Connect with us

GSPN

LAI JUNIOR CUP FINISHES

[sixcol_five_last]

PRESS RELEASE – The Tennis Academy of Guam proudly announces that Chloe Gadsden and Joshua Cepeda both earned three tournament titles in the finals of the Shirley Lai Memorial Junior Cup 2013 Sunday at the Sheraton Laguna Resort and Spa Tennis Courts.

Joshua Cepeda going up for a overhead smash during the a Under 16 singles match. (courtesy photo)

Joshua Cepeda going up for a overhead smash during the a Under 16 singles match. (courtesy photo)

Before rain delays postponed several matches last weekend , 16-year-old Chloe Gadsen had won the 18 and Under Girls Doubles with Ashley Nadler defeating Alyssa Bristol and Camdyn Nadler 8 – 5. Gadsen also won the 18 and Under Girls Singles 8 – 4 over Camdyn Nadler, then defeated her again today in the 16 Girls Singles 8 – 2.
Yesterday’s finals matches saw 15-year-old Joshua Cepeda battling in four different matches garnering titles in three of them. In the 16 and Under Boys Singles Cepeda defeated Christopher Cajigan 8 – 3. An hour later he defeated his nephew Brian Tuncap, Jr. in the 18 and Under Boy Singles 9 – 8 (4). Shortly after, Cepeda and Tuncap teamed up in the 16 and Under Boys division to play against Tom Park and Derek Okuhama beating them 8 – 2. In Cepeda’s last finals match, the 18 and Under Boys Doubles, he and his partner, Anthony John, fell to brothers Brian, Jr. and Victor Tuncap 8 – 6.
The tournament featured 70 participants with over 125 matches. The event also hosted the first ever Girls High School Doubles division with eleven teams. Annette Kang and Margaux San Nicolas of St. John’s captured the title with an 8 – 6 win over Camdyn Nadler and Christine Kim from the Academy of Our Lady of Guam.
The next major tennis event for the Tennis Academy of Guam will be the ASC Family Tennis Classic scheduled from April 19-May 12. This will be a full tournament that includes Family Doubles, Skilled Singles and Doubles, Aged, Mixed and Juniors events.
Final Results:
 
Boys’ 18 Singles Open (Final Round)
cepeda, joshua (1)  def.  Tuncap, Brian  9-8(4)
 
Boys’ 18 Doubles Open (Final Round)
Tuncap, Brian / Tuncap, Victor  def.  John, Anthony / cepeda, joshua (1)  8-6
Boys’ 16 Singles Open (Final Round)
cepeda, joshua (1)  def.  Cajigan, Christopher  8-3
 
Boys’ 16 Doubles Open (Final Round)
Tuncap, Brian / cepeda, joshua (1)  def.  Okuhama, Derek /  Park, Tom (2)  8-2
 
Boys’ 14 Singles Open (Final Round)
Gadsden, Sidney (1)  def.  Chung, Andrew (2)  8-5
 
Boys’ 14 Singles Challenger (Final Round)
Tan, Josh  def.  Zhu, Kevin  8-5
 
Boys’ 14 Doubles Open (Final Round)
Gadsden, Sidney / Lee, Gavin (1)  def.  CALDWELL, MASON /  Tan, Gabriel  8-0
 
Boys’ 12 Singles Open (Final Round)
Chung, Edward (1)  def.  Tan, Gabriel (3)  8-4
 
Boys’ 12 Singles Challenger (Final Round)
Abrams, Aaron  def.  Rahmani, Arya  8-6
 
Boys’ 12 Doubles Open (Final Round)
Camacho, Camden / Chung, Edward  def.  CALDWELL, MASON /  Tan, Gabriel  8-3
 
Boys’ 10 Singles Open (Final Robin)
Zhang, Marshall  def.  Andrew Leng  8-2
 
Girls’ 18 Singles Open (Final Round)
Gadsden, Chloe (1)  def.  Nadler, Camdyn (2)  8-4
 
Girls’ 18 Doubles Open (Final Round)
Gadsden, Chloe / Nadler, Ashley  def.  Bristol, Alyssa /  Nadler, Camdyn  8-5
Girls’ 16 Singles Open (Final Round)
Gadsden, Chloe (1)  def.  Nadler, Camdyn (2)  8-2
Girls’ 16 Doubles Open (Final Round)
Bristol, Alyssa / Nadler, Camdyn  def.  Gadsen, Chloe / San Nicolas, Margaux  8-6
Girls’ 12 Singles Open (Final Round)
Abrams, Kanasta  def.  Yamasawa, Nozomi  9-8; 7-6(6))
Girls High School Doubles Open (Final Robin)
Annette Kang/Margaux San Nicola  def.  Camdyn Nadler/Christine Kim  8-6

[/sixcol_five_last][useful_banner_manager_banner_rotation banners=38, 53, 9 interval=8 width=120 height=600 orderby=rand]

[fbshare url=”http://www.gspnlive.com/tennis/lai-junior-cup-finishes/ ” type=”button”] [fblike url=”http://www.gspnlive.com/tennis/lai-junior-cup-finishes/ ” style=”standard” showfaces=”false” width=”450″ verb=”like” font=”arial”]

Ad

GPS Sports Calendar

April

May 2024

June
SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
1
2
3
4
Events for April

1st

Events for May

2nd

Events for May

3rd

Events for May

4th

5
6
7
8
9
10
11
Events for May

4th

No Events
Events for May

6th

Events for May

7th

Events for May

8th

Events for May

9th

Events for May

10th

Events for May

11th

12
13
14
15
16
17
18
Events for May

11th

No Events
Events for May

13th

Events for May

14th

Events for May

14th

No Events
Events for May

16th

Events for May

17th

Events for May

18th

19
20
21
22
23
24
25
Events for May

19th

Events for May

20th

Events for May

20th

No Events
Events for May

21st

No Events
Events for May

22nd

No Events
Events for May

23rd

No Events
Events for May

25th

26
27
28
29
30
31
1
Events for May

26th

Events for May

26th

No Events
Events for May

27th

No Events
Events for May

28th

No Events
Events for May

29th

No Events
Events for May

30th

No Events

COMING SOON …

Guam Track & Field National Championship May 26

All-Island Wrestling Alumni Tournament June 8

10th Micronesian Games from Marjuro

QUICK HITS

Bailey Concepcion makes it to the Seattle Seahawks dance team for the 2nd straight year.

Congratulations @seadancer_bailey
—————————————–
The St. Paul Warriors are the 2024 IIAAG Boys Middle School Basketball League Champions! The Warriors defeated the 2nd seed Andersen Dragons 60-47 to cap off their undefeated season.
Mario Bork led the Warriors with 20 points in the championship game.

More in GSPN