogs secured third place at the Far East Division I Girls’ Basketball Tournament in Camp Humphreys, South Korea. Jasmine Samson and Haley Cabrera were named All-Tournament selections in recognition of their hard work on the court. Vaysia Blas won the 3-point shooting contest. The Bulldogs played nine games in three days with a squad of eight:
Erin Moldez
Jasmine Samson
Haley Cabrera
Sharm Tauiwei
Hanna Meinik
Jordyn Zacarias
Jordin Hernandez
Vaysia Blas

More in Football