Smokin Wheels 32 / Round 1 Proline Drift Series presented by Monster Energy Drink, GoPro, Napa Auto Parts, Outback Steakhouse, and Hafa Adai Signs
Guam Drivers:Von Burrell – Expert
Edward Dan Aclaro -Expert
Ronald Avelino -Expert
Luke Duenas -Expert
Bryan Mejares -Novice
Matthew Palarca -Novice
Yoshi Goliat -Expert
Rex Deseo -Expert
Don Cabuhat -Expert
Warren Malig -Novice
Eugene Fernandez -Novice
Carl Bungabong -Novice
Jaimee Mendiola -Novice
Diana Guevarra -Novice
Jomarie Sampungan -Novice
Japan Pro Drivers:
Isao Ota
Manabu Fujinaka
Kenji Yamanaka (Car Broke during practice so he was the guest judge)
Philippine Pro Driver:
David Feliciano
Judges:
Tom Akigami
Lee Webber
Kenji Yamanaka
Emcee:
Andy Wheeler
Qualifying results in order (Best out of 3 solo runs)
1. Isao Ota
2. Ron Avelino
3. Luke Duenas
4. Manabu Fujinaka
5. Yoshi Goliat
6. Don Cabuhat
7. Brian Mejares
8. Rex Deseo
9. Von Burrell
10. David Feliciano
11. Edward Dan Aclaro (DNF-Car breakdown)
12. Matthew Palarca
13. Diana Guevarra
14. Eugene Fernandez
15. Warren Malig
16. Jomarie Sapungan
17. Carl Bungabong
18. Jaimie Mendiola
Top 16 Tandem pair off / Single Elimination bracket
1.) Ota vs. 16.) Bungabong = Ota
9.) Burrell vs. 8.) Deseo = Burell
4.) Fujinaka vs. 13.)Fernandez = Fujinaka
12.) Guevarra vs. 5.) Goliat = Guevarra
2.) Avelino vs. 15.) Sapungan = Avelino
10.) Feliciano vs. 7.) Mejares = Feliciano
3.) Duenas vs. 14.) Malig = Duenas
11.) Palarca vs. Cabuhat = Cabuhat
Top 8 Tandem pair off
Ota vs. Burell = Ota
Fujinaka vs. Guevarra = Fujinaka
Avelino vs. Feliciano = Feliciano
Duenas vs. Cabuhat = Cabuhat
Semi Finals Top 4 Tandem Pair off
Ota vs. Fujinaka = Ota
Feliciano vs. Cabuhat = Feliciano
Battle for 3rd place
Fujinaka vs. Cabuhat = Fujinaka
Final round
Ota vs. Feliciano = Ota
EVENT Results:
1. Isao Ota – Japan
2. David Feliciano – Philippines
3. Manabu Fujinaka – Japan
4. Don Cabuhat – Guam
5. Ronald Avelino – Guam
6. Luke Duenas – Guam
7. Von Burrell
8. Diana Guevarra
9. Yoshi Goliat
10. Brian Mejares
11. Rex Deseo
12. Matthew Palarca
13. Eugene Fernandez
14. Warren Malig
15. Joemarie Sapungan
16. Carl Bungabong
17. Jaimee Mendiola
18. Edward Dan Aclaro
Pole position by division
PRO DIVISION
1. Isao Ota – Japan
2. David Feliciano – Philippines
3. Manabu Fujinaka – Japan
EXPERT DIVISION
1. Don Cabuhat – Guam
2. Ronald Avelino – Guam
3. Luke Duenas – Guam
NOVICE DIVISION
1. Diana Guevarra
2. Brian Mejares
3. Matthew Palarca
Related Topicsfeatured
Click to comment
GPS Sports Calendar
February
March 2024
April
- SU
- MO
- TU
- WE
- TH
- FR
- SA
Events for February
1st
04:00 PM - 06:00 PM
ISA SOFTBALL
JFK
04:30 PM - 06:00 PM
IIAAG MS GIRLS SOCCER FINALS
TBA
06:00 PM - 08:00 PM
IIAAG BOYS BASKETBALL QUARTERFINALS
Various
06:00 PM - 09:00 PM
HS RUGBY PLAYOFFS
Guam High
Events for March
2nd
09:00 AM - 12:00 PM
HS RUGBY
Okkodo
10:00 AM - 03:00 PM
ISA GIRLS SOFTBALL
Okkodo
05:30 PM - 09:00 PM
ISA BOYS BASKETBALL FINALS
TBA
Events for March
2nd
No Events
Events for March
4th
04:00 PM - 06:00 PM
ISA HIGH SCHOOL TENNIS
Various
05:30 PM - 07:30 PM
ISA SOFTBALL ALL-ISLAND COACHES MEETING
Guam High
Events for March
5th
04:00 PM - 09:00 PM
HS RUGBY PLAYOFFS
Guam High
06:00 PM - 08:00 PM
IIAAG BOYS BASKETBALL SEMIFINALS
TBA
Events for March
8th
05:00 AM - 09:00 PM
IIAAG BOYS BASKETBALL FINALS
UOG Calvo Field House
04:00 PM - 06:00 PM
ISA HIGH SCHOOL TENNIS PLAYOFFS
TBA
Events for March
9th
10:00 AM - 03:00 PM
ISA SOFTBALL FINALS
TBA
10:00 AM - 03:00 PM
HS RUGBY FINALS
GW Field
Events for March
9th
No Events
Events for March
14th
No Events
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
Events for March
16th
No Events
Events for March
17th
No Events
Events for March
18th
No Events
Events for March
19th
No Events
Events for March
20th
No Events
Events for March
22nd
No Events
Events for March
24th
No Events
Events for March
25th
No Events
Events for March
27th
No Events
Events for March
28th
No Events
Events for March
29th
No Events
- 31
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
Events for March
30th
No Events
Soccer
ISLANDERS OUTSHOOT DOLPHINS
Uncategorized
4TH QUARTER SPORTS SET FOR TAKE OFF
Soccer
ISLANDERS OUTSHOOT DOLPHINS
Uncategorized
4TH QUARTER SPORTS SET FOR TAKE OFF
COMING SOON …
4th Quarter Sports
- Guam Marathon
QUICK HITS
The Oceanview Knights are your 2024 ISA Middle School Girls Soccer League champions! The Knights beat out the Astumbo Dragons 3-2 in penalty kicks after a scoreless draw after regulation and OT of the championship game.
————————————–