TRACK SEASON HALFWAY THROUGH

TRACK SEASON HALFWAY THROUGH

📅10 May 2014
Share this article:

By Derek Mandell

The IIAAG Track & Field League entered the midway point of the season, and while the distance events have formed a predictable finisher order, the sprinting events have had close battles throughout the entire year. Friday evening at Leo Palace track featured another great sprinting exhibition for spectators.

GW junior Alex Dunn had the best performances of the evening by split-seconds both in 100m (12.15) and 200m (23.94).  FD’s Stefan Taitano-Dalrym had the next best time of 12.18 in the 100m and Guam High’s Juwan Jacobs finished in 23.98 in the 200m, both in different heats.

Although he said his start was slower than usual in the 200m, Dunn’s time was the fastest of the season in the IIAAG league. In 2013 he ran 23.81.

“I’m working exceptionally hard at practice and I’m doing my very best to get back to last year’s (performances),” said Dunn. “I thought I did better than before, today, but I’m still striving to do better.”

Dunn, a former soccer and rugby player, has focused his efforts on track and field and tries to stay fit throughout the year.

“In the summer, I go back to my grandparents house in Japan and over there I train a little bit by the rice fields, I run on the roads and do my best to stay conditioned,” Dunn added.

JFK’s Regine Tugade won her first head-to-head matchup this season against GW’s Raquel Walker. Tugade’s time of 26.31 was slightly faster than last week’s performance (26.34). Walker finished later in 27.67. Earlier in the day, Walker ran the 100m in 13.40.

After breaking her personal record in the triple jump last meet, Tugade also had a big performance in the long jump with a distance of 4.95m.

In the 400m, Okkodo’s Celine Amparo ran a personal best of 1:03.07, eclipsing her previous best of 1:03.64 from All-Island last year. GW’s Walker was second in 1:04.95.

Southern’s Ryan Teologo and Christian Gico finished 1-2 on the boys side in 54.28 and 54.92, respectively.

Guam High Hurdles Over the Competition

Guam High junior Christina Francisco dominated the girls hurdles, winning both the 100m and 300m hurdle events. In the 100m hurdles, she finished in 18.56. In the 300m hurdles, Francisco’s time of 50.20 was more than five seconds ahead of the next fastest time by JFK’s Estelita Estay (55.55).

“I’m just racing against time and trying to beat my previous times. So far it’s been working and (Coach) Taitano really helps me at practice (to improve),” said Francisco.

Francisco’s personal best of 17.56 seconds is from the 2013 Far East Track and Field Championships and she is looking forward to surpassing that time this season at this year’s Far East Championships.

“I feel like I’m getting stronger and stronger. Today in my 300m hurdles, I didn’t break 50 seconds, but I’m getting there. Not stuttering at the end was an accomplishment for me.” Francisco added. “I just tell myself to push forward, don’t stutter, leap and go for it. That’s my mentality.”

On the boys side, Zhivoco Smith of Guam High cruised through the 110m hurdles in 16.83 seconds. Zachary Cejoco of Okkodo was a distant second in 18.65.

Smith also posted the fastest time in the 300m hurdles in 44.74, ahead of JFK’s Johnny Quitugua (46.20). Last week, Quitugua ran the 110m hurdles in 16.80.

Sharks’ Big Day on the Field

Adrian Nacino of Sanchez had a huge night in the field by winning both the shot put (11.58m) and discus (31.42m) throws. Nacino’s first shot put throw of the evening was not matched. Lono Brady of Southern threw 11.20m as the runner-up and Okkodo freshman Joshua Miller had the third best throw of 11.05m.

“I was pretty happy because it was a standing throw,” said Nacino, who usually performs the glide technique. “I didn’t know it would go that far for a standing throw, so I’m pretty proud of myself.”

Nacino’s previous best was 11.17m and although he made a big improvement, he looks forward to continuing to produce better throws.

“I still want to pass (my personal bests) and I’m still worried about JFK’s (throwers),” added Nacino.

Lianna Urbino of Sanchez threw 28.10m in the javelin for the farthest throw of the day. Urbino, a senior, has been the best high school javelin thrower since her freshman year, winning All Island in 2011, 2012 and 2013.

JFK’s Joshua Songsong was the top javelin thrower in 38.62 meters. Tommy Borja of GW was second in 37.34m, followed by Guam High multi-sport standout Lordan Aguon in 36.86m.

JFK Stays on Top in Middle Distance

In the middle distance events, Alison Bowman of JFK continued her strong season by winning both the 800m (2:32.35) and 1500m (5:22.74) runs. Bowman edged teammate Genina Criss in the 1500m (5:23.43) and held off Guam High sophomore Taloani Atoigue in the 800m (2:36.04). JFK’s Criss began the evening by winning the girls 3000m run in 12:08.98.

A week after breaking the IIAAG high school 3000m record, JFK’s John Aquino IV made another attempt at the record books by chasing the 1500m of 4:13. Aquino nearly reached his goal and finished in 4:14.09. Austy Hines of Guam High was second in 4:30.22. Aquino would later win the 800m in 2:04.41.

FD’s Nathan Francis Abril edged both JFK’s Karl Almoite and Arthur Owen of Guam High in the 3000m. Abril finished in 10:10.01, Almoite in 10:10.85 and Owen in 10:11.96.

