Connect with us

GSPN

JFK CROSS COUNTRY UNBLEMISHED

Both JFK boys and girls finish off the regular season with 8-0 records.

[useful_banner_manager_banner_rotation banners=49 interval=5 width=120 height=600 orderby=rand]

              Varsity Boys 5000 Meter Run                

    Name                  Yr Team                      Time  Pts
—————————————————————–
  1 Joseph Uncangco          Southern High School  20:32.00    1
  2 Alfred McGuire          Guam High School      20:38.00    2
  3 Leon Bamba              Guam High School      20:51.00    3
  4 Albert Linder            Southern High School  21:04.00    4
  5 Ronald Lindhardt        Guam High School      21:17.00    5
  6 Zachery Sweeney          Guam High School      21:24.00    6
  7 Paul Tominez            Guam High School      21:28.00    7
  8 William Naden            Southern High School  21:31.00    8
  9 Jordon Barcinas          Southern High School  21:54.00    9
10 Nelson Ortega            Southern High School  22:57.00    10
11 Aleksander Perez        Guam High School      23:04.00    11
12 Gene Pewtress            Southern High School  23:18.00    12
13 Robert Kranz            Guam High School      23:19.00    13
14 Lucas Ross              Guam High School      23:45.00    —
15 Christian Gico          Southern High School  24:10.00    14
16 Danny Clark              Guam High School      24:22.00    —
17 Christian Le Maire      Southern High School  24:33.00    —
18 Kurt Edusada            Guam High School      25:41.00    —
19 Austin Topasna          Southern High School  27:17.00    —
20 Paul Clark              Guam High School      27:57.00    —
21 Dane Jorgensen          Guam High School      28:01.00    —
22 Jarod Dana              Guam High School      28:45.00    —



            Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores            
=================================================================
    Team                  Pts    1    2    3    4    5  (6)  (7) 
=================================================================
  1 Guam High School      23      2    3    5    6    7  11  13  
      Total Time: 1:45:38      Average: 21:07.60      1-5 Split: 50
  2 Southern High School  32      1    4    8    9  10  12  14  
      Total Time: 1:47:58      Average: 21:35.60      1-5 Split: 2:25


                  Varsity Girls 5000 Meter Run                  
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Pts
—————————————————————–
  1 Taloani Atoigue          Guam High School      23:35.00    1
  2 Danielle Atoigue        Guam High School      24:29.00    2
  3 Jane Angara              Guam High School      25:00.00    3
  4 Bonita Dydasco          Southern High School  25:06.00    4
  5 Abigail Emmerling        Guam High School      25:55.00    5
  6 Alette McGuire          Guam High School      26:16.00    6
  7 Ianthe Porras            Southern High School  27:01.00    7
  8 Emma Sheedy              Guam High School      27:18.00    8
  9 Frezzia Edubalad        Southern High School  28:31.00    9
10 Heather Bossart          Guam High School      31:34.00    10
11 Ryanne Thompson          Guam High School      32:24.00    —
12 Cera Torres              Southern High School  34:16.00    11
13 Jessica Pierce          Southern High School  34:31.00    12
14 Joni Tudela              Southern High School  38:07.00    13
15 Victoria San Nicolas    Southern High School  42:49.00    14



            Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores            
=================================================================
    Team                  Pts    1    2    3    4    5  (6)  (7) 
=================================================================
  1 Guam High School      17      1    2    3    5    6    8  10  
      Total Time: 2:05:15      Average: 25:03.00      1-5 Split: 2:41
  2 Southern High School  43      4    7    9  11  12  13  14  
      Total Time: 2:29:25      Average: 29:53.00      1-5 Split: 9:25


                  Varsity Boys 5000 Meter Run                  
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Pts
—————————————————————–
  1 Andrew Robinson      10 John F. Kennedy      16:18.00    1
  2 Takumi Saimon            St. Johns High Schoo  17:10.00    2
  3 Beato Manglona          John F. Kennedy      17:11.00    3
  4 Kennedy Macatuno      10 John F. Kennedy      17:48.00    4
  5 John Conducto            John F. Kennedy      17:58.00    5
  6 Elijah Reyes          10 John F. Kennedy      18:10.00    6
  7 Karl Almoite            John F. Kennedy      18:13.00    7
  8 Joshua Tingson        11 John F. Kennedy      18:19.00    8
  9 Gionn Buenavides        John F. Kennedy      18:30.00    —
10 Takumi Odell            St. Johns High Schoo  18:36.00    9
11 Wonjoon Han              John F. Kennedy      18:45.00    —
12 Andrew Benavente      11 John F. Kennedy      19:09.00    —
13 Troy Lizama          10 John F. Kennedy      19:30.00    —
14 Gena Fudo                St. Johns High Schoo  19:39.00    10
15 Christopher Andrada  11 John F. Kennedy      19:48.00    —
16 Kristian Bamba          John F. Kennedy      20:03.00    —
17 Patrick Marquez      10 John F. Kennedy      20:17.00    —
18 Jayce Meno              John F. Kennedy      20:20.00    —
19 Charlson Ro              St. Johns High Schoo  20:24.00    11
20 Matthew Alegria          St. Johns High Schoo  22:15.00    12
21 Allen Sizemore        10 John F. Kennedy      22:24.00    —
22 Christopher Espinosa    John F. Kennedy      22:43.00    —
23 Rey Gabriel Flores    12 John F. Kennedy      22:51.00    —
24 Kyle Takashi          12 John F. Kennedy      23:22.00    —
25 anthony Susira          St. Johns High Schoo  25:27.00    13
26 Levent Isin              St. Johns High Schoo  26:30.00    14



            Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores            
=================================================================
    Team                  Pts    1    2    3    4    5  (6)  (7) 
=================================================================
  1 John F. Kennedy        19      1    3    4    5    6    7    8  
      Total Time: 1:27:25      Average: 17:29.00      1-5 Split: 1:52
  2 St. Johns High Schoo  44      2    9  10  11  12  13  14  
      Total Time: 1:38:04      Average: 19:36.80      1-5 Split: 5:05


                  Varsity Girls 5000 Meter Run                  
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Pts
—————————————————————–
  1 Alison Bowman        12 John F. Kennedy      19:19.00    1
  2 Genina Criss          11 John F. Kennedy      20:11.00    2
  3 Maria Ollet          10 John F. Kennedy      20:15.00    3
  4 Quennie Agtarap      12 John F. Kennedy      20:21.00    4
  5 Lorraine Milan        10 John F. Kennedy      21:18.00    5
  6 Kaitlynn Calma        10 John F. Kennedy      21:46.00    6
  7 Jadine Rosario        12 John F. Kennedy      23:14.00    7
  8 Cianna Reyes          11 John F. Kennedy      25:36.00    —
  9 JiaJia Zhang            St. Johns High Schoo  27:21.00    —
10 Anne Wen                St. Johns High Schoo  30:19.00    —



            Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores            
=================================================================
    Team                  Pts    1    2    3    4    5  (6)  (7) 
=================================================================
  1 John F. Kennedy        15      1    2    3    4    5    6    7  
      Total Time: 1:41:24      Average: 20:16.80      1-5 Split: 1:59


                  Varsity Boys 5000 Meter Run                  
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Pts
—————————————————————–
  1 Anthony Castro        10 Simon Sanchez High S  19:27.00    1
  2 Evander DeGuzman      11 Simon Sanchez High S  19:53.00    2
  3 Nicholas Delgado        Okkodo High School    20:11.00    3
  4 John Buan                Simon Sanchez High S  20:28.00    4
  5 Richard Hale III      11 Okkodo High School    20:43.00    5
  6 Nikko Capati          12 Simon Sanchez High S  20:44.00    6
  7 Andrew Baranda        11 Simon Sanchez High S  20:52.00    7
  8 John Olandez          10 Okkodo High School    21:19.00    8
  9 Joseph Laxamana      10 Simon Sanchez High S  21:35.00    9
10 Kyle Collera          9 Okkodo High School    21:36.00    10
11 Ian Entilla              Okkodo High School    21:48.00    11
12 Kurt Almoite          11 Okkodo High School    21:49.00    12
13 Arwin Oftana          9 Okkodo High School    21:50.00    13
14 Yves Macalino        12 Okkodo High School    22:16.00    —
15 Christian Loner          Okkodo High School    22:31.00    —
16 Jeremy DelCastillo      Okkodo High School    22:55.00    —
17 Kain Vfalar              Okkodo High School    23:00.00    —
18 Zachary Cejoco        12 Okkodo High School    23:04.00    —
19 Nathan Cruz              Okkodo High School    23:19.00    —
20 Francis Dela Paz      11 Okkodo High School    23:21.00    —
21 Kristeo Torres          Okkodo High School    23:28.00    —
22 Ryker Garcia            Okkodo High School    23:35.00    —
23 William Pangelinan      Okkodo High School    23:36.00    —
24 Athan Arizanga        10 Okkodo High School    23:52.00    —
25 Ian Perez            11 Simon Sanchez High S  23:55.00    14
26 Jim Mangligot            Okkodo High School    23:58.00    —
27 Joseph Munoz          12 Okkodo High School    23:59.00    —
28 Daniel Padilla          Simon Sanchez High S  24:00.00    —
29 Jethro Capati        10 Simon Sanchez High S  24:13.00    —
30 John Sazon            12 Okkodo High School    24:15.00    —
31 Kenneth Delfin        10 Simon Sanchez High S  24:42.00    —
32 Aydin Marquez        10 Simon Sanchez High S  24:46.00    —
33 Christian Cercado    11 Simon Sanchez High S  25:03.00    —
34 Roybert Bautista      12 Simon Sanchez High S  25:19.00    —
35 Ricardo Olandez        9 Okkodo High School    25:23.00    —
36 Christopher Bolus        Simon Sanchez High S  25:45.00    —
37 Marc Molano          11 Okkodo High School    25:46.00    —
38 Tyler Atoigue            Okkodo High School    28:06.00    —
39 Rendo Facun              Okkodo High School    28:44.00    —
40 Jun Agragado            Simon Sanchez High S  31:00.00    —



            Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores            
=================================================================
    Team                  Pts    1    2    3    4    5  (6)  (7) 
=================================================================
  1 Simon Sanchez High S  20      1    2    4    6    7    9  14  
      Total Time: 1:41:24      Average: 20:16.80      1-5 Split: 1:25
  2 Okkodo High School    37      3    5    8  10  11  12  13  
      Total Time: 1:45:37      Average: 21:07.40      1-5 Split: 1:37


                  Varsity Girls 5000 Meter Run                  
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Pts
—————————————————————–
  1 Adrienne Edrosa      10 Okkodo High School    23:41.00    1
  2 Celine Amparo        11 Okkodo High School    24:53.00    2
  3 Marah Rosales          9 Okkodo High School    24:56.00    3
  4 Eva Laserna          10 Simon Sanchez High S  25:18.00    4
  5 Magsombol Jasmie        Okkodo High School    26:20.00    5
  6 Serena Barasi        10 Simon Sanchez High S  27:13.00    6
  7 Maurine Dela Paz      10 Okkodo High School    27:20.00    7
  8 Jeanie Nguyen        11 Simon Sanchez High S  27:47.00    8
  9 Abigail Cruz            Okkodo High School    28:14.00    9
10 Unknown Unknown          Simon Sanchez High S  28:23.00    10
11 Maegan Delfin        12 Simon Sanchez High S  28:56.00    11
12 Lovely Sejalbo          Okkodo High School    30:24.00    12
13 Shania Bulala        10 Okkodo High School    30:55.00    —
14 Rozie Larcia          10 Okkodo High School    31:06.00    —
15 Stephanie Julao          Simon Sanchez High S  31:45.00    13
16 Camille Ibasan          Okkodo High School    33:07.00    —
17 Yvonne Guerrero          Okkodo High School    33:16.00    —
18 Irish Oftana          10 Okkodo High School    34:15.00    —
19 Christina Oponda        Okkodo High School    36:21.00    —
20 Temikah Sablan          Okkodo High School    36:33.00    —
21 Julianne Ballon      10 Okkodo High School    36:50.00    —



            Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores            
=================================================================
    Team                  Pts    1    2    3    4    5  (6)  (7) 
=================================================================
  1 Okkodo High School    18      1    2    3    5    7    9  12  
      Total Time: 2:07:10      Average: 25:26.00      1-5 Split: 3:39
  2 Simon Sanchez High S  39      4    6    8  10  11  13    –  
      Total Time: 2:17:37      Average: 27:31.40      1-5 Split: 3:38


                  Varsity Boys 5000 Meter Run                  
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Pts
—————————————————————–
  1 Jonah Jones              Harvest Christian Ac  19:02.00    1
  2 Champ Quinata            Harvest Christian Ac  20:41.00    2
  3 Ethan Alegre            George Washington Hi  20:47.00    —
  4 Mark Temerowski          Harvest Christian Ac  20:48.00    3
  5 Ben Wiegand              Harvest Christian Ac  20:51.00    4
  6 Victor Wen              Harvest Christian Ac  21:09.00    5
  7 Yzaack Pecson            Harvest Christian Ac  21:10.00    6
  8 Miguel Cordero          Harvest Christian Ac  21:12.00    7
  9 Kenrick Wong            Harvest Christian Ac  22:05.00    —
10 Ben Ulloa                George Washington Hi  22:12.00    —
11 Eric Alegre              George Washington Hi  22:55.00    —
12 Jeffrey Kim              Harvest Christian Ac  23:10.00    —
13 Joseph Tuazon            Harvest Christian Ac  23:40.00    —
14 Josiah Lanuza            Harvest Christian Ac  24:04.00    —
15 Ryan Gonzales            Harvest Christian Ac  24:46.00    —
16 Masato Quinene          Harvest Christian Ac  25:21.00    —
17 Josiah Elwell            Harvest Christian Ac  25:46.00    —
18 Diego Liu                Harvest Christian Ac  25:51.00    —



            Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores            
=================================================================
    Team                  Pts    1    2    3    4    5  (6)  (7) 
=================================================================
  1 Harvest Christian Ac  15      1    2    3    4    5    6    7  
      Total Time: 1:42:31      Average: 20:30.20      1-5 Split: 2:07


                  Varsity Girls 5000 Meter Run                  
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Pts
—————————————————————–
  1 Jessica Buckwalter      Harvest Christian Ac  21:00.00    1
  2 Kana Day                Harvest Christian Ac  23:30.00    2
  3 Keiha Yoo                Harvest Christian Ac  23:44.00    3
  4 Domini Prudente          Harvest Christian Ac  23:52.00    4
  5 Sophia Lowe              George Washington Hi  24:20.00    —
  6 Kristin Bower            Harvest Christian Ac  25:14.00    5
  7 Hinako Ito              Harvest Christian Ac  25:26.00    6
  8 Kotoha Nakamura          Harvest Christian Ac  25:29.00    7
  9 Kiana Invocion          George Washington Hi  25:36.00    —
10 Andraya Quiambo          Harvest Christian Ac  25:55.00    —
11 Nicole Ericsson          George Washington Hi  26:04.00    —
12 Adrianna Dupriest        George Washington Hi  26:13.00    —



            Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores            
=================================================================
    Team                  Pts    1    2    3    4    5  (6)  (7) 
=================================================================
  1 Harvest Christian Ac  15      1    2    3    4    5    6    7  
      Total Time: 1:57:20      Average: 23:28.00      1-5 Split: 4:14

Ad

Athletes Birthdays by W5

GPS Sports Calendar

August

September 2021

October
SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
29
30
31
1
2
3
4
Events for September

1st

No Events
Events for September

2nd

Events for September

3rd

Events for September

4th

5
6
7
8
9
10
11
Events for September

5th

Events for September

6th

No Events
Events for September

7th

No Events
Events for September

8th

No Events
Events for September

9th

No Events
Events for September

10th

No Events
Events for September

11th

12
13
14
15
16
17
18
Events for September

12th

No Events
Events for September

13th

No Events
Events for September

14th

No Events
Events for September

15th

No Events
Events for September

16th

No Events
Events for September

17th

No Events
Events for September

18th

No Events
19
20
21
22
23
24
25
Events for September

19th

No Events
Events for September

20th

No Events
Events for September

21st

No Events
Events for September

22nd

No Events
Events for September

23rd

No Events
Events for September

24th

No Events
Events for September

25th

No Events
26
27
28
29
30
1
2
Events for September

26th

No Events
Events for September

27th

No Events
Events for September

28th

No Events
Events for September

29th

No Events
Events for September

30th

No Events

National Guard Athletes

Rose Munoz

An educator, triathlete, mother and Guardsman all in one! The ever active Rose Munoz almost never stops moving, but she’s found a way to balance her busy life while serving from home!

 

Polls

Do you agree with the Executive Order which has halted sporting practices as well as forced postponement of IIAAG and ISA Leagues?

View Results

COMING SOON …

IIAAG & ISA Leagues Postponed (schedules on events calendar)

Guam’s Strongest Man & Woman Competition

QUICK HITS

Captain Morgan: In his fifth pro season in the Japan Professional Basketball League, Morgan Aiken has been named the captain of the Yamaguchi Patriots.
“I’m blessed to officially be voted & named team captain for this season, year 5. Been such a long road, but trust me when I tell you hard work pays off.”
—————————————-
Josh Calvo captures black belt middleweight gold in The Revolution Tournament in Washington. It’s the biggest jiu-jitsu tournament in the Pacific Northwest region.

 

 

 

More in GSPN