TRACK & FIELD MEET 6

TRACK & FIELD MEET 6

📅24 May 2014
Share this article:

PHOTO GALLERY BELOW

Guam High vs. GW

Varsity Mens 3000 Meters

=================================================================

Name Yr Team Time Pts

—————————————————————–

1 Arthur Owen 11 Guam 10:46.00 5

2 Ronald Lindhardt Guam 11:29.50 3

3 Ward Bailey 9 Guam 11:32.80 1

4 Malachy Stifel 9 Guam 11:41.60

5 Raphael Quitana 10 Guam 11:53.50

6 Travis Aguon 9 Guam 11:55.00

DNS Ben Lee Ulloa 11 George Washington NT

Varsity Womens 3000 Meters

=================================================================

Name Yr Team Time Pts

—————————————————————–

1 Elayne Apol 10 Guam 13:58.00 5

2 Esther Loser 9 Guam 14:34.04 3

3 Ryanne Thompson 9 Guam 14:52.63 1

Varsity Mens 110m Hurdles

==========================================================================

Name Yr Team Time Wind H# Pts

————————————————————————–

1 Zhivoco Smith 12 Guam 16.80 NWI 3 5

2 Ethan Alegre 10 George Washington 19.01 NWI 3 3

Varsity Mens 100 Meters

==========================================================================

Name Yr Team Time Wind H# Pts

————————————————————————–

1 Keith Chauret 10 Guam 12.11 NWI 3 5

2 Norbin Tiru 10 George Washington 12.21 NWI 3 3

3 Eric Alegre 10 George Washington 12.76 NWI 3 1

4 Jake Chen 10 George Washington 14.97 NWI 3

DNS Zhivoco Smith 12 Guam NT NWI 3

FS Douglas Grant 11 Guam NT NWI 3

Varsity Womens 100 Meters

==========================================================================

Name Yr Team Time Wind H# Pts

————————————————————————–

1 Bridgett Cantrell 10 Guam 14.27 NWI 1 5

2 Alexa Lasala 10 Guam 14.67 NWI 1 3

3 Abigail Loser 9 Guam 15.99 NWI 1 1

4 Lian Nacianceno 11 George Washington 16.64 NWI 1

5 Maria Lowe 11 George Washington 18.19 NWI 2

6 Raena Muna 9 George Washington 21.99 NWI 1

Varsity Mens 1500 Meters

=================================================================

Name Yr Team Time Pts

—————————————————————–

1 Austin Mendiola 12 George Washington 4:34.70 5

2 Wayne Owen 9 Guam 4:47.15 3

3 Arthur Owen 11 Guam 4:54.37 1

4 Ward Bailey 9 Guam 5:21.82

5 Douglas Grant 11 Guam 5:34.29

6 Kyze Gozo 9 George Washington 5:38.07

7 Henry Santos Guam 6:01.78

8 Elijah Mortera 10 George Washington 6:34.50

9 Julius Ingarian 9 George Washington 6:34.79

SCR Ben Lee Ulloa 11 George Washington NT

SCR Teodoro Aricheta 9 George Washington NT

SCR Zhacary Phillips 9 Guam NT

Varsity Womens 1500 Meters

=================================================================

Name Yr Team Time Pts

—————————————————————–

1 Emma Martin 12 Guam 5:30.14 5

2 Sofia Lowe 10 George Washington 6:17.46 3

3 Elayne Apol 10 Guam 6:18.46 1

4 Ryanne Thompson 9 Guam 6:38.63

5 Esther Loser 9 Guam 6:42.09

6 Ravenne Vitug 9 George Washington 7:35.61

7 Teresa Mafnas 9 George Washington 7:37.69

8 Rachel Prado 9 George Washington 7:37.93

SCR Taloani Atoigue 10 Guam NT

Varsity Mens 4×100 Relay

============================================================

Team Time Pts

————————————————————

1 George Washington A 46.28 5

1) Johnroy Perez 2) Drake Taitano

3) Neil Baul 4) Troy Saure

2 George Washington B 53.69

1) Alex Dunn 2) Tommy Borja

3) Norbin Tiru 4) Raymond Macias

Varsity Womens 4×100 Relay

============================================================

Team Time Pts

————————————————————

1 George Washington A 54.10 5

1) Jeashalyn Fejeran 2) Raquel Walker

3) Nicole Ericsson 4) Janiko Gogue

2 George Washington B 1:13.26

1) Maria Lowe 2) Raena Muna

3) Justmin Lambatin 4) Ajalyn Omelau

DNS Guam A NT

1) Bridgett Cantrell 2) Abigail Emmerling

3) Taloani Atoigue 4) Alexa Lasala

Varsity Mens 400 Meters

====================================================================

Name Yr Team Time H# Pts

——————————————————————–

1 Zhivoco Smith 12 Guam 54.36 3 5

2 Raymond Macias 11 George Washington 58.12 3 3

3 Troy Saure 12 George Washington 1:05.47 3 1

4 Neil Baul 10 George Washington 1:09.04 3

DNS Douglas Grant 11 Guam NT 3

DNS Jordan Hunter 11 Guam NT 3

Varsity Womens 400 Meters

====================================================================

Name Yr Team Time H# Pts

——————————————————————–

1 Raquel Walker 11 George Washington 1:02.70 2 5

2 Abigail Emmerling 10 Guam 1:06.24 2 3

3 Nicole Ericsson 10 George Washington 1:10.68 2 1

4 Janiko Gogue 9 George Washington 1:12.38 2

Varsity Mens 300m Hurdles

====================================================================

Name Yr Team Time H# Pts

——————————————————————–

1 Zhivoco Smith 12 Guam 44.23 3 5

2 Tommy Borja 12 George Washington 44.27 3 3

3 Ethan Alegre 10 George Washington 46.65 3 1

4 Eric Alegre 10 George Washington 48.61 3

DNS Zhacary Phillips 9 Guam NT 3

Varsity Womens 300m Hurdles

====================================================================

Name Yr Team Time H# Pts

——————————————————————–

1 Alexa Lasala 10 Guam 55.68 2 5

DNS Nicole Ericsson 10 George Washington NT 2

Varsity Mens 800 Meters

=================================================================

Name Yr Team Time Pts

—————————————————————–

1 Austin Mendiola 12 George Washington 2:12.78 5

2 Arthur Owen 11 Guam 2:21.47 3

3 Wayne Owen 9 Guam 2:24.63 1

4 Kyze Gozo 9 George Washington 2:38.68

SCR Ben Lee Ulloa 11 George Washington NT

Varsity Womens 800 Meters

=================================================================

Name Yr Team Time Pts

—————————————————————–

1 Jeashalyn Fejeran 12 George Washington 2:41.80 5

2 Emma Martin 12 Guam 2:46.51 3

3 Sofia Lowe 10 George Washington 2:58.16 1

4 Abigail Emmerling 10 Guam 3:00.67

5 Teresa Mafnas 9 George Washington 3:38.63

dns Taloani Atoigue 10 Guam NT

Varsity Mens 200 Meters

==========================================================================

Name Yr Team Time Wind H# Pts

————————————————————————–

1 Keith Chauret 10 Guam 23.79 NWI 3 5

2 Alex Dunn 11 George Washington 23.81 NWI 3 3

3 Norbin Tiru 10 George Washington 24.72 NWI 3 1

4 Daniel Clark 9 Guam 26.38 NWI 3

5 Jake Chen 10 George Washington 32.63 NWI 3

DNS Austin Cantrell 12 Guam NT NWI 3

Varsity Womens 200 Meters

==========================================================================

Name Yr Team Time Wind H# Pts

————————————————————————–

1 Raquel Walker 11 George Washington 28.47 NWI 3 5

2 Bridgett Cantrell 10 Guam 29.14 NWI 3 3

3 Alexa Lasala 10 Guam 30.17 NWI 3 1

4 Abigail Loser 9 Guam 33.30 NWI 3

5 Lian Nacianceno 11 George Washington 34.37 NWI 3

DNS Maria Lowe 11 George Washington NT NWI 3

Varsity Mens 4×400 Relay

============================================================

Team Time Pts

————————————————————

1 George Washington 3:59.80 5

2 Guam 4:19.44

3 Guam 4:32.98

Varsity Womens 4×400 Relay

============================================================

Team Time Pts

————————————————————

1 George Washington A 2.00 5

1) Jeashalyn Fejeran 2) Raquel Walker

3) Nicole Ericsson 4) Sofia Lowe

5) Janiko Gogue

2 Guam A 4.00

1) Emma Martin 2) Bridgett Cantrell

3) Abigail Emmerling 4) Taloani Atoigue

Varsity Mens High Jump

=================================================================

Name Yr Team Mark Pts

—————————————————————–

1 Ethan Alegre 10 George Washington 1.57m 5

2 Eric Alegre 10 George Washington 1.52m 3

Varsity Womens High Jump

=================================================================

Name Yr Team Mark Pts

—————————————————————–

1 Alyssa Ryan 9 Guam 1.42m 5

2 Janiko Gogue 9 George Washington 1.27m 3

Varsity Mens Shot Put

=================================================================

Name Yr Team Mark Pts

—————————————————————–

1 Greg Attao Guam 10.98m 5

2 Drake Taitano 10 George Washington 10.49m 3

3 Shawn Hundley Guam 9.59m 1

4 Travis Aguon 9 Guam 8.92m

5 Josiah Carlos 9 George Washington 8.43m

6 Elijah Mortera 10 George Washington 7.28m

DNS Austin Cantrell 12 Guam ND

Varsity Womens Shot Put

=================================================================

Name Yr Team Mark Pts

—————————————————————–

1 Keri Brooks 12 Guam 6.72m 5

2 Taylor Dudkiewicz 10 George Washington 6.47m 3

3 Ciara Guerrero 11 George Washington 6.17m 1

4 Ajalyn Goeelau George Washington 5.72m

DNS Elizabeth Flisco 10 George Washington ND

DNS Elayne Apol 10 Guam ND

Varsity Mens Discus

=================================================================

Name Yr Team Mark Pts

—————————————————————–

1 Tommy Borja 12 George Washington 30.33m 5

2 Travis Aguon 9 Guam 26.95m 3

3 Johnroy Perez 12 George Washington 25.63m 1

4 Tristian Muna Guam 21.56m

5 Patrick Galimba 9 George Washington 20.80m

6 LORDAN AguON 12 Guam 15.79m

Varsity Womens Discus

=================================================================

Name Yr Team Mark Pts

—————————————————————–

1 Keri Brooks 12 Guam 20.62m 5

2 Taylor Dudkiewicz 10 George Washington 19.58m 3

3 Annika Iilau 9 George Washington 16.25m 1

4 Clarisse Prado 9 George Washington 13.02m

Varsity Mens Javelin

=================================================================

Name Yr Team Mark Pts

—————————————————————–

1 LORDAN AguON 12 Guam 41.18m 5

2 Tommy Borja 12 George Washington 38.92m 3

3 Johnroy Perez 12 George Washington 32.00m 1

4 RAFAEL QUINTANA Guam 28.62m

5 Nathaniel Santos 9 George Washington 26.74m

6 Tristian Roberts Guam 26.16m

Varsity Womens Javelin

=================================================================

Name Yr Team Mark Pts

—————————————————————–

1 Maria Lowe 11 George Washington 19.74m 5

2 Keri Brooks 12 Guam 16.68m 3

3 Ciara Guerrero 11 George Washington 15.14m 1

4 Justmin Lambatin 11 George Washington 11.56m

Varsity Mens Long Jump

=======================================================================

Name Yr Team Mark Wind Pts

———————————————————————–

1 Eric Alegre 10 George Washington 5.60m NWI 5

2 Norbin Tiru 10 George Washington 5.26m NWI 3

3 Daniel Clark 9 Guam 5.07m NWI 1

4 Jake Chen 10 George Washington 3.59m NWI

SCR Raphael Quitana 10 Guam ND

SCR Tristian Roberts Guam ND

Varsity Womens Long Jump

=======================================================================

Name Yr Team Mark Wind Pts

———————————————————————–

1 Aisha Melendez 9 Guam 3.97m NWI 5

2 Lian Nacianceno 11 George Washington 3.49m NWI 3

SCR Abigail Emmerling 10 Guam ND

SCR Destiny Cole 9 Guam ND

Varsity Womens Triple Jump

=======================================================================

Name Yr Team Mark Wind Pts

———————————————————————–

1 Jeashalyn Fejeran 12 George Washington 10.09m NWI 5

2 Aisha Melendez 9 Guam 7.46m NWI 3

SCR Destiny Cole 9 Guam ND

Varsity Mens Triple Jump

=======================================================================

Name Yr Team Mark Wind Pts

———————————————————————–

1 Daniel Clark 9 Guam 10.06m NWI 5

DNS LORDAN AguON 12 Guam ND

Varsity Team Scores (15 Events Scored)

==========================================================================

Team Pts Spr Dst Hrd Rel Thr Jmp Oth

————————————————————————–

1 Guam 65 0 34 5 0 13 13 0

2 George Washington 55 0 20 0 10 14 11 0

Varsity Team Scores (16 Events Scored)

==========================================================================

Team Pts Spr Dst Hrd Rel Thr Jmp Oth

————————————————————————–

1 George Washington 68 0 22 7 10 13 16 0

2 Guam 62 0 32 10 0 14 6 0

JFK vs. Southern
Varsity Mens 3000 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Rainier Porras 12 Southern 10:45.00 5
2 John Conducto 10 John F. Kennedy 10:53.80 3
3 Beato Manglona 9 John F. Kennedy 10:55.70 1
4 Jayce Meno 10 John F. Kennedy 11:11.80
5 Christopher Andrada 11 John F. Kennedy 11:39.10
6 Patrick Marquez 10 John F. Kennedy 11:46.30
7 Christopher Espinosa 11 John F. Kennedy 13:04.20
DNS Jordon Barcinas 9 Southern NT

Varsity Womens 3000 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Genina Criss 10 John F. Kennedy 12:09.52 5
2 Lorraine Milan 9 John F. Kennedy 12:33.20 3
3 So Won Min 10 John F. Kennedy 14:19.59 1
4 Tina Chen 9 John F. Kennedy 14:39.40
SCR Maria Ollet 9 John F. Kennedy NT

Varsity Mens 110m Hurdles
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Johnny Quitugua John F. Kennedy 16.88 NWI 3 5
2 WonJoon Han 12 John F. Kennedy 18.71 NWI 1 3
3 John Macatuno 12 John F. Kennedy 19.09 NWI 1 1
4 Daniel Lanquin 9 Southern 19.20 NWI 1
5 Michael Topasna 10 Southern 21.08 NWI 1

Varsity Womens 100m Hurdles
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Jadine Rosario 11 John F. Kennedy 19.11 NWI 2 5
2 Kasondra Reel 12 John F. Kennedy 22.64 NWI 2 3
DQ Anne Kaye Alba 10 John F. Kennedy NT NWI 2

Varsity Mens 100 Meters
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Ryan Teologo 11 Southern 12.22 NWI 1 5
2 Gionn Buenavidez 11 John F. Kennedy 13.20 NWI 1 3
3 Mandy Andrew 9 Southern 13.60 NWI 1 1
4 Christian Aquino 11 John F. Kennedy 14.16 NWI 1
5 Karl Bamba 9 John F. Kennedy 14.54 NWI 1

Varsity Womens 100 Meters
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Alison Plummer 10 John F. Kennedy 14.81 NWI 1 5
2 Kasondra Reel 12 John F. Kennedy 15.91 NWI 1 3
3 Via Galsim 9 John F. Kennedy 17.93 NWI 1 1

Varsity Mens 1500 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 John Aquino 12 John F. Kennedy 4:14.26 5
2 Michael Murphy 10 John F. Kennedy 4:32.04 3
3 Karl Almoite 9 John F. Kennedy 4:35.19 1
4 Kennedy Macatuno 9 John F. Kennedy 4:45.15
5 ReyJohn Flores 12 John F. Kennedy 4:48.72
6 Jayce Meno 10 John F. Kennedy 5:06.13
7 Richard Celeste 12 Southern 5:20.61
8 Joe Sekine 10 Southern 5:34.50
9 Neil Tirador 12 Southern 5:52.86
SCR Jordon Barcinas 9 Southern NT

Varsity Womens 1500 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Genina Criss 10 John F. Kennedy 5:25.86 5
2 Maria Ollet 9 John F. Kennedy 5:31.03 3
3 Lorraine Milan 9 John F. Kennedy 5:46.60 1
4 Ianthe Porras 11 Southern 6:07.09
5 So Won Min 10 John F. Kennedy 6:22.62
6 Tina Chen 9 John F. Kennedy 6:45.33
7 Via Galsim 9 John F. Kennedy 7:20.23

Varsity Mens 4×100 Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 John F. Kennedy A 48.70 5
1) Gionn Buenavidez 2) Pedro Aquiningoc
3) Christian Aquino
2 Southern A 51.21
1) Nelson Ortega 2) Kristian Evangelista
3) Neil Tirador 4) Mandy Andrew
5) Ken Sekine 6) Joseph Uncangco

Varsity Womens 4×100 Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 John F. Kennedy A 56.50 5
DQ Southern A NT
1) Victoria San Nicolas 2) Cali Duenas
3) Frezzia Edubalad 4) Brey Rosario
5) Ciera Torres

Varsity Mens 400 Meters
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
——————————————————————–
1 Ryan Teologo 11 Southern 54.52 1 5
2 Rainier Porras 12 Southern 55.61 1 3
3 Albert james Linder 11 Southern 57.35 1 1
4 Reo Hautea 12 John F. Kennedy 57.99 1
5 Anthony Smalls 9 John F. Kennedy 58.04 1
6 WonJoon Han 10 John F. Kennedy 58.79 1

Varsity Womens 400 Meters
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
——————————————————————–
1 Kaitlyn Calma 9 John F. Kennedy 1:04.03 2 5
2 Lorraine Milan 9 John F. Kennedy 1:09.26 2 3
3 Jadine Rosario 11 John F. Kennedy 1:18.65 2 1

Varsity Mens 300m Hurdles
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
——————————————————————–
1 Reo Hautea 12 John F. Kennedy 45.63 1 5
2 WonJoon Han 10 John F. Kennedy 46.02 1 3
3 Albert james Linder 11 Southern 49.08 1 1
4 Anthony Smalls 9 John F. Kennedy 49.46 1
5 Daniel Lanquin 9 Southern 50.54 1
6 Michael Topasna 10 Southern 51.28 1

Varsity Womens 300m Hurdles
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
——————————————————————–
1 Jadine Rosario 11 John F. Kennedy 52.65 2 5
2 Estilita Estay John F. Kennedy 52.82 2 3
3 Anne Kaye Alba 10 John F. Kennedy 57.33 2 1
4 Frezzia Edubalad 9 Southern 1:01.76 2

Varsity Mens 800 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 ReyJohn Flores 12 John F. Kennedy 2:09.96 5
2 Michael Murphy 10 John F. Kennedy 2:13.54 3
3 Kennedy Macatuno 9 John F. Kennedy 2:14.92 1
4 Richard Celeste 12 Southern 2:32.90
SCR Rainier Porras 12 Southern NT
SCR Christian Gico 11 Southern NT

Varsity Womens 800 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Alison Bowman 11 John F. Kennedy 2:28.59 5
2 Maria Ollet 9 John F. Kennedy 2:34.96 3
3 Kaitlyn Calma 9 John F. Kennedy 2:43.82 1
4 Ianthe Porras 11 Southern 3:00.10

Varsity Mens 200 Meters
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 ROBERT PEREZ 10 John F. Kennedy 25.97 NWI 1 5
2 Christopher Fejeran 10 John F. Kennedy 26.19 NWI 1 3
3 Joseph Uncangco 11 Southern 26.74 NWI 1 1
4 WonJoon Han 12 John F. Kennedy 27.27 NWI 1
5 Michael Topasna 10 Southern 29.10 NWI 1

Varsity Womens 200 Meters
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Regine Tugade 10 John F. Kennedy 26.82 NWI 1 5
2 Frezzia Edubalad 9 Southern 31.72 NWI 1 3
3 Julianne Remillo John F. Kennedy 32.76 NWI 1 1
DNS Gianni Cosico John F. Kennedy NT NWI 1