PHOTO GALLERY:

An Okkodo Bulldog gets up high in the high jump event. (photo by: Asha Robles)

An Okkodo Bulldog gets up high in the high jump event. (photo by: Asha Robles)

High school girls from around the island race in the 3000 meter sprint. (photo by: Asha Robles)

High school girls from around the island race in the 3000 meter sprint. (photo by: Asha Robles)

A Simon Sanchez Shark gets up high in the high jump event. (photo by: Asha Robles)

A Simon Sanchez Shark gets up high in the high jump event. (photo by: Asha Robles)

A Simon Sanches Shark leaps in the long jump event. (photo by: Asha Robles)

A Simon Sanches Shark leaps in the long jump event. (photo by: Asha Robles)

An Okkodo Bulldog leaps in the long jump event. (photo by: Asha Robles)

An Okkodo Bulldog leaps in the long jump event. (photo by: Asha Robles)

A Guam High Panther leaps in the long jump event. (photo by: Asha Robles)

A Guam High Panther leaps in the long jump event. (photo by: Asha Robles)

A JFK Islander leaps in the long jump event. (photo by: Asha Robles)

A JFK Islander leaps in the long jump event. (photo by: Asha Robles)

High school boys from around the island race in the 3000 meter sprint. (photo by: Asha Robles)

High school boys from around the island race in the 3000 meter sprint. (photo by: Asha Robles)

A JFK Islander leads the way in the girls 3000 meter sprint. (photo by: Asha Robles)

A JFK Islander leads the way in the girls 3000 meter sprint. (photo by: Asha Robles)

IIAAG MEET #4 5/9/14 – 05/09/2014
LEO PALACE, MENENGON HILL, OS

Varsity Mens 3000 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Nathan Francis Abril 12 Father Duenas 10:10.01 —
2 Karl Almoite 9 John F. Kennedy 10:10.85 —
3 Arthur Owen 11 Guam 10:11.96 —
4 Wayne Owen 9 Guam 10:21.57 —
5 Zhacary Phillips 9 Guam 10:42.64 —
6 Albert james Linder 11 Southern 10:49.06 —
7 Aaron Castro 9 Simon Sanchez 10:56.70 —
8 John Conducto 10 John F. Kennedy 11:01.82 —
9 Jayce Meno 10 John F. Kennedy 11:12.44 —
10 Beato Manglona 9 John F. Kennedy 11:13.81 —
11 Nicolas Delgado 9 Okkodo 11:16.26 —
12 Andrew Baranda 10 Simon Sanchez 11:28.03 —
13 Richard Celeste 12 Southern 11:40.65 —
14 Jordon Barcinas 9 Southern 11:42.22 —
15 Christopher Andrada 11 John F. Kennedy 11:43.05 —
16 Raphael Quitana 10 Guam 11:55.57 —
17 Ronald Lindhardt 9 Guam 11:57.09 —
18 Jeff Aggabao 9 Father Duenas 11:58.67 —
19 Roland Ocampo 9 Simon Sanchez 12:01.49 —
20 Travis Aguon 9 Guam 12:23.20 —
21 Joshua Manglona 10 Okkodo 12:26.11 —
22 Tristan Magdalera 12 Father Duenas 12:34.89 —
23 Joseph Munoz 11 Okkodo 12:46.56 —
24 William Sablan 9 Simon Sanchez 12:53.12 —
25 Christopher Espinosa 11 John F. Kennedy 12:57.42 —
26 Roybert Bautista 11 Simon Sanchez 13:20.10 —
27 Francis Delapaz 10 Okkodo 13:20.85 —
28 Jesse Manansala 10 Okkodo 18:23.46 —
SCR Nathaniel Santos 10 Father Duenas NT
SCR Ken Delfin 9 Simon Sanchez NT

Varsity Womens 3000 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Genina Criss John F. Kennedy 12:08.98 —
2 Emma Martin 12 Guam 12:40.34 —
3 Maria Ollet 9 John F. Kennedy 12:51.32 —
4 Lorraine Milan 9 John F. Kennedy 13:02.58 —
5 Nikki Del Castillo 12 Okkodo 13:29.55 —
6 Ianthe Porras 11 Southern 14:00.74 —
7 Elayne Apol 10 Guam 14:01.15 —
8 So Won Min 10 John F. Kennedy 14:39.15 —
9 Marilea Torcelino 9 Simon Sanchez 15:08.02 —
10 Serena Barasi 9 Simon Sanchez 15:08.41 —
11 Rowena Topacio 9 Simon Sanchez 15:10.00 —
12 Ryanne Thompson 9 Guam 15:26.12 —
13 Esther Loser 9 Guam 15:41.74 —
14 Julianne Remillo 9 John F. Kennedy 15:59.27 —
15 Rosemarie Banzal 9 Simon Sanchez 16:23.80 —
16 Liezel Nunez 9 Simon Sanchez 16:33.02 —
17 Agatha Carpo 12 Okkodo 17:22.19 —
SCR Kaitlin Colma 10 John F. Kennedy NT
SCR Esther Loser 9 Guam NT
DNS Louizel Lumpas 9 Simon Sanchez NT
DNS Kaitlin Colma 10 John F. Kennedy NT

Varsity Mens 110m Hurdles
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Zhivoco Smith 12 Guam 16.83 NWI 3 —
2 Zachary Cejoco 11 Okkodo 18.65 NWI 3 —
3 Wonjoon Han 9 John F. Kennedy 18.67 NWI 2 —
4 Justin Piolo 9 John F. Kennedy 18.97 NWI 2 —
5 Ethan Alegre 10 George Washington 19.06 NWI 2 —
6 Daniel Lanquin 9 Southern 19.48 NWI 1 —
7 John Olandez 9 Okkodo 20.03 NWI 3 —
8 Charles Roque 11 Simon Sanchez 20.40 NWI 1 —
9 Michael Topasna 10 Southern 20.61 NWI 1 —
10 Ken Delfin 9 Simon Sanchez 21.17 NWI 1 —
11 Anthony Smalls 10 John F. Kennedy 21.20 NWI 2 —
12 Caleb Sherrer 10 Guam 21.39 NWI 3 —
13 Arkel Rodriguez 10 Okkodo 21.48 NWI 3 —
14 David Santos 12 Father Duenas 23.62 NWI 2 —
15 Jonathan Bondoc 10 Simon Sanchez 23.88 NWI 1 —

