Connect with us

Rugby

IIAAG MS ALL-ISLAND SELECTIONS FOR 2ND QUARTER

Here are the selections from the IIAAG’s Middle School 2nd quarter sports in girls volleyball and boys rugby.

Girls Volleyball All-Island

MVP: Ella Wigsten – St. John’s 8th Grade

Arriah Arceo – Mt. Carmel 7th
Niah Artero – Andersen 8th
Isabella Benavente – St. Francis 8th
Parisofia Camacho – St. Francis 8th
Mary Coloma Santa – Barbara 8th
Ha’ane Cruz – McCool 8th
Mercedes Cuz – Bishop 7th
Ha’ani DePriest – Mt. Carmel 8th
Alexa Espaldon – St. John’s 8th
Shihori Fujisaki – Harvest 8th
Kaitlyn Galindez – San Vicente 8th
Kamarin Guerrero – San Vicente 8th
Alana McKeever – GAA 8th
Emily Moffit – GAA 8th
Pia Hart – St. Anthony 8th
Leah Peel – St. Paul 8th
Isabella Paulino – Bishop 8th
Jasmine Quicho – Harvest 8th
Victoria Rapadas – St. Anthony 8th
Najanea Sablan – St. Paul 8th
Hinengi San Nicolas – St. Anthony 7th
Taylor Stewart – Andersen 8th
Katelyn Tamayo – Santa Barbara 8th
Ella Wigsten – St. John’s 8th
Hayden Wilkerson – McCool 8th

Boys Rugby All-Island

MVP: Tanner Costa – Santa Barbara – 8th

Marquis Aflague – Bishop 8th
Jamais Anderson – St. Anthony 8th
Dylan Caldwell – Bishop 6th
Gabriel Carino – Santa Barbara 8th
Thomas Detry – St. Anthony 6th
Tanner Costa – Santa Barbara 8th
Giorden DeVera – St. Francis 8th
David Leon Guerrero – Bishop 7th
Malcom Lim – Santa Barbara 8th
Stephen Medrano – Santa Barbara 6th
Jaron Meno – St. Francis 8th
Luke Perez – St. Anthony 8th
Landon Miles – Santa Barbara 8th
Masato Rabago – Bishop 8th
Ethan San Nicolas – Bishop 8th
Isaiah San Nicolas – Bishop 7th
Stussy Shimizu – Bishop 8th
Francisco Taitano – St. Anthony 6th
Rylan Stanley – Bishop 6th
Gio Yanesa – Santa Barbara 6th
Peter Yanesa – Santa Barbara 8th

Ad

GPS Sports Calendar

April

May 2024

June
SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
1
2
3
4
Events for April

1st

Events for May

2nd

Events for May

3rd

Events for May

4th

5
6
7
8
9
10
11
Events for May

4th

No Events
Events for May

6th

Events for May

7th

Events for May

8th

Events for May

9th

Events for May

10th

Events for May

11th

12
13
14
15
16
17
18
Events for May

11th

No Events
Events for May

13th

Events for May

14th

Events for May

14th

No Events
Events for May

16th

Events for May

17th

Events for May

18th

19
20
21
22
23
24
25
Events for May

19th

Events for May

20th

Events for May

20th

No Events
Events for May

21st

No Events
Events for May

22nd

No Events
Events for May

23rd

No Events
Events for May

25th

26
27
28
29
30
31
1
Events for May

26th

Events for May

26th

No Events
Events for May

27th

No Events
Events for May

28th

No Events
Events for May

29th

No Events
Events for May

30th

No Events

COMING SOON …

All-Island Wrestling Alumni Tournament June 8

10th Micronesian Games from Marjuro

QUICK HITS

Three graduating ruggers have signed Division I letters to play college rugby stateside.
Saige Calvo from Okkodo heads to Mount St. Mary’s
Mia Topasna from Academy heads to Lindenwood
Tanner Costa from FD heads to Iowa Central
—————————————–
Bailey Concepcion makes it to the Seattle Seahawks dance team for the 2nd straight year.

Congratulations @seadancer_bailey

More in Rugby