The Guam High Panthers brought in both the girls and boys titles during Thursday afternoon’s All-Island Meet to finish the IIAAG Cross Country Season at Two Lovers Point. The Panthers tallied 18 points in the Girls Division, capturing the first four spots in the meet. The Panthers totaled 33 points in the Boys Division with key captures in 3rd, 4th, 7th and 8th.
Panther Liliana Fennessey claimed the top spot for the girls while St. John’s Knight Alex Clark took 1st in the boys.
Check out the full results as well as the point totals below!
RESULTS
IIAAG 2021 Cross-Country All-Island Championship - 3/25/2021 8:02 Two Lovers Point, , Girls All-Island 5k ================================================================= Name Yr Team Time Pts ----------------------------------------------------------------- 1 Liliana Fennessey 9 Guam High School 20:57.76 1 2 Molly Lang 10 Guam High School 21:09.21 2 3 Sameha Wilbanks 12 Guam High School 22:29.01 3 4 Hailey Burns 10 Guam High School 25:42.22 4 5 Maeva Konroy 9 St.John 26:20.56 5 6 Kasey Xu 10 St.John 26:35.56 6 7 Nierra Ubaldo 11 Academy of Our Lady 27:03.19 7 8 Michaela Schwappach 12 Guam High School 27:45.58 8 9 Jenny Mann 12 St.John 27:52.93 9 10 Kaila Castro 9 Guam High School 28:09.03 10 11 Rian Guzman 11 Academy of Our Lady 28:37.55 11 12 Reika Tenorio 10 Academy of Our Lady 29:19.81 12 13 Danica Tamondong 10 Academy of Our Lady 30:12.97 13 14 Taylor Santos 9 Academy of Our Lady 30:18.88 14 15 Keziah Milner 10 St.John 31:57.03 15 16 Monique Vieux 10 Guam High School 34:49.09 16 17 Clara Arcilla 9 St.John 36:31.71 17 18 Ave Borja 12 Academy of Our Lady 37:49.47 18 19 Lulu Shao 10 St.John 46:34.92 19 Girls All-Island 5k Team Scores ================================================================= Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7) ================================================================= 1 Guam High School 18 1 2 3 4 8 10 16 Total Time: 1:58:04 Average: 23:36.76 1-5 Split: 6:48 2 St.John 52 5 6 9 15 17 19 - Total Time: 2:29:18 Average: 29:51.56 1-5 Split: 10:12 3 Academy of Our Lady 57 7 11 12 13 14 18 - Total Time: 2:25:33 Average: 29:06.48 1-5 Split: 3:16 Boys All-Island 5k ================================================================= Name Yr Team Time Pts ----------------------------------------------------------------- 1 Alex Clark 9 St.John 18:46.62 1 2 Erwin EJ Manibusan 9 FDMS- Maroon 18:54.24 2 3 Joseph Schwartz 10 Guam High School 19:30.34 3 4 Adam Cruz 11 St.John 19:41.21 4 5 Sean Muller 10 Guam High School 19:48.91 5 6 Gavin Baker 9 FDMS- Maroon 19:49.19 6 7 Aidan Puga 9 Guam High School 19:49.44 7 8 Trayton Crandell 10 Guam High School 20:00.13 8 9 Leyton Milner 12 St.John 20:04.89 9 10 Alex Rink 11 Guam High School 20:06.28 10 11 Liam Welch 9 Guam High School 20:27.49 11 12 Anthony Pellosma 11 Guam High School 20:29.95 12 13 Bas Schils 10 FDMS- Maroon 20:49.56 13 14 Christian Arriola 10 FDMS- Maroon 21:28.25 14 15 Curtis Harmon 9 St.John 22:32.58 15 16 Tim Hutapea 10 St.John 22:33.17 16 17 Nathan Balbin 9 FDMS- Maroon 22:35.82 17 18 Brian Joseph 12 St.John 22:45.84 18 19 Edward Arriola 12 FDMS- Maroon 22:57.59 19 20 Jonan Fejeran 12 FDMSl- Gold 23:02.37 20 21 Axel Provido 12 FDMS- Maroon 23:32.83 21 22 Joshua Galsim 10 FDMSl- Gold 24:38.05 22 23 Ryan Douglas 9 FDMSl- Gold 24:44.08 23 24 Lewis Ku 11 St.John 26:18.67 24 25 Adrian Baluyut 12 FDMSl- Gold 27:34.05 25 26 Brandon Ho 10 FDMSl- Gold 27:56.02 26 27 Dustin Huffer 12 FDMSl- Gold 30:04.60 27 28 Jared Anulao 11 FDMSl- Gold 30:12.89 28 Boys All-Island 5k Team Scores ================================================================= Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7) ================================================================= 1 Guam High School 33 3 5 7 8 10 11 12 Total Time: 1:39:16 Average: 19:51.02 1-5 Split: 36 2 St.John 45 1 4 9 15 16 18 24 Total Time: 1:43:39 Average: 20:43.70 1-5 Split: 3:47 3 FDMS- Maroon 52 2 6 13 14 17 19 21 Total Time: 1:43:38 Average: 20:43.42 1-5 Split: 3:42 4 FDMSl- Gold 116 20 22 23 25 26 27 28 Total Time: 2:07:55 Average: 25:34.92 1-5 Split: 4:54 IIAAG Junior Varsity 5k ================================================================= Name Yr Team Time Pts ----------------------------------------------------------------- Girls ----------------------------------------------------------------- 1 Edleen Guiao 9 Guam High School 38:14.93 ----------------------------------------------------------------- Boys ----------------------------------------------------------------- 1 Yadiel Figueroa 9 Guam High School 21:34.84 1 2 Duane Jackson 12 Guam High School 21:54.14 2 3 Evan Horn 10 Guam High School 22:28.76 3 4 John Wagstaff 10 Guam High School 22:55.70 4 5 Brandon Mesngon 10 FDMS- Maroon 23:11.55 5 6 Nathan Vieux 11 Guam High School 23:16.74 6 7 Jurien Limtiaco 10 FDMS- Maroon 24:15.83 7 8 Ziah Aflague 10 FDMS- Maroon 24:20.47 8 9 Brian Galang 10 FDMS- Maroon 24:36.30 9 10 Jaydyn Newell 10 Guam High School 25:04.16 10 11 Tristan Mendiola 11 FDMS- Maroon 25:21.66 11 12 Caleb Gray 9 FDMS- Maroon 26:33.25 12 13 Tobias Quitugua 9 FDMSl- Gold 26:39.33 14 Jonathan Pizzaro 11 St.John 28:01.93 15 Brian Lee 12 St.John 28:04.96 16 Mark Wang 11 St.John 29:53.55 17 Luke Taisipic 11 FDMS- Maroon 35:31.08 13 18 Robert Haddock 11 FDMSl- Gold 35:32.68 19 Alphius Dela Rojo 10 FDMSl- Gold 35:33.19 20 Toby Babauta 11 FDMSl- Gold 35:34.32 21 Mike Zhu 12 St.John 42:19.52 Boys IIAAG Junior Varsity 5k Team Scores ================================================================= Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7) ================================================================= 1 Guam High School 16 1 2 3 4 6 10 - Total Time: 1:52:11 Average: 22:26.04 1-5 Split: 1:42 2 FDMS- Maroon 40 5 7 8 9 11 12 13 Total Time: 2:01:46 Average: 24:21.17 1-5 Split: 2:11
PHOTO GALLERY BROUGHT TO YOU BY:
Related Topicsfeaturedrunning/track
GPS Sports Calendar
February
March 2024
April
- SU
- MO
- TU
- WE
- TH
- FR
- SA
Events for February
1st
04:00 PM - 06:00 PM
ISA SOFTBALL
JFK
04:30 PM - 06:00 PM
IIAAG MS GIRLS SOCCER FINALS
TBA
06:00 PM - 08:00 PM
IIAAG BOYS BASKETBALL QUARTERFINALS
Various
06:00 PM - 09:00 PM
HS RUGBY PLAYOFFS
Guam High
Events for March
2nd
09:00 AM - 12:00 PM
HS RUGBY
Okkodo
10:00 AM - 03:00 PM
ISA GIRLS SOFTBALL
Okkodo
05:30 PM - 09:00 PM
ISA BOYS BASKETBALL FINALS
TBA
Events for March
2nd
No Events
Events for March
4th
04:00 PM - 06:00 PM
ISA HIGH SCHOOL TENNIS
Various
05:30 PM - 07:30 PM
ISA SOFTBALL ALL-ISLAND COACHES MEETING
Guam High
Events for March
5th
04:00 PM - 09:00 PM
HS RUGBY PLAYOFFS
Guam High
06:00 PM - 08:00 PM
IIAAG BOYS BASKETBALL SEMIFINALS
TBA
Events for March
8th
05:00 AM - 09:00 PM
IIAAG BOYS BASKETBALL FINALS
UOG Calvo Field House
04:00 PM - 06:00 PM
ISA HIGH SCHOOL TENNIS PLAYOFFS
TBA
Events for March
9th
10:00 AM - 03:00 PM
ISA SOFTBALL FINALS
TBA
10:00 AM - 03:00 PM
HS RUGBY FINALS
GW Field
Events for March
9th
No Events
Events for March
14th
No Events
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
Events for March
16th
No Events
Events for March
17th
No Events
Events for March
18th
No Events
Events for March
19th
No Events
Events for March
20th
No Events
Events for March
22nd
No Events
Events for March
24th
No Events
Events for March
25th
No Events
Events for March
27th
No Events
Events for March
28th
No Events
Events for March
29th
No Events
- 31
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
Events for March
30th
No Events
Basketball
TENORIO NAMED IIAAG HOOPS MVP
Basketball
TENORIO NAMED IIAAG HOOPS MVP
Volleyball
CHEN, EUGENIA ARE EMPRESSES OF THE BEACH
COMING SOON …
4th Quarter Sports
- Guam Marathon
QUICK HITS
The Oceanview Knights are your 2024 ISA Middle School Girls Soccer League champions! The Knights beat out the Astumbo Dragons 3-2 in penalty kicks after a scoreless draw after regulation and OT of the championship game.
————————————–