Connect with us

Running/Track

MIDDLE SCHOOL CROSS COUNTRY MEET

Middle School Cross Country Results

GDOE MIDDLE SCHOOL CC

Astumbo, Guam, HI

Middle School Boys 2500 Meter Run
=================================================================
Name                  Yr Team                      Time  Pts
—————————————————————–
1 Darin Pascua            Astumbo Middle Schoo      9:17    —
2 Kyle Delosantos          Astumbo Middle Schoo      9:18    —
3 Gled Navarro            FB Leon Guerrero MS      9:20    —
4 Larry Rosario            Benavente Middle Sch      9:29    —
5 Jerimiah Rosario        Astumbo Middle Schoo      9:31    —
6 jgeth Bautista          Agueda Johnson MS        9:32    —
7 Harold Gaerlan          FB Leon Guerrero MS      9:38    —
8 Gerald Pangelinan        Astumbo Middle Schoo      9:41    —
9 Aaron Gogo              FB Leon Guerrero MS      9:42    —
10 Roben Paulino            Astumbo Middle Schoo      9:46    —
11 Ryniel DiRamos          FB Leon Guerrero MS      9:47    —
12 Raphael Yepes            Untalan Middle Schoo      9:48    —
13 Wei Liu Hong            Astumbo Middle Schoo    10:00    —
14 Chauncey Jamindang      FB Leon Guerrero MS      10:03    —
15 Devin Lamb              Agueda Johnson MS        10:08    —
16 Rylan Cardines          Benavente Middle Sch    10:11    —
17 Aleazander Crater        Rios Middle School      10:12    —
18 Jeremiah Tangelbad      Benavente Middle Sch    10:13    —
19 Pedro Garrido            Astumbo Middle Schoo    10:16    —
20 Renzo Yepes              Untalan Middle Schoo    10:19    —
21 Gian Villanueva          Astumbo Middle Schoo    10:24    —
22 Karl Pere                FB Leon Guerrero MS      10:34    —
23 Juan Sarmiento          Benavente Middle Sch    10:37    —
24 Joshua Desingano        Agueda Johnson MS        10:39    —
25 Kyle Porte              FB Leon Guerrero MS      10:40    —
26 Erjan Sanchez            FB Leon Guerrero MS      10:41    —
27 Joseph Aguon            Untalan Middle Schoo    10:44    —
28 Isiah Malig              FB Leon Guerrero MS      10:45    —
29 COdy Veleegas            FB Leon Guerrero MS      10:52    —
30 Adrian Lacap            Benavente Middle Sch    10:53    —
31 Reese Ecijan            Benavente Middle Sch    10:55    —
32 Yvan Oftana              Untalan Middle Schoo    10:56    —
33 Ronald Adame            Astumbo Middle Schoo    11:00    —
34 Darren Kim              Benavente Middle Sch    11:07    —
35 Matthew Savares          Benavente Middle Sch    11:08    —
36 Unknown Unknown          Untalan Middle Schoo    11:09    —
37 Eian Quintanilla        Benavente Middle Sch    11:11    —
38 Alvin Aromin            FB Leon Guerrero MS      11:16    —
39 Erjel Sanchez            FB Leon Guerrero MS      11:17    —
40 Ivan Perez              FB Leon Guerrero MS      11:18    —
41 Illac Lialic            FB Leon Guerrero MS      11:19    —
42 Vince Verango            Benavente Middle Sch    11:34    —
43 Shawn Sapp              Benavente Middle Sch    11:36    —
44 Nicholas Fejeran        Benavente Middle Sch    11:44    —
45 Jonan Fejeran            Agueda Johnson MS        11:46    —
46 Brendyn Cruz            Untalan Middle Schoo    11:55    —
47 M.O Refugia              Untalan Middle Schoo    12:25    —
48 Napu Cruz                Oceanview Middle Sch    14:06    —
49 Nathan Paz              Untalan Middle Schoo    15:43    —

Middle School Girls 2500 Meter Run
=================================================================
Name                  Yr Team                      Time  Pts
—————————————————————–
1 Sheila Dumaraog        8 Agueda Johnson MS        10:11    —
2 Elizabeth Quintanilla    Rios Middle School      10:14    —
3 Jackie Cabusi            Untalan Middle Schoo    10:24    —
4 Amirah Vegafria          Benavente Middle Sch    10:57    —
5 Alexandria Angoco        Rios Middle School      10:58    —
6 Syd Refugia              Untalan Middle Schoo    10:59    —
7 Sawyer Park              Untalan Middle Schoo    11:00    —
8 Sierra Tenorio          Rios Middle School      11:01    —
9 Kanemoto Kedisha        FB Leon Guerrero MS      11:02    —
10 Niolynn Tenorio          Untalan Middle Schoo    11:03    —
11 Kiana Rivera            Benavente Middle Sch    11:16    —
12 Dayalani Calma          Astumbo Middle Schoo    11:17    —
13 Francesca Manosa        Benavente Middle Sch    11:24    —
14 Elizabeth Desingano    7 Agueda Johnson MS        11:31    —
15 Taryn Rupley            Benavente Middle Sch    11:38    —
16 Y’Lisiah-rai Jorda      Benavente Middle Sch    11:40    —
17 April Lopez              Benavente Middle Sch    11:44    —
18 Crescelle Vicente        Benavente Middle Sch    11:45    —
19 Aveah Garrido            Agueda Johnson MS        11:50    —
20 Deon Zaldivar            Astumbo Middle Schoo    11:51    —
21 Leigh Magsonbol          Astumbo Middle Schoo    11:52    —
22 Rhyanna Cruz            Benavente Middle Sch    11:54    —
23 Sagao Sheri Mhae        FB Leon Guerrero MS      11:56    —
24 Ashley Rhodes            FB Leon Guerrero MS      12:00    —
25 Aubrianne Muna        6 Agueda Johnson MS        12:01    —
26 Faith David            6 Agueda Johnson MS        12:03    —
27 He’Kaila Santos          Benavente Middle Sch    12:06    —
28 Tehya Mendiola          FB Leon Guerrero MS      12:11    —
29 Janniuese Quintanilla    Rios Middle School      12:12    —
30 Abigayle Antolin        Benavente Middle Sch    12:14    —
31 Jade Toree              FB Leon Guerrero MS      12:15    —
32 Joyblessis lazaga        FB Leon Guerrero MS      12:16    —
33 Momo Mimura              Untalan Middle Schoo    12:17    —
34 Daeline Pangelinan    6 Agueda Johnson MS        12:18    —
35 Yabut Princess          FB Leon Guerrero MS      12:19    —
36 Kailyn David            FB Leon Guerrero MS      12:27    —
37 Cabrini Aguon            Untalan Middle Schoo    12:28    —
38 Isabella Salcepuedez    FB Leon Guerrero MS      12:43    —
39 Richelle Tugade          Benavente Middle Sch    12:45    —
40 Seiana Nedlic            Benavente Middle Sch    12:46    —
41 Maria Quinambao          Astumbo Middle Schoo    12:47    —
42 Deearah Torre            FB Leon Guerrero MS      12:52    —
43 Dayamaya Calma          Astumbo Middle Schoo    12:54    —
44 Trysta Ferrara          FB Leon Guerrero MS      12:59    —
45 Lazatin Hinnah          FB Leon Guerrero MS      13:00    —
46 Heidi Aguon            8 Agueda Johnson MS        13:03    —
47 Camiah Valenzuela        Agueda Johnson MS        13:06    —
48 Alaina Salazar          FB Leon Guerrero MS      13:07    —
49 Johaizha Laleo          Astumbo Middle Schoo    13:18    —
50 Joshalyn Quintanilla    Astumbo Middle Schoo    13:19    —
51 Fejeran Zaria            Agueda Johnson MS        13:40    —
52 Jaderyna Mori            Rios Middle School      13:42    —
53 Janine Sepulia          FB Leon Guerrero MS      13:45    —
54 Farren Aguon          6 Agueda Johnson MS        13:46    —
55 Raianne Quichocho      6 Agueda Johnson MS        13:50    —
56 Tamara Lujan            Untalan Middle Schoo    13:58    —
57 Alexandra Santos        Untalan Middle Schoo    14:30    —
58 Francine Tongson        Untalan Middle Schoo    14:36    —
59 Precious Pecson          Untalan Middle Schoo    14:43    —
60 Mia’ani Sablan          Untalan Middle Schoo    14:56    —
61 Azelet Lopez            Untalan Middle Schoo    15:10    —
62 Ami Vice                Untalan Middle Schoo    16:04    —

Middle School Mixed 2500 Meter Run
===========================================================
Name                  Yr Team                      Time
———————————————————–
1 Melvin Reyes            Benavente Middle Sch    11:04
2 Remoh-Nel Sanchez        FB Leon Guerrero MS      11:07
3 Loreto Paulino          FB Leon Guerrero MS      11:16
4 Angelo Manlagit          FB Leon Guerrero MS      11:33
5 David Castro            FB Leon Guerrero MS      11:34
6 Ryan Palomo              FB Leon Guerrero MS      11:36
7 Maria Sophia Minas      Benavente Middle Sch    11:37
8 Christian Kido          FB Leon Guerrero MS      11:50
9 Francisco Cepeda        FB Leon Guerrero MS      11:51
10 Gil David Estrada        FB Leon Guerrero MS      11:52
11 Isaiah Vilante          FB Leon Guerrero MS      11:54
12 Matthew Zapata          FB Leon Guerrero MS      11:59
13 Clent Mortes            FB Leon Guerrero MS      12:00
14 Francis Louis Borja      Benavente Middle Sch    12:31
15 Kainoa Duenas            FB Leon Guerrero MS      12:35
16 Damian Raigalipey        FB Leon Guerrero MS      12:36
17 Donovan Santos          Astumbo Middle Schoo    12:37
18 Elvis Reyes              FB Leon Guerrero MS      12:42
19 Davin Cepeda            Benavente Middle Sch    12:47
20 Katelyn Villa            FB Leon Guerrero MS      12:59
21 Devin Eligio            FB Leon Guerrero MS      13:02
22 Dorthyrose San Nicola    FB Leon Guerrero MS      13:06
23 Joshua Navarro          FB Leon Guerrero MS      13:11
24 Paulina Duenas          Benavente Middle Sch    13:16
25 Toree Heilee            FB Leon Guerrero MS      13:18
26 Mika Sanchez            Benavente Middle Sch    13:22
27 Carissa Buan            FB Leon Guerrero MS      13:23
28 Jonathan Quintnila      Astumbo Middle Schoo    13:25
29 Kiana Pajela            FB Leon Guerrero MS      13:26
30 Sherwin Venus            FB Leon Guerrero MS      13:34
31 Vincent Santiago        FB Leon Guerrero MS      13:39
32 Charliemagne Bautista    FB Leon Guerrero MS      13:40
33 Rizaldy Tugade          Benavente Middle Sch    13:49
34 Amy Park                Untalan Middle Schoo    13:50
35 Hacie SanJose            FB Leon Guerrero MS      13:58
36 Gabrielle Redila        FB Leon Guerrero MS      14:00
37 Devin Mathis            Astumbo Middle Schoo    14:04
38 Cris Pamplona            FB Leon Guerrero MS      14:05
39 Kerida Quinata          FB Leon Guerrero MS      14:07
40 Christine DeGracio      FB Leon Guerrero MS      14:08
41 Pajela Tristan          FB Leon Guerrero MS      14:10
42 Fatima Cepeda            FB Leon Guerrero MS      14:14
43 Praise Rayo              FB Leon Guerrero MS      14:21
44 John Dyan Oqueno        FB Leon Guerrero MS      14:22
45 Keoni San Nicolas        FB Leon Guerrero MS      14:31
46 Maria Pico              FB Leon Guerrero MS      14:33
47 Destiny Phelan          Untalan Middle Schoo    14:42
48 Ruth Bautista            FB Leon Guerrero MS      14:47
49 Ethan Placides          Benavente Middle Sch    15:05
50 Arnelia Dimabuyu        Benavente Middle Sch    15:09
51 Nicole Cruz              Untalan Middle Schoo    15:10
52 Alexandra Bay            FB Leon Guerrero MS      15:11
53 Charmaine Espinosa      Benavente Middle Sch    15:12
54 Jastine Samson          Astumbo Middle Schoo    15:13
55 Gareth Kho              FB Leon Guerrero MS      15:40
56 Ronee Pangilinan        Astumbo Middle Schoo    15:42
57 Gaerlan Hazelene        FB Leon Guerrero MS      15:55
58 Alvin Santos            FB Leon Guerrero MS      15:56
59 Jared Gordon            Benavente Middle Sch    15:57
60 Maria Guadalupe          Benavente Middle Sch    16:40
61 Celika DeGuzman          FB Leon Guerrero MS      16:42
62 Isabella Rolinski        Untalan Middle Schoo    16:46
63 Ryan Guanlao            FB Leon Guerrero MS      16:57
64 Isaac Barasi            FB Leon Guerrero MS      17:08
65 Nalani Blaz              Untalan Middle Schoo    17:11
66 Nacino Genneline        FB Leon Guerrero MS      21:09
67 Jonathan Silvestre      Benavente Middle Sch    26:20

Ad

GPS Sports Calendar

July

August 2019

September
SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
31
1
2
3
Events for August

1st

No Events
Events for August

2nd

No Events
Events for August

3rd

No Events
4
5
6
7
8
9
10
Events for August

4th

No Events
Events for August

5th

No Events
Events for August

6th

No Events
Events for August

7th

No Events
Events for August

8th

No Events
Events for August

9th

No Events
Events for August

10th

09:00 AM - 05:00 PM

GNYFF

11
12
13
14
15
16
17
Events for August

11th

09:00 AM - 05:00 PM

GNYFF

Events for August

12th

No Events
Events for August

13th

No Events
Events for August

14th

No Events
Events for August

15th

No Events
Events for August

16th

No Events
Events for August

17th

09:00 AM - 05:00 PM

GNYFF

18
19
20
21
22
23
24
Events for August

18th

09:00 AM - 05:00 PM

GNYFF

Events for August

19th

No Events
Events for August

20th

No Events
Events for August

21st

No Events
Events for August

22nd

No Events
Events for August

23rd

Events for August

24th

09:00 AM - 05:00 PM

GNYFF

25
26
27
28
29
30
31
Events for August

25th

09:00 AM - 05:00 PM

GNYFF

Events for August

26th

Events for August

27th

Events for August

28th

No Events
Events for August

29th

Events for August

30th

Events for August

31st

09:00 AM - 05:00 PM

GNYFF

1
2
3
4
5
6
7

Foody’s 5 Fun Facts

ND Royals Volleyball Setter Gabrielle Piper

Polls

Which 1st Quarter sport are you most excited for?

View Results

DID U KNOW?

Guam National Track & Field sprinter and St. John’s Cross Country/Track Star Madison Packbier is the daughter of former Track Star Tara Steffy granddaughter of GNOC’s Bob Steffy.

COMING SOON …

– 1st Quarter High School Sports Kicks Off

– FIFA: Guam vs. Maldives Sept. 5

– Submit VI on Sept. 6

QUICK HITS

Former JFK All-Island lineman Christopher Parker transfers to De Anza College in Cupertino, CA. De Anza finished last season 10-1 and won the American Conference Championship Bowl. Good luck Chris!

—————————————————-

Die-hard Rams fan Kenny Artero is in Hawaii to catch his beloved team play the Cowboys at Aloha Stadium in a preseason NFL game. Artero got a chance to meet Hall of Fame running back and Rams legend Eric Dickerson.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

More in Running/Track