Connect with us

GSPN

H.S. TRACK & FIELD WEEK 2 RESULTS

IIAAG Meet #2 – 04/12/2013
Guam High, Agana Heights, OS

See GSPN story here!

Varsity Womens 3000 Meters
=================================================================
Name                  Yr Team                      Time  Pts
—————————————————————–
1 Aria Perez-Theisen    11 John F. Kennedy      11:47.93    —
2 Genina Criss          9 Guam                  12:20.97    —
3 Khamille Dimalanta    11 John F. Kennedy      13:14.61    —
4 Isabella Oviedo      12 Guam                  13:53.00    —
5 Jeashalyn Fejeran    11 George Washington    14:27.86    —
6 Beverley Natividad    11 John F. Kennedy      14:42.97    —
7 Loren Magante        11 Guam                  15:05.00    —
8 Agatha Carpo          11 Okkodo                17:49.84    —
9 Annie Nguyen          11 John F. Kennedy      18:30.50    —
10 Matsuki Hirayama      9 John F. Kennedy      18:31.72    —
11 Cindy Quejado        12 John F. Kennedy      20:06.25    —

Varsity Mens 3000 Meters
=================================================================
Name                  Yr Team                      Time  Pts
—————————————————————–
1 John Aquino          11 John F. Kennedy        9:31.35    —
2 Rainier Porras        11 Southern              10:31.00    —
3 Joseph Cook          10 Guam                  10:35.00    —
4 Tyler Thorne          11 Guam                  10:47.24    —
5 Austin Mendiola      11 George Washington    10:47.58    —
6 Michael Mendiola      10 George Washington    11:59.04    —
7 Jacen Blackburn          Guam                  12:02.13    —
8 Andrew Baranda        9 Simon Sanchez        12:04.37    —
9 Francis Buzon          9 George Washington    12:14.41    —
10 Jayce Meno            9 John F. Kennedy      12:17.43    —
11 Brandon Unpingco      12 George Washington    12:27.56    —
12 Nikko Capati          10 Simon Sanchez        12:29.18    —
13 Richard Celeste      11 Southern              12:30.07    —
14 Kristian Cercado      9 Simon Sanchez        13:07.74    —
15 Kaeshier Fernandez    12 Simon Sanchez        13:15.15    —
16 Jonathan Manglona    11 Okkodo                13:18.07    —
17 Ronald Merfega        11 Okkodo                13:24.75    —
18 Kevin Surnip          11 John F. Kennedy      13:52.56    —
19 Nicolas Rosario        9 George Washington    13:53.12    —
20 Bryan Alon            10 Okkodo                14:07.81    —
21 Richard Baluyut      12 Simon Sanchez        14:08.20    —
22 Christopher Espinosa  10 John F. Kennedy      14:32.21    —
23 Ben Lee Ulloa        10 George Washington    14:34.55    —
24 Mark Sazon            10 Okkodo                14:44.67    —
25 Joshua Azicate        9 John F. Kennedy      16:08.93    —
26 Jaron    Bautista        9 John F. Kennedy      22:57.28    —

Varsity Womens 100m Hurdles
=======================================================================
Name                  Yr Team                      Time  Wind  Pts
———————————————————————–
1 Alexandria Daughtry  12 George Washington        17.31  NWI    —
2 Emanie Sanabria      11 Guam                    18.42  NWI    —
3 Selina Paulo          9 John F. Kennedy          20.70  NWI    —
4 Anne Kaye Alba        9 John F. Kennedy          20.79  NWI    —
5 Estelita Estay        10 John F. Kennedy          20.90  NWI    —

Varsity Mens 110m Hurdles
==========================================================================
Name                  Yr Team                      Time  Wind H#  Pts
————————————————————————–
1 Logan Stafford        -4 John F. Kennedy          17.71  NWI  1    —
2 Zhivoco Smith        11 Guam                    17.86  NWI  2    —
3 Aaron Rolinski        10 George Washington        18.59  NWI  2    —
4 John Macatuno        11 John F. Kennedy          18.63  NWI  1    —
5 Ruben Natividad      10 John F. Kennedy          19.16  NWI  1    —
6 Dezmond Miller        12 Guam                    19.92  NWI  2    —
7 Gabe Lano            12 Guam                    19.99  NWI  2    —

