Connect with us

Feature

FRIARS/COUGARS GRAB FOURTH STRAIGHT GSPN CUP

The 5th Annual GSPN High School Cup standings determine the best all-around athletic program in the IIAAG for the 2018-2019 season.

By Michael Cruz

The 5th Annual GSPN High School Cup standings determine the best all-around athletic program in the IIAAG for the 2018-2019 season.

The cup counts football, cross-country, golf, volleyball, soccer, basketball, baseball, wrestling, softball, tennis, rugby, track & field, and paddling (not counted was flag rugby or junior varsity sports).

The point system is as follows 5 points for All-Island champions and 1 point per playoff victory.

The Friars/Cougars have piled on big points with titles every quarter as they’ve solidified their top spot for the GSPN Cup for the fourth year in a row!

First Quarter Result (46 Points)

Football: FD – 8, GW – 2, JFK – 2, Guam High – 1

Boys Cross Country: St. Paul – 5

Girls Cross Country: St. John’s – 5

Boys Golf: FD – 5

Girls Golf: AOLG – 5

Girls Volleyball: ND – 8, St. John’s – 2, AOLG – 2, GW – 1

Second Quarter Result (49 Points)

Boys Wrestling: FD – 5

Girls Wrestling: GW – 5

Girls Basketball: St. Paul – 8, Academy – 2, Guam High – 2, GW – 1

Boys Soccer: JFK – 8, Harvest – 2, FD – 2, St. Paul – 1

Baseball: GW – 8, Sanchez – 2, FD – 2, Guam High – 1

Third Quarter Result (59 Points)

Boys Basketball: St. Paul – 8, FD – 2, JFK – 2, Okkodo – 1

Boys Rugby: GW – 8, FD – 2, Okkodo – 2, Sanchez – 1

Girls Rugby: ND – 8, GW – 2, Okkodo – 2, Southern – 1

Softball: Academy – 8, Guam High – 2

Boys Tennis: Harvest – 5

Girls Tennis: St. John’s – 5

Fourth Quarter Result (49 Points)

Boys Track: Guam High – 5

Girls Track: JFK – 5

Girls Soccer: ND – 8, AOLG – 2, Guam High – 1, St. John’s – 1

Boys Volleyball: FD – 8, Harvest – 2, Tiyan – 1, Okkodo – 1

Boys Paddling: Sanchez – 5

Girls Paddling: Okkodo – 5

Mixed Paddling: JFK – 5

Final Standings

1ST– FD/AOLG – 53 points

2nd – GW – 27 points

3rd – ND – 24 points

4th – St. Paul and JFK – 22 points

5th – St. John’s – 13 points

6th – Okkodo and Guam High – 12 points

7th – Harvest – 9 points

8th – Sanchez – 8 points

9th – Southern and Tiyan – 1 point

Senior Standout Athletes

Academy of Our Lady of Guam

Mia San Nicolas (Basketball, Soccer)- San Nicolas will play basketball at junior college Wenatchee Valley in Washington.

Father Duenas Memorial School

Brian Anderson (Football, Basketball, and Volleyball)- Brian has accepted an academic scholarship at Macalester College. He will also play football (Division III).

George Washington High School

Male: Ethaniel Cali (Football, Baseball, Rugby)

Female: Bila Aguon (Basketball)

Guam High School

Male: Jelyn Dowdell (Football, Track)- Jelyn has enlisted in the Air Force to become a pararescue jumper.

Female: Brennan King (Football, Soccer)- Has signed to play soccer with Erskine College (NCAA Division II)

Harvest Christian Academy

Male: Ethan Elwell (Soccer, Crossfit)- Elwell will play soccer at NAIA school Northwest College in Seattle, Washington.

Female: Sabrina Kenney (Soccer)- National team member has signed to play with Gordon College (NCAA Division III)

JFK High School

Male: Andrew Perez (Football, Baseball)

Female: Richelle Tugade (Track)- Tugade will attend the University of Guam for Pre-Veterinary studies.

Majesty Christian Academy

Aidan McDonald (Baseball, Volleyball) – The FD player has numerous offers to play volleyball or baseball.

Notre Dame High School

Male: Chase Spotanski (Football and Volleyball)- Chase will attend Moorpark Junior College in California and will play football.

Female: Brianne Leon Guerrero (Volleyball and Soccer)

Okkodo High School

Male: Dale Bautista (Basketball)

Female: Danica Cabrera (Basketball)-Cabrera will attend the University of Guam for her physical therapy prerequisites.

St. John’s School

Male: Brandon Chu (Basketball)

Female: Jenna Han (Cross Country and Soccer)

St. Paul Christian School

Male: Jahmar White (Basketball)

Female: Isla Quinata (Basketball)- Quinata will attend the University of Guam and study sonography.

Sanchez High School

Male: Harold Garelan (Football, Basketball, Shotput)

Female: Kayla Camacho (Basketball)

Southern High School

Male: Gabriel Stanley (Football, Rugby)

Female: Siani Benavente (Softball)

Tiyan High School

Male: Neil Ericsson (Volleyball)

Female: Alyssa Dumlao (Tennis and Wrestling)- Chapman University with Provost’s Scholarship

Ad

GPS Sports Calendar

March

April 2024

May
SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
31
1
2
3
4
5
6
Events for March

1st

Events for April

2nd

Events for April

3rd

Events for April

4th

Events for April

5th

Events for April

6th

7
8
9
10
11
12
13
Events for April

6th

No Events
Events for April

8th

Events for April

9th

Events for April

10th

Events for April

11th

Events for April

12th

Events for April

13th

14
15
16
17
18
19
20
Events for April

14th

Events for April

15th

Events for April

16th

Events for April

17th

Events for April

18th

Events for April

19th

Events for April

20th

21
22
23
24
25
26
27
Events for April

20th

No Events
Events for April

22nd

Events for April

23rd

Events for April

24th

Events for April

25th

Events for April

26th

Events for April

27th

28
29
30
1
2
3
4
Events for April

27th

No Events
Events for April

29th

Events for April

30th

COMING SOON …

4th Quarter Sports

QUICK HITS

The PVA Fairies went unbeaten and took the U14 4×4 Beach Volleyball Tournament. The Fairies beat the SIFA Manta Rays 21-10 in the championship match.
L-R: Summer Pinaula, Alina Torres, Ava Quinata, Bella Pangelinan, Lexi Delfin
—————————————–
Mia-Lahnee & Rckaela Aquino qualify to represent Team Guam in the Paris 2024 Olympic Games. This is Team Guam’s first siblings to qualify on merit and Rckaela’s second Olympic Games, according to the Guam National Olympic Committee.

More in Feature