Connect with us

Cycling

NISSAN RAINY SEASON RACE 1 RESULTS

SHORT COURSE FEMALE
PLACE LAST NAME FIRST NAME CATEGORY Lap 1 Lap 2 Lap 3 Total
1 HORTON MONESSA SC 0:26:50 0:29:02 0:55:52
2 SKORNIA JAMI SC 0:30:29 0:30:16 1:00:46
3 SANTOS MICHELLE SC 0:29:55 0:30:59 1:00:55
4 THORNE LORI SC 0:31:01 0:31:48 1:02:49
5 PAMA CHRISTINE SC 0:40:00 0:42:46 1:22:46
6 CRUZ LORENA SC 0:39:59 0:47:43 1:27:43
SHORT COURSE MALE
PLACE LAST NAME FIRST NAME CATEGORY Lap 1 Lap 2 Lap 3 Total
1 GIMOTO JO SC 0:21:56 0:24:08 0:46:04
2 SANCHEZ MICHAEL SC 0:22:43 0:23:38 0:46:22
3 LUNA KENNETH SC 0:23:18 0:23:43 0:47:02
4 MANLUTAC REDEN SC 0:23:28 0:25:03 0:48:32
5 PEREZ KEVIN SC 0:24:15 0:24:20 0:48:35
6 CUARESMA PAUL SC 0:23:10 0:25:30 0:48:40
7 SOTELO NHOLY SC 0:24:22 0:25:32 0:49:55
8 LINGAT DUCK SC 0:23:59 0:26:09 0:50:08
9 ZULKOWSKI MARCO SC 0:26:04 0:26:26 0:52:30
10 CARINO EUGENE SC 0:25:57 0:27:06 0:53:03
11 CASIN NESTOR SC 0:25:31 0:27:33 0:53:04
12 OLIVER FERMIN SC 0:26:49 0:27:32 0:54:21
13 JARAVATA RENATO SC 0:26:35 0:27:48 0:54:23
14 GARCIA YURI SALARIN SC 0:24:58 0:29:30 0:54:28
15 GOZUM JEFFREY SC 0:26:26 0:28:05 0:54:31
16 GOZUM REY SC 0:26:35 0:27:57 0:54:32
17 DIMALANTA EDU SC 0:26:27 0:28:05 0:54:33
18 AQUINO NINOY SC 0:26:46 0:27:47 0:54:33
19 GOZUM JAY SC 0:27:15 0:27:54 0:55:10
20 MAGNO ROBERT SONNY SC 0:27:21 0:28:53 0:56:14
21 GOZUM WILLY SC 0:27:12 0:31:17 0:58:29
22 OTOMIG BOY SC 0:30:28 0:28:57 0:59:25
23 GUISIHAN JOEL SC 0:30:27 0:29:45 1:00:12
24 MATSUMIYA MO SC 0:28:52 0:31:33 1:00:26
25 INOCENCIO JOEL SC 0:29:44 0:32:31 1:02:15
26 NYNEXZ SC 0:29:07 0:34:58 1:04:06
27 GOZUM ALVIN SC 0:27:25 0:36:40 1:04:06
28 BUMUGAT JUN SC 0:30:02 0:34:10 1:04:13
29 COLLADO RODERICK SC 0:31:16 0:35:37 1:06:53
30 DIMALANTA MELVIN SC 0:33:46 0:35:06 1:08:52
31 VINCH JOEY SC 0:34:41 0:35:10 1:09:51
32 VINCH JOE SC 0:34:42 0:35:09 1:09:52
33 POLLI DENNIS SC 0:35:03 0:34:49 1:09:52
34 DELOS SANTOS ARNOLD SC 0:34:34 0:36:14 1:10:48
35 PLANTILA JWALDO SC 0:34:28 0:36:21 1:10:49
36 TUMANDA RAY SC 0:35:06 0:37:56 1:13:02
37 JONES COLTON SC 0:34:16 0:39:08 1:13:24
38 BORJA JEM SC 0:34:55 0:38:36 1:13:32
39 ARUGUMEDO JEFF SC 0:35:07 0:38:27 1:13:35
40 COLLADO JEFFREY SC 0:35:06 0:39:17 1:14:24
41 BONGATO EDWIN SC 0:41:24 0:43:42 1:25:06
42 TURO ETHAN SC 0:40:06 0:46:00 1:26:06
43 REDMAN IAN SC 0:43:28 0:52:21 1:35:50
LONG COURSE FEMALE
PLACE LAST NAME FIRST NAME CATEGORY Lap 1 Lap 2 Lap 3 Total
1 ONEAL KARLY OPEN 0:27:22 0:26:48 0:27:01 1:21:11
2 CAMACHO BLANDA 40-49 0:29:57 0:29:29 0:30:18 1:29:45
3 SHANK DESSIA 30-39 0:29:40 0:34:09 0:35:04 1:38:54
4 HART BREE 18-29 0:35:10 0:36:01 0:39:30 1:50:42
5 TYDINGCO TARA 40-49 0:39:57 0:47:45 0:32:31 2:00:14
LONG COURSE MALE
PLACE LAST NAME FIRST NAME CATEGORY Lap 1 Lap 2 Lap 3 Total
1 EPPERSON CHARLES OPEN 0:19:37 0:19:51 0:20:06 0:59:35
2 ONEAL CAMERON OPEN 0:19:34 0:19:54 0:20:21 0:59:49
3 HORTON DEREK OPEN 0:19:33 0:19:54 0:20:58 1:00:27
4 SPELGER DAVID OPEN 0:19:47 0:20:29 0:20:31 1:00:47
5 BAGUIO CHRIS OPEN 0:19:34 0:21:09 0:21:35 1:02:19