Varsity Womens 100 Meters
==========================================================================
Name                  Yr Team                      Time  Wind H#  Pts
————————————————————————–
1 Raquel Walker        10 George Washington        12.99  NWI  3    —
2 Victoria Davis        11 Guam                    13.32  NWI  3    —
3 Celine Amparo          9 Okkodo                  13.84  NWI  2    —
4 Asia Smith            11 Guam                    14.07  NWI  3    —
5 Christina Francisco  10 Guam                    14.11  NWI  3    —
6 Rizzalyn Ubaldo      12 Simon Sanchez            14.41  NWI  2    —
7 Chantay Benitez      12 John F. Kennedy          14.59  NWI  1    —
8 Hiromi Atem          12 John F. Kennedy          15.38  NWI  1    —
9 Salina Voung          9 John F. Kennedy          15.49  NWI  1    —
10 Aisha Tabano          10 Southern                15.92  NWI  1    —
11 Destini Fejeran      10 George Washington        16.11  NWI  3    —
12 Reggie Dionisio        9 George Washington        16.13  NWI  3    —
13 Veronica Sazon        11 Okkodo                  17.03  NWI  2    —
14 Maegan Delfin        10 Simon Sanchez            17.92  NWI  2    —

Varsity Mens 100 Meters
==========================================================================
Name                  Yr Team                      Time  Wind H#  Pts
————————————————————————–
1 Aaron Whitaker        12 Guam                    11.19  NWI  3    —
2 Damian Dimmick        12 Guam                    11.57  NWI  3    —
3 Ryan Teologo          10 Southern                12.01  NWI  1    —
4 Joshua Foranda        12 Guam                    12.06  NWI  3    —
5 Estanis Ikecap        11 Southern                12.10  NWI  1    —
6 Tommy Borja          11 George Washington        12.35  NWI  3    —
7 Ian Valencia          9 Simon Sanchez            12.50  NWI  2    —
7 Chad Faustino        12 George Washington        12.50  NWI  3    —
9 John Acuna            12 Okkodo                  12.52  NWI  2    —
10 Cameron Dudkiewicz    12 George Washington        12.92  NWI  3    —
11 Charles Roque        10 Simon Sanchez            12.95  NWI  2    —
12 Zachary Cejoco        10 Okkodo                  13.09  NWI  2    —
13 Gionn Buenavidez      10 John F. Kennedy          13.22  NWI  1    —
14 Kurt Almoite          9 Okkodo                  13.42  NWI  2    —
15 Rhojine Javinal      10 John F. Kennedy          17.63  NWI  1    —

Varsity Womens 1500 Meters
=================================================================
Name                  Yr Team                      Time  Pts
—————————————————————–
1 Aria Perez-Theisen    11 John F. Kennedy        5:22.10    —
2 Genina Criss          9 Guam                  5:25.79    —
3 Alison Bowman        10 Guam                  5:47.08    —
4 Isabella Oviedo      12 Guam                  5:51.76    —
5 Christine Anis        12 John F. Kennedy        5:52.72    —
6 Khamille Dimalanta    11 John F. Kennedy        6:07.48    —
7 Pilar Righetti        11 John F. Kennedy        6:10.86    —
8 Ianthe Porras        10 Southern              6:28.42    —
9 Nikki Del Castillo    11 Okkodo                6:30.37    —
10 Rhea’da Unpingco      11 George Washington      6:32.81    —
11 Loren Magante        11 Guam                  6:53.63    —
12 Won Min So            9 John F. Kennedy        6:53.77    —
13 Jianna Barcinas      10 Southern              6:53.96    —
14 Jessica Pierce        10 Southern              9:25.95    —
15 Minerva Hermosilla    9 John F. Kennedy        9:45.55    —

Varsity Mens 1500 Meters
=================================================================
Name                  Yr Team                      Time  Pts
—————————————————————–
1 Joseph Cook          10 Guam                  4:38.49    —
2 Rainier Porras        11 Southern              4:41.63    —
3 Austin Mendiola      11 George Washington      4:56.75    —
4 Tyler Thorne          11 Guam                  4:58.48    —
5 Albert Linder        10 Southern              4:59.72    —
6 Levi Atkinson        10 George Washington      5:06.79    —
7 Patrick Conception    12 John F. Kennedy        5:08.18    —
8 Joshua Ballon        11 Okkodo                5:08.59    —
9 Arkel Rodriguez        9 Okkodo                5:09.17    —
10 Christian Gico        10 Southern              5:11.15    —
11 Yves Macalino        10 Okkodo                5:12.68    —
12 Austin Ignacio        11 John F. Kennedy        5:14.09    —
13 Michael Mendiola      10 George Washington      5:19.24    —
14 Jacen Blackburn          Guam                  5:20.82    —
15 Simon Mandapat        10 John F. Kennedy        5:22.22    —
16 Andrew Baranda        9 Simon Sanchez          5:28.92    —
17 Nikko Capati          10 Simon Sanchez          5:37.11    —
18 Richard Celeste      11 Southern              5:37.64    —
19 Brandon Unpingco      12 George Washington      5:39.90    —
20 Christian Acosta      10 Okkodo                5:42.14    —
21 Christopher Andrada  -4 John F. Kennedy        5:43.12    —
22 Kaeshier Fernandez    12 Simon Sanchez          5:43.57    —
23 Ryan Gaza            11 John F. Kennedy        5:44.28    —
24 Yuji Canales          10 John F. Kennedy        5:55.39    —
25 Kristian Cercado      9 Simon Sanchez          6:01.33    —
26 Joshua Manglona        9 Okkodo                6:13.31    —
27 John Martinez        10 Simon Sanchez          6:17.86    —
28 Francis Buzon          9 George Washington      6:24.92    —
29 Ben Lee Ulloa        10 George Washington      6:27.66    —

Varsity Womens 4×100 Relay
============================================================
Team                                          Time  Pts
————————————————————
1 Guam A                                      54.25    —
1) Victoria Davis        2) Christina Francisco
3) Asia Smith            4) Bridgett Cantrell
2 John F. Kennedy B                            56.39    —
1) Estelita Estay        2) Pilar Righetti
3) Queenie Agtarap      4) Naomi Blaz
3 George Washington A                          58.90    —
1) Raquel Walker        2) Nicole Ericsson
3) Reggie Dionisio      4) Destini Fejeran
4 John F. Kennedy A                          1:00.81    —
1) Anne Kaye Alba        2) Selina Paulo
3) Alison Plummer        4) Julie Anne Paulo
5 Simon Sanchez A                            1:04.95    —
1) Jodi Tamuneng        2) Rizzalyn Ubaldo
3) Lianna Urbino        4) Maegan Delfin
5) Melba Nennis

Varsity Mens 4×100 Relay
============================================================
Team                                          Time  Pts
————————————————————
1 Guam A                                      45.71    —
1) Damian Dimmick        2) Jacob Jawan
3) Austin Cantrell      4) Joshua Foranda
2 George Washington A                          48.09    —
1) Chad Faustino        2) Aaron Rolinski
3) Micheal Blas          4) Tommy Borja
5) Joel Leon Guerrero
3 Okkodo A                                    49.11    —
1) Zachary Cejoco        2) Jacob Sanchez
3) Kurt Almoite          4) John Acuna
5) Christian Lagman
4 John F. Kennedy A                            49.85    —
1) Paolo Leonardo        2) Logan Stafford
3) Reo Hautea            4) Anthony Smalls
5 John F. Kennedy B                            59.52    —
6 Simon Sanchez A                            1:00.54    —
1) Edmer Aguas          2) Alfredo Simpao
3) Ulysis Gaerlan        4) Curtis Aranzaso
5) Gian Paras

Varsity Womens 400 Meters
====================================================================
Name                  Yr Team                      Time H#  Pts
——————————————————————–
1 Naomi Blaz            12 John F. Kennedy        1:02.67  1    —
2 Alexandria Daughtry  12 George Washington      1:07.04  2    —
3 Celine Amparo          9 Okkodo                1:07.73  2    —
4 Queenie Agtarap      10 John F. Kennedy        1:09.17  1    —
5 Rizzalyn Ubaldo      12 Simon Sanchez          1:10.73  1    —
6 Alison Bowman        10 Guam                  1:11.26  2    —
7 Bridgett Cantrell      9 Guam                  1:12.56  2    —
8 Estelita Estay        10 John F. Kennedy        1:13.46  1    —
9 Rhea’da Unpingco      11 George Washington      1:17.42  2    —
10 Aisha Tabano          10 Southern              1:22.48  1    —
11 Jodi Tamuneng        12 Simon Sanchez          1:25.80  2    —
12 Jianna Barcinas      10 Southern              1:28.53  1    —

