Connect with us

GSPN

XTERRA Guam Trail Run Series #1


XTERRA GUAM

January 6, 2013

Preliminary (unofficial) results, posted 1/6/13, 9:26 AM

 

Place    Time     Pace     Bib#          Name/City          Age Division Div. Pl. Sex Sex Pl.
    1     28:52   6:57.3    141  Rolando Palmes Jr., Guam    28  M18-29       1    M     1
    2     29:26   7:05.5     81  Craig Thedwall, Guam        31  M30-39       1    M     2
    3     30:38   7:23.1    123  Jason Fahy, Guam            34  M30-39       2    M     3
    4     31:14   7:31.6    132  Chad Haack, Guam            35  M30-39       3    M     4
    5     31:41   7:38.3    124  Michael Lowhorn, Guam       27  M18-29       2    M     5
    6     31:48   7:40.0    133  Art Guerrero, Guam          46  M40-49       1    M     6
    7     31:51   7:40.5    120  Tyler Thorne, Guam          15  M17U         1    M     7
    8     31:59   7:42.5    130  Carl Aguon Jr., Guam        33  M30-39       4    M     8
    9     32:18   7:47.0    121  Isaburo Kawasaki, Guam      43  M40-49       2    M     9
   10     32:26   7:48.9     84  Ferdinand Lazaga, Guam      46  M40-49       3    M    10
   11     32:33   7:50.7    146  David Honey                  0  M18-29       3    M    11
   12     33:07   7:58.8    122  Namiko Kawasaki, Guam       43  F40-49       1    F     1
   13     33:08   7:59.0    134  Kristina Ingvarson, Guam    38  F30-39       1    F     2
   14     33:10   7:59.5     97  Geoffrey Criss, Guam        43  M40-49       4    M    12
   15     33:29   8:04.1     87  Logan Blackwelder, Guam     32  M30-39       5    M    13
   16     33:30   8:04.3    105  Luis Blanco, Guam           34  M30-39       6    M    14
   17     33:37   8:06.0    127  Ronald Hart, Guam           31  M30-39       7    M    15
   18     33:40   8:06.9    126  Heston Killip, Guam         30  M30-39       8    M    16
   19     33:44   8:07.9    114  Dave Torre, Guam            42  M40-49       5    M    17
   20     34:06   8:13.2     86  Velinda Santiago, Guam      30  F30-39       2    F     3
   21     34:11   8:14.2     77  Edward Lyell, Guam          42  M40-49       6    M    18
   22     34:14   8:14.9    109  Mike Temerowski, Guam       44  M40-49       7    M    19
   23     35:18   8:30.4    107  Ty Loveridge, Guam          15  M17U         2    M    20
   24     35:48   8:37.6    106  Grant Loveridge, Guam       52  M50-59       1    M    21
   25     35:55   8:39.3    113  Allison Burnett, Guam       26  F18-29       1    F     4
   26     36:05   8:41.8    140  Sara Haack, Guam            32  F30-39       3    F     5
   27     36:19   8:45.1    145  James Sardea, Guam          42  M40-49       8    M    22
   28     36:23   8:46.1     98  Genina Criss, Guam          14  F17U         1    F     6
   29     36:47   8:52.0     73  Nathan Mapson, Guam         35  M30-39       9    M    23
   30     37:20   8:59.9     92  Baldwin Quibuyen, Guam      40  M40-49       9    M    24
   31     37:31   9:02.6    115  Michelle Ruiz, Guam         25  F18-29       2    F     7
   32     37:33   9:03.1    131  Robert Myer, Guam           32  M30-39      10    M    25
   33     38:06   9:11.0     95  Edgardo Calumaya, Guam      44  M40-49      10    M    26
   34     38:16   9:13.4     99  José Vasquez, Columbia      40  M40-49      11    M    27
   35     38:19   9:14.0    143  Jesse Rosario, Guam         29  M18-29       4    M    28
   36     38:19   9:14.0     88  Kathryn Nicolai, Guam       29  F18-29       3    F     8
   37     38:19   9:14.0    128  Peter Perez, Guam           27  M18-29       5    M    29
   38     38:20   9:14.2     46  Dessia Shank, Guam          37  F30-39       4    F     9
   39     38:47   9:20.9    136  Yuko Takahashi, Guam        42  F40-49       2    F    10
   40     38:50   9:21.5    137  Chris Flowers, Guam         28  M18-29       6    M    30
   41     39:01   9:24.3    119  Ryan Thorne, Guam           16  M17U         3    M    31
   42     39:15   9:27.6     76  Rieko Lyell, Guam           48  F40-49       3    F    11
   43     39:18   9:28.4    112  Mike Kelley, Guam           54  M50-59       2    M    32
   44     39:30   9:31.3     53  Matt Ellis, Guam            40  M40-49      12    M    33
   45     39:40   9:33.7     94  Rogelio Orio, Guam          22  M18-29       7    M    34
   46     39:49   9:35.7     93  John Frias, Guam            47  M40-49      13    M    35
   47     40:13   9:41.5    103  Noelani Yano, Guam          37  F30-39       5    F    12
   48     40:17   9:42.4    108  Mark Temerowski, Guam       12  M17U         4    M    36
   49     40:19   9:42.9     75  Patrick Lujan, Guam         39  M30-39      11    M    37
   50     40:19   9:42.9    116  Tiffany Thomas, Guam        25  F18-29       4    F    13
   51     40:25   9:44.5     96  John Gahley, Guam           31  M30-39      12    M    38
   52     40:41   9:48.3    102  Cheryl Lobaton, Guam        33  F30-39       6    F    14
   53     41:34  10:01.1    142  Logan Reyes, Guam           31  M30-39      13    M    39
   54     42:15  10:10.9    110  Rickie Sorenson, Guam       49  M40-49      14    M    40
   55     43:05  10:23.1     79  Michael O'Driscoll, Guam    40  M40-49      15    M    41
   56     43:36  10:30.4     80  Kristen Ullman, Guam        27  F18-29       5    F    15
   57     43:46  10:32.9    101  Michelle Santos, Guam       46  F40-49       4    F    16
   58     43:51  10:34.0     82  Shawn Bendixson, Guam       38  M30-39      14    M    42
   59     44:02  10:36.8    117  Porsha Harris, Guam         25  F18-29       6    F    17
   60     44:24  10:42.1     89  Chad Nicolai, Guam          30  M30-39      15    M    43
   61     44:27  10:42.7    147  Judy Rosario                 0  F18-29       7    F    18
   62     45:06  10:52.2    135  Jennifer Oelke-Farley, Guam 33  F30-39       7    F    19
   63     45:11  10:53.3     56  Bernadette Schlueter, Guam  40  F40-49       5    F    20
   64     45:13  10:53.7    144  Angela Rosario, Guam        31  F30-39       8    F    21
   65     46:14  11:08.4     85  Crystal Chittenden, Guam    33  F30-39       9    F    22
   66     47:37  11:28.6    100  Caropi Vasquez, Columbia    32  F30-39      10    F    23
   67     48:26  11:40.2    111  Dennis Polli, Guam          54  M50-59       3    M    44
   68     49:49  12:00.3     91  Ashley Gaerlan, Guam        22  F18-29       8    F    24
   69     52:07  12:33.6     83  Vivianna Bendixson, Guam    33  F30-39      11    F    25
   70     53:22  12:51.7     90  Stan Chop, Guam             63  M60+         1    M    45
   71     53:43  12:56.7    129  Lisa Blackburn, Guam        44  F40-49       6    F    26
   72     56:02  13:30.2    125  Brianne Killip, Guam        33  F30-39      12    F    27
   73     58:17  14:02.7     78  Robert Bevacqua, Guam       64  M60+         2    M    46
   74     58:20  14:03.6    104  Geraldine Koshiba, Guam     37  F30-39      13    F    28

 

Division Results

Male

 

Place    Time     Pace     Bib#          Name/City          Age 
    1     28:52   6:57.3    141  Rolando Palmes Jr., Guam    28
    2     29:26   7:05.5     81  Craig Thedwall, Guam        31
    3     30:38   7:23.1    123  Jason Fahy, Guam            34
    4     31:14   7:31.6    132  Chad Haack, Guam            35
    5     31:41   7:38.3    124  Michael Lowhorn, Guam       27
    6     31:48   7:40.0    133  Art Guerrero, Guam          46
    7     31:51   7:40.5    120  Tyler Thorne, Guam          15
    8     31:59   7:42.5    130  Carl Aguon Jr., Guam        33
    9     32:18   7:47.0    121  Isaburo Kawasaki, Guam      43
   10     32:26   7:48.9     84  Ferdinand Lazaga, Guam      46
   11     32:33   7:50.7    146  David Honey                  0
   12     33:10   7:59.5     97  Geoffrey Criss, Guam        43
   13     33:29   8:04.1     87  Logan Blackwelder, Guam     32
   14     33:30   8:04.3    105  Luis Blanco, Guam           34
   15     33:37   8:06.0    127  Ronald Hart, Guam           31
   16     33:40   8:06.9    126  Heston Killip, Guam         30
   17     33:44   8:07.9    114  Dave Torre, Guam            42
   18     34:11   8:14.2     77  Edward Lyell, Guam          42
   19     34:14   8:14.9    109  Mike Temerowski, Guam       44
   20     35:18   8:30.4    107  Ty Loveridge, Guam          15
   21     35:48   8:37.6    106  Grant Loveridge, Guam       52
   22     36:19   8:45.1    145  James Sardea, Guam          42
   23     36:47   8:52.0     73  Nathan Mapson, Guam         35
   24     37:20   8:59.9     92  Baldwin Quibuyen, Guam      40
   25     37:33   9:03.1    131  Robert Myer, Guam           32
   26     38:06   9:11.0     95  Edgardo Calumaya, Guam      44
   27     38:16   9:13.4     99  José Vasquez, Columbia      40
   28     38:19   9:14.0    143  Jesse Rosario, Guam         29
   29     38:19   9:14.0    128  Peter Perez, Guam           27
   30     38:50   9:21.5    137  Chris Flowers, Guam         28
   31     39:01   9:24.3    119  Ryan Thorne, Guam           16
   32     39:18   9:28.4    112  Mike Kelley, Guam           54
   33     39:30   9:31.3     53  Matt Ellis, Guam            40
   34     39:40   9:33.7     94  Rogelio Orio, Guam          22
   35     39:49   9:35.7     93  John Frias, Guam            47
   36     40:17   9:42.4    108  Mark Temerowski, Guam       12
   37     40:19   9:42.9     75  Patrick Lujan, Guam         39
   38     40:25   9:44.5     96  John Gahley, Guam           31
   39     41:34  10:01.1    142  Logan Reyes, Guam           31
   40     42:15  10:10.9    110  Rickie Sorenson, Guam       49
   41     43:05  10:23.1     79  Michael O'Driscoll, Guam    40
   42     43:51  10:34.0     82  Shawn Bendixson, Guam       38
   43     44:24  10:42.1     89  Chad Nicolai, Guam          30
   44     48:26  11:40.2    111  Dennis Polli, Guam          54
   45     53:22  12:51.7     90  Stan Chop, Guam             63
   46     58:17  14:02.7     78  Robert Bevacqua, Guam       64

 

Female

 

Place    Time     Pace     Bib#          Name/City          Age 
    1     33:07   7:58.8    122  Namiko Kawasaki, Guam       43
    2     33:08   7:59.0    134  Kristina Ingvarson, Guam    38
    3     34:06   8:13.2     86  Velinda Santiago, Guam      30
    4     35:55   8:39.3    113  Allison Burnett, Guam       26
    5     36:05   8:41.8    140  Sara Haack, Guam            32
    6     36:23   8:46.1     98  Genina Criss, Guam          14
    7     37:31   9:02.6    115  Michelle Ruiz, Guam         25
    8     38:19   9:14.0     88  Kathryn Nicolai, Guam       29
    9     38:20   9:14.2     46  Dessia Shank, Guam          37
   10     38:47   9:20.9    136  Yuko Takahashi, Guam        42
   11     39:15   9:27.6     76  Rieko Lyell, Guam           48
   12     40:13   9:41.5    103  Noelani Yano, Guam          37
   13     40:19   9:42.9    116  Tiffany Thomas, Guam        25
   14     40:41   9:48.3    102  Cheryl Lobaton, Guam        33
   15     43:36  10:30.4     80  Kristen Ullman, Guam        27
   16     43:46  10:32.9    101  Michelle Santos, Guam       46
   17     44:02  10:36.8    117  Porsha Harris, Guam         25
   18     44:27  10:42.7    147  Judy Rosario                 0
   19     45:06  10:52.2    135  Jennifer Oelke-Farley, Guam 33
   20     45:11  10:53.3     56  Bernadette Schlueter, Guam  40
   21     45:13  10:53.7    144  Angela Rosario, Guam        31
   22     46:14  11:08.4     85  Crystal Chittenden, Guam    33
   23     47:37  11:28.6    100  Caropi Vasquez, Columbia    32
   24     49:49  12:00.3     91  Ashley Gaerlan, Guam        22
   25     52:07  12:33.6     83  Vivianna Bendixson, Guam    33
   26     53:43  12:56.7    129  Lisa Blackburn, Guam        44
   27     56:02  13:30.2    125  Brianne Killip, Guam        33
   28     58:20  14:03.6    104  Geraldine Koshiba, Guam     37

 

Division: M17U

 

Place    Time     Pace     Bib#          Name/City          Age 
    1     31:51   7:40.5    120  Tyler Thorne, Guam          15
    2     35:18   8:30.4    107  Ty Loveridge, Guam          15
    3     39:01   9:24.3    119  Ryan Thorne, Guam           16
    4     40:17   9:42.4    108  Mark Temerowski, Guam       12

 

Division: F17U

 

Place    Time     Pace     Bib#          Name/City          Age 
    1     36:23   8:46.1     98  Genina Criss, Guam          14

 

Division: F18-29

 

Place    Time     Pace     Bib#          Name/City          Age 
    1     35:55   8:39.3    113  Allison Burnett, Guam       26
    2     37:31   9:02.6    115  Michelle Ruiz, Guam         25
    3     38:19   9:14.0     88  Kathryn Nicolai, Guam       29
    4     40:19   9:42.9    116  Tiffany Thomas, Guam        25
    5     43:36  10:30.4     80  Kristen Ullman, Guam        27
    6     44:02  10:36.8    117  Porsha Harris, Guam         25
    7     44:27  10:42.7    147  Judy Rosario                 0
    8     49:49  12:00.3     91  Ashley Gaerlan, Guam        22

 

Division: M18-29

 

Place    Time     Pace     Bib#          Name/City          Age 
    1     28:52   6:57.3    141  Rolando Palmes Jr., Guam    28
    2     31:41   7:38.3    124  Michael Lowhorn, Guam       27
    3     32:33   7:50.7    146  David Honey                  0
    4     38:19   9:14.0    143  Jesse Rosario, Guam         29
    5     38:19   9:14.0    128  Peter Perez, Guam           27
    6     38:50   9:21.5    137  Chris Flowers, Guam         28
    7     39:40   9:33.7     94  Rogelio Orio, Guam          22

 

Division: M30-39

 

Place    Time     Pace     Bib#          Name/City          Age 
    1     29:26   7:05.5     81  Craig Thedwall, Guam        31
    2     30:38   7:23.1    123  Jason Fahy, Guam            34
    3     31:14   7:31.6    132  Chad Haack, Guam            35
    4     31:59   7:42.5    130  Carl Aguon Jr., Guam        33
    5     33:29   8:04.1     87  Logan Blackwelder, Guam     32
    6     33:30   8:04.3    105  Luis Blanco, Guam           34
    7     33:37   8:06.0    127  Ronald Hart, Guam           31
    8     33:40   8:06.9    126  Heston Killip, Guam         30
    9     36:47   8:52.0     73  Nathan Mapson, Guam         35
   10     37:33   9:03.1    131  Robert Myer, Guam           32
   11     40:19   9:42.9     75  Patrick Lujan, Guam         39
   12     40:25   9:44.5     96  John Gahley, Guam           31
   13     41:34  10:01.1    142  Logan Reyes, Guam           31
   14     43:51  10:34.0     82  Shawn Bendixson, Guam       38
   15     44:24  10:42.1     89  Chad Nicolai, Guam          30

 

Division: F30-39

 

Place    Time     Pace     Bib#          Name/City          Age 
    1     33:08   7:59.0    134  Kristina Ingvarson, Guam    38
    2     34:06   8:13.2     86  Velinda Santiago, Guam      30
    3     36:05   8:41.8    140  Sara Haack, Guam            32
    4     38:20   9:14.2     46  Dessia Shank, Guam          37
    5     40:13   9:41.5    103  Noelani Yano, Guam          37
    6     40:41   9:48.3    102  Cheryl Lobaton, Guam        33
    7     45:06  10:52.2    135  Jennifer Oelke-Farley, Guam 33
    8     45:13  10:53.7    144  Angela Rosario, Guam        31
    9     46:14  11:08.4     85  Crystal Chittenden, Guam    33
   10     47:37  11:28.6    100  Caropi Vasquez, Columbia    32
   11     52:07  12:33.6     83  Vivianna Bendixson, Guam    33
   12     56:02  13:30.2    125  Brianne Killip, Guam        33
   13     58:20  14:03.6    104  Geraldine Koshiba, Guam     37

 

Division: F40-49

 

Place    Time     Pace     Bib#          Name/City          Age 
    1     33:07   7:58.8    122  Namiko Kawasaki, Guam       43
    2     38:47   9:20.9    136  Yuko Takahashi, Guam        42
    3     39:15   9:27.6     76  Rieko Lyell, Guam           48
    4     43:46  10:32.9    101  Michelle Santos, Guam       46
    5     45:11  10:53.3     56  Bernadette Schlueter, Guam  40
    6     53:43  12:56.7    129  Lisa Blackburn, Guam        44

 

Division: M40-49

 

Place    Time     Pace     Bib#          Name/City          Age 
    1     31:48   7:40.0    133  Art Guerrero, Guam          46
    2     32:18   7:47.0    121  Isaburo Kawasaki, Guam      43
    3     32:26   7:48.9     84  Ferdinand Lazaga, Guam      46
    4     33:10   7:59.5     97  Geoffrey Criss, Guam        43
    5     33:44   8:07.9    114  Dave Torre, Guam            42
    6     34:11   8:14.2     77  Edward Lyell, Guam          42
    7     34:14   8:14.9    109  Mike Temerowski, Guam       44
    8     36:19   8:45.1    145  James Sardea, Guam          42
    9     37:20   8:59.9     92  Baldwin Quibuyen, Guam      40
   10     38:06   9:11.0     95  Edgardo Calumaya, Guam      44
   11     38:16   9:13.4     99  José Vasquez, Columbia      40
   12     39:30   9:31.3     53  Matt Ellis, Guam            40
   13     39:49   9:35.7     93  John Frias, Guam            47
   14     42:15  10:10.9    110  Rickie Sorenson, Guam       49
   15     43:05  10:23.1     79  Michael O'Driscoll, Guam    40

 

Division: M50-59

 

Place    Time     Pace     Bib#          Name/City          Age 
    1     35:48   8:37.6    106  Grant Loveridge, Guam       52
    2     39:18   9:28.4    112  Mike Kelley, Guam           54
    3     48:26  11:40.2    111  Dennis Polli, Guam          54

 

Division: M60+

 

Place    Time     Pace     Bib#          Name/City          Age 
    1     53:22  12:51.7     90  Stan Chop, Guam             63
    2     58:17  14:02.7     78  Robert Bevacqua, Guam       64

Ad

GPS Sports Calendar

November

December 2019

January
SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
1
2
3
4
5
6
7
Events for December

1st

Events for December

2nd

Events for December

3rd

Events for December

4th

No Events
Events for December

5th

Events for December

6th

Events for December

7th

8
9
10
11
12
13
14
Events for December

8th

No Events
Events for December

9th

No Events
Events for December

10th

Events for December

11th

Events for December

12th

No Events
15
16
17
18
19
20
21
Events for December

15th

Events for December

16th

Events for December

18th

No Events
Events for December

19th

No Events
Events for December

21st

22
23
24
25
26
27
28
Events for December

22nd

No Events
Events for December

23rd

No Events
Events for December

24th

No Events
Events for December

25th

No Events
Events for December

26th

No Events
Events for December

27th

No Events
Events for December

28th

No Events
29
30
31
1
2
3
4
Events for December

29th

No Events
Events for December

30th

No Events
Events for December

31st

No Events

Foody’s 5 Fun Facts

Tiyan Titan Calib Naputi

 

Polls

Who's winning the 2019 Girls Basketball Championship?

View Results

DID U KNOW?

The FD Friars have retired running back Kein Artero’s (#3), becoming the third Friar in three years to have his number retired. 2018 saw two numbers be retired from quarterback Daniel Phillips (#6) and De’Aundre Cruz (#24).

 

(photo from Kein Artero on Twitter)

COMING SOON …

– Girls Basketball Semifinals Tonight!

– NFL Week 15: Bills at Steelers

– Jon Tuck in Bellator Japan Dec. 29

– IIAAG/GDOE Split on Jan. 1st

– GSPN Preseason Basketball Tournament

 

QUICK HITS

Coach Terry Stotts will be inducted into the Indiana Basketball Hall of Fame. Stotts moved to Indiana for his junior and senior years of high school after five years on Guam.

 

 

—————————————————-

Bubba Nickles makes a stop at the Guam marker of the World War II Memorial in Washington DC during a team trip to the capital with the reigning national softball champion UCLA Bruins.

 

—————————————————-

 

GSPN celebrates 8 years! Chartered 11/11/11

 

More in GSPN