Varsity Mens 4×400 Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Southern 3:41.86 5
2 John F. Kennedy 3:44.56

Varsity Womens 4×400 Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 John F. Kennedy A 1.00 5
1) Queenie Agtarap 2) Regine Tugade
3) Maria Ollet 4) Kaitlyn Calma
2 Southern A 6.00
1) Ianthe Porras 2) Victoria San Nicolas
3) Frezzia Edubalad 4) Ciera Torres

Varsity Mens High Jump
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Nelson Ortega 9 Southern 1.52m 5
2 John Macatuno 12 John F. Kennedy 1.45m 3
3 ROBERT PEREZ 10 John F. Kennedy 1.45m 1
4 Ken Sekine 12 Southern 1.37m
4 Marc Bituin 9 John F. Kennedy 1.37m

Varsity Womens High Jump
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Alison Bowman 11 John F. Kennedy 1.32m 5

Varsity Mens Shot Put
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Lono Brady 12 Southern 10.80m 5
2 Curtix Sanchez 11 John F. Kennedy 10.68m 3
3 Cameron Callaway 9 Southern 10.52m 1
4 Michael Aguon 12 John F. Kennedy 9.66m
5 Collin Cruz 11 Southern 9.51m
6 Jay Patrick Dela Cruz 11 John F. Kennedy 8.82m

Varsity Womens Shot Put
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Jaena Taitague 11 Southern 8.07m 5
2 Victoria San Nicolas 11 Southern 7.33m 3
3 Estelita Estay John F. Kennedy 6.31m 1
4 Jenivee Sarmiento John F. Kennedy 5.90m
5 Tina Chen 9 John F. Kennedy 5.48m
6 Brey Rosario 11 Southern 5.30m

Varsity Mens Discus
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Ryan Teologo 11 Southern 35.68m 5
2 Pedro Aquiningoc 11 John F. Kennedy 30.40m 3
3 Cameron Callaway 9 Southern 26.10m 1
4 Christopher Fejeran 10 John F. Kennedy 24.08m
5 Roquin Mesa 12 Southern 22.47m
6 Jaron Bautista 10 John F. Kennedy 22.04m

Varsity Womens Discus
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Jaena Taitague 11 Southern 22.85m 5
2 Julianne Remillio John F. Kennedy 17.30m 3
3 Via Galsim 9 John F. Kennedy 15.85m 1
4 Ciera Torres 11 Southern 10.65m
SCR Brey Rosario 11 Southern ND
SCR Gianni Cosico John F. Kennedy ND
NLT Salina Voung 12 John F. Kennedy ND

Varsity Mens Javelin
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Michael Aguon 12 John F. Kennedy 35.96m 5
2 Jay Patrick Dela Cruz 11 John F. Kennedy 33.56m 3
3 ROBERT PEREZ 10 John F. Kennedy 33.18m 1
4 Cameron Callaway 9 Southern 32.14m
5 Neil Tirador 12 Southern 24.04m
6 Kristian Evangelista 12 Southern 22.12m

Varsity Womens Javelin
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Kasondra Reel 12 John F. Kennedy 21.66m 5
2 Jaena Taitague 11 Southern 17.78m 3
3 Alison Plummer 10 John F. Kennedy 15.36m 1
4 Victoria San Nicolas 11 Southern 13.16m
5 Brey Rosario 11 Southern 11.10m
SCR Gianni Cosico John F. Kennedy ND

Varsity Mens Long Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Johnny Quitugua John F. Kennedy 5.50m NWI 5
2 John Macatuno 12 John F. Kennedy 5.47m NWI 3
3 Mandy Andrew 9 Southern 5.10m NWI 1
4 Ken Sekine 12 Southern 4.79m NWI
5 Marc Bituin 9 John F. Kennedy 4.66m NWI
6 Michael Topasna 10 Southern 4.47m NWI

Varsity Womens Long Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Regine Tugade 10 John F. Kennedy 4.47m NWI 5
2 Alison Plummer 10 John F. Kennedy 3.74m NWI 3
3 Ianthe Porras 11 Southern 3.45m NWI 1

Varsity Womens Triple Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Regine Tugade 10 John F. Kennedy 10.61m NWI 5
2 Estelita Estay John F. Kennedy 8.70m NWI 3
3 Alison Plummer 10 John F. Kennedy 7.84m NWI 1

Varsity Mens Triple Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 ROBERT PEREZ 10 John F. Kennedy 12.40m NWI 5
2 John Macatuno 12 John F. Kennedy 11.63m NWI 3
3 Gionn Buenavidez 11 John F. Kennedy 11.00m NWI 1
4 Mandy Andrew 9 Southern 10.83m NWI
5 Richard Celeste 12 Southern 9.47m NWI
6 Kristian Evangelista 12 Southern 8.91m NWI

Varsity Team Scores (16 Events Scored)
==========================================================================
Team Pts Spr Dst Hrd Rel Thr Jmp Oth
————————————————————————–
1 John F. Kennedy 111 0 51 17 10 11 22 0
2 Southern 20 0 3 0 0 16 1 0

Varsity Team Scores (16 Events Scored)
==========================================================================
Team Pts Spr Dst Hrd Rel Thr Jmp Oth
————————————————————————–
1 John F. Kennedy 91 0 33 17 5 15 21 0
2 Southern 45 0 21 1 5 12 6 0

Okkodo vs. Sanchez

Varsity Mens 3000 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Andrew Baranda 10 Simon Sanchez 11:01.30 5
2 William Sablan 9 Simon Sanchez 11:52.00 3
3 Roland Ocampo 9 Simon Sanchez 11:59.60 1
4 Ronald Merfega 12 Okkodo 12:17.90
5 Joshua Manglona 10 Okkodo 12:25.30
6 Jim Mangligot 9 Okkodo 12:45.40
7 Francis Delapaz 10 Okkodo 12:59.30
8 Marc Malano 10 Okkodo 13:08.10
9 Florencio Gabriel 9 Simon Sanchez 13:35.60
10 Jonathan Bondoc 10 Simon Sanchez 14:28.60
11 Rendo Facun 9 Okkodo 14:37.20
12 Jerrycoh Bondoc 9 Simon Sanchez 16:05.00

Varsity Womens 3000 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Nikki Del Castillo 12 Okkodo 13:17.42 5
2 Marilea Torcelino 9 Simon Sanchez 14:08.87 3
3 Serena Barasi 9 Simon Sanchez 14:57.03 1
4 Rowena Topacio 9 Simon Sanchez 15:01.39
5 Lovely Sejalbo 9 Okkodo 15:05.90
6 Liezel Nunez 9 Simon Sanchez 15:15.49
7 Rosemarie Banzal 9 Simon Sanchez 15:54.24
SCR Louizel Lumpas 9 Simon Sanchez NT

Varsity Mens 110m Hurdles
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Zachary Cejoco 11 Okkodo 18.56 NWI 2 5
2 John Olandez 9 Okkodo 19.16 NWI 1 3
3 Jethro Capati 9 Simon Sanchez 19.35 NWI 2 1
4 Charles Roque 11 Simon Sanchez 19.79 NWI 2
5 Ken Delfin 9 Simon Sanchez 20.38 NWI 2
6 Joshua Ballon 12 Okkodo 21.37 NWI 2

Varsity Womens 100m Hurdles
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Maurine Delapaz 9 Okkodo 19.88 NWI 1 5
2 Sammari Galvez 10 Okkodo 20.28 NWI 1 3
3 Ailea Bonto 9 Simon Sanchez 21.07 NWI 1 1
4 Adhara Balansay 9 Simon Sanchez 21.10 NWI 1
5 Marika Tanoue 10 Simon Sanchez 24.66 NWI 1

Varsity Mens 100 Meters
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 John Mesias 10 Okkodo 12.19 NWI 2 5
2 Jaythaniel Cruz 10 Okkodo 12.28 NWI 2 3
3 Dylan Aguon 10 Okkodo 12.53 NWI 2 1
4 Ian Valencia 10 Simon Sanchez 12.77 NWI 2
5 Ronald Cipriano 10 Simon Sanchez 12.91 NWI 2
6 Kevin Galendez 10 Simon Sanchez 13.00 NWI 2

Varsity Womens 100 Meters
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Celine Amparo 10 Okkodo 14.34 NWI 2 5
2 Shaileen Espino 9 Simon Sanchez 14.93 NWI 2 3
3 Rozie Larcia 9 Okkodo 15.81 NWI 2 1
4 Rikka De Leon 9 Okkodo 15.87 NWI 2
5 Kheila Ocampo 9 Simon Sanchez 17.14 NWI 2

Varsity Mens 1500 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Mark Yoshida 12 Okkodo 4:29.58 5
2 Aaron Castro 9 Simon Sanchez 4:37.21 3
3 Evander De Guzman 10 Simon Sanchez 4:47.02 1
4 Ryker Garcia 10 Okkodo 4:47.13
5 Athan Arizanga 9 Okkodo 4:47.65
6 Nicolas Delgado 9 Okkodo 4:51.57
7 Andrew Baranda 10 Simon Sanchez 5:11.66
8 Joseph Munoz 11 Okkodo 5:21.66
9 Ian Entilla 11 Okkodo 5:25.70
10 Kristian Cercado 10 Simon Sanchez 5:27.69
11 William Sablan 9 Simon Sanchez 5:39.47
12 Roybert Bautista 11 Simon Sanchez 5:55.03

Varsity Womens 1500 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Adrienne Edrosa 9 Okkodo 6:10.42 5
2 Abigail Cruz 9 Okkodo 6:11.44 3
3 Serena Barasi 9 Simon Sanchez 6:45.70 1
4 Marilea Torcelino 9 Simon Sanchez 6:49.71
5 Lovely Sejalbo 9 Okkodo 7:01.18
6 Kelly Mondina 9 Simon Sanchez 7:01.59
7 Marchine Samuel 9 Okkodo 7:03.84
8 Rosemarie Banzal 9 Simon Sanchez 7:14.80
SCR Nikki Del Castillo 12 Okkodo NT
SCR Maegan Delfin 11 Simon Sanchez NT
SCR Julianne Ballon 9 Okkodo NT
SCR Rowena Topacio 9 Simon Sanchez NT

Varsity Mens 4×100 Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Okkodo A 46.32 5
1) John Jusi 2) Angelo Cortez
3) Alvin Yambao 4) Tristian Chiguina
2 Simon Sanchez A 47.42
1) Erjay Luku 2) Aydin Marquez
3) Allan Santos 4) Jeremiah Veloria
3 Okkodo B 51.17
1) John Mesias 2) Joshua Malong
3) Richard Hale III 4) Dylan Aguon
5) Jaythaniel Cruz
4 Simon Sanchez B 54.83
1) Austin Cantrell 2) Zhivoco Smith
3) Calvin Harmon 4) Keith Chauret
5) Daniel Clark

Varsity Womens 4×100 Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Simon Sanchez A 1:11.14 5
1) Queenie Cadag 2) Coleen Dizon
3) Nica Padilla 4) Ednalyn Ebuen
DQ Okkodo A NT
1) Raisa Flores 2) Roey Panganiban
3) Rozie Larcia 4) Sammari Galvez
5) Rikka De Leon

Varsity Mens 400 Meters
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
——————————————————————–
1 Richard Hale III 10 Okkodo 54.58 2 5
2 John Buan 10 Simon Sanchez 55.57 2 3
3 Evander De Guzman 10 Simon Sanchez 56.56 2 1
4 Nikko Capati 11 Simon Sanchez 56.88 2
5 Dylan Aguon 10 Okkodo 58.91 2
6 Vernave Gustilo 10 Okkodo 58.95 2

Varsity Womens 400 Meters
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
——————————————————————–
1 Celine Amparo 10 Okkodo 1:04.93 1 5
2 Lianey De Leon Guerre 9 Simon Sanchez 1:05.31 1 3
3 Kelly Mondina 9 Simon Sanchez 1:23.89 1 1
DNS Rowena Topacio 9 Simon Sanchez NT 1

Varsity Mens 300m Hurdles
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
——————————————————————–
1 Zachary Cejoco 11 Okkodo 47.43 2 5
2 Arkel Rodriguez 10 Okkodo 48.28 2 3
3 Jethro Capati 9 Simon Sanchez 48.64 2 1
4 John Olandez 9 Okkodo 49.12 2
5 Charles Roque 11 Simon Sanchez 50.23 2
6 Jeremiah Veloria 9 Simon Sanchez 54.41 2

Varsity Womens 300m Hurdles
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
——————————————————————–
1 Maurine Delapaz 9 Okkodo 56.04 1 5
2 Sammari Galvez 10 Okkodo 57.84 1 3
3 Ailea Bonto 9 Simon Sanchez 59.92 1 1
4 Adhara Balansay 9 Simon Sanchez 1:00.48 1
5 Marika Tanoue 10 Simon Sanchez 1:09.63 1

Varsity Mens 800 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Mark Yoshida 12 Okkodo 2:09.31 5
2 Aaron Castro 9 Simon Sanchez 2:11.68 3
3 Ryker Garcia 10 Okkodo 2:16.21 1
4 Athan Arizanga 9 Okkodo 2:22.32
5 Nikko Capati 11 Simon Sanchez 2:28.20
6 Evander De Guzman 10 Simon Sanchez 2:29.49

Varsity Womens 800 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Nikki Del Castillo 12 Okkodo 2:49.36 5
2 Adrienne Edrosa 9 Okkodo 2:50.19 3
3 Abigail Cruz 9 Okkodo 2:53.33 1
4 Kelly Mondina 9 Simon Sanchez 3:23.13
5 Liezel Nunez 9 Simon Sanchez 3:29.29
dns Maegan Delfin 11 Simon Sanchez NT

Varsity Mens 200 Meters
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 John Mesias 10 Okkodo 24.79 NWI 2 5
2 Wes Shiroma 12 Simon Sanchez 25.07 NWI 2 3
3 Joshua Malong 9 Okkodo 25.87 NWI 2 1
4 Ronald Cipriano 10 Simon Sanchez 25.92 NWI 2
5 Liann Torres 10 Okkodo 26.36 NWI 2
6 Kevin Galendez 10 Simon Sanchez 26.58 NWI 2

Varsity Womens 200 Meters
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Shaileen Espino 9 Simon Sanchez 32.17 NWI 2 5
2 Rozie Larcia 9 Okkodo 32.91 NWI 2 3
3 Frances De Leon 12 Okkodo 34.85 NWI 2 1
DNS Celine Amparo 10 Okkodo NT NWI 2
DNS Kheila Ocampo 9 Simon Sanchez NT NWI 2
DNS Jazel Manlangit 9 Simon Sanchez NT NWI 2

Varsity Mens 4×400 Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Simon Sanchez 3:47.61 5
2 Okkodo 3:49.57
3 Okkodo 4:04.34

Varsity Womens 4×400 Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Okkodo A 3.00 5
1) Abigail Cruz 2) Amanda Cruz
3) Raisa Flores 4) Roey Panganiban
5) Rikka De Leon
2 Okkodo B 5.00
1) Nikki Del Castillo 2) Adrienne Edrosa
3) Maurine Delapaz 4) Sammari Galvez
3 Simon Sanchez A 7.00
1) Camaganacan Shairah 2) Liezel Nunez
3) Nica Padilla 4) Louizel Lumpas

Varsity Mens High Jump
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Vernave Gustilo 10 Okkodo 1.63m 5
2 Athan Arizanga 9 Okkodo 1.63m 3
3 John Obra 9 Simon Sanchez 1.57m 1
4 Jyrone Lazaga 12 Simon Sanchez 1.37m

Varsity Womens High Jump
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Shaileen Espino 9 Simon Sanchez 1.32m 5
2 Lianey De Leon Guerre 9 Simon Sanchez 1.27m 3
3 Maurine Delapaz 9 Okkodo 1.27m 1
4 Adhara Balansay 9 Simon Sanchez 1.14m
dns Raisa Flores 9 Okkodo NH

Varsity Mens Shot Put
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Adrian Nacino 11 Simon Sanchez 11.95m 5
2 Tristian Chiguina 9 Okkodo 9.56m 3
3 Mark Yoshida 12 Okkodo 9.45m 1
4 Nicholas Espiritu 10 Okkodo 9.18m
5 Kyle Navarrete 9 Simon Sanchez 9.08m
6 Joseph Aquino 9 Simon Sanchez 7.13m

Varsity Womens Shot Put
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Mary Jo Fernando 10 Okkodo 7.61m 5
2 Allyssa Oftana 10 Okkodo 7.12m 3
3 Stephanie Julao 9 Simon Sanchez 6.40m 1
4 Kimberly Guiang 10 Simon Sanchez 5.80m
5 Irish Oftana 9 Okkodo 5.70m
6 Jazel Manlangit 9 Simon Sanchez 5.64m

Varsity Mens Discus
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Adrian Nacino 11 Simon Sanchez 31.38m 5
2 Joshua Miller 9 Okkodo 27.79m 3
3 Nicholas Espiritu 10 Okkodo 26.97m 1
4 Nathaniel Villa Flore 11 Okkodo 26.18m
5 Raymond Cruz 10 Simon Sanchez 22.73m
6 Kyle Navarrete 9 Simon Sanchez 15.76m
SCR Edmer Aguas 12 Simon Sanchez ND

Varsity Womens Discus
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Amy Basagar 12 Simon Sanchez 21.42m 5
2 Frances De Leon 12 Okkodo 18.86m 3
3 Irish Oftana 9 Okkodo 17.52m 1
4 Amanda Cruz 11 Okkodo 17.19m
5 Jazel Manlangit 9 Simon Sanchez 14.93m
6 Stephanie Julao 9 Simon Sanchez 13.55m

Varsity Mens Javelin
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Nathaniel Villa Flore 11 Okkodo 33.56m 5
2 Paul Olandez 10 Okkodo 29.44m 3
3 Ryan Mercado 12 Okkodo 28.24m 1
4 Kyle Navarrete 9 Simon Sanchez 28.06m
5 Allan Santos 9 Simon Sanchez 27.56m
6 Raymond Cruz 10 Simon Sanchez 23.58m

Varsity Womens Javelin
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Amy Basagar 12 Simon Sanchez 26.90m 5
2 Amanda Cruz 11 Okkodo 19.34m 3
3 Allyssa Oftana 10 Okkodo 16.14m 1
4 Mary Jo Fernando 10 Okkodo 13.84m
5 Kimberly Guiang 10 Simon Sanchez 11.28m
SCR Lianna Urbino 12 Simon Sanchez ND

Varsity Mens Long Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Vernave Gustilo 10 Okkodo 5.85m NWI 5
2 Richard Hale III 10 Okkodo 5.83m NWI 3
3 Christian Acosta 11 Okkodo 5.29m NWI 1
4 John Obra 9 Simon Sanchez 4.78m NWI
5 Gabriel De Luna 10 Simon Sanchez 4.47m NWI
6 Allan Santos 9 Simon Sanchez 4.39m NWI

Varsity Womens Long Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Shaileen Espino 9 Simon Sanchez 4.03m NWI 5
2 Celine Amparo 10 Okkodo 4.01m NWI 3
3 Roey Panganiban 10 Okkodo 3.78m NWI 1
4 Lianey De Leon Guerre 9 Simon Sanchez 3.33m NWI
SCR Raisa Flores 9 Okkodo ND
SCR Ednalyn Ebuen 9 Simon Sanchez ND

Varsity Womens Triple Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Roey Panganiban 10 Okkodo 8.05m NWI 5
2 Kheila Ocampo 9 Simon Sanchez 7.15m NWI 3
SCR Lianna Urbino 12 Simon Sanchez ND
SCR Ednalyn Ebuen 9 Simon Sanchez ND

Varsity Mens Triple Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Christian Acosta 11 Okkodo 11.06m NWI 5
2 Allan Santos 9 Simon Sanchez 10.60m NWI 3
3 Gabriel De Luna 10 Simon Sanchez 10.36m NWI 1
4 Vernave Gustilo 10 Okkodo 10.23m NWI
5 John Obra 9 Simon Sanchez 10.09m NWI

Varsity Team Scores (16 Events Scored)
==========================================================================
Team Pts Spr Dst Hrd Rel Thr Jmp Oth
————————————————————————–
1 Okkodo 84 0 37 16 5 16 10 0
2 Simon Sanchez 51 0 17 2 5 11 16 0

Varsity Team Scores (16 Events Scored)
==========================================================================
Team Pts Spr Dst Hrd Rel Thr Jmp Oth
————————————————————————–
1 Okkodo 91 0 31 16 5 17 22 0
2 Simon Sanchez 45 0 23 2 5 10 5 0

 

MEET 6 RESULTS

Varsity Mens 3000 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Rainier Porras 12 Southern 10:45.00 —
2 Arthur Owen 11 Guam 10:46.00 —
3 John Conducto 10 John F. Kennedy 10:53.80 —
4 Beato Manglona 9 John F. Kennedy 10:55.70 —
5 Andrew Baranda 10 Simon Sanchez 11:01.30 —
6 Nathan Francis Abril 12 Father Duenas 11:04.60 —
7 Jayce Meno 10 John F. Kennedy 11:11.80 —
8 Ronald Lindhardt Guam 11:29.50 —
9 Ward Bailey 9 Guam 11:32.80 —
10 Christopher Andrada 11 John F. Kennedy 11:39.10 —
11 Malachy Stifel 9 Guam 11:41.60 —
12 Jeff Aggabao 9 Father Duenas 11:44.20 —
13 Patrick Marquez 10 John F. Kennedy 11:46.30 —
14 William Sablan 9 Simon Sanchez 11:52.00 —
15 Raphael Quitana 10 Guam 11:53.50 —
16 Travis Aguon 9 Guam 11:55.00 —
17 Roland Ocampo 9 Simon Sanchez 11:59.60 —
18 Ronald Merfega 12 Okkodo 12:17.90 —
19 Joshua Manglona 10 Okkodo 12:25.30 —
20 Tristan Magdalera 12 Father Duenas 12:31.60 —
21 Jim Mangligot 9 Okkodo 12:45.40 —
22 Francis Delapaz 10 Okkodo 12:59.30 —
23 Christopher Espinosa 11 John F. Kennedy 13:04.20 —
24 Marc Malano 10 Okkodo 13:08.10 —
25 Florencio Gabriel 9 Simon Sanchez 13:35.60 —
26 Jonathan Bondoc 10 Simon Sanchez 14:28.60 —
27 Rendo Facun 9 Okkodo 14:37.20 —
28 Jerrycoh Bondoc 9 Simon Sanchez 16:05.00 —
DNS Ben Lee Ulloa 11 George Washington NT
DNS Jordon Barcinas 9 Southern NT

Varsity Womens 3000 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Genina Criss 10 John F. Kennedy 12:09.52 —
2 Lorraine Milan 9 John F. Kennedy 12:33.20 —
3 Nikki Del Castillo 12 Okkodo 13:17.42 —
4 Elayne Apol 10 Guam 13:58.00 —
5 Marilea Torcelino 9 Simon Sanchez 14:08.87 —
6 So Won Min 10 John F. Kennedy 14:19.59 —
7 Esther Loser 9 Guam 14:34.04 —
8 Tina Chen 9 John F. Kennedy 14:39.40 —
9 Ryanne Thompson 9 Guam 14:52.63 —
10 Serena Barasi 9 Simon Sanchez 14:57.03 —
11 Rowena Topacio 9 Simon Sanchez 15:01.39 —
12 Lovely Sejalbo 9 Okkodo 15:05.90 —
13 Angelyn Sy 10 Academy of Our Lady 15:09.34 —
14 Liezel Nunez 9 Simon Sanchez 15:15.49 —
15 Rosemarie Banzal 9 Simon Sanchez 15:54.24 —
SCR Samantha Uncangco 11 Academy of Our Lady NT
SCR Maria Ollet 9 John F. Kennedy NT
SCR Louizel Lumpas 9 Simon Sanchez NT

Varsity Mens 110m Hurdles
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Zhivoco Smith 12 Guam 16.80 NWI 3 —
2 Johnny Quitugua John F. Kennedy 16.88 NWI 3 —
3 Zachary Cejoco 11 Okkodo 18.56 NWI 2 —
4 WonJoon Han 12 John F. Kennedy 18.71 NWI 1 —
5 Ethan Alegre 10 George Washington 19.01 NWI 3 —
6 John Macatuno 12 John F. Kennedy 19.09 NWI 1 —
7 John Olandez 9 Okkodo 19.16 NWI 1 —
8 Daniel Lanquin 9 Southern 19.20 NWI 1 —
9 Jethro Capati 9 Simon Sanchez 19.35 NWI 2 —
10 Charles Roque 11 Simon Sanchez 19.79 NWI 2 —
11 Ken Delfin 9 Simon Sanchez 20.38 NWI 2 —
12 Michael Topasna 10 Southern 21.08 NWI 1 —
13 Joshua Ballon 12 Okkodo 21.37 NWI 2 —
14 David Santos 12 Father Duenas 21.80 NWI 3 —

Varsity Womens 100m Hurdles
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Jadine Rosario 11 John F. Kennedy 19.11 NWI 2 —
2 Maurine Delapaz 9 Okkodo 19.88 NWI 1 —
3 Sammari Galvez 10 Okkodo 20.28 NWI 1 —
4 Ailea Bonto 9 Simon Sanchez 21.07 NWI 1 —
5 Adhara Balansay 9 Simon Sanchez 21.10 NWI 1 —
6 Kasondra Reel 12 John F. Kennedy 22.64 NWI 2 —
7 Marika Tanoue 10 Simon Sanchez 24.66 NWI 1 —
DQ Anne Kaye Alba 10 John F. Kennedy NT NWI 2

Varsity Mens 100 Meters
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Keith Chauret 10 Guam 12.11 NWI 3 —
2 Roy Taimanglo 10 Father Duenas 12.18 NWI 1 —
3 John Mesias 10 Okkodo 12.19 NWI 2 —
4 Norbin Tiru 10 George Washington 12.21 NWI 3 —
5 Ryan Teologo 11 Southern 12.22 NWI 1 —
6 Jaythaniel Cruz 10 Okkodo 12.28 NWI 2 —
7 Dylan Aguon 10 Okkodo 12.53 NWI 2 —
8 Eric Alegre 10 George Washington 12.76 NWI 3 —
9 Ian Valencia 10 Simon Sanchez 12.77 NWI 2 —
10 Ronald Cipriano 10 Simon Sanchez 12.91 NWI 2 —
11 Kevin Galendez 10 Simon Sanchez 13.00 NWI 2 —
12 Gionn Buenavidez 11 John F. Kennedy 13.20 NWI 1 —
13 Mandy Andrew 9 Southern 13.60 NWI 1 —
14 David Santos 12 Father Duenas 13.83 NWI 2 —
15 Christian Aquino 11 John F. Kennedy 14.16 NWI 1 —
16 Karl Bamba 9 John F. Kennedy 14.54 NWI 1 —
17 Jake Chen 10 George Washington 14.97 NWI 3 —
DNS Zhivoco Smith 12 Guam NT NWI 3
DNS Ginga Ikeda 11 Father Duenas NT NWI 3
FS Douglas Grant 11 Guam NT NWI 3

Varsity Womens 100 Meters
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Bridgett Cantrell 10 Guam 14.27 NWI 1 —
2 Celine Amparo 10 Okkodo 14.34 NWI 2 —
3 Alexa Lasala 10 Guam 14.67 NWI 1 —
4 Alison Plummer 10 John F. Kennedy 14.81 NWI 1 —
5 Shaileen Espino 9 Simon Sanchez 14.93 NWI 2 —
6 Rozie Larcia 9 Okkodo 15.81 NWI 2 —
7 Rikka De Leon 9 Okkodo 15.87 NWI 2 —
8 Kasondra Reel 12 John F. Kennedy 15.91 NWI 1 —
9 Abigail Loser 9 Guam 15.99 NWI 1 —
10 Lian Nacianceno 11 George Washington 16.64 NWI 1 —
11 Kheila Ocampo 9 Simon Sanchez 17.14 NWI 2 —
12 Via Galsim 9 John F. Kennedy 17.93 NWI 1 —
13 Maria Lowe 11 George Washington 18.19 NWI 2 —
14 Raena Muna 9 George Washington 21.99 NWI 1 —
DNS Jonelle Sayama 10 Academy of Our Lady NT NWI 2
DNS Eliana Koshiba-Panuel 10 Academy of Our Lady NT NWI 2

Varsity Mens 1500 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 John Aquino 12 John F. Kennedy 4:14.26 —
2 Mark Yoshida 12 Okkodo 4:29.58 —
3 Michael Murphy 10 John F. Kennedy 4:32.04 —
4 Austin Mendiola 12 George Washington 4:34.70 —
5 Karl Almoite 9 John F. Kennedy 4:35.19 —
6 Aaron Castro 9 Simon Sanchez 4:37.21 —
7 Nathan Francis Abril 12 Father Duenas 4:43.40 —
8 Jaden Pangelinan 12 Father Duenas 4:45.10 —
9 Kennedy Macatuno 9 John F. Kennedy 4:45.15 —
10 Evander De Guzman 10 Simon Sanchez 4:47.02 —
11 Ryker Garcia 10 Okkodo 4:47.13 —
12 Wayne Owen 9 Guam 4:47.15 —
13 Athan Arizanga 9 Okkodo 4:47.65 —
14 ReyJohn Flores 12 John F. Kennedy 4:48.72 —
15 Nicolas Delgado 9 Okkodo 4:51.57 —
16 Arthur Owen 11 Guam 4:54.37 —
17 Jayce Meno 10 John F. Kennedy 5:06.13 —
18 Andrew Baranda 10 Simon Sanchez 5:11.66 —
19 Richard Celeste 12 Southern 5:20.61 —
20 Joseph Munoz 11 Okkodo 5:21.66 —
21 Ward Bailey 9 Guam 5:21.82 —
22 Ian Entilla 11 Okkodo 5:25.70 —
23 Kristian Cercado 10 Simon Sanchez 5:27.69 —
24 Tristan Magdalera 12 Father Duenas 5:28.06 —
25 Jeff Aggabao 9 Father Duenas 5:30.59 —
26 Douglas Grant 11 Guam 5:34.29 —
27 Joe Sekine 10 Southern 5:34.50 —
28 Kyze Gozo 9 George Washington 5:38.07 —
29 William Sablan 9 Simon Sanchez 5:39.47 —
30 Neil Tirador 12 Southern 5:52.86 —
31 Roybert Bautista 11 Simon Sanchez 5:55.03 —
32 Henry Santos Guam 6:01.78 —
33 Elijah Mortera 10 George Washington 6:34.50 —
34 Julius Ingarian 9 George Washington 6:34.79 —
SCR Brandon Flores 11 Father Duenas NT
SCR Ben Lee Ulloa 11 George Washington NT
SCR Teodoro Aricheta 9 George Washington NT
SCR Zhacary Phillips 9 Guam NT
SCR Erwin Jr Fejeran 11 Father Duenas NT
SCR Jordon Barcinas 9 Southern NT

Varsity Womens 1500 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Genina Criss 10 John F. Kennedy 5:25.86 —
2 Emma Martin 12 Guam 5:30.14 —
3 Maria Ollet 9 John F. Kennedy 5:31.03 —
4 Lorraine Milan 9 John F. Kennedy 5:46.60 —
5 Ianthe Porras 11 Southern 6:07.09 —
6 Adrienne Edrosa 9 Okkodo 6:10.42 —
7 Abigail Cruz 9 Okkodo 6:11.44 —
8 Sofia Lowe 10 George Washington 6:17.46 —
9 Elayne Apol 10 Guam 6:18.46 —
10 So Won Min 10 John F. Kennedy 6:22.62 —
11 Ryanne Thompson 9 Guam 6:38.63 —
12 Esther Loser 9 Guam 6:42.09 —
13 Tina Chen 9 John F. Kennedy 6:45.33 —
14 Serena Barasi 9 Simon Sanchez 6:45.70 —
15 Marilea Torcelino 9 Simon Sanchez 6:49.71 —
16 Lovely Sejalbo 9 Okkodo 7:01.18 —
17 Kelly Mondina 9 Simon Sanchez 7:01.59 —
18 Marchine Samuel 9 Okkodo 7:03.84 —
19 Angelyn Sy 10 Academy of Our Lady 7:11.40 —
20 Rosemarie Banzal 9 Simon Sanchez 7:14.80 —
21 Via Galsim 9 John F. Kennedy 7:20.23 —
22 Ravenne Vitug 9 George Washington 7:35.61 —
23 Teresa Mafnas 9 George Washington 7:37.69 —
24 Rachel Prado 9 George Washington 7:37.93 —
SCR Meghan Chico 12 Academy of Our Lady NT
SCR Nikki Del Castillo 12 Okkodo NT
SCR Maegan Delfin 11 Simon Sanchez NT
SCR Julianne Ballon 9 Okkodo NT
SCR Taloani Atoigue 10 Guam NT
SCR Rowena Topacio 9 Simon Sanchez NT

Varsity Mens 4×100 Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 George Washington A 46.28 —
1) Johnroy Perez 2) Drake Taitano
3) Neil Baul 4) Troy Saure
2 Okkodo A 46.32 —
1) John Jusi 2) Angelo Cortez
3) Alvin Yambao 4) Tristian Chiguina
3 Simon Sanchez A 47.42 —
1) Erjay Luku 2) Aydin Marquez
3) Allan Santos 4) Jeremiah Veloria
4 John F. Kennedy A 48.70 —
1) Gionn Buenavidez 2) Pedro Aquiningoc
3) Christian Aquino
5 Father Duenas A 50.28 —
1) Shayne Aricayos 2) Albert Johnston
3) Dominic Salenga 4) Bleu Perez
5) Roy Taimanglo
6 Okkodo B 51.17 —
1) John Mesias 2) Joshua Malong
3) Richard Hale III 4) Dylan Aguon
5) Jaythaniel Cruz
7 Southern A 51.21 —
1) Nelson Ortega 2) Kristian Evangelista
3) Neil Tirador 4) Mandy Andrew
5) Ken Sekine 6) Joseph Uncangco
8 George Washington B 53.69 —
1) Alex Dunn 2) Tommy Borja
3) Norbin Tiru 4) Raymond Macias
9 Simon Sanchez B 54.83 —
1) Austin Cantrell 2) Zhivoco Smith
3) Calvin Harmon 4) Keith Chauret
5) Daniel Clark

Varsity Womens 4×100 Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 George Washington A 54.10 —
1) Jeashalyn Fejeran 2) Raquel Walker
3) Nicole Ericsson 4) Janiko Gogue
2 John F. Kennedy A 56.50 —
3 Academy of Our Lady of Guam A 1:09.15 —
1) Angelyn Sy 2) Eliana Koshiba-Panuelo
3) Arisa Barcinas 4) Samantha Uncangco
5) Jonelle Sayama
4 Simon Sanchez A 1:11.14 —
1) Queenie Cadag 2) Coleen Dizon
3) Nica Padilla 4) Ednalyn Ebuen
5 George Washington B 1:13.26 —
1) Maria Lowe 2) Raena Muna
3) Justmin Lambatin 4) Ajalyn Omelau
DQ Southern A NT
1) Victoria San Nicolas 2) Cali Duenas
3) Frezzia Edubalad 4) Brey Rosario
5) Ciera Torres
DQ Okkodo A NT
1) Raisa Flores 2) Roey Panganiban
3) Rozie Larcia 4) Sammari Galvez
5) Rikka De Leon
DNS Guam A NT
1) Bridgett Cantrell 2) Abigail Emmerling
3) Taloani Atoigue 4) Alexa Lasala

Varsity Mens 400 Meters
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
——————————————————————–
1 Zhivoco Smith 12 Guam 54.36 3 —
2 Ryan Teologo 11 Southern 54.52 1 —
3 Richard Hale III 10 Okkodo 54.58 2 —
4 John Buan 10 Simon Sanchez 55.57 2 —
5 Rainier Porras 12 Southern 55.61 1 —
6 Dean Estoy 10 Father Duenas 55.96 2 —
7 Evander De Guzman 10 Simon Sanchez 56.56 2 —
8 Nikko Capati 11 Simon Sanchez 56.88 2 —
9 Albert james Linder 11 Southern 57.35 1 —
10 Reo Hautea 12 John F. Kennedy 57.99 1 —
11 Anthony Smalls 9 John F. Kennedy 58.04 1 —
12 Raymond Macias 11 George Washington 58.12 3 —
13 WonJoon Han 10 John F. Kennedy 58.79 1 —
14 Dylan Aguon 10 Okkodo 58.91 2 —
15 Vernave Gustilo 10 Okkodo 58.95 2 —
16 Troy Saure 12 George Washington 1:05.47 3 —
17 Neil Baul 10 George Washington 1:09.04 3 —
DNS Bleu Perez 12 Father Duenas NT 1
DNS Douglas Grant 11 Guam NT 3
DNS Jordan Hunter 11 Guam NT 3
DNS Brandon Flores 11 Father Duenas NT 3

Varsity Womens 400 Meters
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
——————————————————————–
1 Raquel Walker 11 George Washington 1:02.70 2 —
2 Kaitlyn Calma 9 John F. Kennedy 1:04.03 2 —
3 Celine Amparo 10 Okkodo 1:04.93 1 —
4 Lianey De Leon Guerre 9 Simon Sanchez 1:05.31 1 —
5 Abigail Emmerling 10 Guam 1:06.24 2 —
6 Lorraine Milan 9 John F. Kennedy 1:09.26 2 —
7 Arisa Barcinas 10 Academy of Our Lady 1:10.13 1 —
8 Nicole Ericsson 10 George Washington 1:10.68 2 —
9 Janiko Gogue 9 George Washington 1:12.38 2 —
10 Jadine Rosario 11 John F. Kennedy 1:18.65 2 —
11 Kelly Mondina 9 Simon Sanchez 1:23.89 1 —
DNS Rowena Topacio 9 Simon Sanchez NT 1

Varsity Mens 300m Hurdles
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
——————————————————————–
1 Zhivoco Smith 12 Guam 44.23 3 —
2 Tommy Borja 12 George Washington 44.27 3 —
3 Reo Hautea 12 John F. Kennedy 45.63 1 —
4 WonJoon Han 10 John F. Kennedy 46.02 1 —
5 Ethan Alegre 10 George Washington 46.65 3 —
6 Zachary Cejoco 11 Okkodo 47.43 2 —
7 Arkel Rodriguez 10 Okkodo 48.28 2 —
8 Eric Alegre 10 George Washington 48.61 3 —
9 Jethro Capati 9 Simon Sanchez 48.64 2 —
10 Albert james Linder 11 Southern 49.08 1 —
11 John Olandez 9 Okkodo 49.12 2 —
12 Anthony Smalls 9 John F. Kennedy 49.46 1 —
13 Charles Roque 11 Simon Sanchez 50.23 2 —
14 Daniel Lanquin 9 Southern 50.54 1 —
15 Michael Topasna 10 Southern 51.28 1 —
16 Jeremiah Veloria 9 Simon Sanchez 54.41 2 —
DNS Zhacary Phillips 9 Guam NT 3

Varsity Womens 300m Hurdles
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
——————————————————————–
1 Jadine Rosario 11 John F. Kennedy 52.65 2 —
2 Estilita Estay John F. Kennedy 52.82 2 —
3 Alexa Lasala 10 Guam 55.68 2 —
4 Maurine Delapaz 9 Okkodo 56.04 1 —
5 Anne Kaye Alba 10 John F. Kennedy 57.33 2 —
6 Sammari Galvez 10 Okkodo 57.84 1 —
7 Ailea Bonto 9 Simon Sanchez 59.92 1 —
8 Adhara Balansay 9 Simon Sanchez 1:00.48 1 —
9 Frezzia Edubalad 9 Southern 1:01.76 2 —
10 Marika Tanoue 10 Simon Sanchez 1:09.63 1 —
DNS Nicole Ericsson 10 George Washington NT 2

Varsity Mens 800 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Mark Yoshida 12 Okkodo 2:09.31 —
2 ReyJohn Flores 12 John F. Kennedy 2:09.96 —
3 Aaron Castro 9 Simon Sanchez 2:11.68 —
4 Shayne Aricayos 12 Father Duenas 2:11.90 —
5 Austin Mendiola 12 George Washington 2:12.78 —
6 Michael Murphy 10 John F. Kennedy 2:13.54 —
7 Kennedy Macatuno 9 John F. Kennedy 2:14.92 —
8 Jaden Pangelinan 12 Father Duenas 2:14.93 —
9 Ryker Garcia 10 Okkodo 2:16.21 —
10 Arthur Owen 11 Guam 2:21.47 —
11 Athan Arizanga 9 Okkodo 2:22.32 —
12 Wayne Owen 9 Guam 2:24.63 —
13 Nikko Capati 11 Simon Sanchez 2:28.20 —
14 Evander De Guzman 10 Simon Sanchez 2:29.49 —
15 Richard Celeste 12 Southern 2:32.90 —
16 Kyze Gozo 9 George Washington 2:38.68 —
SCR Rainier Porras 12 Southern NT
SCR Erwin Jr Fejeran 11 Father Duenas NT
SCR Christian Gico 11 Southern NT
SCR Ben Lee Ulloa 11 George Washington NT

Varsity Womens 800 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Alison Bowman 11 John F. Kennedy 2:28.59 —
2 Maria Ollet 9 John F. Kennedy 2:34.96 —
3 Jeashalyn Fejeran 12 George Washington 2:41.80 —
4 Kaitlyn Calma 9 John F. Kennedy 2:43.82 —
5 Emma Martin 12 Guam 2:46.51 —
6 Nikki Del Castillo 12 Okkodo 2:49.36 —
7 Adrienne Edrosa 9 Okkodo 2:50.19 —
8 Abigail Cruz 9 Okkodo 2:53.33 —
9 Sofia Lowe 10 George Washington 2:58.16 —
10 Ianthe Porras 11 Southern 3:00.10 —
11 Abigail Emmerling 10 Guam 3:00.67 —
12 Kelly Mondina 9 Simon Sanchez 3:23.13 —
13 Liezel Nunez 9 Simon Sanchez 3:29.29 —
14 Teresa Mafnas 9 George Washington 3:38.63 —
dns Samantha Uncangco 11 Academy of Our Lady NT
dns Maegan Delfin 11 Simon Sanchez NT
dns Taloani Atoigue 10 Guam NT

Varsity Mens 200 Meters
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Keith Chauret 10 Guam 23.79 NWI 3 —
2 Alex Dunn 11 George Washington 23.81 NWI 3 —
3 Norbin Tiru 10 George Washington 24.72 NWI 3 —
4 John Mesias 10 Okkodo 24.79 NWI 2 —
5 Wes Shiroma 12 Simon Sanchez 25.07 NWI 2 —
6 Joshua Malong 9 Okkodo 25.87 NWI 2 —
7 Ronald Cipriano 10 Simon Sanchez 25.92 NWI 2 —
8 ROBERT PEREZ 10 John F. Kennedy 25.97 NWI 1 —
9 Christopher Fejeran 10 John F. Kennedy 26.19 NWI 1 —
10 Liann Torres 10 Okkodo 26.36 NWI 2 —
11 Daniel Clark 9 Guam 26.38 NWI 3 —
12 Kevin Galendez 10 Simon Sanchez 26.58 NWI 2 —
13 Joseph Uncangco 11 Southern 26.74 NWI 1 —
14 WonJoon Han 12 John F. Kennedy 27.27 NWI 1 —
15 Michael Topasna 10 Southern 29.10 NWI 1 —
16 Jake Chen 10 George Washington 32.63 NWI 3 —
DNS Dominic Salenga 12 Father Duenas NT NWI 1
DNS Albert Johnston 12 Father Duenas NT NWI 1
DNS Ginga Ikeda 11 Father Duenas NT NWI 1
DNS Austin Cantrell 12 Guam NT NWI 3

Varsity Womens 200 Meters
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Regine Tugade 10 John F. Kennedy 26.82 NWI 1 —
2 Raquel Walker 11 George Washington 28.47 NWI 3 —
3 Bridgett Cantrell 10 Guam 29.14 NWI 3 —
4 Alexa Lasala 10 Guam 30.17 NWI 3 —
5 Frezzia Edubalad 9 Southern 31.72 NWI 1 —
6 Shaileen Espino 9 Simon Sanchez 32.17 NWI 2 —
7 Julianne Remillo John F. Kennedy 32.76 NWI 1 —
8 Rozie Larcia 9 Okkodo 32.91 NWI 2 —
9 Abigail Loser 9 Guam 33.30 NWI 3 —
10 Lian Nacianceno 11 George Washington 34.37 NWI 3 —
11 Frances De Leon 12 Okkodo 34.85 NWI 2 —
DNS Jonelle Sayama 10 Academy of Our Lady NT NWI 1
DNS Eliana Koshiba-Panuel 10 Academy of Our Lady NT NWI 1
DNS Arisa Barcinas 10 Academy of Our Lady NT NWI 1
DNS Gianni Cosico John F. Kennedy NT NWI 1
DNS Celine Amparo 10 Okkodo NT NWI 2
DNS Kheila Ocampo 9 Simon Sanchez NT NWI 2
DNS Jazel Manlangit 9 Simon Sanchez NT NWI 2
DNS Maria Lowe 11 George Washington NT NWI 3

Varsity Mens 4×400 Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Southern 3:41.86 —
2 John F. Kennedy 3:44.56 —
3 Father Duenas 3:47.33 —
4 Simon Sanchez 3:47.61 —
5 Okkodo 3:49.57 —
6 George Washington 3:59.80 —
7 Okkodo 4:04.34 —
8 Guam 4:19.44 —
9 Guam 4:32.98 —

Varsity Womens 4×400 Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 John F. Kennedy A 1.00 —
1) Queenie Agtarap 2) Regine Tugade
3) Maria Ollet 4) Kaitlyn Calma
2 George Washington A 2.00 —
1) Jeashalyn Fejeran 2) Raquel Walker
3) Nicole Ericsson 4) Sofia Lowe
5) Janiko Gogue
3 Okkodo A 3.00 —
1) Abigail Cruz 2) Amanda Cruz
3) Raisa Flores 4) Roey Panganiban
5) Rikka De Leon
4 Guam A 4.00 —
1) Emma Martin 2) Bridgett Cantrell
3) Abigail Emmerling 4) Taloani Atoigue
5 Okkodo B 5.00 —
1) Nikki Del Castillo 2) Adrienne Edrosa
3) Maurine Delapaz 4) Sammari Galvez
6 Southern A 6.00 —
1) Ianthe Porras 2) Victoria San Nicolas
3) Frezzia Edubalad 4) Ciera Torres
7 Simon Sanchez A 7.00 —
1) Camaganacan Shairah 2) Liezel Nunez
3) Nica Padilla 4) Louizel Lumpas
dns Academy of Our Lady of Guam A NT
1) Jonelle Sayama 2) Eliana Koshiba-Panuelo
3) Arisa Barcinas 4) Samantha Uncangco
5) Angelyn Sy

Varsity Mens High Jump
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Vernave Gustilo 10 Okkodo 1.63m —
2 Athan Arizanga 9 Okkodo 1.63m —
3 Ethan Alegre 10 George Washington 1.57m —
4 John Obra 9 Simon Sanchez 1.57m —
5 Nelson Ortega 9 Southern 1.52m —
6 Eric Alegre 10 George Washington 1.52m —
7 John Macatuno 12 John F. Kennedy 1.45m —
8 ROBERT PEREZ 10 John F. Kennedy 1.45m —
9 Albert Johnston 12 Father Duenas 1.37m —
10 Ken Sekine 12 Southern 1.37m —
10 Marc Bituin 9 John F. Kennedy 1.37m —
12 Jyrone Lazaga 12 Simon Sanchez 1.37m —

Varsity Womens High Jump
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Alyssa Ryan 9 Guam 1.42m —
2 Alison Bowman 11 John F. Kennedy 1.32m —
3 Shaileen Espino 9 Simon Sanchez 1.32m —
4 Lianey De Leon Guerre 9 Simon Sanchez 1.27m —
5 Maurine Delapaz 9 Okkodo 1.27m —
6 Janiko Gogue 9 George Washington 1.27m —
7 Adhara Balansay 9 Simon Sanchez 1.14m —
dns Raisa Flores 9 Okkodo NH

Varsity Mens Shot Put
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Adrian Nacino 11 Simon Sanchez 11.95m —
2 Greg Attao Guam 10.98m —
3 Lono Brady 12 Southern 10.80m —
4 Curtix Sanchez 11 John F. Kennedy 10.68m —
5 Cameron Callaway 9 Southern 10.52m —
6 Drake Taitano 10 George Washington 10.49m —
7 Michael Aguon 12 John F. Kennedy 9.66m —
8 Shawn Hundley Guam 9.59m —
9 Tristian Chiguina 9 Okkodo 9.56m —
10 Collin Cruz 11 Southern 9.51m —
11 Mark Yoshida 12 Okkodo 9.45m —
12 Nicholas Espiritu 10 Okkodo 9.18m —
13 Kyle Navarrete 9 Simon Sanchez 9.08m —
14 Travis Aguon 9 Guam 8.92m —
15 Jay Patrick Dela Cruz 11 John F. Kennedy 8.82m —
16 Josiah Carlos 9 George Washington 8.43m —
17 Elijah Mortera 10 George Washington 7.28m —
18 Joseph Aquino 9 Simon Sanchez 7.13m —
DNS Austin Cantrell 12 Guam ND

Varsity Womens Shot Put
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Jaena Taitague 11 Southern 8.07m —
2 Mary Jo Fernando 10 Okkodo 7.61m —
3 Victoria San Nicolas 11 Southern 7.33m —
4 Allyssa Oftana 10 Okkodo 7.12m —
5 Keri Brooks 12 Guam 6.72m —
6 Taylor Dudkiewicz 10 George Washington 6.47m —
7 Stephanie Julao 9 Simon Sanchez 6.40m —
8 Estelita Estay John F. Kennedy 6.31m —
9 Ciara Guerrero 11 George Washington 6.17m —
10 Jenivee Sarmiento John F. Kennedy 5.90m —
11 Kimberly Guiang 10 Simon Sanchez 5.80m —
12 Ajalyn Goeelau George Washington 5.72m —
13 Irish Oftana 9 Okkodo 5.70m —
14 Jazel Manlangit 9 Simon Sanchez 5.64m —
15 Tina Chen 9 John F. Kennedy 5.48m —
16 Brey Rosario 11 Southern 5.30m —
DNS Elizabeth Flisco 10 George Washington ND
DNS Elayne Apol 10 Guam ND

Varsity Mens Discus
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Ryan Teologo 11 Southern 35.68m —
2 Adrian Nacino 11 Simon Sanchez 31.38m —
3 Pedro Aquiningoc 11 John F. Kennedy 30.40m —
4 Tommy Borja 12 George Washington 30.33m —
5 Joshua Miller 9 Okkodo 27.79m —
6 Nicholas Espiritu 10 Okkodo 26.97m —
7 Travis Aguon 9 Guam 26.95m —
8 Nathaniel Villa Flore 11 Okkodo 26.18m —
9 Cameron Callaway 9 Southern 26.10m —
10 Johnroy Perez 12 George Washington 25.63m —
11 Christopher Fejeran 10 John F. Kennedy 24.08m —
12 Raymond Cruz 10 Simon Sanchez 22.73m —
13 Roquin Mesa 12 Southern 22.47m —
14 Jaron Bautista 10 John F. Kennedy 22.04m —
15 Tristian Muna Guam 21.56m —
16 Jude Bautista 11 Father Duenas 21.20m —
17 Patrick Galimba 9 George Washington 20.80m —
18 Joseph Pabunan 10 Father Duenas 19.75m —
19 LORDAN AguON 12 Guam 15.79m —
20 Kyle Navarrete 9 Simon Sanchez 15.76m —
SCR Joseph Aserios 12 Father Duenas ND
SCR Edmer Aguas 12 Simon Sanchez ND

Varsity Womens Discus
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Jaena Taitague 11 Southern 22.85m —
2 Amy Basagar 12 Simon Sanchez 21.42m —
3 Keri Brooks 12 Guam 20.62m —
4 Taylor Dudkiewicz 10 George Washington 19.58m —
5 Frances De Leon 12 Okkodo 18.86m —
6 Irish Oftana 9 Okkodo 17.52m —
7 Julianne Remillio John F. Kennedy 17.30m —
8 Amanda Cruz 11 Okkodo 17.19m —
9 Annika Iilau 9 George Washington 16.25m —
10 Via Galsim 9 John F. Kennedy 15.85m —
11 Jazel Manlangit 9 Simon Sanchez 14.93m —
12 Stephanie Julao 9 Simon Sanchez 13.55m —
13 Clarisse Prado 9 George Washington 13.02m —
14 Ciera Torres 11 Southern 10.65m —
SCR Brey Rosario 11 Southern ND
SCR Gianni Cosico John F. Kennedy ND
NLT Salina Voung 12 John F. Kennedy ND

Varsity Mens Javelin
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 LORDAN AguON 12 Guam 41.18m —
2 Tommy Borja 12 George Washington 38.92m —
3 Michael Aguon 12 John F. Kennedy 35.96m —
4 Nathaniel Villa Flore 11 Okkodo 33.56m —
4 Jay Patrick Dela Cruz 11 John F. Kennedy 33.56m —
6 ROBERT PEREZ 10 John F. Kennedy 33.18m —
7 Cameron Callaway 9 Southern 32.14m —
8 Johnroy Perez 12 George Washington 32.00m —
9 Paul Olandez 10 Okkodo 29.44m —
10 RAFAEL QUINTANA Guam 28.62m —
11 Ryan Mercado 12 Okkodo 28.24m —
12 Kyle Navarrete 9 Simon Sanchez 28.06m —
13 Allan Santos 9 Simon Sanchez 27.56m —
14 Nathaniel Santos 9 George Washington 26.74m —
15 Tristian Roberts Guam 26.16m —
16 Neil Tirador 12 Southern 24.04m —
17 Raymond Cruz 10 Simon Sanchez 23.58m —
18 Kristian Evangelista 12 Southern 22.12m —
19 Adam Perez 12 Father Duenas 21.92m —
19 Joseph Pabunan 10 Father Duenas 21.92m —
SCR Andro Aserios 11 Father Duenas ND

Varsity Womens Javelin
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Amy Basagar 12 Simon Sanchez 26.90m —
2 Kasondra Reel 12 John F. Kennedy 21.66m —
3 Maria Lowe 11 George Washington 19.74m —
4 Amanda Cruz 11 Okkodo 19.34m —
5 Jaena Taitague 11 Southern 17.78m —
6 Keri Brooks 12 Guam 16.68m —
7 Allyssa Oftana 10 Okkodo 16.14m —
8 Alison Plummer 10 John F. Kennedy 15.36m —
9 Ciara Guerrero 11 George Washington 15.14m —
10 Mary Jo Fernando 10 Okkodo 13.84m —
11 Victoria San Nicolas 11 Southern 13.16m —
12 Justmin Lambatin 11 George Washington 11.56m —
13 Kimberly Guiang 10 Simon Sanchez 11.28m —
14 Brey Rosario 11 Southern 11.10m —
SCR Lianna Urbino 12 Simon Sanchez ND
SCR Gianni Cosico John F. Kennedy ND

Varsity Mens Long Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Vernave Gustilo 10 Okkodo 5.85m NWI —
2 Richard Hale III 10 Okkodo 5.83m NWI —
3 Roy Taimanglo 10 Father Duenas 5.77m NWI —
4 Eric Alegre 10 George Washington 5.60m NWI —
5 Johnny Quitugua John F. Kennedy 5.50m NWI —
6 John Macatuno 12 John F. Kennedy 5.47m NWI —
7 Christian Acosta 11 Okkodo 5.29m NWI —
8 Norbin Tiru 10 George Washington 5.26m NWI —
9 Mandy Andrew 9 Southern 5.10m NWI —
10 Daniel Clark 9 Guam 5.07m NWI —
11 Ken Sekine 12 Southern 4.79m NWI —
12 John Obra 9 Simon Sanchez 4.78m NWI —
13 Marc Bituin 9 John F. Kennedy 4.66m NWI —
14 Michael Topasna 10 Southern 4.47m NWI —
14 Gabriel De Luna 10 Simon Sanchez 4.47m NWI —
16 Dominic Salenga 12 Father Duenas 4.43m NWI —
17 Albert Johnston 12 Father Duenas 4.41m NWI —
18 Allan Santos 9 Simon Sanchez 4.39m NWI —
19 Jake Chen 10 George Washington 3.59m NWI —
SCR Dominic Salenga 12 Father Duenas ND
SCR Raphael Quitana 10 Guam ND
SCR Tristian Roberts Guam ND

Varsity Womens Long Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Regine Tugade 10 John F. Kennedy 4.47m NWI —
2 Shaileen Espino 9 Simon Sanchez 4.03m NWI —
3 Celine Amparo 10 Okkodo 4.01m NWI —
4 Aisha Melendez 9 Guam 3.97m NWI —
5 Roey Panganiban 10 Okkodo 3.78m NWI —
6 Alison Plummer 10 John F. Kennedy 3.74m NWI —
7 Lian Nacianceno 11 George Washington 3.49m NWI —
8 Ianthe Porras 11 Southern 3.45m NWI —
9 Lianey De Leon Guerre 9 Simon Sanchez 3.33m NWI —
SCR Abigail Emmerling 10 Guam ND
SCR Raisa Flores 9 Okkodo ND
SCR Destiny Cole 9 Guam ND
SCR Ednalyn Ebuen 9 Simon Sanchez ND

Varsity Womens Triple Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Regine Tugade 10 John F. Kennedy 10.61m NWI —
2 Jeashalyn Fejeran 12 George Washington 10.09m NWI —
3 Estelita Estay John F. Kennedy 8.70m NWI —
4 Roey Panganiban 10 Okkodo 8.05m NWI —
5 Alison Plummer 10 John F. Kennedy 7.84m NWI —
6 Aisha Melendez 9 Guam 7.46m NWI —
7 Kheila Ocampo 9 Simon Sanchez 7.15m NWI —
SCR Lianna Urbino 12 Simon Sanchez ND
SCR Ednalyn Ebuen 9 Simon Sanchez ND
SCR Destiny Cole 9 Guam ND

Varsity Mens Triple Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 ROBERT PEREZ 10 John F. Kennedy 12.40m NWI —
2 John Macatuno 12 John F. Kennedy 11.63m NWI —
3 Christian Acosta 11 Okkodo 11.06m NWI —
4 Gionn Buenavidez 11 John F. Kennedy 11.00m NWI —
5 Mandy Andrew 9 Southern 10.83m NWI —
6 Allan Santos 9 Simon Sanchez 10.60m NWI —
7 Gabriel De Luna 10 Simon Sanchez 10.36m NWI —
8 Vernave Gustilo 10 Okkodo 10.23m NWI —
9 John Obra 9 Simon Sanchez 10.09m NWI —
10 Daniel Clark 9 Guam 10.06m NWI —
11 Richard Celeste 12 Southern 9.47m NWI —
12 Bleu Perez 12 Father Duenas 9.07m NWI —
13 Kristian Evangelista 12 Southern 8.91m NWI —
DNS LORDAN AguON 12 Guam ND
DNS Ginga Ikeda 11 Father Duenas ND
SCR Angelo Fajardo 10 Father Duenas ND

PHOTO GALLERY:

IMG_9866

(photo by Asha Robles)

IMG_0066

(photo by Asha Robles)

IMG_0060

(photo by Asha Robles)

IMG_0048

(photo by Asha Robles)

IMG_0038

(photo by Asha Robles)

IMG_0012

(photo by Asha Robles)

IMG_9988

(photo by Asha Robles)

IMG_9950

(photo by Asha Robles)

IMG_9938

(photo by Asha Robles)

IMG_9927

(photo by Asha Robles)

IMG_9911

(photo by Asha Robles)

IMG_9895

(photo by Asha Robles)

IMG_9887

(photo by Asha Robles)

Share this article: