Connect with us

Basketball

2020 GSPN PRESEASON TOURNEY BEGINS FRIDAY

The 6th Annual GSPN Preseason Basketball Tournament is ready for tip-off in 2020 with the action set to begin this Friday, January 3rd at the FD Jungle. 10 teams will battle for a week-long run of games with the Championship Game set to conclude the tournament on January 10th!

The Teams

Pool A
FD Friars
Okkodo Bulldogs
Tiyan Titans
Guam High Panthers
ND Royals

Pool B
St. Paul Warriors
Sanchez Sharks
JFK Islanders
Harvest Eagles
St. John’s Knights

The Format

Each team is guaranteed five preseason games, four regular season and one placement game, with their record in pool-play determining their final standing. Teams will challenge corresponding seeds from opposite pool for placement games (no playoffs).

All 12 high school basketball teams had originally committed, which was set to be a tournament first, but a late scratch from the Southern Dolphins had changed the format to a 10-team draw. The GW Geckos were the last to commit, putting them just outside the 10-team draw.

Games will be refereed by GBC Officials and will follow a four-quarter format like a regular high school basketball game. There will be only a five-minute halftime and a three-minute Overtime period, if need be.

The Schedule

Friday 1/3
Tiyan vs. ND – 5:30 pm
St. John’s vs. St. Paul – 7 pm

Saturday 1/4
Harvest vs. Sanchez – 10:30 am
Guam High vs. Okkodo – 12 pm
JFK vs. St. John’s – 1:30 pm
FD vs. ND – 3 pm
St. Paul vs. Harvest – 4:30 pm
Okkodo vs. Tiyan – 6 pm

Sunday 1/5
Sanchez vs. JFK – 10:30 am
ND vs. Guam High – 12 pm
St. John’s vs. Harvest – 1:30 pm
Okkodo vs. FD – 3 pm
Guam High vs. Tiyan – 4:30 pm
St. Paul vs. Sanchez – 6 pm

Monday 1/6
Harvest vs. JFK – 5:30 pm
FD vs. Guam High – 7 pm

Tuesday 1/7
Okkodo vs. ND – 5:30 pm
JFK vs. St. Paul – 7 pm

Wednesday 1/8
Sanchez vs. St. John’s 5:30 pm
Tiyan vs. FD – 7 pm

Thursday 1/9
7th Place Game – 5:30 pm
3rd Place Game – 7 pm

Friday 1/10
5th Place Game – 5:30 pm
1st Place Game – 7 pm

Ad

GPS Sports Calendar

April

May 2024

June
SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
1
2
3
4
Events for April

1st

Events for May

2nd

Events for May

3rd

Events for May

4th

5
6
7
8
9
10
11
Events for May

4th

No Events
Events for May

6th

Events for May

7th

Events for May

8th

Events for May

9th

Events for May

10th

Events for May

11th

12
13
14
15
16
17
18
Events for May

11th

No Events
Events for May

13th

Events for May

14th

Events for May

14th

No Events
Events for May

16th

Events for May

17th

Events for May

18th

19
20
21
22
23
24
25
Events for May

19th

Events for May

20th

Events for May

20th

No Events
Events for May

21st

No Events
Events for May

22nd

No Events
Events for May

23rd

No Events
Events for May

25th

26
27
28
29
30
31
1
Events for May

26th

Events for May

26th

No Events
Events for May

27th

No Events
Events for May

28th

No Events
Events for May

29th

No Events
Events for May

30th

No Events

COMING SOON …

All-Island Wrestling Alumni Tournament June 8

10th Micronesian Games from Marjuro

QUICK HITS

Three graduating ruggers have signed Division I letters to play college rugby stateside.
Saige Calvo from Okkodo heads to Mount St. Mary’s
Mia Topasna from Academy heads to Lindenwood
Tanner Costa from FD heads to Iowa Central
—————————————–
Bailey Concepcion makes it to the Seattle Seahawks dance team for the 2nd straight year.

Congratulations @seadancer_bailey

More in Basketball