Varsity Mens 400 Meters
====================================================================
Name                  Yr Team                      Time H#  Pts
——————————————————————–
1 Zachary Cejoco        10 Okkodo                      NT  2    —
1 Austin Cantrell      11 Guam                        NT  3    —
1 Jacob Sanchez        11 Okkodo                      NT  2    —
1 Brendan Valenzuela    12 George Washington          NT  3    —
1 Alex Aguero          10 Simon Sanchez              NT  2    —
1 Micheal Blas          11 George Washington          NT  3    —
1 John Martinez        10 Simon Sanchez              NT  2    —
1 Aaron Whitaker        12 Guam                        NT  3    —
1 Ian Valencia          9 Simon Sanchez              NT  2    —
1 Dezmond Miller        12 Guam                        NT  3    —
1 Yves Macalino        10 Okkodo                      NT  2    —
12 Ryan Teologo          10 Southern                54.93  1    —
13 Rey Flores            11 John F. Kennedy          56.61  1    —
14 Johhny Quitigua        9 John F. Kennedy          59.22  1    —
15 Estanis Ikecap        11 Southern              1:00.66  1    —
16 Paolo Leonardo        12 John F. Kennedy        1:02.30  1    —
17 Michael Topasna        9 Southern              1:09.54  1    —

Varsity Womens 300m Hurdles
=================================================================
Name                  Yr Team                      Time  Pts
—————————————————————–
1 Christina Francisco  10 Guam                    52.89    —
2 Chantay Benitez      12 John F. Kennedy          53.95    —
3 Emanie Sanabria      11 Guam                    56.35    —
4 Selina Paulo          9 John F. Kennedy          57.74    —
5 Hiromi Atem          12 John F. Kennedy          57.94    —

Varsity Mens 300m Hurdles
====================================================================
Name                  Yr Team                      Time H#  Pts
——————————————————————–
1 Zhivoco Smith        11 Guam                    45.86  2    —
2 Paul Dimalanta        12 John F. Kennedy          48.20  1    —
3 Gabe Lano            12 Guam                    48.67  2    —
4 Ruben Natividad      10 John F. Kennedy          49.48  1    —
5 Johhny Quitigua        9 John F. Kennedy          49.49  1    —
6 Dezmond Miller        12 Guam                    50.95  2    —
7 Tommy Borja          11 George Washington        51.71  2    —
8 Aaron Rolinski        10 George Washington        53.32  2    —

Varsity Womens 800 Meters
=================================================================
Name                  Yr Team                      Time  Pts
—————————————————————–
1 Alison Bowman        10 Guam                  2:41.37    —
2 Genina Criss          9 Guam                  2:44.34    —
3 Christine Anis        12 John F. Kennedy        2:49.61    —
4 Isabella Oviedo      12 Guam                  2:55.44    —
5 Rhea’da Unpingco      11 George Washington      2:56.68    —
6 Pilar Righetti        11 John F. Kennedy        2:57.15    —
7 Khamille Dimalanta    11 John F. Kennedy        3:00.06    —
8 Ianthe Porras        10 Southern              3:01.88    —
9 Jeashalyn Fejeran    11 George Washington      3:02.52    —
10 Nikki Del Castillo    11 Okkodo                3:03.95    —
11 Jianna Barcinas      10 Southern              3:33.90    —

Varsity Mens 800 Meters Prelims
===========================================================
Name                  Yr Team                      Time
———————————————————–

Varsity Mens 800 Meters Finals
=================================================================
Name                  Yr Team                      Time  Pts
—————————————————————–
1 Joseph Cook          10 Guam                  2:10.34    —
2 Rey Flores            11 John F. Kennedy        2:11.67    —
3 Levi Atkinson        10 George Washington      2:11.97    —
4 Michael Murphy        9 John F. Kennedy        2:14.36    —
5 Rainier Porras        11 Southern              2:16.25    —
6 Thomas Borgonia      12 John F. Kennedy        2:17.20    —
7 Albert Linder        10 Southern              2:23.38    —
8 Austin Mendiola      11 George Washington      2:26.36    —
9 Christian Gico        10 Southern              2:26.78    —
10 Arkel Rodriguez        9 Okkodo                2:28.52    —
11 Tyler Thorne          11 Guam                  2:31.74    —
12 Joshua Ballon        11 Okkodo                2:33.14    —
13 Christian Acosta      10 Okkodo                2:36.92    —
14 Nikko Capati          10 Simon Sanchez          2:46.84    —
15 Nicolas Rosario        9 George Washington      2:47.50    —
16 Kristian Cercado      9 Simon Sanchez          2:51.12    —
17 John Martinez        10 Simon Sanchez          3:04.69    —

Varsity Womens 200 Meters
==========================================================================
Name                  Yr Team                      Time  Wind H#  Pts
————————————————————————–
1 Raquel Walker        10 George Washington        27.16  NWI  3    —
2 Regine Tugade          9 John F. Kennedy          27.86  NWI  1    —
3 Victoria Davis        11 Guam                    28.33  NWI  3    —
4 Celine Amparo          9 Okkodo                  28.97  NWI  2    —
5 Christina Francisco  10 Guam                    29.18  NWI  3    —
6 Queenie Agtarap      10 John F. Kennedy          30.03  NWI  1    —
7 Bridgett Cantrell      9 Guam                    30.05  NWI  3    —
8 Rizzalyn Ubaldo      12 Simon Sanchez            30.50  NWI  2    —
9 Nicole Ericsson        9 George Washington        30.71  NWI  3    —
10 Destini Fejeran      10 George Washington        34.00  NWI  3    —
11 Aisha Tabano          10 Southern                34.02  NWI  1    —
12 Lianna Urbino        11 Simon Sanchez            34.86  NWI  2    —
13 Alison Plummer        9 John F. Kennedy          35.77  NWI  1    —
14 Jodi Tamuneng        12 Simon Sanchez            36.94  NWI  2    —

Varsity Mens 200 Meters
==========================================================================
Name                  Yr Team                      Time  Wind H#  Pts
————————————————————————–
1 Aaron Whitaker        12 Guam                    23.90  NWI  3    —
2 Damian Dimmick        12 Guam                    24.29  NWI  3    —
3 Micheal Blas          11 George Washington        24.97  NWI  3    —
4 Estanis Ikecap        11 Southern                25.11  NWI  1    —
5 Jacob Sanchez        11 Okkodo                  25.18  NWI  2    —
6 John Acuna            12 Okkodo                  25.53  NWI  2    —
7 Tommy Borja          11 George Washington        25.93  NWI  3    —
8 Lordan Aguon          11 Guam                    26.61  NWI  3    —
9 Pedro Aquininoc      10 John F. Kennedy          26.96  NWI  1    —
10 Joel Leon Guerrero    12 George Washington        27.00  NWI  3    —
11 Charles Roque        10 Simon Sanchez            27.33  NWI  2    —
12 Gionn Buenavidez      10 John F. Kennedy          27.62  NWI  1    —
13 John Jusi            10 Okkodo                  27.71  NWI  2    —
14 Christopher Fejeran    9 John F. Kennedy          27.85  NWI  1    —
15 Ken Sekine            11 Southern                28.39  NWI  1    —
16 Alex Aguero          10 Simon Sanchez            29.54  NWI  2    —
17 Michael Topasna        9 Southern                30.65  NWI  1    —

Varsity Mens 4×400 Relay
============================================================
Team                                          Time  Pts
————————————————————
1 Guam A                                    3:43.51    —
1) Jacob Jawan          2) Austin Cantrell
3) Joseph Cook          4) Aaron Whitaker
5) Dezmond Miller
2 John F. Kennedy A                          3:48.44    —
1) Anthony Smalls        2) Reo Hautea
3) Johhny Quitigua      4) Ruben Natividad
3 Southern A                                3:54.84    —
1) Rainier Porras        2) Albert Linder
3) Ryan Teologo          4) Christian Gico
4 George Washington A                        4:04.44    —
1) Michael Mendiola      2) Austin Mendiola
3) Levi Atkinson        4) Brendan Valenzuela
5) Micheal Blas          6) Casey Omelou
5 Okkodo A                                  4:06.67    —
1) Joshua Ballon        2) Jacob Sanchez
3) Yves Macalino        4) Arkel Rodriguez
5) John Acuna            6) Christian Lagman
6 Simon Sanchez A                            4:40.46    —
1) Charles Roque        2) Nikko Capati
3) Wes Shiroma          4) Andrew Baranda
5) Kristian Cercado      6) Kaeshier Fernandez

Varsity Womens 4×400 Relay
============================================================
Team                                          Time  Pts
————————————————————
1 John F. Kennedy B                          4:29.80    —
1) Julie Anne Paulo      2) Aria Perez-Theisen
3) Chantay Benitez      4) Christine Anis
2 Guam A                                    4:44.39    —
1) Isabella Oviedo      2) Victoria Davis
3) Asia Smith            4) Krystina Thomas
5) Genina Criss
3 George Washington A                        4:47.71    —
1) Alexandria Daughtry  2) Jeashalyn Fejeran
3) Rhea’da Unpingco      4) Nicole Ericsson
5) Reggie Dionisio
4 John F. Kennedy A                          4:50.13    —
1) Naomi Blaz            2) Estelita Estay
3) Queenie Agtarap      4) Regine Tugade

Varsity Womens High Jump
=================================================================
Name                  Yr Team                      Mark  Pts
—————————————————————–
1 Katrina Joiner        11 Guam                    1.27m    —
2 Krystina Thomas      11 Guam                    1.27m    —
3 Shaylah Isechal      12 John F. Kennedy          1.19m    —
4 Alison Bowman        10 Guam                    1.19m    —

Varsity Mens High Jump
=================================================================
Name                  Yr Team                      Mark  Pts
—————————————————————–
1 Dimitrius Willingham  12 Guam                    1.57m    —
2 Chad Faustino        12 George Washington        1.57m    —
2 Brendan Valenzuela    12 George Washington        1.57m    —
2 Zhivoco Smith        11 Guam                    1.57m    —
5 Logan Stafford        -4 John F. Kennedy          1.50m    —
6 Ryan Teologo          10 Southern                1.50m    —
6 Dezmond Miller        12 Guam                    1.50m    —
8 Paolo Leonardo        12 John F. Kennedy          1.42m    —
9 John Macatuno        11 John F. Kennedy          1.42m    —

Varsity Womens Shot Put
=================================================================
Name                  Yr Team                      Mark  Pts
—————————————————————–
1 Frances De Leon      11 Okkodo                  7.60m    —
2 Tarra Montgomery      11 Okkodo                  7.29m    —
3 Mary Jo Fernando      9 Okkodo                  6.22m    —
4 Hiromi Atem          12 John F. Kennedy          6.12m    —
5 Ciara Guerrero        10 George Washington        5.87m    —
6 Emanie Sanabria      11 Guam                    5.38m    —
7 Mizpah Mansanao      11 John F. Kennedy          5.22m    —
8 Taylor Dudkiewicz      9 George Washington        5.19m    —
9 Katie Bilamang        9 George Washington        5.18m    —
10 Nina Baluran          10 Southern                5.12m    —
11 Alyssa Swingle        12 Guam                    5.06m    —
12 Victoria SanNicholas  10 Southern                4.85m    —
13 Cali Duenas          10 Southern                4.69m    —
14 Maegan Delfin        10 Simon Sanchez            4.31m    —
15 Eugenia Jeung          9 John F. Kennedy          4.26m    —
16 Katrina Joiner        11 Guam                        ND    —

Varsity Mens Shot Put
=================================================================
Name                  Yr Team                      Mark  Pts
—————————————————————–
1 Ray Dionisio          12 George Washington      12.03m    —
2 Lono Brady            11 Southern                10.44m    —
3 Joshua Songsong      10 John F. Kennedy        10.33m    —
4 Edmer Aguas          11 Simon Sanchez          10.11m    —
5 Curtix Sanchez        10 John F. Kennedy          9.83m    —
6 Pedro Aquininoc      10 John F. Kennedy          9.80m    —
7 Drake Taitano          9 George Washington        9.69m    —
8 Damian Dimmick        12 Guam                    9.60m    —
9 Nicholas Espiritu      9 Okkodo                  9.21m    —
10 Joshua Foranda        12 Guam                    9.14m    —
11 Ronald Merfega        11 Okkodo                  8.77m    —
12 Ulysis Gaerlan        12 Simon Sanchez            8.75m    —
13 Alfredo Simpao        12 Simon Sanchez            7.97m    —
14 John Sazon            10 Okkodo                  7.80m    —
15 Benedict Cook          9 Guam                    7.23m    —
16 Elijah Mortera        9 George Washington        6.23m    —

Varsity Womens Discus
=================================================================
Name                  Yr Team                      Mark  Pts
—————————————————————–
1 Lianna Urbino        11 Simon Sanchez              ND    —
2 Frances De Leon      11 Okkodo                      ND    —
3 Tarra Montgomery      11 Okkodo                      ND    —
4 Ciara Guerrero        10 George Washington          ND    —
5 Eugenia Jeung          9 John F. Kennedy            ND    —
6 Mizpah Mansanao      11 John F. Kennedy            ND    —
7 Jennifer Suh          9 John F. Kennedy            ND    —
8 Tiffany Demesa        10 Southern                    ND    —
9 Cali Duenas          10 Southern                    ND    —
10 Alyssa Oftana          9 Okkodo                      ND    —
11 Maegan Delfin        10 Simon Sanchez              ND    —
12 Katie Bilamang        9 George Washington          ND    —
13 Taylor Dudkiewicz      9 George Washington          ND    —

Varsity Mens Discus
=================================================================
Name                  Yr Team                      Mark  Pts
—————————————————————–
1 Ray Dionisio          12 George Washington          ND    —
2 Edmer Aguas          11 Simon Sanchez              ND    —
3 Johnroy Perez        11 George Washington          ND    —
4 Lono Brady            11 Southern                    ND    —
5 Nathaniel Villaflores 10 Okkodo                      ND    —
6 Curtis Aranzaso      11 Simon Sanchez              ND    —
7 Jay Patrick Dela Cruz 10 John F. Kennedy            ND    —
8 Ryan Mercado          11 Okkodo                      ND    —
9 Alanzo Cruz          10 John F. Kennedy            ND    —
10 Joshua Songsong      10 John F. Kennedy            ND    —
11 Nicholas Espiritu      9 Okkodo                      ND    —
12 Gian Paras            9 Simon Sanchez              ND    —
13 Arvene Zapanta        12 George Washington          ND    —

Varsity Womens Javelin
=================================================================
Name                  Yr Team                      Mark  Pts
—————————————————————–
1 Lianna Urbino        11 Simon Sanchez          25.92m    —
2 Emanie Sanabria      11 Guam                    23.02m    —
3 Frances De Leon      11 Okkodo                  22.76m    —
4 Tarra Montgomery      11 Okkodo                  20.78m    —
5 Katrina Joiner        11 Guam                    19.22m    —
6 Tiffany Demesa        10 Southern                15.56m    —
7 Ciara Guerrero        10 George Washington      15.36m    —
8 Victoria SanNicholas  10 Southern                14.06m    —
9 Alyssa Swingle        12 Guam                    13.46m    —
10 Maria Lowe            10 George Washington      13.26m    —
11 Taylor Dudkiewicz      9 George Washington      13.18m    —
12 Alyssa Oftana          9 Okkodo                  11.94m    —
13 Miraca Mendoza        9 John F. Kennedy        11.74m    —
14 Jennifer Suh          9 John F. Kennedy        10.58m    —
15 Nina Baluran          10 Southern                10.04m    —

Varsity Mens Javelin
=================================================================
Name                  Yr Team                      Mark  Pts
—————————————————————–
1 Lordan Aguon          11 Guam                    37.56m    —
2 Cameron Dudkiewicz    12 George Washington      36.98m    —
3 Johnroy Perez        11 George Washington      32.96m    —
4 Pedro Aquininoc      10 John F. Kennedy        30.22m    —
5 Ulysis Gaerlan        12 Simon Sanchez          29.98m    —
6 Jay Patrick Dela Cruz 10 John F. Kennedy        28.74m    —
7 Joshua Foranda        12 Guam                    28.72m    —
8 Tegan Brown          11 Guam                    26.76m    —
9 Nathaniel Villaflores 10 Okkodo                  25.72m    —
10 Christopher Fejeran    9 John F. Kennedy        23.20m    —
11 Arvene Zapanta        12 George Washington      22.48m    —
12 Curtis Aranzaso      11 Simon Sanchez          20.58m    —
13 John Sazon            10 Okkodo                  20.50m    —
14 Lono Brady            11 Southern                19.78m    —
15 Gian Paras            9 Simon Sanchez          16.10m    —

Varsity Womens Long Jump
=======================================================================
Name                  Yr Team                      Mark  Wind  Pts
———————————————————————–
1 Regine Tugade          9 John F. Kennedy          4.47m  NWI    —
2 Reggie Dionisio        9 George Washington        3.59m  NWI    —
3 Celine Amparo          9 Okkodo                  3.58m  NWI    —
4 Katrina Joiner        11 Guam                    3.54m  NWI    —
5 Nicole Ericsson        9 George Washington        3.53m  NWI    —
6 Abigail Emmerling      9 Guam                    3.37m  NWI    —
7 Selina Paulo          9 John F. Kennedy          3.25m  NWI    —
8 Ashley Quichocho      12 John F. Kennedy          3.19m  NWI    —
9 Jodi Tamuneng        12 Simon Sanchez            3.12m  NWI    —
10 Ianthe Porras        10 Southern                3.11m  NWI    —
11 Alyssa Swingle        12 Guam                    3.01m  NWI    —
12 Jhezaryn Azicate      11 Okkodo                  2.87m  NWI    —
13 Lexienne Kalgren      11 Okkodo                  2.74m  NWI    —
14 Jianna Barcinas      10 Southern                2.72m  NWI    —

Varsity Mens Long Jump
=======================================================================
Name                  Yr Team                      Mark  Wind  Pts
———————————————————————–
1 Jacob Jawan          11 Guam                    5.58m  NWI    —
2 Paul Dimalanta        12 John F. Kennedy          5.42m  NWI    —
3 John Macatuno        11 John F. Kennedy          4.98m  NWI    —
4 Rodney Tadifa        12 John F. Kennedy          4.92m  NWI    —
5 Aaron Rolinski        10 George Washington        4.89m  NWI    —
6 Joel Leon Guerrero    12 George Washington        4.74m  NWI    —
7 Christian Acosta      10 Okkodo                  4.64m  NWI    —
8 Ian Valencia          9 Simon Sanchez            4.59m  NWI    —
9 Charles Roque        10 Simon Sanchez            4.58m  NWI    —
10 Kurt Almoite          9 Okkodo                  4.37m  NWI    —
11 Tegan Brown          11 Guam                    4.29m  NWI    —
12 Casey Omelou          12 George Washington        4.27m  NWI    —
13 Ken Sekine            11 Southern                4.25m  NWI    —
14 Bryan Fagaragan      10 Okkodo                  4.21m  NWI    —
15 Michael Topasna        9 Southern                4.11m  NWI    —

Varsity Womens Triple Jump
=======================================================================
Name                  Yr Team                      Mark  Wind  Pts
———————————————————————–
1 Naomi Blaz            12 John F. Kennedy          9.51m  NWI    —
2 Jeashalyn Fejeran    11 George Washington        8.89m  NWI    —
3 Shaylah Isechal      12 John F. Kennedy          7.66m  NWI    —
4 Katrina Joiner        11 Guam                    7.45m  NWI    —
5 Ashley Quichocho      12 John F. Kennedy          7.16m  NWI    —
6 Abigail Emmerling      9 Guam                    7.00m  NWI    —
7 Lexienne Kalgren      11 Okkodo                  6.66m  NWI    —
8 Jhezaryn Azicate      11 Okkodo                  6.51m  NWI    —

Varsity Mens Triple Jump
=======================================================================
Name                  Yr Team                      Mark  Wind  Pts
———————————————————————–
1 Gionn Buenavidez      10 John F. Kennedy        11.36m  NWI    —
2 Rodney Tadifa        12 John F. Kennedy        11.09m  NWI    —
3 Lordan Aguon          11 Guam                    10.70m  NWI    —
4 Ray Dionisio          12 George Washington      10.16m  NWI    —
5 Jacob Jawan          11 Guam                    10.12m  NWI    —
6 Anthony Smalls        9 John F. Kennedy          9.90m  NWI    —
7 Richard Celeste      11 Southern                9.07m  NWI    —

Junior Varsity Mens Triple Jump
=======================================================================
Name                  Yr Team                      Mark  Wind  Pts
———————————————————————–
1 Tegan Brown          11 Guam                    10.13m  NWI    —

Ad

GPS Sports Calendar

November

December 2020

January
SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
29
30
1
2
3
4
5
Events for December

1st

No Events
Events for December

2nd

No Events
Events for December

3rd

No Events
Events for December

4th

No Events
Events for December

5th

No Events
6
7
8
9
10
11
12
Events for December

6th

No Events
Events for December

7th

No Events
Events for December

8th

No Events
Events for December

9th

No Events
Events for December

10th

No Events
Events for December

11th

No Events
Events for December

12th

No Events
13
14
15
16
17
18
19
Events for December

13th

No Events
Events for December

14th

No Events
Events for December

15th

No Events
Events for December

16th

No Events
Events for December

17th

No Events
Events for December

18th

No Events
Events for December

19th

No Events
20
21
22
23
24
25
26
Events for December

20th

No Events
Events for December

21st

No Events
Events for December

22nd

No Events
Events for December

23rd

No Events
Events for December

24th

No Events
Events for December

25th

No Events
Events for December

26th

No Events
27
28
29
30
31
1
2
Events for December

27th

No Events
Events for December

28th

No Events
Events for December

29th

No Events
Events for December

30th

No Events
Events for December

31st

No Events

Foody’s 5 Fun Facts

NFL Fan Edition: Sherwin Paet

Polls

Who had the most impressive first win in the UFC?

View Results

DID U KNOW?

Frank ‘The Crank’ Camacho was a competitive youth golfer in Saipan with dreams of making it to the PGA.

COMING SOON …

ALL SPORTING EVENTS HALTED DUE TO THE CORONAVIRUS ISSUE

QUICK HITS

Brazilian Jiu-jitsu gains another CHamoru black belt.
Johnny-James Lujan earned the honor in Colorado from Professor Tom Lynn, who is also a former US Olympian in taekwondo.
Lujan is the son of Johnny Lujan formerly of Mongmong and Janille Jamero Lujan formerly of Sinajana.

More in GSPN