Connect with us

GSPN

MIDDLE SCHOOL CROSS COUNTRY MEET 3

Results of the Middle School Cross Country Meet 3.

Astumbo , Dededo, HI

Middle School Boys 2500 Meter Run
=================================================================
Name                  Yr Team                      Time  Pts
—————————————————————–
1 Harold Gaerlan          FB Leon Guerrero MS      9:40    —
2 Isiah Malig              FB Leon Guerrero MS      9:45    —
3 Darin Pascua            Astumbo Middle Schoo      9:46    —
4 Kyle Delosantos          Astumbo Middle Schoo      9:47    —
5 Gerald Pangelinan        Astumbo Middle Schoo      9:48    —
6 Aaron Gogo              FB Leon Guerrero MS      9:54    —
7 Justin Sablan            Agueda Johnson MS        9:55    —
8 Ryniel DiRamos          FB Leon Guerrero MS      9:57    —
9 Gian Villanueva          Astumbo Middle Schoo    10:06    —
10 Joshua Sablan            FB Leon Guerrero MS      10:07    —
11 Jerimiah Rosario        Astumbo Middle Schoo    10:08    —
12 Gled Navarro            FB Leon Guerrero MS      10:13    —
13 Wei Liu Hong            Astumbo Middle Schoo    10:14    —
14 Joshua Desingano        Agueda Johnson MS        10:18    —
15 Juan Sarmiento          Benavente Middle Sch    10:25    —
16 Roben Paulino            Astumbo Middle Schoo    10:26    —
17 Pedro Garrido            Astumbo Middle Schoo    10:27    —
18 Joshua Blas              Rios Middle School      10:29    —
19 Chauncey Jamindang      FB Leon Guerrero MS      10:30    —
20 Devin Lamb              Agueda Johnson MS        10:31    —
21 Karl Pere                FB Leon Guerrero MS      10:34    —
22 Raphael Yepes            Untalan Middle Schoo    10:41    —
23 Renzo Yepes              Untalan Middle Schoo    10:46    —
24 Donavin Lamb            Agueda Johnson MS        10:47    —
25 Rylan Cardines          Benavente Middle Sch    10:53    —
26 Kyle Porte              FB Leon Guerrero MS      10:59    —
27 Illac Lialic            FB Leon Guerrero MS      11:00    —
28 COdy Veleegas            FB Leon Guerrero MS      11:09    —
29 Jeremiah Tangelbad      Benavente Middle Sch    11:20    —
30 Alvin Aromin            FB Leon Guerrero MS      11:21    —
31 Yvan Oftana              Untalan Middle Schoo    11:22    —
32 Ronald Adame            Astumbo Middle Schoo    11:25    —
33 Shelby Meeks            Rios Middle School      11:26    —
34 Christopher Chiguina    Oceanview Middle Sch    11:29    —
35 Carlsen Ponce            Astumbo Middle Schoo    11:30    —
36 Richard Salas            Rios Middle School      11:39    —
37 Reese Ecijan            Benavente Middle Sch    11:43    —
38 Nicholas Fejeran        Benavente Middle Sch    11:47    —
39 Darien Taimanglo        Rios Middle School      11:53    —
40 Angelo Manlagit          FB Leon Guerrero MS      11:54    —
41 Jonan Fejeran            Agueda Johnson MS        11:55    —
42 Gil David Estrada        FB Leon Guerrero MS      11:56    —
43 Matthew Savares          Benavente Middle Sch    11:59    —
44 Joseph Aguon            Untalan Middle Schoo    12:06    —
45 Samuel Ha                Agueda Johnson MS        12:07    —
46 Shawn Sapp              Benavente Middle Sch    12:10    —
47 Darren Kim              Benavente Middle Sch    12:14    —
48 Nicolas Anderson        Rios Middle School      12:15    —
49 Michael Gumatoatao      Untalan Middle Schoo    12:24    —
50 Brendyn Cruz            Untalan Middle Schoo    12:46    —
51 Jacky Chin              Rios Middle School      13:25    —
52 Aleazander Crater        Rios Middle School      13:36    —
53 M.O Refugia              Untalan Middle Schoo    13:53    —
54 Noah Naple              Oceanview Middle Sch    14:03    —
55 Johnovin Manibusan      Astumbo Middle Schoo    14:07    —
56 Napu Cruz                Oceanview Middle Sch    14:18    —
57 Donovin Manibusan        Astumbo Middle Schoo    14:19    —
58 jgeth Bautista          Agueda Johnson MS        16:21    —
59 Nathan Paz              Untalan Middle Schoo    17:55    —

