Connect with us

GSPN

ISLANDERS, FRIARS, SHARKS TOP 2018 PADDLING SEASON

The 2018 IIAAG Paddling season came to a close early Saturday morning as schools came together for the final 500m races. At the end of the morning, paddlers were awarded seasonal trophies for 500m, 1000m and team champions.

The 2018 IIAAG Paddling season came to a close early Saturday morning as schools came together for the final 500m races. At the end of the morning, paddlers were awarded seasonal trophies for 500m, 1000m and team champions.

2018 Award Winners (Varsity)

Boys Team: 1st – FD Friars, 2nd – JFK Islanders, 3rd – Sanchez Sharks
Girls Team: 1st – JFK Islanders, 2nd – Sanchez Sharks, 3rd – Academy Cougars
Mixed Team: 1st – JFK Islanders, 2nd – FD/Academy, 3rd – Sanchez Sharks

1000m Boys: 1st – JFK Islanders, 2nd – Sanchez Sharks, 3rd – Tiyan Titans
1000m Girls: 1st – Sanchez Sharks, 2nd – Academy Cougars, 3rd – Southern Dolphins
1000m Mixed: 1st – Sanchez Sharks, 2nd – Guam High Panthers, 3rd – GW Geckos

500m Boys: 1st – JFK Islanders, 2nd – FD Friars, 3rd – Sanchez Sharks
500m Girls: 1st – Sanchez Sharks, 2nd – JFK Islanders, 3rd – Southern Dolphins
500m Mixed: 1st – Sanchez Sharks, 2nd – JFK Islanders, 3rd – FD/Academy

The FD Friars won a close showdown in the final 500m race of the day. (photo by Robert Balajadia)

2018 Award Winners (JV)

Boys Team: 1st – FD Friars, 2nd – ND Royals, 3rd – Sanchez Sharks
Girls Team: 1st – Sanchez Sharks, 2nd – JFK Islanders, 3rd – Tiyan Titans
Mixed Team: 1st – Sanchez Sharks, 2nd – ND Royals, 3rd – GW Geckos

1000m Boys: 1st – GW Geckos, 2nd – Tiyan Titans, 3rd – FD Friars
1000m Girls: 1st – Sanchez Sharks, 2nd – JFK Islanders, 3rd – Tiyan Titans
1000m Mixed: 1st – Sanchez Sharks, 2nd – Guam High Panthers, 3rd – JFK Islanders

500m Boys: 1st – Sanchez Sharks, 2nd – FD Friars, 3rd – ND Royals
500m Girls: 1st – Sanchez Sharks, 2nd – Tiyan Titans, 3rd – JFK Islanders
500m Mixed: 1st – Sanchez Sharks, 2nd – ND Royals, 3rd – GW Geckos

The Sanchez Sharks dominated the Girls JV Divisions. (photo by Robert Balajadia)

PHOTO GALLERY BROUGHT TO YOU BY:

Ad

GPS Sports Calendar

April

May 2024

June
SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
1
2
3
4
Events for April

1st

Events for May

2nd

Events for May

3rd

Events for May

4th

5
6
7
8
9
10
11
Events for May

4th

No Events
Events for May

6th

Events for May

7th

Events for May

8th

Events for May

9th

Events for May

10th

Events for May

11th

12
13
14
15
16
17
18
Events for May

11th

No Events
Events for May

13th

Events for May

14th

Events for May

14th

No Events
Events for May

16th

Events for May

17th

Events for May

18th

19
20
21
22
23
24
25
Events for May

19th

Events for May

20th

Events for May

20th

No Events
Events for May

21st

No Events
Events for May

22nd

No Events
Events for May

23rd

No Events
Events for May

25th

26
27
28
29
30
31
1
Events for May

26th

Events for May

26th

No Events
Events for May

27th

No Events
Events for May

28th

No Events
Events for May

29th

No Events
Events for May

30th

No Events

COMING SOON …

All-Island Wrestling Alumni Tournament June 8

10th Micronesian Games from Marjuro

QUICK HITS

Three graduating ruggers have signed Division I letters to play college rugby stateside.
Saige Calvo from Okkodo heads to Mount St. Mary’s
Mia Topasna from Academy heads to Lindenwood
Tanner Costa from FD heads to Iowa Central
—————————————–
Bailey Concepcion makes it to the Seattle Seahawks dance team for the 2nd straight year.

Congratulations @seadancer_bailey

More in GSPN