Connect with us

Football

ALL-ISLAND: ARTERO, QUICHOCHO NAMED MVP

Selections for the 2019 Football All-Island 1st, 2nd and Honorable Mentions.

The 2019 Football All-Island selections were made Monday evening with all seven coaches and one representative from four media outlets in GSPN, KUAM, PNC and PDN present.

Highlighting the evening were the MVP’s in FD Friar Kein ‘Ghost’ Artero for the second straight year for offense and GW Gecko senior Noah Quichocho for defense.

1st Team Offense

Quarterback: Travon Jacobs/Guam High (11th)
Fullback: Jeremiah Sablan/Sanchez (11th)
Running back: Kein Artero/FD (12th), Eian Naputi/GW (11th)
Wide Receivers: Davin Mojica/Tiyan (12th), Jalen Thach/Guam High (11th)
Tight End: Dylan Cabe/Sanchez (12th)
Center: Joaquin Lujan/GW (11th)
Guards: Gavin Bejerana/Sanchez (12th), Rodion Balbin/FD (12th)
Tackles: Cylar-Joe Gumabon/GW (12th), Elijah Dudkiewicz/FD (12th)
Utility: Cason Jackson/GW (12th)

1st Team Defense

Linebackers: Noah Quichocho/GW (12th), Eugene Arriola/FD (11th), Roy Chargualaf/FD (10th)
Cornerbacks: Nico Velez/JFK (11th), Jonah Garcia/GW (12th)
Safeties: Davin Mojica/Tiyan (12th), Jayton Penfalor/Sanchez (12th)
D Tackle: Ethan Dimla/Southern (12th), Sage Shinohara/FD (12th), Elijah Calvo/FD (12th)
Defensive End: William O’Brian Rios/GW (12th), Evan Brown/FD (10th)
Nose Guard: Davin Benavente/GW (12th)
Utility: Joshua Sablan/Sanchez (12th)

1st Team Special Teams

Punter: Travon Jacobs/Guam High (11th)
Kicker: Enrique Macias/GW (12th)
Returner: Kein Artero/FD (12th)

2nd Team Offense

Quarterback: Nicholas Anderson/FD (12th)
Fullback: Keanu Gray/GW (11th), Michael Castro/FD (12th)
Running back: Adin Lumba/Sanchez (10th), Jonathan Sablan/Sanchez (9th)
Wide Receivers: Nico Velez/JFK (11th), Javian Cruz/FD (11th)
Tight End: Ruben Ramirez/Guam High (12th)
Center: Lorenzo Valencia/FD (12th)
Guards: Joshua Sablan/Sanchez (12th), Matua Whalen/Guam High (10th)
Tackles: Austin Aguon/Sanchez (9th), Christian-Jordan Cali/GW (11th)
Utility: Jeremiah Sablan/Sanchez (11th)

2nd Team Defense

Linebackers: Lawrence Aflague/Southern (11th), Kamerin Toves/Sanchez (12th), Mykai Blas/GW (10th)
Cornerbacks: Kekoa Gamboa/FD (11th), Nathan Mendiola/FD (11th)
Safeties: Ipo Indalecio/GW (10th), Adryan Lujan/FD (11th)
D Tackle: Peter Benito/Sanchez (12th), Cylar-Joe Gumabon/GW (11th)
Defensive End: Jacobe Quinata/JFK (10th), Gavin Bejerana/Sanchez (12th)
Nose Guard: KC Carlo/Southern (11th)
Utility: Keanu Salas/GW (12th)

Honorable Mention Offense

Quarterback: Kaekoa Leon Guerrero/Tiyan (12th)
Running back: Julius Gaduang/Guam High (12th), Aiden Gumataotao/GW (11th)
Wide Receiver: Brendyn Cruz/GW (12th)
Tight End: Gabriel Gilbert/GW (12th), Garrison Arriola/FD(10th)
Guards: Tanner Calvo/Southern (10th)
Tackles: Isaiah Topasna/Southern (10th), Kyle Ada/FD (12th)
Utility: Conan Baza/Southern (12th), Izzic Cabrera/FD (11th)

Honorable Mention Defense

Linebackers: Conan Baza/Southern (12th), Thomas Benavente/Southern (12th), Jaythan James/Tiyan (9th), Shane Perez/Sanchez (12th), Jeremiah Sablan/Sanchez (11th), Matua Whalen/Guam High (10th), Jonah Gumabon/GW (10th)
Cornerbacks: Isaac Jesus/Southern (11th), Ryen Cruz/Tiyan (9th), Adin Lumba/Sanchez (10th), Kaimana Indalecio/GW (10th)
Safeties: Zeshuan Adams/Guam High (9th), Cason Jackson/GW (12th)
D Tackle: Tanner Calvo/Southern (10th), Avery Gamboa/Guam High (10th), Joel Guzman/GW (12th)
Defensive End: Kaden Rosalin/Southern (10th), Jaythin Pangelinan/Tiyan (12th), Joshua Dela Cruz/GW (12th), Caleb Murphy/FD (9th)
Nose Guard: Isaiah Perez/FD (11th)
Utility: Darren Cruz/Tiyan (11th), Caleb Murphy/FD (9th)

Ad

GPS Sports Calendar

April

May 2024

June
SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
1
2
3
4
Events for April

1st

Events for May

2nd

Events for May

3rd

Events for May

4th

5
6
7
8
9
10
11
Events for May

4th

No Events
Events for May

6th

Events for May

7th

Events for May

8th

Events for May

9th

Events for May

10th

Events for May

11th

12
13
14
15
16
17
18
Events for May

11th

No Events
Events for May

13th

Events for May

14th

Events for May

14th

No Events
Events for May

16th

Events for May

17th

Events for May

18th

19
20
21
22
23
24
25
Events for May

19th

Events for May

20th

Events for May

20th

No Events
Events for May

21st

No Events
Events for May

22nd

No Events
Events for May

23rd

No Events
Events for May

25th

26
27
28
29
30
31
1
Events for May

26th

Events for May

26th

No Events
Events for May

27th

No Events
Events for May

28th

No Events
Events for May

29th

No Events
Events for May

30th

No Events

COMING SOON …

Guam Amateur Golf Championship June 2-8/9

Guam Youth Football League Kick-Off June 8

All-Island Wrestling Alumni Tournament June 8

10th Micronesian Games from Marjuro June 15-24

QUICK HITS

Three graduating ruggers have signed Division I letters to play college rugby stateside.
Saige Calvo from Okkodo heads to Mount St. Mary’s
Mia Topasna from Academy heads to Lindenwood
Tanner Costa from FD heads to Iowa Central
—————————————–
Bailey Concepcion makes it to the Seattle Seahawks dance team for the 2nd straight year.

Congratulations @seadancer_bailey

More in Football