6 FRIAS JOHN OPEN 0:21:05 0:22:04 0:21:54 1:05:04
7 MARTIN JONATHAN OPEN 0:21:05 0:22:02 0:22:15 1:05:22
8 TERTE ERIX 40-49 0:21:05 0:22:01 0:22:31 1:05:39
9 WALTERS MARK OPEN 0:20:25 0:22:08 0:24:06 1:06:39
10 APONIK DAN 40-49 0:21:12 0:23:11 0:22:33 1:06:57
11 SNOW RYAN 30-39 0:22:07 0:22:17 0:22:32 1:06:57
12 HOLLOWAY THERON 50-59 0:21:20 0:23:20 0:23:15 1:07:56
13 MASCULINO MANNY 30-39 0:21:40 0:23:00 0:23:42 1:08:24
14 HART RON 30-39 0:22:56 0:23:35 0:23:26 1:09:58
15 NAVASCA JOEY OPEN 0:22:23 0:24:09 0:23:51 1:10:24
16 SORENSON RICKIE 40-49 0:22:37 0:23:54 0:24:26 1:10:58
17 SMARTT DARREN 30-39 0:22:15 0:23:40 0:25:03 1:10:59
18 THEISEN TOBIAS 18-29 0:23:01 0:24:04 0:23:53 1:10:59
19 TENORIO LEWIE OPEN 0:23:12 0:23:51 0:24:00 1:11:03
20 QUIBUYEN BALDWIN 40-49 0:22:23 0:24:18 0:24:59 1:11:41
21 SANTOS MICHAEL 40-49 0:23:05 0:24:04 0:26:02 1:13:12
22 CERBO OLIVER 40-49 0:25:10 0:25:57 0:25:21 1:16:29
23 HAACK CHAD 30-39 0:24:24 0:25:35 0:26:42 1:16:42
24 HABER SALVADOR 50-59 0:24:15 0:24:25 0:28:25 1:17:06
25 DAVID ARIEL 18-29 0:24:25 0:25:54 0:27:52 1:18:13
26 PITTMAN KEVIN 40-49 0:24:30 0:27:11 0:26:49 1:18:31
27 TORRE DAVE 40-49 0:23:09 0:22:28 0:33:35 1:19:14
28 SCHOENHALS GARY OPEN 0:27:02 0:26:02 0:26:52 1:19:57
29 LIZAMA TANO 18-29 0:24:23 0:26:53 0:28:59 1:20:16
30 SEERY LOREN 30-39 0:25:30 0:27:16 0:28:01 1:20:48
31 THOMAS BRAD 30-39 0:25:50 0:27:20 0:28:15 1:21:25
32 NAVARRO ROBERT 60+ 0:27:10 0:27:44 0:27:41 1:22:36
33 DAVID ALLAN 30-39 0:26:40 0:27:26 0:28:35 1:22:42
34 FINCH JAMES 30-39 0:28:15 0:28:06 0:27:13 1:23:34
35 VERHURST DAREN 40-49 0:26:50 0:29:32 0:27:22 1:23:45
36 NABAS ARIEL 40-49 0:27:33 0:27:57 0:28:38 1:24:09
37 GABRIEL TOBIAS 18-29 0:25:03 0:28:33 0:30:42 1:24:20
38 REYES JHUNE OPEN 0:26:40 0:28:38 0:29:33 1:24:52
39 DANIELSON DOUGLAS 40-49 0:25:21 0:28:49 0:31:16 1:25:28
40 GAHLEY JOHN 30-39 0:26:51 0:28:18 0:30:46 1:25:56
41 GOODRICH DARROD 30-39 0:26:12 0:30:48 0:29:47 1:26:47
42 MARTIN CRAIG 60+ 0:28:54 0:27:23 0:30:49 1:27:06
43 ELLIS MATT 40-49 0:26:47 0:28:30 0:32:13 1:27:31
44 KUNTZ STEVE 40-49 0:27:04 0:29:21 0:32:27 1:28:52
45 JOHNSON DAVID 30-39 0:29:35 0:31:15 0:29:56 1:30:46
46 MOJAS RAFAEL 40-49 0:25:31 0:37:44 0:28:01 1:31:17
47 SNAER DENIS OPEN 0:28:19 0:32:05 0:31:12 1:31:38
48 ESTIOCA RAYMOND 30-39 0:30:26 0:30:21 0:31:15 1:32:03
49 RAGON STAN OPEN 0:30:32 0:31:09 0:31:09 1:32:50
50 MAPA LEO 40-49 0:29:50 0:31:06 0:32:46 1:33:44
51 THORNE RYAN 17&U 0:27:45 0:31:31 0:35:00 1:34:17
52 LODEVICO VIRGIL 30-39 0:35:05 0:35:48 0:36:01 1:46:54
53 HILMI RAPHAEL 50-59 0:37:20 0:42:04 0:38:23 1:57:48
54 BEVAQUA ROBERT 60+ 0:40:00 0:41:39 0:38:43 2:00:23
55 THORNE CHRIS 40-49 1:07:11 0:25:06 0:28:20 2:00:38
56 REDMAN STEVEN 40-49 0:43:28 0:52:21 0:33:59 2:09:49
57 LUTTER PAUL 30-39 0:30:32 0:30:46 0:30:43 1:32:01
BEAVER DAVID 30-39 0:28:48 DNF
BENGCO ALVIN SC 0:53:48 DNF
CRUZ AARON OPEN 0:28:47 DNF
FERGUSON BEN LC-OPEN 0:21:31 DNF
LOPEZ LUIS LC-AGE 0:21:30 DNF
RECELLA ERNIE LC-AGE 0:26:09 DNF

Ad

GPS Sports Calendar

November

December 2022

January
SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
27
28
29
30
1
2
3
Events for November

1st

Events for December

2nd

Events for December

3rd

4
5
6
7
8
9
10
Events for December

3rd

No Events
Events for December

5th

Events for December

6th

Events for December

7th

Events for December

7th

No Events
Events for December

9th

Events for December

10th

11
12
13
14
15
16
17
Events for December

10th

No Events
Events for December

12th

Events for December

13th

Events for December

14th

Events for December

14th

No Events
Events for December

15th

No Events
Events for December

17th

18
19
20
21
22
23
24
Events for December

17th

No Events
Events for December

18th

No Events
Events for December

19th

No Events
Events for December

20th

No Events
Events for December

21st

No Events
Events for December

22nd

No Events
Events for December

23rd

No Events
25
26
27
28
29
30
31
Events for December

24th

No Events
Events for December

25th

No Events
Events for December

26th

No Events
Events for December

27th

No Events
Events for December

28th

No Events
Events for December

29th

No Events
Events for December

30th

No Events
1
2
3
4
5
6
7

COMING SOON …

QUICK HITS

The Guahan Junior Barbarians represented Guam well in Singapore. The girls U18 took first place in their division in the 13th Centaurs International Youth Rugby Tournament while the boys captured second place playing ironman rugby with no subs.
———————————————–

More in Cycling