Middle School Girls 2500 Meter Run
=================================================================
Name                  Yr Team                      Time  Pts
—————————————————————–
1 Sheila Dumaraog        8 Agueda Johnson MS        10:28    —
2 Jackie Cabusi            Untalan Middle Schoo    11:06    —
3 Sierra Tenorio          Rios Middle School      11:12    —
4 Syd Refugia              Untalan Middle Schoo    11:19    —
5 Sawyer Park              Untalan Middle Schoo    11:22    —
6 Elizabeth Desingano    7 Agueda Johnson MS        11:26    —
7 Alexandria Angoco        Rios Middle School      11:32    —
8 Amirah Vegafria          Benavente Middle Sch    11:36    —
9 Maylene Bascon          Astumbo Middle Schoo    11:48    —
10 Savannah Grant          Rios Middle School      11:52    —
11 Niolynn Tenorio          Untalan Middle Schoo    11:53    —
12 Kanemoto Kedisha        FB Leon Guerrero MS      12:07    —
13 Leigh Magsonbol          Astumbo Middle Schoo    12:10    —
14 Joyblessis lazaga        FB Leon Guerrero MS      12:15    —
15 Jade Toree              FB Leon Guerrero MS      12:17    —
16 Deon Zaldivar            Astumbo Middle Schoo    12:19    —
17 April Lopez              Benavente Middle Sch    12:20    —
18 Dayalani Calma          Astumbo Middle Schoo    12:21    —
19 Taryn Rupley            Benavente Middle Sch    12:33    —
20 Aveah Garrido            Agueda Johnson MS        12:34    —
21 Tehya Mendiola          FB Leon Guerrero MS      12:36    —
22 Isabella Salcepuedez    FB Leon Guerrero MS      12:40    —
23 Crescelle Vicente        Benavente Middle Sch    12:43    —
24 Rhyanna Cruz            Benavente Middle Sch    12:44    —
25 Arika Wada              Rios Middle School      12:45    —
26 Maria Quinambao          Astumbo Middle Schoo    12:46    —
27 Edeeralyn Gatmen        Astumbo Middle Schoo    12:47    —
28 Kiana Rivera            Benavente Middle Sch    12:48    —
29 Angel’lea Aguilar        Agueda Johnson MS        12:49    —
30 Francesca Manosa        Benavente Middle Sch    12:50    —
31 Fejeran Zaria            Agueda Johnson MS        12:51    —
32 Chloe Nauta              Benavente Middle Sch    12:52    —
33 Y’Lisiah-rai Jorda      Benavente Middle Sch    12:53    —
34 Heidi Aguon            8 Agueda Johnson MS        12:54    —
35 Kailyn David            FB Leon Guerrero MS      12:57    —
36 Deearah Torre            FB Leon Guerrero MS      13:02    —
37 Richelle Tugade          Benavente Middle Sch    13:05    —
38 Cabrini Aguon            Untalan Middle Schoo    13:06    —
39 Abigayle Antolin        Benavente Middle Sch    13:08    —
40 Johaizha Laleo          Astumbo Middle Schoo    13:17    —
41 Ashley Villanueva        Benavente Middle Sch    13:18    —
42 Dayamaya Calma          Astumbo Middle Schoo    13:20    —
43 Aubrianne Muna        6 Agueda Johnson MS        13:21    —
44 Camiah Valenzuela        Agueda Johnson MS        13:24    —
45 Jaderyna Mori            Rios Middle School      13:30    —
46 Sagao Sheri Mhae        FB Leon Guerrero MS      13:38    —
47 Inareh Aguon          7 Agueda Johnson MS        13:42    —
48 Kiana Pajela            FB Leon Guerrero MS      13:43    —
49 Angelica Rabino          FB Leon Guerrero MS      13:44    —
50 Joshalyn Quintanilla    Astumbo Middle Schoo    13:49    —
51 Trysta Ferrara          FB Leon Guerrero MS      13:52    —
52 Alexandra Santos        Untalan Middle Schoo    13:59    —
53 Faith David            6 Agueda Johnson MS        14:01    —
54 Seiana Nedlic            Benavente Middle Sch    14:02    —
55 Baylee Blau              Oceanview Middle Sch    14:16    —
56 Ashley Anderson          Benavente Middle Sch    14:17    —
57 Destiny Phelan          Untalan Middle Schoo    14:19    —
58 Dorthyrose San Nicola    FB Leon Guerrero MS      14:27    —
59 Gabrielle Redila        FB Leon Guerrero MS      14:31    —
60 Lazatin Hinnah          FB Leon Guerrero MS      14:34    —
61 Janniuese Quintanilla    FB Leon Guerrero MS      14:48    —
62 Samantha DeJuan        6 Agueda Johnson MS        15:03    —
63 Ylaine Austria        8 Agueda Johnson MS        15:19    —
64 Jennisa Jaramay          Oceanview Middle Sch    15:33    —
65 Cari Meno                Oceanview Middle Sch    16:02    —
66 Francine Tongson        Untalan Middle Schoo    16:17    —
67 Nicole Cruz              Untalan Middle Schoo    16:21    —
68 Caitlynn Taitano      8 Agueda Johnson MS        16:37    —
69 Alexia Diego          8 Agueda Johnson MS        16:42    —
70 Azelet Lopez            Untalan Middle Schoo    17:05    —
71 Isabella Rolinski        Untalan Middle Schoo    17:43    —
72 Raisa Sinel              Oceanview Middle Sch    17:50    —
73 Alyanna Oftana          Untalan Middle Schoo    18:28    —
74 Nalani Blaz              Untalan Middle Schoo    19:40    —

Middle School Mixed 2500 Meter Run
===========================================================
Name                  Yr Team                      Time
———————————————————–
1 Rench Pingol            FB Leon Guerrero MS      11:50
2 Ivan Perez              FB Leon Guerrero MS      11:58
3 Loreto Paulino          FB Leon Guerrero MS      12:02
4 Jeffey Edubalad          Oceanview Middle Sch    12:20
5 Melvin Reyes            Benavente Middle Sch    12:22
6 Damian Raigalipey        FB Leon Guerrero MS      12:25
7 Ryan Palomo              FB Leon Guerrero MS      12:37
8 David Castro            FB Leon Guerrero MS      12:53
9 Christian Kido          FB Leon Guerrero MS      12:54
10 Clent Mortes            FB Leon Guerrero MS      13:00
11 Isaiah Vilante          FB Leon Guerrero MS      13:08
12 Cisco Brown              Oceanview Middle Sch    13:09
13 Devin Patawaran          FB Leon Guerrero MS      13:11
14 Devin Eligio            FB Leon Guerrero MS      13:13
15 Donovan Santos          Astumbo Middle Schoo    13:14
16 Tayler Bonner            Rios Middle School      13:38
17 Rinah Munoz              Rios Middle School      13:42
18 Matthew Hix              Benavente Middle Sch    13:53
19 Momo Mimura              Untalan Middle Schoo    13:54
20 Rizaldy Tugade          Benavente Middle Sch    13:59
21 Vincent Santiago        FB Leon Guerrero MS      14:08
22 Kainoa Duenas            FB Leon Guerrero MS      14:10
23 Matthew Zapata          FB Leon Guerrero MS      14:12
24 Joycelyn Nadres          Benavente Middle Sch    14:15
25 Maria Pico              FB Leon Guerrero MS      14:18
26 Carissa Buan            FB Leon Guerrero MS      14:20
27 Joshua Navarro          FB Leon Guerrero MS      14:21
28 Raianne Quichocho      6 Agueda Johnson MS        14:23
29 Yabut Princess          FB Leon Guerrero MS      14:27
30 Jericho Bantigue                                  14:28
31 Kerida Quinata          FB Leon Guerrero MS      14:30
32 Katelyn Villa            FB Leon Guerrero MS      14:38
33 Alaina Salazar          FB Leon Guerrero MS      14:39
34 Janine Sepulia          FB Leon Guerrero MS      14:40
35 Brave Serencio          FB Leon Guerrero MS      14:43
36 Francis Louis Borja      Benavente Middle Sch    14:47
37 Jonathan Quintnila      Astumbo Middle Schoo    14:49
38 Mika Sanchez            Benavente Middle Sch    14:53
39 Farren Aguon          6 Agueda Johnson MS        14:58
40 Ruth Bautista            FB Leon Guerrero MS      15:07
41 Aleandra Sablan          FB Leon Guerrero MS      15:08
42 Jhayvene Veloria        FB Leon Guerrero MS      15:10
43 Cassandra Manglona      Benavente Middle Sch    15:17
44 Elvis Reyes              FB Leon Guerrero MS      15:18
45 Ayaka Aky                Rios Middle School      15:21
46 Sherwin Venus            FB Leon Guerrero MS      15:26
47 Dylan Cruz              Rios Middle School      15:27
48 Toree Heilee            FB Leon Guerrero MS      15:34
49 Keoni San Nicolas        FB Leon Guerrero MS      15:35
50 Praise Rayo              FB Leon Guerrero MS      15:36
51 Charliemagne Bautista    FB Leon Guerrero MS      15:42
52 Ethan Placides          Benavente Middle Sch    15:43
53 Aaribak Bukurrou        FB Leon Guerrero MS      15:53
54 Mark Maugsay            Rios Middle School      16:02
55 Ronee Pangilinan        Astumbo Middle Schoo    16:03
56 Hacie SanJose            FB Leon Guerrero MS      16:24
57 Cabrini Bowen            Rios Middle School      16:32
58 Jastine Samson          Astumbo Middle Schoo    16:41
59 Charmaine Espinosa      Benavente Middle Sch    16:42
60 Cris Pamplona            FB Leon Guerrero MS      16:44
61 Miguel Cruz              Rios Middle School      16:51
62 Ami Vice                Untalan Middle Schoo    16:58
63 Alvin Santos            FB Leon Guerrero MS      17:05
64 Gareth Kho              FB Leon Guerrero MS      17:22
65 Ryan Guanlao            FB Leon Guerrero MS      17:25
66 Pajela Tristan          FB Leon Guerrero MS      17:36
67 AnnMarie Uy            8 Agueda Johnson MS        17:43
68 Isaac Barasi            FB Leon Guerrero MS      17:44
69 Gaerlan Hazelene        FB Leon Guerrero MS      17:55
70 Janelle Dacaldacal      Rios Middle School      17:56
71 Alexandra Bay            FB Leon Guerrero MS      18:06
72 Shayan Lizama          8 Agueda Johnson MS        18:26
73 Aniyah Taijeron          Rios Middle School      18:33
74 Alexia SanNicolas      6 Agueda Johnson MS        19:25
75 Rowley Roda              FB Leon Guerrero MS      19:41
76 Gianni Caleeta          Rios Middle School      20:01
77 Thadeus Quinata          Oceanview Middle Sch    20:04
78 Nacino Genneline        FB Leon Guerrero MS      21:18
79 Nicole Camacho          Rios Middle School      25:20

RaceTab 3 by MileSplit                            Registered to: Gaynell Marsh, MSOA

GDOE MIDDLE SCHOOL CC 1 – 9/25/2014 7:40:16 PM
Astumbo , Dededo, HI

Middle School Boys 2500 Meter Run
=================================================================
Name                  Yr Team                      Time  Pts
—————————————————————–
1 Joshua Blas              Rios Middle School      10:29    1
2 Shelby Meeks            Rios Middle School      11:26    2
3 Christopher Chiguina    Oceanview Middle Sch    11:29    —
4 Richard Salas            Rios Middle School      11:39    3
5 Darien Taimanglo        Rios Middle School      11:53    4
6 Nicolas Anderson        Rios Middle School      12:15    5
7 Jacky Chin              Rios Middle School      13:25    6
8 Aleazander Crater        Rios Middle School      13:36    7
9 Noah Naple              Oceanview Middle Sch    14:03    —
10 Napu Cruz                Oceanview Middle Sch    14:18    —

Middle School Boys 2500 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team                  Pts    1    2    3    4    5  (6)  (7)
=================================================================
1 Rios Middle School    15      1    2    3    4    5    6    7
Total Time: 57:42      Average: 11:32.40      1-5 Split: 1:46

Middle School Girls 2500 Meter Run
=================================================================
Name                  Yr Team                      Time  Pts
—————————————————————–
1 Sierra Tenorio          Rios Middle School      11:12    1
2 Alexandria Angoco        Rios Middle School      11:32    2
3 Savannah Grant          Rios Middle School      11:52    3
4 Arika Wada              Rios Middle School      12:45    4
5 Jaderyna Mori            Rios Middle School      13:30    5
6 Baylee Blau              Oceanview Middle Sch    14:16    —
7 Jennisa Jaramay          Oceanview Middle Sch    15:33    —
8 Cari Meno                Oceanview Middle Sch    16:02    —
9 Raisa Sinel              Oceanview Middle Sch    17:50    —

Middle School Girls 2500 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team                  Pts    1    2    3    4    5  (6)  (7)
=================================================================
1 Rios Middle School    15      1    2    3    4    5    –    –
Total Time: 1:00:51      Average: 12:10.20      1-5 Split: 2:18

Middle School Mixed 2500 Meter Run
===========================================================
Name                  Yr Team                      Time
———————————————————–
1 Jeffey Edubalad          Oceanview Middle Sch    12:20
2 Cisco Brown              Oceanview Middle Sch    13:09
3 Tayler Bonner            Rios Middle School      13:38
4 Rinah Munoz              Rios Middle School      13:42
5 Ayaka Aky                Rios Middle School      15:21
6 Dylan Cruz              Rios Middle School      15:27
7 Mark Maugsay            Rios Middle School      16:02
8 Cabrini Bowen            Rios Middle School      16:32
9 Miguel Cruz              Rios Middle School      16:51
10 Janelle Dacaldacal      Rios Middle School      17:56
11 Aniyah Taijeron          Rios Middle School      18:33
12 Gianni Caleeta          Rios Middle School      20:01
13 Thadeus Quinata          Oceanview Middle Sch    20:04
14 Nicole Camacho          Rios Middle School      25:20

RaceTab 3 by MileSplit                            Registered to: Gaynell Marsh, MSOA

GDOE MIDDLE SCHOOL CC 1 – 9/25/2014 7:40:16 PM
Astumbo , Dededo, HI

Middle School Boys 2500 Meter Run
=================================================================
Name                  Yr Team                      Time  Pts
—————————————————————–
1 Justin Sablan            Agueda Johnson MS        9:55    1
2 Joshua Desingano        Agueda Johnson MS        10:18    2
3 Devin Lamb              Agueda Johnson MS        10:31    3
4 Raphael Yepes            Untalan Middle Schoo    10:41    4
5 Renzo Yepes              Untalan Middle Schoo    10:46    5
6 Donavin Lamb            Agueda Johnson MS        10:47    6
7 Yvan Oftana              Untalan Middle Schoo    11:22    7
8 Jonan Fejeran            Agueda Johnson MS        11:55    8
9 Joseph Aguon            Untalan Middle Schoo    12:06    9
10 Samuel Ha                Agueda Johnson MS        12:07    10
11 Michael Gumatoatao      Untalan Middle Schoo    12:24    11
12 Brendyn Cruz            Untalan Middle Schoo    12:46    12
13 M.O Refugia              Untalan Middle Schoo    13:53    13
14 jgeth Bautista          Agueda Johnson MS        16:21    14
15 Nathan Paz              Untalan Middle Schoo    17:55    —

Middle School Boys 2500 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team                  Pts    1    2    3    4    5  (6)  (7)
=================================================================
1 Agueda Johnson MS      20      1    2    3    6    8  10  14
Total Time: 53:26      Average: 10:41.20      1-5 Split: 2:00
2 Untalan Middle Schoo  36      4    5    7    9  11  12  13
Total Time: 57:19      Average: 11:27.80      1-5 Split: 1:43

Middle School Girls 2500 Meter Run
=================================================================
Name                  Yr Team                      Time  Pts
—————————————————————–
1 Sheila Dumaraog        8 Agueda Johnson MS        10:28    1
2 Jackie Cabusi            Untalan Middle Schoo    11:06    2
3 Syd Refugia              Untalan Middle Schoo    11:19    3
4 Sawyer Park              Untalan Middle Schoo    11:22    4
5 Elizabeth Desingano    7 Agueda Johnson MS        11:26    5
6 Niolynn Tenorio          Untalan Middle Schoo    11:53    6
7 Aveah Garrido            Agueda Johnson MS        12:34    7
8 Angel’lea Aguilar        Agueda Johnson MS        12:49    8
9 Fejeran Zaria            Agueda Johnson MS        12:51    9
10 Heidi Aguon            8 Agueda Johnson MS        12:54    10
11 Cabrini Aguon            Untalan Middle Schoo    13:06    11
12 Aubrianne Muna        6 Agueda Johnson MS        13:21    12
13 Camiah Valenzuela        Agueda Johnson MS        13:24    —
14 Inareh Aguon          7 Agueda Johnson MS        13:42    —
15 Alexandra Santos        Untalan Middle Schoo    13:59    13
16 Faith David            6 Agueda Johnson MS        14:01    —
17 Destiny Phelan          Untalan Middle Schoo    14:19    14
18 Samantha DeJuan        6 Agueda Johnson MS        15:03    —
19 Ylaine Austria        8 Agueda Johnson MS        15:19    —
20 Francine Tongson        Untalan Middle Schoo    16:17    —
21 Nicole Cruz              Untalan Middle Schoo    16:21    —
22 Caitlynn Taitano      8 Agueda Johnson MS        16:37    —
23 Alexia Diego          8 Agueda Johnson MS        16:42    —
24 Azelet Lopez            Untalan Middle Schoo    17:05    —
25 Isabella Rolinski        Untalan Middle Schoo    17:43    —
26 Alyanna Oftana          Untalan Middle Schoo    18:28    —
27 Nalani Blaz              Untalan Middle Schoo    19:40    —

Middle School Girls 2500 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team                  Pts    1    2    3    4    5  (6)  (7)
=================================================================
1 Untalan Middle Schoo  26      2    3    4    6  11  13  14
Total Time: 58:46      Average: 11:45.20      1-5 Split: 2:00
2 Agueda Johnson MS      30      1    5    7    8    9  10  12
Total Time: 1:00:08      Average: 12:01.60      1-5 Split: 2:23

Middle School Mixed 2500 Meter Run
===========================================================
Name                  Yr Team                      Time
———————————————————–
1 Momo Mimura              Untalan Middle Schoo    13:54
2 Raianne Quichocho      6 Agueda Johnson MS        14:23
3 Farren Aguon          6 Agueda Johnson MS        14:58
4 Ami Vice                Untalan Middle Schoo    16:58
5 AnnMarie Uy            8 Agueda Johnson MS        17:43
6 Shayan Lizama          8 Agueda Johnson MS        18:26
7 Alexia SanNicolas      6 Agueda Johnson MS        19:25

RaceTab 3 by MileSplit                            Registered to: Gaynell Marsh, MSOA

GDOE MIDDLE SCHOOL CC 1 – 9/25/2014 7:40:16 PM
Astumbo , Dededo, HI

Middle School Boys 2500 Meter Run
=================================================================
Name                  Yr Team                      Time  Pts
—————————————————————–
1 Darin Pascua            Astumbo Middle Schoo      9:46    1
2 Kyle Delosantos          Astumbo Middle Schoo      9:47    2
3 Gerald Pangelinan        Astumbo Middle Schoo      9:48    3
4 Gian Villanueva          Astumbo Middle Schoo    10:06    4
5 Jerimiah Rosario        Astumbo Middle Schoo    10:08    5
6 Wei Liu Hong            Astumbo Middle Schoo    10:14    6
7 Juan Sarmiento          Benavente Middle Sch    10:25    7
8 Roben Paulino            Astumbo Middle Schoo    10:26    8
9 Pedro Garrido            Astumbo Middle Schoo    10:27    —
10 Rylan Cardines          Benavente Middle Sch    10:53    9
11 Jeremiah Tangelbad      Benavente Middle Sch    11:20    10
12 Ronald Adame            Astumbo Middle Schoo    11:25    —
13 Carlsen Ponce            Astumbo Middle Schoo    11:30    —
14 Reese Ecijan            Benavente Middle Sch    11:43    11
15 Nicholas Fejeran        Benavente Middle Sch    11:47    12
16 Matthew Savares          Benavente Middle Sch    11:59    13
17 Shawn Sapp              Benavente Middle Sch    12:10    14
18 Darren Kim              Benavente Middle Sch    12:14    —
19 Johnovin Manibusan      Astumbo Middle Schoo    14:07    —
20 Donovin Manibusan        Astumbo Middle Schoo    14:19    —

Middle School Boys 2500 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team                  Pts    1    2    3    4    5  (6)  (7)
=================================================================
1 Astumbo Middle Schoo  15      1    2    3    4    5    6    8
Total Time: 49:35      Average: 9:55.00      1-5 Split: 22
2 Benavente Middle Sch  49      7    9  10  11  12  13  14
Total Time: 56:08      Average: 11:13.60      1-5 Split: 1:22

Middle School Girls 2500 Meter Run
=================================================================
Name                  Yr Team                      Time  Pts
—————————————————————–
1 Amirah Vegafria          Benavente Middle Sch    11:36    1
2 Maylene Bascon          Astumbo Middle Schoo    11:48    2
3 Leigh Magsonbol          Astumbo Middle Schoo    12:10    3
4 Deon Zaldivar            Astumbo Middle Schoo    12:19    4
5 April Lopez              Benavente Middle Sch    12:20    5
6 Dayalani Calma          Astumbo Middle Schoo    12:21    6
7 Taryn Rupley            Benavente Middle Sch    12:33    7
8 Crescelle Vicente        Benavente Middle Sch    12:43    8
9 Rhyanna Cruz            Benavente Middle Sch    12:44    9
10 Maria Quinambao          Astumbo Middle Schoo    12:46    10
11 Edeeralyn Gatmen        Astumbo Middle Schoo    12:47    11
12 Kiana Rivera            Benavente Middle Sch    12:48    12
13 Francesca Manosa        Benavente Middle Sch    12:50    13
14 Chloe Nauta              Benavente Middle Sch    12:52    —
15 Y’Lisiah-rai Jorda      Benavente Middle Sch    12:53    —
16 Richelle Tugade          Benavente Middle Sch    13:05    —
17 Abigayle Antolin        Benavente Middle Sch    13:08    —
18 Johaizha Laleo          Astumbo Middle Schoo    13:17    14
19 Ashley Villanueva        Benavente Middle Sch    13:18    —
20 Dayamaya Calma          Astumbo Middle Schoo    13:20    —
21 Joshalyn Quintanilla    Astumbo Middle Schoo    13:49    —
22 Seiana Nedlic            Benavente Middle Sch    14:02    —
23 Ashley Anderson          Benavente Middle Sch    14:17    —

Middle School Girls 2500 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team                  Pts    1    2    3    4    5  (6)  (7)
=================================================================
1 Astumbo Middle Schoo  25      2    3    4    6  10  11  14
Total Time: 1:01:24      Average: 12:16.80      1-5 Split: 58
2 Benavente Middle Sch  30      1    5    7    8    9  12  13
Total Time: 1:01:56      Average: 12:23.20      1-5 Split: 1:08

Middle School Mixed 2500 Meter Run
===========================================================
Name                  Yr Team                      Time
———————————————————–
1 Melvin Reyes            Benavente Middle Sch    12:22
2 Donovan Santos          Astumbo Middle Schoo    13:14
3 Matthew Hix              Benavente Middle Sch    13:53
4 Rizaldy Tugade          Benavente Middle Sch    13:59
5 Joycelyn Nadres          Benavente Middle Sch    14:15
6 Francis Louis Borja      Benavente Middle Sch    14:47
7 Jonathan Quintnila      Astumbo Middle Schoo    14:49
8 Mika Sanchez            Benavente Middle Sch    14:53
9 Cassandra Manglona      Benavente Middle Sch    15:17
10 Ethan Placides          Benavente Middle Sch    15:43
11 Ronee Pangilinan        Astumbo Middle Schoo    16:03
12 Jastine Samson          Astumbo Middle Schoo    16:41
13 Charmaine Espinosa      Benavente Middle Sch    16:42

RaceTab 3 by MileSplit                            Registered to: Gaynell Marsh, MSOA

GDOE MIDDLE SCHOOL CC 1 – 9/25/2014 7:40:16 PM
Astumbo , Dededo, HI

Middle School Boys 2500 Meter Run
=================================================================
Name                  Yr Team                      Time  Pts
—————————————————————–
1 Harold Gaerlan          FB Leon Guerrero MS      9:40    1
2 Isiah Malig              FB Leon Guerrero MS      9:45    2
3 Darin Pascua            Astumbo Middle Schoo      9:46    3
4 Kyle Delosantos          Astumbo Middle Schoo      9:47    4
5 Gerald Pangelinan        Astumbo Middle Schoo      9:48    5
6 Aaron Gogo              FB Leon Guerrero MS      9:54    6
7 Ryniel DiRamos          FB Leon Guerrero MS      9:57    7
8 Gian Villanueva          Astumbo Middle Schoo    10:06    8
9 Joshua Sablan            FB Leon Guerrero MS      10:07    9
10 Jerimiah Rosario        Astumbo Middle Schoo    10:08    10
11 Gled Navarro            FB Leon Guerrero MS      10:13    11
12 Wei Liu Hong            Astumbo Middle Schoo    10:14    12
13 Roben Paulino            Astumbo Middle Schoo    10:26    13
14 Pedro Garrido            Astumbo Middle Schoo    10:27    —
15 Chauncey Jamindang      FB Leon Guerrero MS      10:30    14
16 Karl Pere                FB Leon Guerrero MS      10:34    —
17 Kyle Porte              FB Leon Guerrero MS      10:59    —
18 Illac Lialic            FB Leon Guerrero MS      11:00    —
19 COdy Veleegas            FB Leon Guerrero MS      11:09    —
20 Alvin Aromin            FB Leon Guerrero MS      11:21    —
21 Ronald Adame            Astumbo Middle Schoo    11:25    —
22 Carlsen Ponce            Astumbo Middle Schoo    11:30    —
23 Angelo Manlagit          FB Leon Guerrero MS      11:54    —
24 Gil David Estrada        FB Leon Guerrero MS      11:56    —
25 Johnovin Manibusan      Astumbo Middle Schoo    14:07    —
26 Donovin Manibusan        Astumbo Middle Schoo    14:19    —

Middle School Boys 2500 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team                  Pts    1    2    3    4    5  (6)  (7)
=================================================================
1 FB Leon Guerrero MS    25      1    2    6    7    9  11  14
Total Time: 49:23      Average: 9:52.60      1-5 Split: 27
2 Astumbo Middle Schoo  30      3    4    5    8  10  12  13
Total Time: 49:35      Average: 9:55.00      1-5 Split: 22

Middle School Girls 2500 Meter Run
=================================================================
Name                  Yr Team                      Time  Pts
—————————————————————–
1 Maylene Bascon          Astumbo Middle Schoo    11:48    1
2 Kanemoto Kedisha        FB Leon Guerrero MS      12:07    2
3 Leigh Magsonbol          Astumbo Middle Schoo    12:10    3
4 Joyblessis lazaga        FB Leon Guerrero MS      12:15    4
5 Jade Toree              FB Leon Guerrero MS      12:17    5
6 Deon Zaldivar            Astumbo Middle Schoo    12:19    6
7 Dayalani Calma          Astumbo Middle Schoo    12:21    7
8 Tehya Mendiola          FB Leon Guerrero MS      12:36    8
9 Isabella Salcepuedez    FB Leon Guerrero MS      12:40    9
10 Maria Quinambao          Astumbo Middle Schoo    12:46    10
11 Edeeralyn Gatmen        Astumbo Middle Schoo    12:47    11
12 Kailyn David            FB Leon Guerrero MS      12:57    12
13 Deearah Torre            FB Leon Guerrero MS      13:02    13
14 Johaizha Laleo          Astumbo Middle Schoo    13:17    14
15 Dayamaya Calma          Astumbo Middle Schoo    13:20    —
16 Sagao Sheri Mhae        FB Leon Guerrero MS      13:38    —
17 Kiana Pajela            FB Leon Guerrero MS      13:43    —
18 Angelica Rabino          FB Leon Guerrero MS      13:44    —
19 Joshalyn Quintanilla    Astumbo Middle Schoo    13:49    —
20 Trysta Ferrara          FB Leon Guerrero MS      13:52    —
21 Dorthyrose San Nicola    FB Leon Guerrero MS      14:27    —
22 Gabrielle Redila        FB Leon Guerrero MS      14:31    —
23 Lazatin Hinnah          FB Leon Guerrero MS      14:34    —
24 Janniuese Quintanilla    FB Leon Guerrero MS      14:48    —

Middle School Girls 2500 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team                  Pts    1    2    3    4    5  (6)  (7)
=================================================================
1 Astumbo Middle Schoo  27      1    3    6    7  10  11  14
Total Time: 1:01:24      Average: 12:16.80      1-5 Split: 58
2 FB Leon Guerrero MS    28      2    4    5    8    9  12  13
Total Time: 1:01:55      Average: 12:23.00      1-5 Split: 33

Middle School Mixed 2500 Meter Run
===========================================================
Name                  Yr Team                      Time
———————————————————–
1 Rench Pingol            FB Leon Guerrero MS      11:50
2 Ivan Perez              FB Leon Guerrero MS      11:58
3 Loreto Paulino          FB Leon Guerrero MS      12:02
4 Damian Raigalipey        FB Leon Guerrero MS      12:25
5 Ryan Palomo              FB Leon Guerrero MS      12:37
6 David Castro            FB Leon Guerrero MS      12:53
7 Christian Kido          FB Leon Guerrero MS      12:54
8 Clent Mortes            FB Leon Guerrero MS      13:00
9 Isaiah Vilante          FB Leon Guerrero MS      13:08
10 Devin Patawaran          FB Leon Guerrero MS      13:11
11 Devin Eligio            FB Leon Guerrero MS      13:13
12 Donovan Santos          Astumbo Middle Schoo    13:14
13 Vincent Santiago        FB Leon Guerrero MS      14:08
14 Kainoa Duenas            FB Leon Guerrero MS      14:10
15 Matthew Zapata          FB Leon Guerrero MS      14:12
16 Maria Pico              FB Leon Guerrero MS      14:18
17 Carissa Buan            FB Leon Guerrero MS      14:20
18 Joshua Navarro          FB Leon Guerrero MS      14:21
19 Yabut Princess          FB Leon Guerrero MS      14:27
20 Kerida Quinata          FB Leon Guerrero MS      14:30
21 Katelyn Villa            FB Leon Guerrero MS      14:38
22 Alaina Salazar          FB Leon Guerrero MS      14:39
23 Janine Sepulia          FB Leon Guerrero MS      14:40
24 Brave Serencio          FB Leon Guerrero MS      14:43
25 Jonathan Quintnila      Astumbo Middle Schoo    14:49
26 Ruth Bautista            FB Leon Guerrero MS      15:07
27 Aleandra Sablan          FB Leon Guerrero MS      15:08
28 Jhayvene Veloria        FB Leon Guerrero MS      15:10
29 Elvis Reyes              FB Leon Guerrero MS      15:18
30 Sherwin Venus            FB Leon Guerrero MS      15:26
31 Toree Heilee            FB Leon Guerrero MS      15:34
32 Keoni San Nicolas        FB Leon Guerrero MS      15:35
33 Praise Rayo              FB Leon Guerrero MS      15:36
34 Charliemagne Bautista    FB Leon Guerrero MS      15:42
35 Aaribak Bukurrou        FB Leon Guerrero MS      15:53
36 Ronee Pangilinan        Astumbo Middle Schoo    16:03
37 Hacie SanJose            FB Leon Guerrero MS      16:24
38 Jastine Samson          Astumbo Middle Schoo    16:41
39 Cris Pamplona            FB Leon Guerrero MS      16:44
40 Alvin Santos            FB Leon Guerrero MS      17:05
41 Gareth Kho              FB Leon Guerrero MS      17:22
42 Ryan Guanlao            FB Leon Guerrero MS      17:25
43 Pajela Tristan          FB Leon Guerrero MS      17:36
44 Isaac Barasi            FB Leon Guerrero MS      17:44
45 Gaerlan Hazelene        FB Leon Guerrero MS      17:55
46 Alexandra Bay            FB Leon Guerrero MS      18:06
47 Rowley Roda              FB Leon Guerrero MS      19:41
48 Nacino Genneline        FB Leon Guerrero MS      21:18

Ad

GPS Sports Calendar

September

October 2020

November
SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
27
28
29
30
1
2
3
Events for October

1st

No Events
Events for October

2nd

No Events
Events for October

3rd

No Events
4
5
6
7
8
9
10
Events for October

4th

No Events
Events for October

5th

No Events
Events for October

6th

No Events
Events for October

7th

No Events
Events for October

8th

No Events
Events for October

9th

No Events
Events for October

10th

No Events
11
12
13
14
15
16
17
Events for October

11th

No Events
Events for October

12th

No Events
Events for October

13th

No Events
Events for October

14th

No Events
Events for October

15th

No Events
Events for October

16th

No Events
Events for October

17th

No Events
18
19
20
21
22
23
24
Events for October

18th

No Events
Events for October

19th

No Events
Events for October

20th

No Events
Events for October

21st

No Events
Events for October

22nd

No Events
Events for October

23rd

No Events
Events for October

24th

No Events
25
26
27
28
29
30
31
Events for October

25th

No Events
Events for October

26th

No Events
Events for October

27th

No Events
Events for October

28th

No Events
Events for October

29th

No Events
Events for October

30th

No Events
Events for October

31st

No Events
1
2
3
4
5
6
7

Foody’s 5 Fun Facts

NFL Fan Edition: Sherwin Paet

Polls

Who had the most impressive first win in the UFC?

View Results

DID U KNOW?

Frank ‘The Crank’ Camacho was a competitive youth golfer in Saipan with dreams of making it to the PGA.

COMING SOON …

ALL SPORTING EVENTS HALTED DUE TO THE CORONAVIRUS ISSUE

QUICK HITS

Jamal Agnew changes positions this year with the Detroit Lions from cornernack to receiver.
The 2019 All-Pro return man will retain his special teams duties for the Lions.
Agnew is half CHamoru with his mother hailing from Saipan. #bibamarianas 📷 (AP/Carlos Osorio)

More in GSPN