Varsity Womens 100m Hurdles
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Christina Francisco 11 Guam 18.56 NWI 2 —
2 Jadine Rosario 11 John F. Kennedy 19.57 NWI 1 —
3 Anne Kaye Alba 10 John F. Kennedy 19.98 NWI 1 —
4 Ailea Bonto 9 Simon Sanchez 20.98 NWI 1 —
5 Maurine Delapaz 9 Okkodo 21.77 NWI 2 —
6 Sammori Galves 10 Okkodo 21.87 NWI 2 —
7 Erika Knorr 10 John F. Kennedy 22.38 NWI 1 —

Varsity Mens 100 Meters
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Alex Dunn 11 George Washington 12.15 NWI 2 —
2 Stefan Taitano-Dalrym 12 Father Duenas 12.18 NWI 2 —
3 Roy Taimanglo 10 Father Duenas 12.20 NWI 2 —
4 Keith Chauret 10 Guam 12.23 NWI 3 —
5 John Mesias 10 Okkodo 12.25 NWI 3 —
6 Austin Cantrell 12 Guam 12.27 NWI 3 —
7 Norbin Tiru 10 George Washington 12.39 NWI 3 —
8 Wes Shiroma 12 Simon Sanchez 12.43 NWI 1 —
9 Bleu Perez 12 Father Duenas 12.47 NWI 2 —
10 John Buan 10 Simon Sanchez 12.54 NWI 1 —
11 Dylan Aguon 10 Okkodo 12.57 NWI 3 —
12 Jaythaniel Cruz 10 Okkodo 12.62 NWI 3 —
13 Joshua Songsong 11 John F. Kennedy 12.66 NWI 2 —
14 Ian Valencia 10 Simon Sanchez 12.88 NWI 1 —
15 Daniel Clark 9 Guam 12.99 NWI 3 —
16 Johnroy Perez 12 George Washington 13.41 NWI 1 —
17 Joshua Azicate 10 John F. Kennedy 14.41 NWI 2 —
18 Donovan Balmeo 10 John F. Kennedy 14.54 NWI 2 —
DNS Mandy Andrew 9 Southern NT NWI 1
DNS Neil Tirador 12 Southern NT NWI 1

Varsity Womens 100 Meters
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Raquel Walker 11 George Washington 13.40 NWI 3 —
2 Bridgett Cantrell 10 Guam 14.10 NWI 3 —
3 Celine Amparo 10 Okkodo 14.11 NWI 3 —
4 Eliana Koshiba-Panuel 10 Academy of Our Lady 14.41 NWI 2 —
5 Shaileen Espino 9 Simon Sanchez 14.44 NWI 1 —
6 Janiko Gogue 9 George Washington 14.84 NWI 1 —
7 Amy Basagar 12 Simon Sanchez 14.89 NWI 1 —
8 Alexa Lasala 10 Guam 14.95 NWI 3 —
9 Allison Plummer 10 John F. Kennedy 15.00 NWI 2 —
10 Arisa Barcinas 10 Academy of Our Lady 15.24 NWI 2 —
11 Raisa Flores 9 Okkodo 15.37 NWI 3 —
12 Frezzia Edubalad 9 Southern 15.81 NWI 1 —
13 Roey Panganiban 10 Okkodo 15.86 NWI 3 —
14 Erika Knorr 10 John F. Kennedy 16.51 NWI 2 —
15 Lian Nacianceno 11 George Washington 17.01 NWI 2 —
16 Ednalyn Ebuen 9 Simon Sanchez 17.91 NWI 1 —
17 Jenivee Sarmiento 11 John F. Kennedy 18.64 NWI 2 —
SCR Destiny Cole 9 Guam NT NWI 3

Varsity Mens 1500 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 John Aquino 12 John F. Kennedy 4:14.09 —
2 Austy Hines 12 Guam 4:30.22 —
3 Mark Yoshida 12 Okkodo 4:34.99 —
4 Austin Mendiola 12 George Washington 4:37.42 —
5 Michael Murphy 10 John F. Kennedy 4:42.73 —
6 Arthur Owen 11 Guam 4:46.67 —
7 Wayne Owen 9 Guam 4:53.29 —
8 Evander De Guzman 10 Simon Sanchez 4:54.72 —
9 Kennedy Macatuno 9 John F. Kennedy 4:55.72 —
10 Ryker Garcia 10 Okkodo 4:56.20 —
11 Nathan Francis Abril 12 Father Duenas 5:00.32 —
12 Athan Arizanga 9 Okkodo 5:05.47 —
13 Karl Almoite 9 John F. Kennedy 5:09.54 —
14 Nikko Capati 11 Simon Sanchez 5:13.51 —
15 Andrew Baranda 10 Simon Sanchez 5:13.78 —
16 John Conducto 10 John F. Kennedy 5:18.05 —
17 Richard Celeste 12 Southern 5:18.80 —
18 Beato Manglona 9 John F. Kennedy 5:20.56 —
19 Raphael Quitana 10 Guam 5:21.96 —
20 Kristian Cercado 10 Simon Sanchez 5:22.17 —
21 Jeff Aggabao 9 Father Duenas 5:28.33 —
22 Ian Entilla 11 Okkodo 5:29.71 —
23 Kyze Gozo 9 George Washington 5:31.72 —
24 Jordon Barcinas 9 Southern 5:31.90 —
25 Joe Sekine 10 Southern 5:39.85 —
26 Ronald Merfega 12 Okkodo 5:40.93 —
27 Tristan Magdalera 12 Father Duenas 5:43.85 —
28 Henry Santos 12 Guam 5:51.46 —
29 Jim Mangligot 9 Okkodo 5:53.30 —
30 William Sablan 9 Simon Sanchez 6:00.34 —
31 Julius Ingarian 9 George Washington 7:02.20 —
32 Jerrycoh Bondoc 9 Simon Sanchez 7:20.40 —
SCR Jaden Pangelinan 12 Father Duenas NT
SCR Rainier Porras 12 Southern NT
SCR Nathaniel Santos 10 Father Duenas NT
SCR Teodoro Aricheta 9 George Washington NT
SCR Travis Aguon 9 Guam NT
SCR Erwin Jr Fejeran 11 Father Duenas NT

Varsity Womens 1500 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Alison Bowman 11 John F. Kennedy 5:22.74 —
2 Genina Criss John F. Kennedy 5:23.43 —
3 Taloani Atoigue 10 Guam 5:33.72 —
4 Maria Ollet 9 John F. Kennedy 5:39.93 —
5 Emma Martin 12 Guam 5:59.14 —
6 Nikki Del Castillo 12 Okkodo 6:03.61 —
7 Adrienne Edrosa 9 Okkodo 6:07.96 —
8 Sofia Lowe 10 George Washington 6:08.10 —
9 Ianthe Porras 11 Southern 6:09.58 —
10 Abigail Cruz 9 Okkodo 6:16.51 —
11 Maegan Delfin 11 Simon Sanchez 6:24.71 —
12 Elayne Apol 10 Guam 6:24.88 —
13 So Won Min 10 John F. Kennedy 6:32.10 —
14 Tina Chen 9 John F. Kennedy 6:38.47 —
15 Angelyn Sy 10 Academy of Our Lady 6:40.48 —
16 Ryanne Thompson 9 Guam 6:43.47 —
17 Serena Barasi 9 Simon Sanchez 6:46.59 —
18 Kelly Mondina 9 Simon Sanchez 6:49.98 —
19 Esther Loser 9 Guam 7:08.68 —
20 Marilea Torcelino 9 Simon Sanchez 7:14.56 —
21 Julianne Ballon 9 Okkodo 7:15.21 —
22 Rowena Topacio 9 Simon Sanchez 7:17.80 —
23 Marchine Samuel 9 Okkodo 7:26.31 —
24 Ravenne Vitug 9 George Washington 7:52.02 —
25 Teresa Mafnas 9 George Washington 7:52.58 —
26 Rachel Prado 9 George Washington 7:52.80 —
DNS Eva Laserna 9 Simon Sanchez NT
SCR Kaitlin Colma 10 John F. Kennedy NT
SCR Lovely Sejalbo 9 Okkodo NT

Varsity Mens 4×100 Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Guam A 45.24 —
1) Jacob Jawan 2) Austin Cantrell
3) Zhivoco Smith 4) Keith Chauret
2 Father Duenas A 46.62 —
1) Albert Johnston 2) Stefan Taitano-Dalrymp
3) Bleu Perez 4) Roy Taimanglo
3 George Washington A 47.02 —
1) Alex Dunn 2) Tommy Borja
3) Norbin Tiru 4) Raymond Macias
4 Simon Sanchez A 47.93 —
1) Charles Roque 2) Raymond Cruz
3) Erjay Luku 4) Aydin Marquez
5 John F. Kennedy A 48.49 —
1) Anthony Smalls 2) Austin Ignacio
3) Wonjoon Han 4) Joshua Songsong
6 Guam B 48.87 —
1) Dimitrius Willingham 2) Calvin Harmon
3) Jordan Hunter 4) Daniel Clark
7 Okkodo B 49.27 —
1) John Jusi 2) Liann Torres
3) Angelo Cortez 4) Alvin Yambao
8 Southern A 51.08 —
1) Nelson Ortega 2) Daniel Lanquin
3) Ken Sekine 4) Mandy Andrew
DQ Okkodo A NT
1) Vernave Gustilo 2) John Mesias
3) Joshua Malong 4) Dylan Aguon
5) Jaythaniel Cruz

Varsity Womens 4×100 Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Guam A 54.94 —
1) Christina Francisco 2) Bridgett Cantrell
3) Taloani Atoigue 4) Alexa Lasala
2 George Washington A 57.72 —
1) Jeashalyn Fejeran 2) Nicole Ericsson
3) Janiko Gogue 4) Lian Nacianceno
3 Okkodo A 58.04 —
1) Celine Amparo 2) Raisa Flores
3) Roey Panganiban 4) Rozie Larcia
4 John F. Kennedy A 1:03.07 —
1) Anne Kaye Alba 2) Allison Plummer
3) Via Galsim 4) Erika Knorr
5 Simon Sanchez B 1:10.13 —
1) Camaganacan Shairah 2) Coleen Dizon
3) Liezel Nunez 4) Nica Padilla
DQ Simon Sanchez A NT
1) Kheila Ocampo 2) Ailea Bonto
3) Queenie Cadag 4) Jazel Manlangit
DNS Academy of Our Lady of Guam A NT
1) Angelyn Sy 2) Eliana Koshiba-Panuelo
3) Arisa Barcinas 4) Samantha Uncangco
5) Fina Garcia

Varsity Mens 400 Meters
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
——————————————————————–
1 Ryan Teologo 11 Southern 54.28 1 —
2 Christian Gico 11 Southern 54.92 1 —
3 Zhivoco Smith 12 Guam 55.15 3 —
4 John Buan 10 Simon Sanchez 55.30 1 —
5 Austy Hines 12 Guam 56.17 3 —
6 Aaron Castro 9 Simon Sanchez 56.51 1 — .510
6 Jordan Hunter 11 Guam 56.51 3 — .510
8 Nikko Capati 11 Simon Sanchez 56.94 1 —
9 Vernave Gustilo 10 Okkodo 57.39 3 —
10 Michael Murphy 10 John F. Kennedy 57.95 2 —
11 Anthony Smalls 10 John F. Kennedy 58.78 2 —
12 Raymond Macias 11 George Washington 59.08 1 —
13 Athan Arizanga 9 Okkodo 1:00.94 3 —
14 Dominic Salenga 12 Father Duenas 1:01.19 2 —
15 Joshua Malong 9 Okkodo 1:01.22 3 —
16 Kyze Gozo 9 George Washington 1:03.44 3 —
17 Ken Sekine 12 Southern 1:04.58 1 —
18 Christopher Andrada 11 John F. Kennedy 1:05.35 2 —
19 Troy Saure 12 George Washington 1:09.19 2 —
DNS Brandon Flores 11 Father Duenas NT 2
DNS Dean Estoy 10 Father Duenas NT 2

Varsity Womens 400 Meters
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
——————————————————————–
1 Celine Amparo 10 Okkodo 1:03.07 1 —
2 Raquel Walker 11 George Washington 1:04.95 2 —
3 Kaitlyn Calma 9 John F. Kennedy 1:05.15 2 —
4 Queenie Agtarap 11 John F. Kennedy 1:05.26 2 —
5 Abigail Emmerling 10 Guam 1:07.71 1 —
6 Taloani Atoigue 10 Guam 1:09.11 1 —
7 Arisa Barcinas 10 Academy of Our Lady 1:09.71 2 —
8 Nicole Ericsson 10 George Washington 1:09.91 2 —
9 Lianey De Leon Guerre 9 Simon Sanchez 1:10.29 1 —
10 Sofia Lowe 10 George Washington 1:11.77 2 —
11 Emma Martin 12 Guam 1:12.26 1 —
12 So Won Min 10 John F. Kennedy 1:22.33 2 —
13 Stephanie Julao 9 Simon Sanchez 1:29.59 1 —
14 Rowena Topacio 9 Simon Sanchez 1:33.19 1 —

Varsity Mens 300m Hurdles
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
——————————————————————–
1 Zhivoco Smith 12 Guam 44.74 3 —
2 Johnny Quitugua 10 John F. Kennedy 46.20 2 —
3 Calvin Harmon 11 Guam 47.18 3 —
4 Arkel Rodriguez 10 Okkodo 47.52 3 —
5 Daniel Lanquin 9 Southern 47.72 1 —
6 Wonjoon Han 9 John F. Kennedy 48.01 2 —
7 Justin Piolo 9 John F. Kennedy 48.04 2 —
8 Zhacary Phillips 9 Guam 50.74 3 —
9 Charles Roque 11 Simon Sanchez 51.21 1 —
10 John Olandez 9 Okkodo 51.31 3 —
11 Michael Topasna 10 Southern 51.61 1 —
12 Joshua Ballon 12 Okkodo 51.92 3 —
13 Ken Delfin 9 Simon Sanchez 51.99 1 —
14 Jeremiah Veloria 9 Simon Sanchez 52.55 1 —
DNS Rainier Porras 12 Southern NT 1
DNS Jay Milan 11 Father Duenas NT 2
DNS Cyril Maravilla 10 Father Duenas NT 2
DNS Mark Natividad 10 Father Duenas NT 2

Varsity Womens 300m Hurdles
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
——————————————————————–
1 Christina Francisco 11 Guam 50.20 2 —
2 Estelita Estay 11 John F. Kennedy 55.55 1 —
3 Anne Kaye Alba 10 John F. Kennedy 55.99 1 —
4 Maurine Delapaz 9 Okkodo 57.94 2 —
5 Alexa Lasala 10 Guam 58.44 2 —
6 Frezzia Edubalad 9 Southern 59.85 1 —
7 Sammori Galves 10 Okkodo 1:01.79 2 —
8 Ailea Bonto 9 Simon Sanchez 1:01.96 1 —
9 Jadine Rosario 11 John F. Kennedy 1:04.78 1 —

Varsity Mens 800 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 John Aquino 12 John F. Kennedy 2:04.41 —
2 Austy Hines 12 Guam 2:10.10 —
3 Austin Mendiola 12 George Washington 2:11.21 —
4 Mark Yoshida 12 Okkodo 2:11.73 —
5 Albert james Linder 11 Southern 2:12.13 —
6 Kennedy Macatuno 9 John F. Kennedy 2:15.74 —
7 Arthur Owen 11 Guam 2:16.43 —
8 Michael Murphy 10 John F. Kennedy 2:17.56 —
9 Anthony Castro 9 Simon Sanchez 2:18.32 —
10 Evander De Guzman 10 Simon Sanchez 2:22.70 —
11 Liann Torres 10 Okkodo 2:25.59 —
12 Christian Acosta 11 Okkodo 2:27.49 —
13 Kyze Gozo 9 George Washington 2:38.50 —
14 Jyrone Lazaga 12 Simon Sanchez 2:43.01 —
15 Troy Saure 12 George Washington 2:45.97 —
SCR Jaden Pangelinan 12 Father Duenas NT
SCR Shayne Aricayos 12 Father Duenas NT
SCR Nelson Ortega 9 Southern NT
SCR Travis Aguon 9 Guam NT
SCR Erwin Jr Fejeran 11 Father Duenas NT

Varsity Womens 800 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Alison Bowman 11 John F. Kennedy 2:32.35 —
2 Taloani Atoigue 10 Guam 2:36.04 —
3 Maria Ollet 9 John F. Kennedy 2:41.11 —
4 Jeashalyn Fejeran 12 George Washington 2:44.34 —
5 Emma Martin 12 Guam 2:52.57 —
6 Adrienne Edrosa 9 Okkodo 2:53.33 —
7 Ianthe Porras 11 Southern 2:57.64 —
8 Kaitlin Colma 10 John F. Kennedy 2:58.44 —
9 Sofia Lowe 10 George Washington 2:58.97 —
10 Abigail Cruz 9 Okkodo 3:00.36 —
11 Angelyn Sy 10 Academy of Our Lady 3:10.93 —
12 Kelly Mondina 9 Simon Sanchez 3:13.36 —
13 Maegan Delfin 11 Simon Sanchez 3:21.46 —
14 Liezel Nunez 9 Simon Sanchez 3:32.13 —
15 Teresa Mafnas 9 George Washington 3:39.63 —
SCR Samantha Uncangco 11 Academy of Our Lady NT
SCR Abigail Emmerling 10 Guam NT
SCR Lovely Sejalbo 9 Okkodo NT

Varsity Mens 200 Meters
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Alex Dunn 11 George Washington 23.94 NWI 2 —
2 Jacob Jawan 12 Guam 23.98 NWI 3 —
3 Keith Chauret 10 Guam 24.04 NWI 3 —
4 Austin Cantrell 12 Guam 24.25 NWI 3 —
5 Roy Taimanglo 10 Father Duenas 24.42 NWI 2 —
6 Stefan Taitano-Dalrym 12 Father Duenas 24.58 NWI 2 —
7 John Mesias 10 Okkodo 24.80 NWI 3 —
8 John Buan 10 Simon Sanchez 24.93 NWI 1 —
9 Dylan Aguon 10 Okkodo 25.54 NWI 3 —
10 John Macatuno 12 John F. Kennedy 25.77 NWI 2 —
11 Wes Shiroma 12 Simon Sanchez 25.80 NWI 1 —
12 Christopher Fejeran 10 John F. Kennedy 26.11 NWI 2 —
13 Anthony Castro 9 Simon Sanchez 26.42 NWI 1 —
14 Johnroy Perez 12 George Washington 27.61 NWI 3 —
15 John Jusi 11 Okkodo 27.78 NWI 3 —
16 Neil Baul 10 George Washington 27.92 NWI 1 —
17 Karl Bamba 9 John F. Kennedy 30.17 NWI 2 —
18 Klyne Guzman 10 Southern 30.51 NWI 1 —
DNS Ken Sekine 12 Southern NT NWI 1
DNS Neil Tirador 12 Southern NT NWI 1
DNS Bleu Perez 12 Father Duenas NT NWI 2

Varsity Womens 200 Meters
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Regine Tugade 10 John F. Kennedy 26.31 NWI 2 —
2 Raquel Walker 11 George Washington 27.67 NWI 2 —
3 Bridgett Cantrell 10 Guam 28.70 NWI 1 —
4 Queenie Agtarap 11 John F. Kennedy 28.90 NWI 2 —
5 Kaitlyn Calma 9 John F. Kennedy 29.36 NWI 2 —
6 Lianey De Leon Guerre 9 Simon Sanchez 29.57 NWI 1 —
7 Shaileen Espino 9 Simon Sanchez 30.08 NWI 1 —
8 Alexa Lasala 10 Guam 30.29 NWI 1 —
9 Eliana Koshiba-Panuel 10 Academy of Our Lady 30.47 NWI 2 —
10 Rikka De Leon 9 Okkodo 32.18 NWI 1 —
11 Rozie Larcia 9 Okkodo 32.86 NWI 1 —
12 Destiny Cole 9 Guam 32.93 NWI 1 —
13 Roey Panganiban 10 Okkodo 32.94 NWI 1 —
14 Maria Lowe 11 George Washington 37.14 NWI 2 —
15 Queenie Cadag 9 Simon Sanchez 40.55 NWI 2 —
DNS Fina Garcia 11 Academy of Our Lady NT NWI 2

Varsity Mens 4×400 Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 John F. Kennedy A 3:47.66 —
1) John Conducto 2) Jayce Meno
3) Karl Bamba 4) Robert Perez
2 George Washington A 3:53.07 —
1) Austin Mendiola 2) Alex Dunn
3) Ethan Alegre 4) Tommy Borja
5) Raymond Macias
3 Simon Sanchez A 3:55.70 —
1) Michael Ocampo 2) Gabriel De Luna
3) Erjay Luku 4) Allan Santos
4 Okkodo A 4:02.45 —
1) Joshua Ballon 2) Christian Acosta
3) Ryker Garcia 4) Liann Torres
5) Javen Paloma
5 Okkodo B 4:07.76 —
1) Mark Yoshida 2) Arkel Rodriguez
3) Athan Arizanga 4) John Mesias
5) Dylan Aguon 6) Jaythaniel Cruz
6 John F. Kennedy B 4:19.12 —
1) Dean Estoy 2) Erwin Jr Fejeran
3) Jaden Pangelinan 4) Brandon Flores
5) Shayne Aricayos
DNS Guam A NT
1) Jacob Jawan 2) Zhivoco Smith
3) Austy Hines 4) Douglas Grant
DNS Southern A NT
1) Rainier Porras 2) Christian Gico
3) Albert james Linder 4) Ryan Teologo
DNS Guam B NT
1) Wayne Owen 2) Arthur Owen
3) Keith Chauret 4) Raphael Quitana

Varsity Womens 4×400 Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 John F. Kennedy A 4:26.41 —
1) Regine Tugade 2) Kaitlyn Calma
3) Alison Bowman 4) Maria Ollet
2 George Washington A 4:34.44 —
1) Jeashalyn Fejeran 2) Raquel Walker
3) Nicole Ericsson 4) Sofia Lowe
5) Janiko Gogue
3 Guam A 4:53.38 —
1) Christina Francisco 2) Bridgett Cantrell
3) Abigail Emmerling 4) Elayne Apol
5) Esther Loser 6) Ryanne Thompson
4 Okkodo A 4:56.55 —
1) Abigail Cruz 2) Adrienne Edrosa
3) Lovely Sejalbo 4) Maurine Delapaz
5) Roey Panganiban 6) Sammori Galves
5 John F. Kennedy B 4:56.65 —
1) Jadine Rosario 2) Allison Plummer
3) So Won Min 4) Lorraine Milan
6 Simon Sanchez A 5:39.22 —
1) Maegan Delfin 2) Serena Barasi
3) Jazel Manlangit 4) Kelly Mondina
7 Simon Sanchez B 6:03.17 —
1) Rosemarie Banzal 2) Liezel Nunez
3) Rowena Topacio 4) Marilea Torcelino
DNS Academy of Our Lady of Guam A NT
1) Arisa Barcinas 2) Fina Garcia
3) Samantha Uncangco 4) Eliana Koshiba-Panuelo
5) Angelyn Sy

Varsity Mens High Jump
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Calvin Harmon 11 Guam 1.68m —
2 Athan Arizanga 9 Okkodo 1.57m —
3 Vernave Gustilo 10 Okkodo 1.52m —
4 John Macatuno 12 John F. Kennedy 1.52m —
5 Dimitrius Willingham 12 Guam 1.52m —
5 Nelson Ortega 9 Southern 1.52m —
7 John Obra 9 Simon Sanchez 1.45m —
8 Evander De Guzman 10 Simon Sanchez 1.37m —
9 Ken Sekine 12 Southern 1.37m —
9 Allan Santos 9 Simon Sanchez 1.37m —
DNS Ethan Alegre 10 George Washington NH
DNS Eric Alegre 10 George Washington NH
DNS Jordan Hunter 11 Guam NH
NH Roi Viray 11 John F. Kennedy NH
NH Marc Bituin 9 John F. Kennedy NH
NH Joshua Malong 9 Okkodo NH

Varsity Mens Shot Put
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Adrian Nacino 11 Simon Sanchez 11.58m —
2 Lono Brady 12 Southern 11.20m —
3 Joshua Miller 9 Okkodo 11.05m —
4 Greg Attao 10 Guam 10.62m —
5 Austin Cantrell 12 Guam 10.04m —
5 Cameron Calloway 9 Southern 10.04m —
7 Lordan Aguon 12 Guam 10.02m —
8 Drake Taitano 10 George Washington 9.98m —
9 Curtix Sanchez 11 John F. Kennedy 9.42m —
10 Nicholas Espiritu 10 Okkodo 9.21m —
11 Collin Cruz 11 Southern 9.12m —
12 Johnroy Perez 12 George Washington 8.96m —
13 Vince Charfauros 12 Simon Sanchez 8.90m —
14 Tristian Chiguina 9 Okkodo 8.68m —
15 Joshua Acierto 9 John F. Kennedy 8.67m —
16 Jay Patrick Dela Cruz 11 John F. Kennedy 8.29m —
17 Josiah Carlos 9 George Washington 7.89m —
18 Joseph Aquino 9 Simon Sanchez 7.28m —

Varsity Mens Discus
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Adrian Nacino 11 Simon Sanchez 31.42m —
2 Drake Taitano 10 George Washington 27.57m —
3 Tristian Chiguina 9 Okkodo 26.74m —
4 Jay Patrick Dela Cruz 11 John F. Kennedy 25.31m —
5 Edmer Aguas 12 Simon Sanchez 25.14m —
6 Nicholas Espiritu 10 Okkodo 25.06m —
7 Christopher Fejeran 10 John F. Kennedy 24.97m —
8 Paul Olandez 10 Okkodo 24.37m —
9 Klyne Guzman 10 Southern 23.93m —
10 Joe Sekine 10 Southern 23.53m —
11 Mandy Andrew 9 Southern 23.29m —
12 Robert Perez 10 John F. Kennedy 23.24m —
13 Travis Aguon 9 Guam 22.79m —
14 Tristan Muna Guam 20.35m —
15 Jim Rebujio 12 Simon Sanchez 19.80m —
16 Harley Owen Guam 15.83m —
17 Nathaniel Santos 9 George Washington 15.64m —
18 Elijah Mortera 10 George Washington 15.08m —
SCR Lordan Aguon 12 Guam ND

Varsity Mens Javelin
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Joshua Songsong 11 John F. Kennedy 38.62m —
2 Tommy Borja 12 George Washington 37.34m —
3 Lordan Aguon 12 Guam 36.86m —
4 Yuji Canales 11 John F. Kennedy 34.46m —
5 Johnroy Perez 12 George Washington 32.66m —
6 Nathaniel Villa Flore 11 Okkodo 31.32m —
7 Cameron Calloway 9 Southern 28.92m —
8 Tristan Roberts Guam 28.62m —
9 Kyle Navarrete 9 Simon Sanchez 28.42m —
10 Paul Olandez 10 Okkodo 27.70m —
11 Collin Cruz 11 Southern 26.92m —
12 Curtix Sanchez 11 John F. Kennedy 25.00m —
13 Nicholas Gankiewicz 12 Simon Sanchez 24.74m —
14 Curtis Aranzaso 12 Simon Sanchez 23.90m —
15 Ryan Mercado 12 Okkodo 22.64m —
16 Shawn Hundley Guam 16.32m —
17 Orian Palacios 12 Southern 15.32m —
18 Patrick Galimba 9 George Washington 12.80m —

Varsity Mens Long Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Roy Taimanglo 10 Father Duenas 5.70m NWI —
2 Ryan Teologo 11 Southern 5.69m NWI —
2 Johnny Quitugua 10 John F. Kennedy 5.69m NWI —
4 Calvin Harmon 11 Guam 5.65m NWI —
5 Vernave Gustilo 10 Okkodo 5.57m NWI —
6 Eric Alegre 10 George Washington 5.56m NWI —
7 Christian Acosta 11 Okkodo 5.24m NWI —
8 Aaron Castro 9 Simon Sanchez 5.18m NWI —
9 Caleb Sherrer 10 Guam 5.14m NWI —
10 Tatian Grajo 11 Southern 5.00m NWI —
11 Ian Valencia 10 Simon Sanchez 4.83m NWI —
12 Daniel Clark 9 Guam 4.82m NWI —
13 Marc Bituin 9 John F. Kennedy 4.80m NWI —
14 Dimitrius Willingham 12 Guam 4.68m NWI —
15 Joshua Malong 9 Okkodo 4.64m NWI —
16 Ginga Ikeda 11 Father Duenas 4.49m NWI —
17 Michael Topasna 10 Southern 4.47m NWI —
18 Raymond Cruz 10 Simon Sanchez 4.44m NWI —
19 Marc Tinio 9 John F. Kennedy 4.04m NWI —
SCR Robin Kim 10 Father Duenas ND
SCR Jake Chen 10 George Washington ND
SCR Jethro Capati 9 Simon Sanchez ND

Varsity Mens Triple Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Ryan Teologo 11 Southern 12.20m NWI —
2 Anthony Castro 9 Simon Sanchez 11.47m NWI —
3 Lordan Aguon 12 Guam 10.73m NWI —
4 Christian Gico 11 Southern 10.64m NWI —
5 Marc Bituin 9 John F. Kennedy 10.58m NWI —
6 Tatian Grajo 11 Southern 10.57m NWI —
7 Christian Acosta 11 Okkodo 10.35m NWI —
8 John Obra 9 Simon Sanchez 10.04m NWI —
9 Ginga Ikeda 11 Father Duenas 10.00m NWI —
10 Gabriel De Luna 10 Simon Sanchez 9.99m NWI —
11 Robert Perez 10 John F. Kennedy 9.77m NWI —
12 Angelo Fajardo 10 Father Duenas 9.12m NWI —
DNS Bleu Perez 12 Father Duenas ND
DNS Jaron Bautista 10 John F. Kennedy ND
DNS Dimitrius Willingham 12 Guam ND
DNS Vernave Gustilo 10 Okkodo ND
DNS Caleb Sherrer 10 Guam ND

Varsity Womens High Jump
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Alyssa Ryan 9 Guam 1.37m —
2 Shaileen Espino 9 Simon Sanchez 1.32m —
3 Maurine Delapaz 9 Okkodo 1.27m —
4 Frezzia Edubalad 9 Southern 1.07m —
5 Kheila Ocampo 9 Simon Sanchez 1.07m —
DNS Raisa Flores 9 Okkodo NH

Varsity Womens Shot Put
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Jaena Taitague 11 Southern 9.31m —
2 Amanda Cruz 11 Okkodo 9.20m —
3 Elizabeth Flisco 10 George Washington 8.43m —
4 Keri Brooks 12 Guam 8.31m —
5 Mary Jo Fernando 10 Okkodo 8.20m —
6 Victoria San Nicolas 11 Southern 8.13m —
7 Elayne Apol 10 Guam 7.54m —
8 Irish Oftana 9 Okkodo 7.42m —
9 Estelita Estay 11 John F. Kennedy 7.41m —
10 Ciara Guerrero 11 George Washington 6.71m —
11 Tina Chen 9 John F. Kennedy 6.62m —
12 Stephanie Julao 9 Simon Sanchez 6.58m —
13 Brey Rosario 11 Southern 6.52m —
14 Jenivee Sarmiento 11 John F. Kennedy 6.30m —
15 Jazel Manlangit 9 Simon Sanchez 6.05m —
16 Ajalyn Omelau 9 George Washington 6.02m —
17 Chelsea Guiang 12 Simon Sanchez 4.64m —

Varsity Womens Discus
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Keri Brooks 12 Guam 24.50m —
2 Jaena Taitague 11 Southern 24.07m —
3 Lianna Urbino 12 Simon Sanchez 21.29m —
4 Amy Basagar 12 Simon Sanchez 21.02m —
5 Allyssa Oftana 10 Okkodo 20.46m —
6 Taylor Dudkiewicz 10 George Washington 20.02m —
7 Amanda Cruz 11 Okkodo 18.45m —
8 Irish Oftana 9 Okkodo 18.12m —
9 Annika Iilau 9 George Washington 16.84m —
10 Julianne Remillo 9 John F. Kennedy 16.76m —
11 Jadine Rosario 11 John F. Kennedy 15.16m —
12 Chelsea Guiang 12 Simon Sanchez 13.02m —
13 Clarisse Prado 9 George Washington 11.97m —
14 Via Galsim 9 John F. Kennedy 10.79m —
15 Ciera Torres 11 Southern 10.32m —
SCR Tiffany Demesa 11 Southern ND

Varsity Womens Javelin
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Lianna Urbino 12 Simon Sanchez 28.10m —
2 Amy Basagar 12 Simon Sanchez 22.68m —
3 Kasondra Reel 12 John F. Kennedy 21.98m —
4 Amanda Cruz 11 Okkodo 20.96m —
5 Alison Bowman 11 John F. Kennedy 19.80m —
6 Maria Lowe 11 George Washington 19.08m —
7 Kimberly Guiang 10 Simon Sanchez 18.94m —
8 Jaena Taitague 11 Southern 18.26m —
9 Victoria San Nicolas 11 Southern 17.10m —
10 Keri Brooks 12 Guam 16.66m —
11 Justmin Lambatin 11 George Washington 14.62m —
12 Agatha Carpo 12 Okkodo 14.40m —
13 Mary Jo Fernando 10 Okkodo 14.10m —
14 Tina Chen 9 John F. Kennedy 11.92m —
SCR Cali Duenas 11 Southern ND
SCR Raena Muna 9 George Washington ND

Varsity Womens Long Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Regine Tugade 10 John F. Kennedy 4.95m NWI —
2 Shaileen Espino 9 Simon Sanchez 4.18m NWI —
3 Celine Amparo 10 Okkodo 4.03m NWI —
4 Raisa Flores 9 Okkodo 4.01m NWI —
5 Lian Nacianceno 11 George Washington 3.97m NWI —
6 Allison Plummer 10 John F. Kennedy 3.87m NWI —
7 Abigail Emmerling 10 Guam 3.70m NWI —
8 Destiny Cole 9 Guam 3.65m NWI —
9 Kasondra Reel 12 John F. Kennedy 3.64m NWI —
10 Ednalyn Ebuen 9 Simon Sanchez 3.17m NWI —
11 Aisha Melendez 9 Guam 3.13m NWI —
12 Lianey De Leon Guerre 9 Simon Sanchez 3.12m NWI —
13 Ianthe Porras 11 Southern 3.10m NWI —

Varsity Womens Triple Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Jeashalyn Fejeran 12 George Washington 10.01m NWI —
2 Estelita Estay 11 John F. Kennedy 8.73m NWI —
3 Queenie Agtarap 11 John F. Kennedy 8.37m NWI —
4 Lianey De Leon Guerre 9 Simon Sanchez 7.91m NWI —
5 Abigail Emmerling 10 Guam 7.75m NWI —
6 Lianna Urbino 12 Simon Sanchez 7.43m NWI —
7 Aisha Melendez 9 Guam 7.19m NWI —
8 Lorraine Milan 9 John F. Kennedy 6.47m NWI —
9 Ednalyn Ebuen 9 Simon Sanchez 6.42m NWI —

Share this article: