CAL RIPKEN LEAGUE OPENS SATURDAY

CAL RIPKEN LEAGUE OPENS SATURDAY

📅06 March 2014
Share this article:

PRESS RELEASE – The organizers of the Guam Cal Ripken Baseball League, a division of Babe Ruth Baseball Program are pleased to announce its season opening with a ceremony and parade of teams starting at 10:00am, Saturday, March 8, 2014 at the Paseo Baseball Stadium in Hagatna, Guam. The organizers of the league coordinate five (5) divisions of youth baseball players ranging from 4 – 15 years of age.

Teams that advance to local play-offs will have the opportunity to represent Guam Cal Ripken Rookie League in the Pacific Southwest Regional Tournament held every summer off-island.

The Guam Cal Ripken/Babe Ruth program promotes the use of regulation competitive baseball, teaches skills, mental and physical development, a respect for the rules of the game, and basic ideals of sportsmanship and fair play. In all aspects, the program is committed to providing participants the very best educational, sports experience possible.  It is our fundamental belief that every child with a desire to play baseball be afforded that opportunity.

Jr Rookie League (4 – 6 years old = 12 teams)

Cobras Black

Cobras Grey

Sumay Braves

Barrigada Dodgers

Northern Yankees

Yona RedHawks

Talofofo Rangers

Agana Heights Blues

Mangilao Tigers

Mangilao Red Sox

Mangilao Cubs

Tatuha Twins

 

Rookie League (7 – 9 years old = 14)

Cobras #1

Cobras #2

Rangers #1

Northern Sons Bears

Stars

Northern Yankees

Mangilao Red Sox

Yona RedHawks

Barrigada Dodgers

Talofofo Rangers

Mangilao Tigers

Agana Heights Blues

Agana Heights Heart Breakers

Tatuha Twins

 

Cal Ripken Minor League (9 – 10 years old = 7 teams)

Yona RedHawks

Mangilao Cubs #1

Mangilao Tigers

Cobras

Barrigada Dodgers

Sumay Braves

Talofofo Rangers

 

Major League (11 – 12 years old = 10 teams)

Sumay Braves

Sinajana Giants

Jaguars

Tatuha Twins

Rangers A

Cobras

Mangilao Cubs

Yona RedHawks

Agana Heights Blues

Halu’u

 

Major League (13 – 15 years old = 10 teams)

Yigo Nationals

Sumay Braves

Sinajana Giants 1

Crusaders

Sinajana

AXE Stars

Northern Mariners

Sinajana Giants – 2

Cobras

Halu’u

Share this article: