ISLANDERS VICTORIOUS OVER SPEEDY KNIGHTS

ISLANDERS VICTORIOUS OVER SPEEDY KNIGHTS

📅21 September 2015
Share this article:

By Jay Leon Guerrero

The sun came out to shine for Mondays cross country meet between defending champions JFK Islanders and the St. John Knights. The Islanders, the girls four-time champions and boys two-time defending champions, easily defeated the St. John Knights overwhelming individual efforts by underclassmen stars Takumi ‘Curry’ Simon and Jenna Han.

The Knights, only having four eligible runners, were forced to forfeit their girls’ meet and lost to JFK 15-50. The Lady Islanders are still undefeated with a 7-0 record. The Islanders boys won 20-43 to improve to 6-1, dropping their only loss to the undefeated Sanchez Sharks.

Simon finished first place for the seventh consecutive meet holding off Elijah Reyes with a time of 18:45 to Reyes’ 18:53. There were 12 Islanders to follow with Beato Manglona (19:45), John Conducto (20:32), and Michael Murphy (20:36) rounding out the top 5.

“We are really happy as a team to get a win today. We wanted to run close as a pack and I think we achieved that for this race,” said Reyes. Reyes will be a key to helping the boys squad get the three-peat in the all-island meet. “We are confident but I’m sure it’s going to be a challenge, we are defiantly going to have to work for it. We just have to work on our mental game.”

Simon, a sophomore sensation, finished in the top 10 last year as a freshman at the all-island. He also said that he was going to do his best to finish high in the all-island to help his team. “I won every race so far, but I can’t get to confident. I just have to continue working hard at practice and pushing myself to help my team finish as high as possible,” said Simon.

In the girls meet, Maria Ollet (22:09), Genina Criss (22:32) and Lorraine Milan (22:52) paced their way to a home win. Jenna Han, the Knights’ freshman sensation clocked in at 23:30 to finish fourth overall.

The Islanders look to continue their dynasty and claim their fifth straight girls cross country championship. According to Ollet, the Islanders are not thinking about the all-island meet just yet. “We are going to push ourselves and have fun, we are not thinking about all-island right now. All long as we do our best, we will be satisfied with outcome,” said Ollet.

The Knights girls drop to 4-3, the boys are 1-6.

Results posted below photo gallery

Wendy's players of the race Mariah Olet and Takumi Simon finished first in their respective divisions.

Wendy’s players of the race JFK Islander Mariah Olet and St. John’s Knights Takumi Simon finished first in their respective divisions.

PHOTO GALLERY BROUGHT TO YOU BY:

mfc logo

Last, but not least, Elena Lagrimas finishes the race strong as her teammates cheer her on.   (photo by Daniel Paran)

Last, but not least, Elena Lagrimas finishes the race strong as her teammates cheer her on. (photo by Daniel Paran)

Exhausted, Maria Ollet makes it to the end as the first female to cross the finish line.  (photo by Daniel Paran)

Exhausted, Maria Ollet makes it to the end as the first female to cross the finish line. (photo by Daniel Paran)

Anthony Susim makes his way through jungle terrain, approaching the end of the race.  (photo by Daniel Paran)

Anthony Susim makes his way through jungle terrain, approaching the end of the race. (photo by Daniel Paran)

Jenna Han keeps a steady pace, passing some of JFK along the way.  (photo by Daniel Paran)

Jenna Han keeps a steady pace, passing some of JFK along the way. (photo by Daniel Paran)

Tommy Imazu (JFK #128) and Aaditya Raj Kumar (St. John #318) try to overtake each other at the corner of the track.  (photo by Daniel Paran)

Tommy Imazu (JFK #128) and Aaditya Raj Kumar (St. John #318) try to overtake each other at the corner of the track. (photo by Daniel Paran)

JFK's Elijah Reyes tries to take the lead as he enters the grassy part of the course.  (photo by Daniel Paran)

JFK’s Elijah Reyes tries to take the lead as he enters the grassy part of the course. (photo by Daniel Paran)

Takumi Simon of St. John leads the pack throughout the entire course and finishes at first.  (photo by Daniel Paran)

Takumi Simon of St. John leads the pack throughout the entire course and finishes at first. (photo by Daniel Paran)

RaceTab 3 by MileSplit Registered to: Gaynell Marsh, MSOA

IIAAG High School CC 092115 – 9/21/2015 6:21:51 PM
Various, Guam, HI

Varsity Boys 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Michael Rosario 11 Father Duenas 18:39.00 1
2 Jordan Hattori 9 Father Duenas 18:42.00 2
3 Aleksander Perez 10 Father Duenas 19:28.00 3
4 Angelo Paule Tiyan High School 19:31.00 —
5 Kai Aricayos 10 Father Duenas 20:57.00 4
6 Nathaniel Canlas 9 Father Duenas 22:04.00 5
7 Jeff Aggabao 11 Father Duenas 22:25.00 6
8 Brian Mochida 9 Father Duenas 22:26.00 7
9 Jakob Rosario 11 Father Duenas 23:21.00 —
10 Aaron Martin 11 Father Duenas 24:13.00 —
11 Jason Milan Father Duenas 25:01.00 —
12 Jerry McMurray 11 Father Duenas 25:57.00 —
13 Carlo Villegas 12 Father Duenas 26:38.00 —
14 Christian Dela Cruz 11 Father Duenas 26:39.00 —
15 Justin Callang 9 Father Duenas 26:51.00 —
16 Ian Galang 12 Father Duenas 30:13.00 —
17 Nelson Concepcion Father Duenas 30:14.00 —
18 Damian Dayton Father Duenas 31:19.00 —
19 Rico Lizama 11 Father Duenas 32:43.00 —
20 Adrian Edusada 9 Father Duenas 34:59.00 —

Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Father Duenas 15 1 2 3 4 5 6 7
Total Time: 1:39:50 Average: 19:58.00 1-5 Split: 3:25

Varsity Girls 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Jordyn Camacho 10 Academy of Our Lady 26:48.00 1
2 Maita Inton Tiyan High School 27:41.00 —
3 Felicia Alig 10 Academy of Our Lady 30:17.00 2
4 Pilar Martin 10 Academy of Our Lady 31:42.00 3
5 Maygann Dela Paz 10 Academy of Our Lady 33:55.00 4
6 Marijana Uchima 10 Academy of Our Lady 33:56.00 5

Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Academy of Our Lady 15 1 2 3 4 5 – –
Total Time: 2:36:38 Average: 31:19.60 1-5 Split: 7:08

Varsity Boys 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Nicolas Delgado Okkodo High School 18:00 1
2 John Garcia Simon Sanchez High S 18:13 2
3 Aaron Castro Simon Sanchez High S 18:30 3
4 Anthony Castro Simon Sanchez High S 18:37 4
5 Richard Hale III Okkodo High School 18:51 5
6 Evander DeGuzman Simon Sanchez High S 18:52 6
7 Kyle Delos Santos Okkodo High School 18:56 7
8 Aaron Roque Okkodo High School 19:03 8
9 Raymond Cruz Simon Sanchez High S 19:12 9
10 Andrew Baranda Simon Sanchez High S 19:14 10
11 Kurt Almolte Okkodo High School 19:19 11
12 Gerald Pangelinan Okkodo High School 19:24 12
13 Jeremy Del Castillo Okkodo High School 19:37 13
14 William Sablan Simon Sanchez High S 19:43 14
15 Joseph Laxamana Simon Sanchez High S 20:03 —
16 Ryker Garcia Okkodo High School 20:14 —
17 Arwin Oftana Okkodo High School 20:23 —
18 Tyler Atoigue Okkodo High School 20:24 —
19 Darin Pascua Okkodo High School 20:50 —
20 Athan Arizanga Okkodo High School 20:51 —
21 Roland OCampo Simon Sanchez High S 21:00 —
22 John Buan Simon Sanchez High S 21:01 —
23 john Olandez Okkodo High School 21:07 —
24 William Pangelinan Okkodo High School 21:14 —
25 Jim Mangligot Okkodo High School 21:35 —
26 Jethro Capati Simon Sanchez High S 21:37 —
27 Daniel Ignacio Okkodo High School 21:39 —
28 Aaron Serrano Okkodo High School 21:59 —
29 Michael Castro Simon Sanchez High S 22:02 —
30 Marc Molano Okkodo High School 22:05 —
31 Rendo Racun Okkodo High School 22:56 —
32 Angelino Aricanga Okkodo High School 23:05 —
33 Adrian Cabradilla Okkodo High School 23:29 —
34 Eron Sanchez Simon Sanchez High S 23:35 —
35 Harold Gaerlan Simon Sanchez High S 24:00 —
36 Anthony Gallego Simon Sanchez High S 24:22 —
37 Francis Dela Paz Okkodo High School 24:31 —
38 Kristian Cercado Simon Sanchez High S 24:38 —
39 Ronald Adame Okkodo High School 24:42 —
40 Aydin Marquez Simon Sanchez High S 24:43 —
41 Renz Santos Simon Sanchez High S 24:46 —
42 Toby Nicolas Simon Sanchez High S 25:25 —
43 Christian Sazon Okkodo High School 26:16 —
44 Lamberto Mangiliman Okkodo High School 27:33 —
45 Joshua Aquino Okkodo High School 27:50 —

Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Simon Sanchez High S 24 2 3 4 6 9 10 14
Total Time: 1:33:24 Average: 18:40.80 1-5 Split: 59
2 Okkodo High School 32 1 5 7 8 11 12 13
Total Time: 1:34:09 Average: 18:49.80 1-5 Split: 1:19

Varsity Girls 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Adrienne Edrosa Okkodo High School 22:21 1
2 Lovely Sejalbo Okkodo High School 22:36 2
3 Amirah Vegafria Okkodo High School 22:41 3
4 Xiarra Limtuatco Okkodo High School 22:42 4
5 Syd Fefugia Okkodo High School 22:46 5
6 Jasmine Magsombol Okkodo High School 23:39 6
7 Kiana Invencion Okkodo High School 24:06 7
8 Jackie Cabusi Okkodo High School 24:07 —
9 Maurine Dela Paz Okkodo High School 24:13 —
10 Aniah Pangilinan Okkodo High School 25:24 —
11 Abigail Cruz Okkodo High School 25:32 —
12 Abcde Tapia Simon Sanchez High S 25:44 8
13 Trysta Ferrara Simon Sanchez High S 25:57 9
14 Ha’ani Igcasenza Simon Sanchez High S 26:12 10
15 Nicole Raqueno Okkodo High School 26:21 —
16 Gabriella Matinez Simon Sanchez High S 26:25 11
17 Jeanie Nguyen Simon Sanchez High S 26:32 12
18 Kimberly Guiang Simon Sanchez High S 26:35 13
19 Ross Irish Gonzales Okkodo High School 26:36 —
20 Maylene Bascon Okkodo High School 27:11 —
21 Maryjoy Laxamana Simon Sanchez High S 27:24 14
22 Isabella Salcepuedez Simon Sanchez High S 27:42 —
23 Rikka DeLeon Okkodo High School 29:53 —
24 Daniella Dizon Okkodo High School 29:55 —
25 Ruth Bautista Simon Sanchez High S 30:47 —
26 Julianne Ballon Okkodo High School 32:05 —

Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Okkodo High School 15 1 2 3 4 5 6 7
Total Time: 1:53:06 Average: 22:37.20 1-5 Split: 25
2 Simon Sanchez High S 50 8 9 10 11 12 13 14
Total Time: 2:10:50 Average: 26:10.00 1-5 Split: 48

Varsity Boys 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Issac Ventura Guam High School 18:21.00 1
2 Akira Martinez Guam High School 19:07.00 2
3 Imanuel Gonzales Guam High School 19:21.00 3
4 Leon Bamba Guam High School 19:39.00 4
5 Ethan Cruz Southern High School 19:42.00 5
6 Paul Tominez Guam High School 19:43.00 6
7 Jesus Galang Southern High School 19:52.00 7
8 Michael Soltero Guam High School 19:53.00 8
9 Preston Lutter Guam High School 19:54.00 9
10 Nelson Ortego Southern High School 20:42.00 10
11 Barcinas Jordan Southern High School 20:44.00 11
12 Ivan Luna Guam High School 20:49.00 —
13 Robert Kranz Guam High School 20:52.00 —
14 Joe Sekine Southern High School 21:14.00 12
15 Lucas Ross Guam High School 21:32.00 —
16 Michael Johnson Guam High School 21:43.00 —
17 Andrew Forester Guam High School 22:28.00 —
18 Kenneth Williams Guam High School 22:29.00 —
19 Gilbert Hollingsworth Southern High School 23:23.00 13
20 Vince Brigno Southern High School 23:51.00 14
21 John Danieli Guam High School 23:53.00 —
22 Isiaith Tudela Southern High School 24:07.00 —
23 Tyrone Rosario Guam High School 24:42.00 —
24 Julian Herazo Guam High School 24:52.00 —
25 Paul Clark Guam High School 25:56.00 —
26 Klye Babauta Southern High School 26:36.00 —
27 Matthew Calip Southern High School 26:42.00 —
28 Devin Chiguina Southern High School 27:26.00 —
29 Tazmon Terlaje Southern High School 28:46.00 —
30 Nathan Perez Southern High School 29:12.00 —
31 Joshua Duenas Guam High School 29:39.00 —

Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Guam High School 16 1 2 3 4 6 8 9
Total Time: 1:36:11 Average: 19:14.20 1-5 Split: 1:22
2 Southern High School 45 5 7 10 11 12 13 14
Total Time: 1:42:14 Average: 20:26.80 1-5 Split: 1:32

Varsity Girls 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Liz Quintanilla Southern High School 21:25.00 1
2 Emma Sheedy Guam High School 22:40.00 2
3 Ella Perrins Guam High School 22:46.00 3
4 Chey Vick Guam High School 23:19.00 4
5 Clemcei Angara Guam High School 23:24.00 5
6 Janelle Angara Guam High School 24:11.00 6
7 Sydney Cooper Guam High School 24:54.00 7
8 Monica Iriarte Southern High School 28:22.00 8
9 Anessa Meno Southern High School 28:29.00 9
10 Mariah Iriarte Southern High School 30:15.00 10
11 Alyssa Snyder Guam High School 30:37.00 11
12 Angela Linder Southern High School 36:36.00 12

Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Guam High School 20 2 3 4 5 6 7 11
Total Time: 1:56:20 Average: 23:16.00 1-5 Split: 1:31
2 Southern High School 40 1 8 9 10 12 – –
Total Time: 2:25:07 Average: 29:01.40 1-5 Split: 15:11

Varsity Boys 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Jonah Jones Harvest Christian Ac 21:22.00 1
2 Kai Hada Harvest Christian Ac 22:57.00 2
3 Miguel Cordero Harvest Christian Ac 22:58.00 3
4 Victor Wen Harvest Christian Ac 23:02.00 4
5 Jeffrey Kim Harvest Christian Ac 23:31.00 5
6 Konosuke Yoshida Harvest Christian Ac 23:44.00 6
7 Herman Palacios George Washington Hi 24:36.00 7
8 Kendric Dalmacio Harvest Christian Ac 24:40.00 8
9 Montano Gim Harvest Christian Ac 24:48.00 —
10 Jerald Tan Harvest Christian Ac 25:49.00 —
11 Josiah Lanuza Harvest Christian Ac 25:55.00 —
12 Joseph Tuazon Harvest Christian Ac 25:56.00 —
13 Jion Aoki Harvest Christian Ac 26:12.00 —
14 Masaki Tsuboyama Harvest Christian Ac 26:13.00 —
15 Diego Liu Harvest Christian Ac 26:50.00 —
16 Keenan Bancvela George Washington Hi 27:47.00 9
17 Kyle Castrence George Washington Hi 30:38.00 10
18 Norbin Tiru George Washington Hi 30:42.00 11
19 William Wolseley Harvest Christian Ac 31:10.00 —
20 Masato Quinene Harvest Christian Ac 32:21.00 —
21 Matrix Dydasco George Washington Hi 33:22.00 12

Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Harvest Christian Ac 15 1 2 3 4 5 6 8
Total Time: 1:53:50 Average: 22:46.00 1-5 Split: 2:09
2 George Washington Hi 49 7 9 10 11 12 – –
Total Time: 2:27:05 Average: 29:25.00 1-5 Split: 8:46

Varsity Girls 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Nicole Ericsson George Washington Hi 26:29.00 1
2 Sofia Lowe George Washington Hi 27:08.00 2
3 Keiha Yoo Harvest Christian Ac 27:25.00 —
4 Andraya Quiambao Harvest Christian Ac 27:48.00 —
5 Ami Minobe Harvest Christian Ac 27:49.00 —
6 Hannah Cathey Harvest Christian Ac 29:51.00 —
7 Myriah Pudrones George Washington Hi 33:30.00 3
8 Ashley Johnson George Washington Hi 33:46.00 4
9 Mariah Castro George Washington Hi 50:54.00 5

Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 George Washington Hi 15 1 2 3 4 5 – –
Total Time: 2:51:47 Average: 34:21.40 1-5 Split: 24:25

Varsity Boys 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Takumi Simon St. Johns High Schoo 18:45 1
2 Elijah Reyes 11 John F. Kennedy 18:53 2
3 Beato Manglona 11 John F. Kennedy 19:45 3
4 John Conducto 12 John F. Kennedy 20:32 4
5 Michael Murphy 12 John F. Kennedy 20:36 5
6 Joshua Tingson 12 John F. Kennedy 20:52 6
7 Patrick Marquez 12 John F. Kennedy 21:03 7
8 William Belger 12 John F. Kennedy 21:18 8
9 Zachary Criss 9 John F. Kennedy 21:27 —
10 Jayce Meno 12 John F. Kennedy 21:51 —
11 Tommy Imazu John F. Kennedy 21:53 —
12 Conrad Cocson 11 John F. Kennedy 21:58 —
13 Karl Joshua Almoite 11 John F. Kennedy 22:04 —
14 Aaditya Rajkumar St. Johns High Schoo 22:16 9
15 Troy Lizama 11 John F. Kennedy 22:19 —
16 Justin Piolo 11 John F. Kennedy 22:38 —
17 Kennedy Macatuno 11 John F. Kennedy 23:22 —
18 Luke Johnson St. Johns High Schoo 23:28 10
19 Allen Sizemore 11 John F. Kennedy 23:41 —
20 David Pendon 12 John F. Kennedy 23:45 —
21 Isaih Aguon 9 John F. Kennedy 23:53 —
22 Joshua Azicate John F. Kennedy 24:16 —
23 Orion Kuang 11 John F. Kennedy 24:31 —
24 Gian Villanueva 9 John F. Kennedy 25:07 —
25 Anthony Susim St. Johns High Schoo 25:52 11
26 John Rey Tablante John F. Kennedy 27:15 —
27 Pedro John St. Johns High Schoo 27:21 12
28 Chino Cruz John F. Kennedy 27:58 —
29 Kang Cheol Choi St. Johns High Schoo 28:53 13
30 Paul Valdez John F. Kennedy 28:56 —
31 Parker Larsen St. Johns High Schoo 29:27 14
32 Brandon Yu St. Johns High Schoo 29:35 —
33 Joshua Cepeda John F. Kennedy 30:22 —
34 Joseph Madlangbayan John F. Kennedy 31:21 —

Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 John F. Kennedy 20 2 3 4 5 6 7 8
Total Time: 1:40:38 Average: 20:07.60 1-5 Split: 1:59
2 St. Johns High Schoo 43 1 9 10 11 12 13 14
Total Time: 1:57:42 Average: 23:32.40 1-5 Split: 8:36

Varsity Girls 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Maria Ollet 11 John F. Kennedy 22:09 1
2 Genina Criss-Piolo 12 John F. Kennedy 22:32 2
3 Lorraine Milan 11 John F. Kennedy 22:52 3
4 Jenna Han St. Johns High Schoo 23:30 —
5 Kaitlyn Calma 11 John F. Kennedy 23:47 4
6 Ariya Limtiaco 9 John F. Kennedy 26:23 5
7 Kailea Wiese St. Johns High Schoo 26:36 —
8 Dayalani Calma John F. Kennedy 26:46 6
9 Sammari Galvez 12 John F. Kennedy 27:05 7
10 Katelee McCormic St. Johns High Schoo 27:21 —
11 Arika Wada John F. Kennedy 27:22 —
12 Rosalyn Mikel St. Johns High Schoo 31:00 —
13 Elena Lagrimas John F. Kennedy 57:45 —

Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 John F. Kennedy 15 1 2 3 4 5 6 7
Total Time: 1:57:43 Average: 23:32.60 1-5 Split: 4:14

Share this article: