Connect with us

Basketball

2021 WENDY’S HIGH SCHOOL ALL-STAR GAME DRAFT

Catch the draft picks as they come in here AND tune in to the live stream of the draft on the GSPN Instagram account (@guamsportsnetwork)

GIRLS GAME

TEAM SUPREME (Paul Pineda/Stu Schaeffer)

1st: Janniliese Quintanilla, SP 12

4th: Anjanette Ponce, Oklodo 12

5th: Jada Han, JFK 10

8th: Ori Sevilla, AOLG 11

9th: Laila Smart, JFK 10

12th: Torie Rapadas, AOLG 9

13th: Amanda Uncangco, GW 11

16th: Nevea Salas, Southern 12

17th: Anaya Mudzimurema, SP 10

20th: Kat Santos, SP 12

Team Supreme with coach Stu Schaefer who filled in for St. Paul’s Paul Pineda.

TEAM ELITE (Jimmie Yi)

2nd: Nicolette Perez, ND 12

3rd: Mia Taitano, AOLG 12

6th: Keisha Eter, SP 11

7th: Amaiya Fontanilla, Okkodo 11

10th: Vaneza Gustillo, Okkodo 12

11th: Myka Jo Terlaje, AOLG 11

14th: Heather Reyes, Sanchez 12

15th: Arie Arceo, ND 11

18th: Hannah Gogue, JFK 11

19th: Ronofe Ollet, Sanchez 10

Coach Jimmie Yi and Team Elite members

BOYS GAME

TEAM SUPREME (Julian Camovas)

1st: Daryll Robles, FD 12

4th: Matt Santos, FD 12

5th: John Macaldo, Sanchez 11

8th: Kirston Guzman, JFK 11

9th: Jeremiah Kintoki, JFK 12

12th: Justin Arjona, Oklodo 12

13th: Karl Vinca, JFK 11

16th: Xander Sanchez, SP 10

17rh: Jacob Miranda, SP 11

20th: Jeff Labanza, SP 12

Coach Julian Canovas with Team Supreme

TEAM ELITE (Eddie Pelkey, deferred top pick to Coach Canovas)

2nd: Josiah Quintanilla, St. Paul 11

3rd: E.J. Cruz, Southern 11

6th: Blaise Ada, FD 10

7th: Jesse Martin, Oklodo 12

10th: Kyler Afleje, Southern 11

11th: Rylen Cajigal, Oklodo 11

14th: Nathaniel Carreon, Sanchez 12

15th: Brock Ada, FD 12

18th: Bryce Chargualaf, ND 12

19th: Jeremiah David, FD 12

Coach Eddie Pelkey with members of Team Elite

Ad

GPS Sports Calendar

June

July 2024

August
SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
30
1
2
3
4
5
6
Events for June

1st

Events for July

2nd

Events for July

3rd

Events for July

4th

Events for July

5th

Events for July

6th

7
8
9
10
11
12
13
Events for July

7th

Events for July

8th

Events for July

9th

Events for July

10th

Events for July

11th

Events for July

12th

Events for July

13th

14
15
16
17
18
19
20
Events for July

14th

Events for July

15th

Events for July

16th

Events for July

17th

Events for July

18th

Events for July

19th

Events for July

20th

21
22
23
24
25
26
27
Events for July

21st

Events for July

21st

No Events
Events for July

22nd

No Events
Events for July

23rd

No Events
Events for July

24th

No Events
Events for July

25th

No Events
Events for July

27th

28
29
30
31
1
2
3
Events for July

28th

Events for July

29th

Events for July

29th

No Events
Events for July

31st

COMING SOON …

DPR Liberation Village Baseball Tournament

Paris Olympics

QUICK HITS

Guahan Juniors 18s outside hitter Masato Rabago and Guahan Juniors 16s middle blocker Antonio Egurrola both earned All-Tournament awards at last month’s USA Volleyball Boys Junior National Championship in Dallas, Texas.
—————————————–
Captain Adam San Gil, along with his crew Dominick San Gil and Mark Domingo, took first place in the Mahi Mahi division aboard the Amber Marie in the 40th Saipan Invitational Fishing Derby.
The winning Mahi weighed 23.9 lbs. The crew took 3rd in the Bonita division (14 lbs) and 4th in the Marlin division (123.5 lbs).
Seventeen boats from Guam competed in Saipan’s big derby.

More in Basketball