Connect with us

Basketball

2017 IIAAG MIDDLE SCHOL ALL ISLAND GIRLS BASKETBALL,BOYS SOCCER

2017 IIAAG Girls Basketball All-Island Selections

MVP: TANEEA HENDERSEN ST. PAUL

Harvest : Sophia Espaldon 7th Grade

Olivia Haddock 7th Grade

St. Francis: Enrgracia Atalig 7th Grade

Kayana Rivera 7th Grade

Andersen: Kailee Guerrero 7th Grade

Mekaila Vila 8th Grade

Santa Barbara: Mary Clair Santos 8th Grade

Cayla Delfino 8th Grade

St. Paul: Taneea Hendersen 8th Grade

A’Lura Hernandez 7th Grade

Mt. Carmel: Gabreille DePriest 8th Grade

Arrianne Arced 8th Grade

St. John’s: Jadyn Palomares 8th Grade

Jada Han 7th Grade

Yasmeen Lopez 8th Grade

Bishop: Cori-Nicole Paulino 8th Grade

Myka Terlaje 8th Grade

McCool: Tabitha Greene 7th Grade

Maggie Pacileo 7th Grade

St. Anthony: Annika C. Almario 8th Grade

Maria S. Taitano 8th Grade

——————————-

2017 IIAAG Boys Soccer All-Island Selections

MVP: JUSTIN JOSEPH ST. JOHN’S

Harvest : Seungchan Lee 8th Grade

Bryan Nakamine 7th Grade

St. Francis: Joshua Young 8th Grade

Kaddin Hutcherson 8th Grade

Andersen: Vance Meno 6th Grade

Adriel Gutierrez 6th Grade

St. Paul: Jacob Miranda 8th Grade

Daniel Glasscock 8th Grade

St. John’s: Justin Joseph 8th Grade

Ryan Lee 8th Grade

Andrew Stenson 8th Grade

Bishop: Nathan Toves 8th Grade

Lucas Cooper-Nurse 8th Grade

McCool: Dominik Avalos-Patillo 8th Grade

Blaise Alig 8th Grade

St. Anthony: Riku Meyar 6th Grade

GavinBaker 6th Grade

Ad

GPS Sports Calendar

May

June 2024

July
SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
26
27
28
29
30
31
1
Events for May

1st

2
3
4
5
6
7
8
Events for June

2nd

Events for June

3rd

Events for June

3rd

No Events
Events for June

4th

No Events
Events for June

5th

No Events
Events for June

6th

No Events
Events for June

8th

9
10
11
12
13
14
15
Events for June

9th

Events for June

9th

No Events
Events for June

10th

No Events
Events for June

11th

No Events
Events for June

12th

No Events
Events for June

13th

No Events
Events for June

15th

16
17
18
19
20
21
22
Events for June

16th

Events for June

17th

Events for June

18th

Events for June

19th

Events for June

20th

Events for June

21st

Events for June

22nd

23
24
25
26
27
28
29
Events for June

23rd

Events for June

24th

Events for June

24th

No Events
Events for June

25th

No Events
Events for June

26th

No Events
Events for June

27th

No Events
Events for June

29th

30
1
2
3
4
5
6
Events for June

30th

COMING SOON …

10th Micronesian Games from Marjuro June 15-24

Guam National Bodybuilding Championship June 29

QUICK HITS

Congratulations to the 2024 Guam Rugby Cup Champions: Tao Tao Mana (Men’s Cup Champions) and Southern Rugby Club (Women’s Cup Champions)
—————————————–
Three graduating ruggers have signed Division I letters to play college rugby stateside.
Saige Calvo from Okkodo heads to Mount St. Mary’s
Mia Topasna from Academy heads to Lindenwood
Tanner Costa from FD heads to Iowa Central

More in Basketball