XTERRA TRAIL SERIES FINISHES

XTERRA TRAIL SERIES FINISHES

📅04 February 2013
Share this article:
 1     28:48   7:03.5    187  Mark Geoghegan             49  M40-49       1    M     1
    2     29:17   7:10.6    207  Christopher Joseph         25  M18-29       1    M     2
    3     29:20   7:11.4    173  Rodney Bordallo            49  M40-49       2    M     3
    4     29:53   7:19.5    208  Joe Cook                   15  M17U         1    M     4
    5     30:05   7:22.4    196  Shane Wright               24  M18-29       2    M     5
    6     31:16   7:39.8    203  Samuel Piper               26  M18-29       3    M     6
    7     32:28   7:57.5    120  Tyler Thorne, Guam         15  M17U         2    M     7
    8     32:29   7:57.7    217  Craig Thedwall, Guam       31  M30-39       1    M     8
    9     33:03   8:06.0    132  Chad Haack, Guam           35  M30-39       2    M     9
   10     34:18   8:24.4    130  Carl Aguon Jr., Guam       33  M30-39       3    M    10
   11     34:19   8:24.8    133  Art Guerrero               46  M40-49       3    M    11
   12     34:27   8:26.6    123  Jason Fahy, Guam           34  M30-39       4    M    12
   13     34:37   8:29.1    151  Kelvin Navarrete           18  M18-29       4    M    13
   14     34:42   8:30.3    192  Robert Johnson             33  M30-39       5    M    14
   15     35:18   8:39.1    121  Isaburo Kawasaki, Guam     43  M40-49       4    M    15
   16     35:24   8:40.6    218  Ronald Hart, Guam          31  M30-39       6    M    16
   17     35:26   8:41.1    122  Namiko Kawasaki, Guam      43  F40-49       1    F     1
   18     35:27   8:41.3    109  Mike Temerowski, Guam      44  M40-49       5    M    17
   19     35:41   8:44.8    190  Andrew Staiano             36  M30-39       7    M    18
   20     36:49   9:01.4    139  William Hayes              26  M18-29       5    M    19
   21     37:31   9:11.7    145  James Sardea, Guam         42  M40-49       6    M    20
   22     37:42   9:14.4    198  Tony Poston                28  M18-29       6    M    21
   23     37:45   9:15.1    199  Paul Blakeney              21  M18-29       7    M    22
   24     37:57   9:18.1    201  Erik Williams              29  M18-29       8    M    23
   25     38:02   9:19.3    191  Geoffrey Franks            31  M30-39       8    M    24
   26     38:19   9:23.5     87  Logan Blackwelder, Guam    32  M30-39       9    M    25
   27     38:23   9:24.5    113  Allison Burnett, Guam      26  F18-29       1    F     2
   28     38:26   9:25.2    128  Peter Perez, Guam          27  M18-29       9    M    26
   29     38:32   9:26.7     99  José Vasquez, Columbia     40  M40-49       7    M    27
   30     38:35   9:27.4    189  Stan Ragon                 33  M30-39      10    M    28
   31     38:37   9:27.9    176  Jaime Fahy                 32  F30-39       1    F     3
   32     38:42   9:29.1    146  David Honey                21  M18-29      10    M    29
   33     38:46   9:30.1    197  Dan Elbe                   25  M18-29      11    M    30
   34     38:58   9:33.0     97  Geoffrey Criss, Guam       43  M40-49       8    M    31
   35     39:02   9:34.0     88  Kathryn Nicolai, Guam      29  F18-29       2    F     4
   36     39:05   9:34.8    200  Philip Pena                29  M18-29      12    M    32
   37     39:21   9:38.7    126  Heston Killip, Guam        30  M30-39      11    M    33
   38     39:25   9:39.7    156  Jose Hilliard, Guam        32  M30-39      12    M    34
   39     39:26   9:39.9    108  Mark Temerowski, Guam      12  M17U         3    M    35
   40     39:43   9:44.1    161  Manny Masculino            39  M30-39      13    M    36
   41     40:11   9:50.9    160  Ruben Navarrete            51  M50-59       1    M    37
   42     40:23   9:53.9    210  Erica Nevens               35  F30-39       2    F     5
   43     40:49  10:00.4    213  Debra Ramos                38  F30-39       3    F     6
   44     41:14  10:06.4     93  John Frias, Guam           47  M40-49       9    M    38
   45     41:23  10:08.6    211  Matthew Nevens             35  M30-39      14    M    39
   46     41:23  10:08.6     92  Baldwin Quibuyen, Guam     40  M40-49      10    M    40
   47     41:27  10:09.6    185  Robert Navarro             62  M60+         1    M    41
   48     41:54  10:16.2     98  Genina Criss, Guam         14  F17U         1    F     7
   49     42:02  10:18.1     75  Patrick Lujan, Guam        39  M30-39      15    M    42
   50     42:40  10:27.5    115  Michelle Ruiz, Guam        25  F18-29       3    F     8
   51     42:41  10:27.7    157  Rebecca Piper, Guam        26  F18-29       4    F     9
   52     42:45  10:28.7     59  Ryan Thorne, Guam          16  M18-29      13    M    43
   53     42:50  10:29.9    181  Emma Martin                16  F17U         2    F    10
   54     43:13  10:35.5     80  Kristen Ullman, Guam       27  F18-29       5    F    11
   55     43:27  10:39.0    138  Martina Nelson             31  F30-39       4    F    12
   56     43:35  10:40.9    214  Maria Kottermair           31  F30-39       5    F    13
   57     43:46  10:43.6     89  Chad Nicolai, Guam         30  M30-39      16    M    44
   58     43:50  10:44.6     79  Michael O'Driscoll, Guam   40  M40-49      11    M    45
   59     44:01  10:47.3    103  Noelani Yano, Guam         37  F30-39       6    F    14
   60     44:04  10:48.0    186  Camryn Mosley              21  F18-29       6    F    15
   61     44:24  10:52.9    110  Rickie Sorenson, Guam      49  M40-49      12    M    46
   62     44:26  10:53.4     94  Rogelio Orio, Guam         22  M18-29      14    M    47
   63     44:31  10:54.7    147  Judy Rosario, Guam         28  F18-29       7    F    16
   64     44:48  10:58.9    209  Jaime Ortega               39  M30-39      17    M    48
   65     44:58  11:01.3    193  Joshua Ritcher             24  M18-29      15    M    49
   66     45:09  11:04.0    202  Zachary Marlatt            25  M18-29      16    M    50
   67     45:12  11:04.7     46  Dessia Shank, Guam         37  F30-39       7    F    17
   68     45:24  11:07.6    184  Natalia Faculo             24  F18-29       8    F    18
   69     45:44  11:12.5     95  Edgardo Calumaya, Guam     44  M40-49      13    M    51
   70     45:56  11:15.5    142  Logan Reyes, Guam          31  M30-39      18    M    52
   71     46:44  11:27.3    194  Linh Chung                 41  M40-49      14    M    53
   72     46:46  11:27.7    216  Tiffany Thomas, Guam       25  F18-29       9    F    19
   73     46:54  11:29.7    118  Lori Thorne, Guam          36  F30-39       8    F    20
   74     47:31  11:38.8    195  Ryan Pape                  25  M18-29      17    M    54
   75     47:55  11:44.7     74  Kristina Ingvarsson        38  F30-39       9    F    21
   76     48:17  11:50.2    206  Brandon Aoki               36  M30-39      19    M    55
   77     48:43  11:56.4    182  Tammi Cruz                 30  F30-39      10    F    22
   78     49:50  12:12.8    180  Sue Martin                 49  F40-49       2    F    23
   79     50:15  12:19.0    204  Natasha Hayes              24  F18-29      10    F    24
   80     50:30  12:22.6    117  Porsha Harris, Guam        25  F18-29      11    F    25
   81     50:41  12:25.3     73  Nathan Mapson, Guam        35  M30-39      20    M    56
   82     50:48  12:27.1     56  Bernadette Schlueter, Guam 40  F40-49       3    F    26
   83     51:11  12:32.7    220  Jesse Rosario, Guam        29  M18-29      18    M    57
   84     51:11  12:32.7    144  Angela Rosario, Guam       31  F30-39      11    F    27
   85     52:32  12:52.5    111  Dennis Polli, Guam         54  M50-59       2    M    58
   86     53:36  13:08.2    212  Theresa Graham, Guam       38  F30-39      12    F    28
   87     53:41  13:09.5     86  Velinda Santiago, Guam     30  F30-39      13    F    29
   88     55:55  13:42.3     91  Ashley Gaerlan, Guam       22  F18-29      12    F    30
   89     56:41  13:53.6     83  Vivianna Bendixson, Guam   33  F30-39      14    F    31
   90     56:41  13:53.6     82  Shawn Bendixson, Guam      38  M30-39      21    M    59
   91     58:33  14:21.0    104  Geraldine Koshiba, Guam    37  F30-39      15    F    32
   92     59:00  14:27.6    125  Brianne Killip, Guam       33  F30-39      16    F    33
   93     59:01  14:28.0    215  Andrea Jalandoni           31  F30-39      17    F    34
   94   1:00:13  14:45.5    129  Lisa Blackburn, Guam       44  F40-49       4    F    35
   95   1:08:42  16:50.3    183  Rod De Castro              39  M30-39      22    M    60
   96   1:09:00  16:54.7     78  Robert Bevacqua, Guam      64  M60+         2    M    61

Division Results

Male

Place    Time     Pace     Bib#         Name/City          Age 
    1     28:48   7:03.5    187  Mark Geoghegan             49
    2     29:17   7:10.6    207  Christopher Joseph         25
    3     29:20   7:11.4    173  Rodney Bordallo            49
    4     29:53   7:19.5    208  Joe Cook                   15
    5     30:05   7:22.4    196  Shane Wright               24
    6     31:16   7:39.8    203  Samuel Piper               26
    7     32:28   7:57.5    120  Tyler Thorne, Guam         15
    8     32:29   7:57.7    217  Craig Thedwall, Guam       31
    9     33:03   8:06.0    132  Chad Haack, Guam           35
   10     34:18   8:24.4    130  Carl Aguon Jr., Guam       33
   11     34:19   8:24.8    133  Art Guerrero               46
   12     34:27   8:26.6    123  Jason Fahy, Guam           34
   13     34:37   8:29.1    151  Kelvin Navarrete           18
   14     34:42   8:30.3    192  Robert Johnson             33
   15     35:18   8:39.1    121  Isaburo Kawasaki, Guam     43
   16     35:24   8:40.6    218  Ronald Hart, Guam          31
   17     35:27   8:41.3    109  Mike Temerowski, Guam      44
   18     35:41   8:44.8    190  Andrew Staiano             36
   19     36:49   9:01.4    139  William Hayes              26
   20     37:31   9:11.7    145  James Sardea, Guam         42
   21     37:42   9:14.4    198  Tony Poston                28
   22     37:45   9:15.1    199  Paul Blakeney              21
   23     37:57   9:18.1    201  Erik Williams              29
   24     38:02   9:19.3    191  Geoffrey Franks            31
   25     38:19   9:23.5     87  Logan Blackwelder, Guam    32
   26     38:26   9:25.2    128  Peter Perez, Guam          27
   27     38:32   9:26.7     99  José Vasquez, Columbia     40
   28     38:35   9:27.4    189  Stan Ragon                 33
   29     38:42   9:29.1    146  David Honey                21
   30     38:46   9:30.1    197  Dan Elbe                   25
   31     38:58   9:33.0     97  Geoffrey Criss, Guam       43
   32     39:05   9:34.8    200  Philip Pena                29
   33     39:21   9:38.7    126  Heston Killip, Guam        30
   34     39:25   9:39.7    156  Jose Hilliard, Guam        32
   35     39:26   9:39.9    108  Mark Temerowski, Guam      12
   36     39:43   9:44.1    161  Manny Masculino            39
   37     40:11   9:50.9    160  Ruben Navarrete            51
   38     41:14  10:06.4     93  John Frias, Guam           47
   39     41:23  10:08.6    211  Matthew Nevens             35
   40     41:23  10:08.6     92  Baldwin Quibuyen, Guam     40
   41     41:27  10:09.6    185  Robert Navarro             62
   42     42:02  10:18.1     75  Patrick Lujan, Guam        39
   43     42:45  10:28.7     59  Ryan Thorne, Guam          16
   44     43:46  10:43.6     89  Chad Nicolai, Guam         30
   45     43:50  10:44.6     79  Michael O'Driscoll, Guam   40
   46     44:24  10:52.9    110  Rickie Sorenson, Guam      49
   47     44:26  10:53.4     94  Rogelio Orio, Guam         22
   48     44:48  10:58.9    209  Jaime Ortega               39
   49     44:58  11:01.3    193  Joshua Ritcher             24
   50     45:09  11:04.0    202  Zachary Marlatt            25
   51     45:44  11:12.5     95  Edgardo Calumaya, Guam     44
   52     45:56  11:15.5    142  Logan Reyes, Guam          31
   53     46:44  11:27.3    194  Linh Chung                 41
   54     47:31  11:38.8    195  Ryan Pape                  25
   55     48:17  11:50.2    206  Brandon Aoki               36
   56     50:41  12:25.3     73  Nathan Mapson, Guam        35
   57     51:11  12:32.7    220  Jesse Rosario, Guam        29
   58     52:32  12:52.5    111  Dennis Polli, Guam         54
   59     56:41  13:53.6     82  Shawn Bendixson, Guam      38
   60   1:08:42  16:50.3    183  Rod De Castro              39
   61   1:09:00  16:54.7     78  Robert Bevacqua, Guam      64

Female

Place    Time     Pace     Bib#         Name/City          Age 
    1     35:26   8:41.1    122  Namiko Kawasaki, Guam      43
    2     38:23   9:24.5    113  Allison Burnett, Guam      26
    3     38:37   9:27.9    176  Jaime Fahy                 32
    4     39:02   9:34.0     88  Kathryn Nicolai, Guam      29
    5     40:23   9:53.9    210  Erica Nevens               35
    6     40:49  10:00.4    213  Debra Ramos                38
    7     41:54  10:16.2     98  Genina Criss, Guam         14
    8     42:40  10:27.5    115  Michelle Ruiz, Guam        25
    9     42:41  10:27.7    157  Rebecca Piper, Guam        26
   10     42:50  10:29.9    181  Emma Martin                16
   11     43:13  10:35.5     80  Kristen Ullman, Guam       27
   12     43:27  10:39.0    138  Martina Nelson             31
   13     43:35  10:40.9    214  Maria Kottermair           31
   14     44:01  10:47.3    103  Noelani Yano, Guam         37
   15     44:04  10:48.0    186  Camryn Mosley              21
   16     44:31  10:54.7    147  Judy Rosario, Guam         28
   17     45:12  11:04.7     46  Dessia Shank, Guam         37
   18     45:24  11:07.6    184  Natalia Faculo             24
   19     46:46  11:27.7    216  Tiffany Thomas, Guam       25
   20     46:54  11:29.7    118  Lori Thorne, Guam          36
   21     47:55  11:44.7     74  Kristina Ingvarsson        38
   22     48:43  11:56.4    182  Tammi Cruz                 30
   23     49:50  12:12.8    180  Sue Martin                 49
   24     50:15  12:19.0    204  Natasha Hayes              24
   25     50:30  12:22.6    117  Porsha Harris, Guam        25
   26     50:48  12:27.1     56  Bernadette Schlueter, Guam 40
   27     51:11  12:32.7    144  Angela Rosario, Guam       31
   28     53:36  13:08.2    212  Theresa Graham, Guam       38
   29     53:41  13:09.5     86  Velinda Santiago, Guam     30
   30     55:55  13:42.3     91  Ashley Gaerlan, Guam       22
   31     56:41  13:53.6     83  Vivianna Bendixson, Guam   33
   32     58:33  14:21.0    104  Geraldine Koshiba, Guam    37
   33     59:00  14:27.6    125  Brianne Killip, Guam       33
   34     59:01  14:28.0    215  Andrea Jalandoni           31
   35   1:00:13  14:45.5    129  Lisa Blackburn, Guam       44

Division: M17U

Place    Time     Pace     Bib#         Name/City          Age 
    1     29:53   7:19.5    208  Joe Cook                   15
    2     32:28   7:57.5    120  Tyler Thorne, Guam         15
    3     39:26   9:39.9    108  Mark Temerowski, Guam      12

Division: F17U

Place    Time     Pace     Bib#         Name/City          Age 
    1     41:54  10:16.2     98  Genina Criss, Guam         14
    2     42:50  10:29.9    181  Emma Martin                16

Division: F18-29

Place    Time     Pace     Bib#         Name/City          Age 
    1     38:23   9:24.5    113  Allison Burnett, Guam      26
    2     39:02   9:34.0     88  Kathryn Nicolai, Guam      29
    3     42:40  10:27.5    115  Michelle Ruiz, Guam        25
    4     42:41  10:27.7    157  Rebecca Piper, Guam        26
    5     43:13  10:35.5     80  Kristen Ullman, Guam       27
    6     44:04  10:48.0    186  Camryn Mosley              21
    7     44:31  10:54.7    147  Judy Rosario, Guam         28
    8     45:24  11:07.6    184  Natalia Faculo             24
    9     46:46  11:27.7    216  Tiffany Thomas, Guam       25
   10     50:15  12:19.0    204  Natasha Hayes              24
   11     50:30  12:22.6    117  Porsha Harris, Guam        25
   12     55:55  13:42.3     91  Ashley Gaerlan, Guam       22

Division: M18-29

Place    Time     Pace     Bib#         Name/City          Age 
    1     29:17   7:10.6    207  Christopher Joseph         25
    2     30:05   7:22.4    196  Shane Wright               24
    3     31:16   7:39.8    203  Samuel Piper               26
    4     34:37   8:29.1    151  Kelvin Navarrete           18
    5     36:49   9:01.4    139  William Hayes              26
    6     37:42   9:14.4    198  Tony Poston                28
    7     37:45   9:15.1    199  Paul Blakeney              21
    8     37:57   9:18.1    201  Erik Williams              29
    9     38:26   9:25.2    128  Peter Perez, Guam          27
   10     38:42   9:29.1    146  David Honey                21
   11     38:46   9:30.1    197  Dan Elbe                   25
   12     39:05   9:34.8    200  Philip Pena                29
   13     42:45  10:28.7     59  Ryan Thorne, Guam          16
   14     44:26  10:53.4     94  Rogelio Orio, Guam         22
   15     44:58  11:01.3    193  Joshua Ritcher             24
   16     45:09  11:04.0    202  Zachary Marlatt            25
   17     47:31  11:38.8    195  Ryan Pape                  25
   18     51:11  12:32.7    220  Jesse Rosario, Guam        29

Division: M30-39

Place    Time     Pace     Bib#         Name/City          Age 
    1     32:29   7:57.7    217  Craig Thedwall, Guam       31
    2     33:03   8:06.0    132  Chad Haack, Guam           35
    3     34:18   8:24.4    130  Carl Aguon Jr., Guam       33
    4     34:27   8:26.6    123  Jason Fahy, Guam           34
    5     34:42   8:30.3    192  Robert Johnson             33
    6     35:24   8:40.6    218  Ronald Hart, Guam          31
    7     35:41   8:44.8    190  Andrew Staiano             36
    8     38:02   9:19.3    191  Geoffrey Franks            31
    9     38:19   9:23.5     87  Logan Blackwelder, Guam    32
   10     38:35   9:27.4    189  Stan Ragon                 33
   11     39:21   9:38.7    126  Heston Killip, Guam        30
   12     39:25   9:39.7    156  Jose Hilliard, Guam        32
   13     39:43   9:44.1    161  Manny Masculino            39
   14     41:23  10:08.6    211  Matthew Nevens             35
   15     42:02  10:18.1     75  Patrick Lujan, Guam        39
   16     43:46  10:43.6     89  Chad Nicolai, Guam         30
   17     44:48  10:58.9    209  Jaime Ortega               39
   18     45:56  11:15.5    142  Logan Reyes, Guam          31
   19     48:17  11:50.2    206  Brandon Aoki               36
   20     50:41  12:25.3     73  Nathan Mapson, Guam        35
   21     56:41  13:53.6     82  Shawn Bendixson, Guam      38
   22   1:08:42  16:50.3    183  Rod De Castro              39

Division: F30-39

Place    Time     Pace     Bib#         Name/City          Age 
    1     38:37   9:27.9    176  Jaime Fahy                 32
    2     40:23   9:53.9    210  Erica Nevens               35
    3     40:49  10:00.4    213  Debra Ramos                38
    4     43:27  10:39.0    138  Martina Nelson             31
    5     43:35  10:40.9    214  Maria Kottermair           31
    6     44:01  10:47.3    103  Noelani Yano, Guam         37
    7     45:12  11:04.7     46  Dessia Shank, Guam         37
    8     46:54  11:29.7    118  Lori Thorne, Guam          36
    9     47:55  11:44.7     74  Kristina Ingvarsson        38
   10     48:43  11:56.4    182  Tammi Cruz                 30
   11     51:11  12:32.7    144  Angela Rosario, Guam       31
   12     53:36  13:08.2    212  Theresa Graham, Guam       38
   13     53:41  13:09.5     86  Velinda Santiago, Guam     30
   14     56:41  13:53.6     83  Vivianna Bendixson, Guam   33
   15     58:33  14:21.0    104  Geraldine Koshiba, Guam    37
   16     59:00  14:27.6    125  Brianne Killip, Guam       33
   17     59:01  14:28.0    215  Andrea Jalandoni           31

Division: F40-49

Place    Time     Pace     Bib#         Name/City          Age 
    1     35:26   8:41.1    122  Namiko Kawasaki, Guam      43
    2     49:50  12:12.8    180  Sue Martin                 49
    3     50:48  12:27.1     56  Bernadette Schlueter, Guam 40
    4   1:00:13  14:45.5    129  Lisa Blackburn, Guam       44

Division: M40-49

Place    Time     Pace     Bib#         Name/City          Age 
    1     28:48   7:03.5    187  Mark Geoghegan             49
    2     29:20   7:11.4    173  Rodney Bordallo            49
    3     34:19   8:24.8    133  Art Guerrero               46
    4     35:18   8:39.1    121  Isaburo Kawasaki, Guam     43
    5     35:27   8:41.3    109  Mike Temerowski, Guam      44
    6     37:31   9:11.7    145  James Sardea, Guam         42
    7     38:32   9:26.7     99  José Vasquez, Columbia     40
    8     38:58   9:33.0     97  Geoffrey Criss, Guam       43
    9     41:14  10:06.4     93  John Frias, Guam           47
   10     41:23  10:08.6     92  Baldwin Quibuyen, Guam     40
   11     43:50  10:44.6     79  Michael O'Driscoll, Guam   40
   12     44:24  10:52.9    110  Rickie Sorenson, Guam      49
   13     45:44  11:12.5     95  Edgardo Calumaya, Guam     44
   14     46:44  11:27.3    194  Linh Chung                 41

Division: M50-59

Place    Time     Pace     Bib#         Name/City          Age 
    1     40:11   9:50.9    160  Ruben Navarrete            51
    2     52:32  12:52.5    111  Dennis Polli, Guam         54

Division: M60+

Place    Time     Pace     Bib#         Name/City          Age 
    1     41:27  10:09.6    185  Robert Navarro             62
    2   1:09:00  16:54.7     78  Robert Bevacqua, Guam      64
Share this article: