Connect with us

Basketball

FRIARS, BULLDOGS STAY HOT IN WINNERS BRACKET

The winners bracket featured the last four unbeaten teams in the GSPN preseason tournament Wednesday evening with the Okkodo Bulldogs getting a clutch victory over the Sanchez Sharks while the FD Friars stymied St. John’s Knights.

By Robert Balajadia

The winners bracket featured the last four unbeaten teams in the GSPN preseason tournament Wednesday evening with the Okkodo Bulldogs getting a clutch victory over the Sanchez Sharks while the FD Friars stymied St. John’s Knights.

Friars 67, Knights 59

The riled up Friars went down 24-17 in the opening period after hot starts from Knights guard Michael Min and Takumi Simon, but the post game from FD proved too difficult to stop in the second half. Friar De’Aundre Cruz ate up the inside with 20 points and 14 boards.

Knights Takumi Simon went down in the 3rd quarter with cramping issues with his team nursing a 51-45 lead. Friar Mark Temerwoski made his tourney debut and his biggest bucket came four minutes into the final period as he gave his team their first lead since the first minute of the game 57-56. FD controlled the pace and closed out the Knights down the stretch where Cruz scored eight of his 20.

Bulldogs 46, Sharks 42

A rough 3rd quarter for the Sharks, where they only scored four points, allowed the Bulldogs take control of the game in the second half. Wendy’s Player of the Game for the Bulldogs Jonas Oyardo put his stamp on the game in the 4th quarter by scoring the teams first seven points. Oyardo picked off the Sharks at mid-court twice that led to easy layups, only to follow up with a corner three-pointer to extend their lead 39-28 over the Sharks.

Day 4 – *Elimination Games

Islanders 76, Warriors 67
Titans 59, Panthers 52

Day 3 – *Elimination Games

St. Paul 65, Friars JV 29 – (Jahmar White – 18 points SP)
JFK 93, ND 30 – (Chris Morikami – 20 points JFK)

Day 2

FD 97, ND 28 (Kyle Gaitan – 31 points FD), (Holden Barcinas – 15 points ND)
JFK 80, Tiyan 60 (Alschae Grape – 27 points JFK), (Evangelista – 13 points THS)
St. Paul 62, Harvest 42 (Reo Aiken – 14 points SP), (Gaebeck Kim – 10 points HCA)
Guam High 61, FD JV 39 (Khalid Volious 18 points GH), (Ray Castro 16 poings FD JV)
*ELMINATION GAME* – Tiyan 75, Harvest 39 (Isaiah Guerrero – 21 points THS)
Guam High 73, ND 37 (Raven Taitague 22 points GH), (Holden Barcinas 13 points ND)

Day 1

Sanchez 43, Guam High 39 (Isiah Malig – 11 points SS), (Khalid Volious – 10 points GH)
St. John’s 64, JFK 59 (Michael Min – 26 points SJ) (Cloyd Rosas 13 points JFK)
FD 67, St. Paul 51 (De’Aundre Cruz 16 points FD), (D’Angelo Gallardo – 13 points SP)
Okkodo 50, Tiyan 40 (Christian – 14 points OK), (Isaiah Guerrero – 10 points THS)
Sanchez 67, Harvest 28 (Isaiah Malig – 12 points SS), (Henderson – 9 points HCA)
St. John’s 82, FD JV 38 (Takumi Simon – 33 points SJ), (Ray Castro – 11 points FD JV)

Ad

GPS Sports Calendar

May

June 2024

July
SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
26
27
28
29
30
31
1
Events for May

1st

2
3
4
5
6
7
8
Events for June

2nd

Events for June

3rd

Events for June

3rd

No Events
Events for June

4th

No Events
Events for June

5th

No Events
Events for June

6th

No Events
Events for June

8th

9
10
11
12
13
14
15
Events for June

9th

Events for June

9th

No Events
Events for June

10th

No Events
Events for June

11th

No Events
Events for June

12th

No Events
Events for June

13th

No Events
Events for June

15th

16
17
18
19
20
21
22
Events for June

16th

Events for June

17th

Events for June

18th

Events for June

19th

Events for June

20th

Events for June

21st

Events for June

22nd

23
24
25
26
27
28
29
Events for June

23rd

Events for June

24th

Events for June

24th

No Events
Events for June

25th

No Events
Events for June

26th

No Events
Events for June

27th

No Events
Events for June

29th

30
1
2
3
4
5
6
Events for June

30th

COMING SOON …

10th Micronesian Games from Marjuro June 15-24

Guam National Bodybuilding Championship June 29

QUICK HITS

Congratulations to the 2024 Guam Rugby Cup Champions: Tao Tao Mana (Men’s Cup Champions) and Southern Rugby Club (Women’s Cup Champions)
—————————————–
Three graduating ruggers have signed Division I letters to play college rugby stateside.
Saige Calvo from Okkodo heads to Mount St. Mary’s
Mia Topasna from Academy heads to Lindenwood
Tanner Costa from FD heads to Iowa Central

More in Basketball