Connect with us

GSPN

MIDDLE SCHOOL TRACK MEET 5

The weekends middle school track & field results from GDOE are in! Check out all the official times here.

GDOE MS Meet 5 5/24/14 – 05/24/2014
Okkodo, Dededo, OS

Varsity Womens 60 Meter Dash
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Charience Dela Cruz 8 Oceanview 8.87 NWI 3 —
2 Shermia Cruz 7 Benavente 8.93 NWI 1 —
3 Rachel Tomagan 7 Untalan 9.15 NWI 1 —
4 Keleah Gagarin 7 Astumbo 9.17 NWI 2 —
5 Ajia Fegurgur 7 Jose Rios 9.25 NWI 2 —
6 Zeraya Munoz 8 Agueda Johnston 9.27 NWI 1 —
7 Tasilynn Cruz 6 Untalan 9.32 NWI 2 —
8 Delsha David 7 Agueda Johnston 9.35 NWI 1 —
9 Joyblessis Lazaga 6 FB Leon Guerrero 9.39 NWI 3 —
10 Dyani Asperec 6 Jose Rios 9.53 NWI 2 —
11 Makhana SanNicolas 8 Jose Rios 9.71 NWI 2 —
12 Angel Cruz 8 Agueda Johnston 9.76 NWI 1 —
13 Taylene Mendiola 7 Astumbo 9.86 NWI 2 —
14 Dayamaya Calma 6 Astumbo 9.97 NWI 2 —
15 Deanna Blas 6 Untalan 10.17 NWI 3 —
16 Katleya Bueue 8 FB Leon Guerrero 10.27 NWI 3 —
17 Angela Alba 6 Benavente 10.49 NWI 1 —
18 Eve Flores 6 Benavente 10.54 NWI 1 —
DNS Jayann Andrew 6 Oceanview NT NWI 3

Varsity Mens 60 Meter Dash
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Bob Manglona 8 Jose Rios 7.79 NWI 2 —
2 Daniel Padilla 8 FB Leon Guerrero 8.00 NWI 3 —
3 Gerofel Edejer 8 Benavente 8.12 NWI 1 —
4 Tino Buekis 7 Untalan 8.17 NWI 3 —
5 Christian Ramos 8 FB Leon Guerrero 8.21 NWI 3 —
6 Dante Asprec 8 Jose Rios 8.25 NWI 2 — .250
6 Drennan Rillera 8 Jose Rios 8.25 NWI 2 — .250
8 Jericho Snaer 7 Untalan 8.39 NWI 2 —
9 Bhradley De Leon 8 Benavente 8.49 NWI 1 —
10 Kyle Cepeda 8 Astumbo 8.51 NWI 2 —
11 Vance Perez 8 Agueda Johnston 8.55 NWI 1 —
12 Nathaniel Diaz 7 Oceanview 8.56 NWI 3 —
13 Neil Ericsson 7 Untalan 8.65 NWI 1 —
14 Jeremiah Rosario 6 Astumbo 8.76 NWI 2 —
15 Pedro Garrido 6 Astumbo 8.77 NWI 2 —
16 Brennan Negrito 7 FB Leon Guerrero 8.86 NWI 3 —
17 Aaron Serrano -4 Benavente 9.16 NWI 1 —
18 Damien Breton 8 Oceanview 9.68 NWI 3 —
19 Aaron Toves 6 Agueda Johnston 10.10 NWI 1 —
20 Carmelo Nauta 6 Oceanview 10.58 NWI 3 —
21 Zildjian Camat 6 Agueda Johnston 11.10 NWI 1 —

Varsity Womens 1500 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Sheila Dumaroag 7 Agueda Johnston 5:45.76 —
2 Alexandra Angoco 6 Jose Rios 5:56.08 —
3 Elizabeth Quintinilla 7 Jose Rios 5:57.54 —
4 Rizzaline Serrano 8 Benavente 6:07.89 —
5 Sierra Tenorio 7 Jose Rios 6:07.90 —
6 Elizabeth Desingano 6 Agueda Johnston 6:12.14 —
7 Syd Refugia 7 Untalan 6:13.58 —
8 Jasmine Magsombol 8 Astumbo 6:14.93 —
9 Tatiana Ananich 7 FB Leon Guerrero 6:17.41 —
10 Adrianna Dupriest 8 Agueda Johnston 6:19.97 —
11 Lourdes Quenga 8 Jose Rios 6:33.46 —
12 Jose Mari Galeno 7 Benavente 6:43.91 —
13 Leilani Audet 7 Benavente 6:46.22 —
14 Deon Zaldivar 6 Astumbo 6:47.30 —
15 Dayalani Calma 7 Astumbo 6:48.59 —
16 Kaylene Quitugua 7 Untalan 6:57.81 —
17 Kamarin Santos 6 Jose Rios 7:01.19 —
18 Taylene Mendiola 7 Astumbo 7:05.10 —
19 Leigh Magsombol 6 Astumbo 7:08.72 —
20 Fatima Cepeda 7 FB Leon Guerrero 7:16.87 —
21 Princess Macatuno 8 Benavente 7:19.29 —
22 Genelle Asuncion 6 Benavente 7:20.46 —
23 Caitlyn Cruz 6 Oceanview 7:43.65 —
24 Ruth Bautista 7 FB Leon Guerrero 8:03.61 —
DNS Khaitlin Ocampo 7 FB Leon Guerrero NT
DNS Alandrea Sablan 7 FB Leon Guerrero NT
DNS Symphony Guevara 6 Agueda Johnston NT
DNS Ashley Johnson 8 Agueda Johnston NT

Varsity Mens 1500 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Kyle Collera 8 Benavente 5:04.28 —
2 Austin Rioja 7 Oceanview 5:09.27 —
3 Kenly Magwili 8 Agueda Johnston 5:11.99 —
4 Donavin Lamb 6 Agueda Johnston 5:20.29 —
5 Dayvin Rillera 8 Jose Rios 5:22.45 —
6 Kain Hufalar 8 Astumbo 5:24.76 —
7 Anton Mesa 8 Jose Rios 5:28.88 —
8 Hongwei Liu 7 Astumbo 5:31.17 —
9 Christian Bamba 8 Jose Rios 5:31.18 —
10 Drennan Rillera 8 Jose Rios 5:32.41 —
11 Gian Villanueva 7 Astumbo 5:33.03 —
12 Javon Borja 8 Oceanview 5:36.12 —
13 Lawrence Arriola 7 Astumbo 5:37.91 —
14 Devin Lamb 6 Agueda Johnston 5:39.73 —
15 Kyle Dahilig 7 Untalan 5:50.34 —
16 Damian Stewart 8 Jose Rios 5:50.96 —
17 Matthew Asistores 7 Untalan 5:52.42 —
18 Ryniel DiRamos 7 FB Leon Guerrero 5:56.45 —
19 Mackey Rassmussen 6 Untalan 6:02.70 —
20 Johnlester De Vega 8 FB Leon Guerrero 6:07.64 —
21 Michael Cajigal 8 Benavente 6:07.66 —
22 Adrian Lacap 6 Benavente 6:27.33 —
23 Christopher SantaMari 7 Untalan 6:34.84 —
24 Juan Gumataotao 8 Untalan 6:36.41 —
25 Marwins German 6 FB Leon Guerrero 6:40.75 —
26 Cason Jay Jackson 6 Agueda Johnston 6:42.55 —
27 Matrix Dydasco 7 Agueda Johnston 6:49.39 —
28 ElJean Serrano 6 Benavente 6:59.51 —
29 Matthew Hix 6 Benavente 7:00.11 —
30 Aaribuk Bukurrou 6 FB Leon Guerrero 7:30.74 —
31 Charlie Bautista 6 FB Leon Guerrero 7:33.59 —
SCR Christopher Bulala 8 Oceanview NT
SCR Kyle Delos Santos 7 Astumbo NT
SCR Xaiver Escalona 6 Oceanview NT
SCR Jestin Cruz 6 Oceanview NT

Varsity Womens 4×100 Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Agueda Johnston A 57.73 —
1) Maleia Lute 2) Zeraya Munoz
3) Aveah Garrido 4) Sheila Dumaroag
2 Benavente A 58.43 —
1) Shermia Cruz 2) Abigayle Antolin
3) Talia Aguon 4) Richelle Tugade
3 FB Leon Guerrero A 1:01.15 —
1) Elice Coronel 2) Joyblessis Lazaga
3) Alissa Suarez 4) Sheraldmae Alvarez
4 Astumbo A 1:01.71 —
1) Keleah Gagarin 2) Jaeceline Espiritu
3) Dayamaya Calma 4) Deon Zaldivar
5 Untalan A 1:02.25 —
1) Deanna Blas 2) Tasilynn Cruz
3) Anica Menor 4) Rachel Tomagan
6 Jose Rios A 1:06.92 —
1) Cabrini Bowen 2) Sierra Tenorio
3) Makhana SanNicolas 4) Reanna Reyes

Junior Varsity Womens 4×100 Relay
======================================================
Team Time
——————————————————
1 Agueda Johnston B 1:04.31
1) Heidi Aguon 2) Delsha David
3) Celine Quintanilla 4) Autumn Cruz
2 Benevente B 1:07.99
3 Astumbo B 1:08.69
1) Jenica Calilung 2) Ciana Falrad
3) Angilin Cruz 4) Jaylin San Nicolas

Varsity Mens 4×100 Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Jose Rios A 49.52 —
1) Dante Asprec 2) Emmanuel Soriano
3) Fred Lumogda 4) Bob Manglona
2 Agueda Johnston A 51.61 —
1) Donavin Lamb 2) Kenly Magwili
3) Mason Manglona 4) Hezekiah Cruz
3 FB Leon Guerrero A 52.12 —
1) Christian Ramos 2) Cavin Patino
3) Nick Foster 4) Daniel Padilla
4 Astumbo A 54.24 —
1) Darin Pascua 2) Donoven Ybanez
3) Kyle Cepeda 4) Gerald Pangelinan
5 Benavente B 54.27 —
1) Jesse Rojas 2) Ramil Padigos
3) JohnRay Tablante 4) Bhradley De Leon
6 Untalan B 55.28 —
1) Tino Buekis 2) Jude Cruz
3) Jeremy SanAgustin 4) Christian Ongpauco
7 Oceanview A 56.71 —
1) Christopher Bulala 2) Francisco Aquiningoc
3) Nathaniel Diaz 4) Alexander Jimenez

Junior Varsity Mens 4×100 Relay
======================================================
Team Time
——————————————————
1 Agueda Johnston B 55.86
1) Pedro Leon Guerrero 2) Christian Quintanilla
3) Vance Perez 4) Kastino Engichy
2 Untalan B 57.56
3 Benavente B 57.57
4 Jose Rios B 1:02.12
1) Tadashi Hiura 2) Richard Salas
3) Shelby Meeks 4) Cain Pamintuan
5 FB Leon Guerrero B 1:02.90
1) Gil Estrada 2) David Castro
3) Brennan Negrito 4) Aaron Gogo
6 Astumbo B 1:08.93

Varsity Womens 400 Meters
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
——————————————————————–
1 Maleia Lute 8 Agueda Johnston 1:11.31 1 —
2 Arika Wada 7 Jose Rios 1:13.03 2 —
3 Talia Aguon 7 Benavente 1:13.49 1 —
4 Jasmine Magsombol 8 Astumbo 1:14.30 2 —
5 Tatiana Ananich 7 FB Leon Guerrero 1:16.12 3 —
6 Sierra Tenorio 7 Jose Rios 1:16.24 2 —
7 Heidi Aguon 7 Agueda Johnston 1:16.61 1 —
8 Tasilynn Cruz 6 Untalan 1:17.52 2 —
9 Makhana SanNicolas 8 Jose Rios 1:17.71 2 —
10 Jelcy Inocenti 7 Agueda Johnston 1:18.74 1 —
11 Jianna Navarro 8 Benavente 1:20.03 1 —
12 McEllie Garcia 8 FB Leon Guerrero 1:20.38 3 —
13 Jayann Andrew 6 Oceanview 1:21.97 3 —
14 Leigh Magsombol 6 Astumbo 1:22.40 2 —
15 Dayalani Calma 7 Astumbo 1:22.64 2 —
16 Deanna Blas 6 Untalan 1:24.47 1 —
17 Angela Alba 6 Benavente 1:25.04 1 —
18 Mia’Ani Sablan 6 Untalan 1:25.49 3 —
DNS Fatima Cepeda 7 FB Leon Guerrero NT 3

Varsity Mens 400 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Hezekiah Cruz 8 Agueda Johnston 56.19 —
2 Fred Lumogda 8 Jose Rios 58.17 —
3 Darin Pascua 7 Astumbo 58.52 —
4 Dante Asprec 8 Jose Rios 1:02.64 —
5 Jericho Snaer 7 Untalan 1:04.83 —
6 Justin Sablan 7 Agueda Johnston 1:05.16 —
7 Harold Gaerlan 7 FB Leon Guerrero 1:06.76 —
8 David Kim 7 Jose Rios 1:07.93 —
9 JohnRay Tablante 8 Benavente 1:08.79 —
10 Pedro Leon Guerrero 8 Agueda Johnston 1:08.82 —
11 Lawrence Arriola 7 Astumbo 1:09.67 —
12 Keo Reese Taianao 8 Oceanview 1:09.78 —
13 Jermaine Gamboa 6 Oceanview 1:11.25 —
14 Ryniel DiRamos 7 FB Leon Guerrero 1:11.78 —
15 Carlsen Ponce 6 Astumbo 1:11.98 —
16 Michael Cajigal 8 Benavente 1:13.45 —
17 Yvan Oftana 6 Untalan 1:14.93 —
18 Gilbert Hollingsworth 8 Oceanview 1:16.74 —
18 Raymond Cortez 7 Benavente 1:27.50 —
SCR Gary Ericsson 6 Untalan NT
SCR Gary Ericsson 6 Untalan NT
DNS Angelo Manlangit 7 FB Leon Guerrero NT

Varsity Womens 200 Meters
=======================================================================
Name Yr Team Time Wind Pts
———————————————————————–
1 Richelle Tugade 7 Benavente 29.26 NWI —
2 Shermia Cruz 7 Benavente 30.00 NWI —
3 Zeraya Munoz 8 Agueda Johnston 30.29 NWI —
4 Arika Wada 7 Jose Rios 31.09 NWI —
5 Tasilynn Cruz 6 Untalan 32.07 NWI —
6 Elizabeth Quintinilla 7 Jose Rios 32.12 NWI —
7 Erlana Bascon 7 Astumbo 33.09 NWI —
8 Sierra Tenorio 7 Jose Rios 33.41 NWI —
9 Angelina De Leon 8 Benavente 34.05 NWI —
10 McEllie Garcia 8 FB Leon Guerrero 34.72 NWI —
11 Dayamaya Calma 6 Astumbo 34.79 NWI —
12 Taylene Mendiola 7 Astumbo 34.84 NWI —
13 Reniah Ungacta 7 Untalan 35.57 NWI —
14 Ha’anilynn Meno 7 Untalan 35.65 NWI —
15 Autumn Cruz 8 Agueda Johnston 35.86 NWI —
16 Angel Cruz 8 Agueda Johnston 35.92 NWI —
17 Serenity Ulloa 6 FB Leon Guerrero 36.11 NWI —
DQ Elice Coronel 7 FB Leon Guerrero NT NWI
DNS Jayann Andrew 6 Oceanview NT NWI

Varsity Mens 200 Meters
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Mason Manglona 8 Agueda Johnston 25.69 NWI 1 —
2 Bob Manglona 8 Jose Rios 25.76 NWI 2 —
3 Gerofel Edejer 8 Benavente 26.38 NWI 1 —
4 Nick Foster 8 FB Leon Guerrero 26.60 NWI 3 —
5 Emmanuel Soriano 8 Jose Rios 26.70 NWI 2 —
6 Myles Macaraeg 8 Benavente 27.11 NWI 1 —
7 Darin Pascua 7 Astumbo 27.13 NWI 2 —
8 Cavin Patino 8 FB Leon Guerrero 27.33 NWI 3 —
9 Mark Laanan 8 Jose Rios 28.03 NWI 2 —
10 Jesse Rojas 8 Benavente 28.29 NWI 1 —
11 Gerald Pangelinan 7 Astumbo 28.48 NWI 2 —
12 Vance Perez 8 Agueda Johnston 29.01 NWI 1 —
13 Anthony Salas 8 Oceanview 29.12 NWI 3 —
14 Jeremy SanAgustin 7 Untalan 29.20 NWI 3 —
15 Steven Alizon 8 Astumbo 29.96 NWI 2 —
16 Jan Petil 6 Untalan 30.34 NWI 2 —
17 Javon Borja 8 Oceanview 30.73 NWI 3 —
18 Neil Cruz 6 Untalan 34.22 NWI 1 —
19 Cason Jay Jackson 6 Agueda Johnston 35.64 NWI 1 —
DNS Christopher Bolus 8 FB Leon Guerrero NT NWI 3
DNS Romberio Michael 7 Oceanview NT NWI 3

Varsity Womens 800 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Sheila Dumaroag 7 Agueda Johnston 2:47.03 —
2 Alexandra Angoco 6 Jose Rios 2:54.13 —
3 Erlana Bascon 7 Astumbo 3:00.66 —
4 Rizzaline Serrano 8 Benavente 3:01.95 —
5 Syd Refugia 7 Untalan 3:02.19 —
6 Elizabeth Desingano 6 Agueda Johnston 3:04.59 —
7 Adrianna Dupriest 8 Agueda Johnston 3:07.71 —
8 Tatiana Ananich 7 FB Leon Guerrero 3:08.45 —
9 Arika Wada 7 Jose Rios 3:08.50 —
10 Jaylin San Nicolas 7 Astumbo 3:14.59 —
11 Alissa Suarez 7 FB Leon Guerrero 3:18.79 —
12 Taylene Mendiola 7 Astumbo 3:28.63 —
13 Ha’anilynn Meno 7 Untalan 3:30.61 —
14 Kaylene Quitugua 7 Untalan 3:31.21 —
15 Ashley Anderson 7 Benavente 3:31.94 —
16 Bailey Cruz 7 Oceanview 3:47.39 —
SCR Khaitlin Ocampo 7 FB Leon Guerrero NT
SCR Talia Aguon 7 Benavente NT
SCR Elizabeth Quintinilla 7 Jose Rios NT
SCR Jayann Andrew 6 Oceanview NT
SCR Elizabeth Quintinilla 7 Jose Rios NT
SCR Khaitlin Ocampo 7 FB Leon Guerrero NT
SCR Talia Aguon 7 Benavente NT
SCR Jayann Andrew 6 Oceanview NT
Varsity Mens 800 Meters Prelims
===========================================================
Name Yr Team Time
———————————————————–
1 Drennan Rillera 8 Jose Rios 2:26.08
2 Kyle Collera 8 Benavente 2:27.68
3 Kenly Magwili 8 Agueda Johnston 2:28.16
4 Larry Rosario 7 Benavente 2:35.90
5 Jeremiah Rosario 6 Astumbo 2:36.58
6 Kain Hufalar 8 Astumbo 2:36.76
7 Dayvin Rillera 8 Jose Rios 2:38.25
8 Anton Mesa 8 Jose Rios 2:39.92
9 Donavin Lamb 6 Agueda Johnston 2:41.37
10 Hongwei Liu 7 Astumbo 2:42.35
11 Pedro Leon Guerrero 8 Agueda Johnston 2:49.70
12 Aaron Gogo 7 FB Leon Guerrero 2:50.62
13 Andrew Hernandez 7 Untalan 2:53.21
14 Bailey Flores 8 FB Leon Guerrero 2:53.88
15 Michael Gumataotao 6 Untalan 3:09.34
16 Devin Patawaran 6 FB Leon Guerrero 3:12.30
17 Rodion Balbin 6 Untalan 3:26.93
18 Raymond Cortez 7 Benavente 3:28.65
SCR Francisco Aquiningoc 8 Oceanview NT
SCR Anthony Salas 8 Oceanview NT
SCR Reggie Sablan 8 Oceanview NT
Anthony Salas 8 Oceanview NT
Reggie Sablan 8 Oceanview NT
Francisco Aquiningoc 8 Oceanview NT

Varsity Womens 100 Meters
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Richelle Tugade 7 Benavente 14.12 NWI 1 —
2 Shermia Cruz 7 Benavente 14.48 NWI 1 —
3 Charience Dela Cruz 8 Oceanview 14.49 NWI 3 —
4 Celine Quintanilla 8 Agueda Johnston 14.58 NWI 1 —
5 Rachel Tomagan 7 Untalan 14.83 NWI 2 — .830
5 Keleah Gagarin 7 Astumbo 14.83 NWI 2 — .830
7 Ajia Fegurgur 7 Jose Rios 15.15 NWI 2 —
8 Delsha David 7 Agueda Johnston 15.34 NWI 1 —
9 Elice Coronel 7 FB Leon Guerrero 15.47 NWI 3 —
10 Joyblessis Lazaga 6 FB Leon Guerrero 15.55 NWI 3 —
11 Anica Menor 7 Untalan 15.64 NWI 1 —
12 Dyani Asperec 6 Jose Rios 15.79 NWI 2 —
13 Oxaly Orichiro 7 Astumbo 15.81 NWI 2 —
14 Nicole Diras 8 Oceanview 16.21 NWI 3 —
15 Katleya Bueue 8 FB Leon Guerrero 16.71 NWI 3 —
16 Mia’Ani Sablan 6 Untalan 16.76 NWI 3 —
17 Erlana Bascon 7 Astumbo 17.00 NWI 2 —
18 Maleia Lute 8 Agueda Johnston 17.11 NWI 1 —
19 Maegan Ybarra 8 Jose Rios 17.23 NWI 2 —
20 Caitlyn Cruz 6 Oceanview 17.54 NWI 3 —
DQ Angelina De Leon 8 Benavente NT NWI 1
Varsity Mens 100 Meters Prelims
====================================================================
Name Yr Team Time Wind H#
——————————————————————–
1 Fred Lumogda 8 Jose Rios 12.30 NWI 2 .300
1 Bob Manglona 8 Jose Rios 12.30 NWI 2 .300
3 Hezekiah Cruz 8 Agueda Johnston 12.50 NWI 1
4 Nick Foster 8 FB Leon Guerrero 13.08 NWI 3
5 Daniel Padilla 8 FB Leon Guerrero 13.09 NWI 3
6 Darin Pascua 7 Astumbo 13.37 NWI 2
7 Bhradley De Leon 8 Benavente 13.66 NWI 1
8 Joseph Aguon 6 Untalan 13.71 NWI 2
9 Mark Laanan 8 Jose Rios 14.04 NWI 2
10 Nathaniel Diaz 7 Oceanview 14.11 NWI 3
11 Vance Perez 8 Agueda Johnston 14.13 NWI 1
12 Jeremiah Rosario 6 Astumbo 14.14 NWI 2
13 Kyle Cepeda 8 Astumbo 14.22 NWI 2
14 Gilbert Hollingsworth 8 Oceanview 14.26 NWI 3
15 Jeremiah Tangelbad 7 Benavente 14.50 NWI 1
16 Jude Cruz 6 Untalan 14.61 NWI 3
17 Jan Petil 6 Untalan 14.86 NWI 1
18 Keo Reese Taianao 8 Oceanview 15.17 NWI 3
19 Aaron Toves 6 Agueda Johnston 16.94 NWI 1
20 Eli Melendrez 6 Benavente 18.18 NWI 1
FS Christian Ramos 8 FB Leon Guerrero NT NWI 3

Varsity Womens 4×200 Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Agueda Johnston A 2:06.50 —
1) Maleia Lute 2) Aveah Garrido
3) Angel Cruz 4) Zeraya Munoz
2 Jose Rios A 2:08.62 —
1) Arika Wada 2) Alexandra Angoco
3) Ajia Fegurgur 4) Makhana SanNicolas
3 Benavente A 2:13.96 —
1) Abigayle Antolin 2) Marah Rosales
3) Mika Delos Santos 4) Rizzaline Serrano
4 Astumbo A 2:15.80 —
1) Jasmine Magsombol 2) Dayamaya Calma
3) Leigh Magsombol 4) Deon Zaldivar
5 FB Leon Guerrero A 2:18.73 —
1) Joyblessis Lazaga 2) Sheraldmae Alvarez
3) McEllie Garcia 4) Fatima Cepeda
6 Untalan A 2:45.85 —
1) Alyanna Camacho 2) Hazael DeSanJose
3) Alyanna Oftana 4) Reniah Ungacta
Junior Varsity Womens 4×200 Relay Prelims
======================================================
Team Time
——————————————————
1 Agueda Johnston B 2:14.58
1) Heidi Aguon 2) Celine Quintanilla
3) Delsha David 4) Autumn Cruz
2 Benevente B 2:16.38
3 Astumbo B 2:25.78

Varsity Mens 4×200 Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Agueda Johnston A 1:47.72 —
1) Donavin Lamb 2) Mason Manglona
3) Kenly Magwili 4) Hezekiah Cruz
2 FB Leon Guerrero A 1:47.81 —
1) Rjay Saburo 2) Cavin Patino
3) Nick Foster 4) Daniel Padilla
3 Jose Rios A 1:49.43 —
1) Wesley Degracia 2) Richard Salas
3) Mark Iseke 4) Shelby Meeks
4 Benavente A 1:50.51 —
1) Gerofel Edejer 2) Kyle Collera
3) Christopher Flores 4) Myles Macaraeg
5 Astumbo B 1:54.06 —
1) Kyle Cepeda 2) Lawrence Arriola
3) Gerald Pangelinan 4) Paolo Jusi
6 Untalan A 1:57.60 —
1) Joseph Aguon 2) Matthew Asistores
3) Jeremy SanAgustin 4) Jericho Snaer
DNS Oceanview A NT
1) Dean Diras 2) Jermaine Gamboa
3) Xaiver Escalona 4) Romberio Michael

Junior Varsity Mens 4×200 Relay
======================================================
Team Time
——————————————————
1 Benavente B 2:00.35
1) Juan Sarmiento 2) Ramil Padigos
3) Michael Cajigal 4) Jeryn Reyes
2 Jose Rios B 2:06.67
1) Wesley Degracia 2) Mark Iseke
3) Roy Pablo
3 Agueda Johnston B 2:15.40
1) Zildjian Camat 2) Matrix Dydasco
3) Devin Lamb 4) Pedro Leon Guerrero
4 Untalan B 2:18.37
5 Astumbo B 2:21.40
DQ FB Leon Guerrero B NT
1) Jake Macale 2) Alvin Santos
3) Charlie Bautista 4) Bailey Flores

Varsity Womens Shot Put
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Marah Rosales 8 Benavente 7.86m —
2 Nicole Diras 8 Oceanview 7.71m —
3 Tasi Cruz 8 Agueda Johnston 7.09m —
4 Alyanna Oftana 7 Untalan 6.31m —
5 Karen Palomo 8 Oceanview 6.13m —
6 Erika Shull 8 Agueda Johnston 6.00m —
7 Alissa Suarez 7 FB Leon Guerrero 5.97m —
8 Angilin Cruz 7 Astumbo 5.86m —
9 Dyani Asperec 6 Jose Rios 5.82m —
10 Charlyn Espinosa 8 Benavente 5.76m —
11 Katleya Bueue 8 FB Leon Guerrero 5.74m —
12 Inareh Arthur 6 Agueda Johnston 5.63m —
13 Alyanna Camacho 7 Untalan 5.59m —
14 Hazael DeSanJose 7 Untalan 5.44m —
15 Gail Rapanut 6 Astumbo 5.35m —
16 Geerdean Perez 7 Benavente 5.14m —
17 Reanna Reyes 7 Jose Rios 4.92m —
18 Bailey Cruz 7 Oceanview 4.78m —
19 Jhemelyn Laxamana 8 FB Leon Guerrero 4.47m —
20 Jenica Calilung 7 Astumbo 4.41m —
21 Maegan Ybarra 8 Jose Rios 4.01m —
DNS Amber Capitulo 8 FB Leon Guerrero ND

Varsity Mens Shot Put
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Christian Ramos 8 FB Leon Guerrero 9.53m —
2 Jensen Lalu 8 Astumbo 9.40m —
3 Paolo Jusi 8 Astumbo 9.26m —
4 Jeryn Reyes 8 Benavente 8.77m —
5 Payton Aquininoc 8 Jose Rios 8.62m —
5 Damien Breton 8 Oceanview 8.62m —
7 Anton Mesa 8 Jose Rios 8.42m —
8 Dorian Teria 6 Untalan 8.36m —
9 Valentino Quintinilla 8 Jose Rios 8.28m —
10 Kolbric Diego 7 Untalan 8.05m —
11 Mark Alvarez 8 FB Leon Guerrero 7.97m —
12 Keo Reese Taianao 8 Oceanview 7.74m —
13 Enriquo Nedlic 7 Benavente 7.67m —
14 Christian Loganzo 7 Agueda Johnston 7.62m —
15 Justin Sablan 7 Agueda Johnston 7.56m —
16 Aaron Toves 6 Agueda Johnston 7.36m —
17 Tyler Castrence 7 Untalan 6.56m —
18 Mcklenski Alfred 8 Benavente 6.54m —
19 Angelino Arizanga 7 Astumbo 6.30m —
DNS John Lopez 8 Oceanview ND
DNS Jake Macale 8 FB Leon Guerrero ND

Varsity Womens Long Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Charience Dela Cruz 8 Oceanview 4.59m NWI —
2 Ajia Fegurgur 7 Jose Rios 3.88m NWI —
3 Sheila Dumaroag 7 Agueda Johnston 3.87m NWI —
4 Princess Macatuno 8 Benavente 3.85m NWI —
5 Richelle Tugade 7 Benavente 3.83m NWI —
6 McEllie Garcia 8 FB Leon Guerrero 3.67m NWI —
7 Alexandra Angoco 6 Jose Rios 3.65m NWI —
8 Keleah Gagarin 7 Astumbo 3.51m NWI —
9 Angel Cruz 8 Agueda Johnston 3.50m NWI —
10 Jaeceline Espiritu 8 Astumbo 3.22m NWI —
11 Dayalani Calma 7 Astumbo 3.16m NWI —
12 Aveah Garrido 6 Agueda Johnston 3.14m NWI —
13 Mika Delos Santos 6 Benavente 3.03m NWI —
14 Dyani Asperec 6 Jose Rios 2.96m NWI —
15 Anica Menor 7 Untalan 2.76m NWI —
16 Nicole Diras 8 Oceanview 2.74m NWI —
17 Ha’anilynn Meno 7 Untalan 2.36m NWI —
18 Caitlyn Cruz 6 Oceanview 2.27m NWI —
19 Jhemelyn Laxamana 8 FB Leon Guerrero 1.34m NWI —
SCR Rachel Tomagan 7 Untalan ND
dns Alandrea Sablan 7 FB Leon Guerrero ND

Varsity Mens Long Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Fred Lumogda 8 Jose Rios 5.25m NWI —
2 Dante Asprec 8 Jose Rios 4.96m NWI —
3 Mason Manglona 8 Agueda Johnston 4.63m NWI —
4 Emmanuel Soriano 8 Jose Rios 4.38m NWI —
4 Ramil Padigos 8 Benavente 4.38m NWI —
6 Kain Hufalar 8 Astumbo 4.35m NWI —
7 Rjay Saburo 8 FB Leon Guerrero 4.26m NWI —
8 Christian Ongpauco 7 Untalan 4.22m NWI —
9 Jeffrey Buot 8 Astumbo 4.15m NWI —
10 Javon Borja 8 Oceanview 4.08m NWI —
11 Justin Sablan 7 Agueda Johnston 4.05m NWI —
12 Christopher Flores 8 Benavente 4.02m NWI —
13 Jude Cruz 6 Untalan 3.79m NWI —
14 Ivan Galutira 8 Benavente 3.69m NWI —
15 Mark Lumanlan 8 FB Leon Guerrero 3.46m NWI —
16 Justin Cruz 6 Astumbo 3.27m NWI —
17 Keo Reese Taianao 8 Oceanview 3.18m NWI —
18 Matthew Asistores 7 Untalan 3.12m NWI —
19 Matrix Dydasco 7 Agueda Johnston 3.05m NWI —
19 Mark Alvarez 8 FB Leon Guerrero 3.05m NWI —
DNS Kastino Engichy 8 Agueda Johnston ND
DNS Christopher Bulala 8 Oceanview ND
SCR Bhradley De Leon 8 Benavente ND
DNS Christopher Bolus 8 FB Leon Guerrero ND
DNS Jericho Snaer 7 Untalan ND

AJMS vs. BMS

GDOE MS Meet 5 5/24/14 – 05/24/2014
Okkodo, Dededo, OS

Varsity Womens 60 Meter Dash
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Shermia Cruz 7 Benavente 8.93 NWI 1 5
2 Zeraya Munoz 8 Agueda Johnston 9.27 NWI 1 3
3 Delsha David 7 Agueda Johnston 9.35 NWI 1 1
4 Angel Cruz 8 Agueda Johnston 9.76 NWI 1
5 Angela Alba 6 Benavente 10.49 NWI 1
6 Eve Flores 6 Benavente 10.54 NWI 1

Varsity Mens 60 Meter Dash
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Gerofel Edejer 8 Benavente 8.12 NWI 1 5
2 Bhradley De Leon 8 Benavente 8.49 NWI 1 3
3 Vance Perez 8 Agueda Johnston 8.55 NWI 1 1
4 Aaron Serrano -4 Benavente 9.16 NWI 1
5 Aaron Toves 6 Agueda Johnston 10.10 NWI 1
6 Zildjian Camat 6 Agueda Johnston 11.10 NWI 1

Varsity Womens 1500 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Sheila Dumaroag 7 Agueda Johnston 5:45.76 5
2 Rizzaline Serrano 8 Benavente 6:07.89 3
3 Elizabeth Desingano 6 Agueda Johnston 6:12.14 1
4 Adrianna Dupriest 8 Agueda Johnston 6:19.97
5 Jose Mari Galeno 7 Benavente 6:43.91
6 Leilani Audet 7 Benavente 6:46.22
7 Princess Macatuno 8 Benavente 7:19.29
8 Genelle Asuncion 6 Benavente 7:20.46
DNS Symphony Guevara 6 Agueda Johnston NT
DNS Ashley Johnson 8 Agueda Johnston NT

Varsity Mens 1500 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Kyle Collera 8 Benavente 5:04.28 5
2 Kenly Magwili 8 Agueda Johnston 5:11.99 3
3 Donavin Lamb 6 Agueda Johnston 5:20.29 1
4 Devin Lamb 6 Agueda Johnston 5:39.73
5 Michael Cajigal 8 Benavente 6:07.66
6 Adrian Lacap 6 Benavente 6:27.33
7 Cason Jay Jackson 6 Agueda Johnston 6:42.55
8 Matrix Dydasco 7 Agueda Johnston 6:49.39
9 ElJean Serrano 6 Benavente 6:59.51
10 Matthew Hix 6 Benavente 7:00.11

Varsity Womens 4×100 Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Agueda Johnston A 57.73 5
1) Maleia Lute 2) Zeraya Munoz
3) Aveah Garrido 4) Sheila Dumaroag
2 Benavente A 58.43
1) Shermia Cruz 2) Abigayle Antolin
3) Talia Aguon 4) Richelle Tugade

Junior Varsity Womens 4×100 Relay
======================================================
Team Time
——————————————————
1 Agueda Johnston B 1:04.31
1) Heidi Aguon 2) Delsha David
3) Celine Quintanilla 4) Autumn Cruz

Varsity Mens 4×100 Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Agueda Johnston A 51.61 5
1) Donavin Lamb 2) Kenly Magwili
3) Mason Manglona 4) Hezekiah Cruz
2 Benavente B 54.27
1) Jesse Rojas 2) Ramil Padigos
3) JohnRay Tablante 4) Bhradley De Leon

Junior Varsity Mens 4×100 Relay
======================================================
Team Time
——————————————————
1 Agueda Johnston B 55.86
1) Pedro Leon Guerrero 2) Christian Quintanilla
3) Vance Perez 4) Kastino Engichy
2 Benavente B 57.57

Varsity Womens 400 Meters
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
——————————————————————–
1 Maleia Lute 8 Agueda Johnston 1:11.31 1 5
2 Talia Aguon 7 Benavente 1:13.49 1 3
3 Heidi Aguon 7 Agueda Johnston 1:16.61 1 1
4 Jelcy Inocenti 7 Agueda Johnston 1:18.74 1
5 Jianna Navarro 8 Benavente 1:20.03 1
6 Angela Alba 6 Benavente 1:25.04 1

Varsity Mens 400 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Hezekiah Cruz 8 Agueda Johnston 56.19 5
2 Justin Sablan 7 Agueda Johnston 1:05.16 3
3 JohnRay Tablante 8 Benavente 1:08.79 1
4 Pedro Leon Guerrero 8 Agueda Johnston 1:08.82
5 Michael Cajigal 8 Benavente 1:13.45
6 Raymond Cortez 7 Benavente 1:27.50

Varsity Womens 200 Meters
=======================================================================
Name Yr Team Time Wind Pts
———————————————————————–
1 Richelle Tugade 7 Benavente 29.26 NWI 5
2 Shermia Cruz 7 Benavente 30.00 NWI 3
3 Zeraya Munoz 8 Agueda Johnston 30.29 NWI 1
4 Angelina De Leon 8 Benavente 34.05 NWI
5 Autumn Cruz 8 Agueda Johnston 35.86 NWI
6 Angel Cruz 8 Agueda Johnston 35.92 NWI

Varsity Mens 200 Meters
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Mason Manglona 8 Agueda Johnston 25.69 NWI 1 5
2 Gerofel Edejer 8 Benavente 26.38 NWI 1 3
3 Myles Macaraeg 8 Benavente 27.11 NWI 1 1
4 Jesse Rojas 8 Benavente 28.29 NWI 1
5 Vance Perez 8 Agueda Johnston 29.01 NWI 1
6 Cason Jay Jackson 6 Agueda Johnston 35.64 NWI 1

Varsity Womens 800 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Sheila Dumaroag 7 Agueda Johnston 2:47.03 5
2 Rizzaline Serrano 8 Benavente 3:01.95 3
3 Elizabeth Desingano 6 Agueda Johnston 3:04.59 1
4 Adrianna Dupriest 8 Agueda Johnston 3:07.71
5 Ashley Anderson 7 Benavente 3:31.94
SCR Talia Aguon 7 Benavente NT
SCR Talia Aguon 7 Benavente NT
Varsity Mens 800 Meters Prelims
===========================================================
Name Yr Team Time
———————————————————–
1 Kyle Collera 8 Benavente 2:27.68
2 Kenly Magwili 8 Agueda Johnston 2:28.16
3 Larry Rosario 7 Benavente 2:35.90
4 Donavin Lamb 6 Agueda Johnston 2:41.37
5 Pedro Leon Guerrero 8 Agueda Johnston 2:49.70
6 Raymond Cortez 7 Benavente 3:28.65

Varsity Womens 100 Meters
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Richelle Tugade 7 Benavente 14.12 NWI 1 5
2 Shermia Cruz 7 Benavente 14.48 NWI 1 3
3 Celine Quintanilla 8 Agueda Johnston 14.58 NWI 1 1
4 Delsha David 7 Agueda Johnston 15.34 NWI 1
5 Maleia Lute 8 Agueda Johnston 17.11 NWI 1
DQ Angelina De Leon 8 Benavente NT NWI 1
Varsity Mens 100 Meters Prelims
====================================================================
Name Yr Team Time Wind H#
——————————————————————–
1 Hezekiah Cruz 8 Agueda Johnston 12.50 NWI 1
2 Bhradley De Leon 8 Benavente 13.66 NWI 1
3 Vance Perez 8 Agueda Johnston 14.13 NWI 1
4 Jeremiah Tangelbad 7 Benavente 14.50 NWI 1
5 Aaron Toves 6 Agueda Johnston 16.94 NWI 1
6 Eli Melendrez 6 Benavente 18.18 NWI 1

Varsity Womens 4×200 Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Agueda Johnston A 2:06.50 5
1) Maleia Lute 2) Aveah Garrido
3) Angel Cruz 4) Zeraya Munoz
2 Benavente A 2:13.96
1) Abigayle Antolin 2) Marah Rosales
3) Mika Delos Santos 4) Rizzaline Serrano
Junior Varsity Womens 4×200 Relay Prelims
======================================================
Team Time
——————————————————
1 Agueda Johnston B 2:14.58
1) Heidi Aguon 2) Celine Quintanilla
3) Delsha David 4) Autumn Cruz

Varsity Mens 4×200 Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Agueda Johnston A 1:47.72 5
1) Donavin Lamb 2) Mason Manglona
3) Kenly Magwili 4) Hezekiah Cruz
2 Benavente A 1:50.51
1) Gerofel Edejer 2) Kyle Collera
3) Christopher Flores 4) Myles Macaraeg

Junior Varsity Mens 4×200 Relay
======================================================
Team Time
——————————————————
1 Benavente B 2:00.35
1) Juan Sarmiento 2) Ramil Padigos
3) Michael Cajigal 4) Jeryn Reyes
2 Agueda Johnston B 2:15.40
1) Zildjian Camat 2) Matrix Dydasco
3) Devin Lamb 4) Pedro Leon Guerrero

Varsity Womens Shot Put
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Marah Rosales 8 Benavente 7.86m 5
2 Tasi Cruz 8 Agueda Johnston 7.09m 3
3 Erika Shull 8 Agueda Johnston 6.00m 1
4 Charlyn Espinosa 8 Benavente 5.76m
5 Inareh Arthur 6 Agueda Johnston 5.63m
6 Geerdean Perez 7 Benavente 5.14m

Varsity Mens Shot Put
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Jeryn Reyes 8 Benavente 8.77m 5
2 Enriquo Nedlic 7 Benavente 7.67m 3
3 Christian Loganzo 7 Agueda Johnston 7.62m 1
4 Justin Sablan 7 Agueda Johnston 7.56m
5 Aaron Toves 6 Agueda Johnston 7.36m
6 Mcklenski Alfred 8 Benavente 6.54m

Varsity Womens Long Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Sheila Dumaroag 7 Agueda Johnston 3.87m NWI 5
2 Princess Macatuno 8 Benavente 3.85m NWI 3
3 Richelle Tugade 7 Benavente 3.83m NWI 1
4 Angel Cruz 8 Agueda Johnston 3.50m NWI
5 Aveah Garrido 6 Agueda Johnston 3.14m NWI
6 Mika Delos Santos 6 Benavente 3.03m NWI

Varsity Mens Long Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Mason Manglona 8 Agueda Johnston 4.63m NWI 5
2 Ramil Padigos 8 Benavente 4.38m NWI 3
3 Justin Sablan 7 Agueda Johnston 4.05m NWI 1
4 Christopher Flores 8 Benavente 4.02m NWI
5 Ivan Galutira 8 Benavente 3.69m NWI
6 Matrix Dydasco 7 Agueda Johnston 3.05m NWI
DNS Kastino Engichy 8 Agueda Johnston ND
SCR Bhradley De Leon 8 Benavente ND

 

Varsity Team Scores (10 Events Scored)
==========================================================================
Team Pts Spr Dst Hrd Rel Thr Jmp Oth
————————————————————————–
1 Agueda Johnston 43 4 20 0 10 4 5 0
2 Benavente 39 5 25 0 0 5 4 0
Varsity Team Scores (10 Events Scored)
==========================================================================
Team Pts Spr Dst Hrd Rel Thr Jmp Oth
————————————————————————–
1 Agueda Johnston 35 1 17 0 10 1 6 0
2 Benavente 29 8 10 0 0 8 3 0

FBLG vs. OMS

GDOE MS Meet 5 5/24/14 – 05/24/2014
Okkodo, Dededo, OS

Varsity Womens 60 Meter Dash
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Charience Dela Cruz 8 Oceanview 8.87 NWI 3 5
2 Joyblessis Lazaga 6 FB Leon Guerrero 9.39 NWI 3 3
3 Katleya Bueue 8 FB Leon Guerrero 10.27 NWI 3 1
DNS Jayann Andrew 6 Oceanview NT NWI 3

Varsity Mens 60 Meter Dash
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Daniel Padilla 8 FB Leon Guerrero 8.00 NWI 3 5
2 Christian Ramos 8 FB Leon Guerrero 8.21 NWI 3 3
3 Nathaniel Diaz 7 Oceanview 8.56 NWI 3 1
4 Brennan Negrito 7 FB Leon Guerrero 8.86 NWI 3
5 Damien Breton 8 Oceanview 9.68 NWI 3
6 Carmelo Nauta 6 Oceanview 10.58 NWI 3

Varsity Womens 1500 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Tatiana Ananich 7 FB Leon Guerrero 6:17.41 5
2 Fatima Cepeda 7 FB Leon Guerrero 7:16.87 3
3 Caitlyn Cruz 6 Oceanview 7:43.65 1
4 Ruth Bautista 7 FB Leon Guerrero 8:03.61
DNS Khaitlin Ocampo 7 FB Leon Guerrero NT
DNS Alandrea Sablan 7 FB Leon Guerrero NT

Varsity Mens 1500 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Austin Rioja 7 Oceanview 5:09.27 5
2 Javon Borja 8 Oceanview 5:36.12 3
3 Ryniel DiRamos 7 FB Leon Guerrero 5:56.45 1
4 Johnlester De Vega 8 FB Leon Guerrero 6:07.64
5 Marwins German 6 FB Leon Guerrero 6:40.75
6 Aaribuk Bukurrou 6 FB Leon Guerrero 7:30.74
7 Charlie Bautista 6 FB Leon Guerrero 7:33.59
SCR Christopher Bulala 8 Oceanview NT
SCR Xaiver Escalona 6 Oceanview NT
SCR Jestin Cruz 6 Oceanview NT

Varsity Womens 4×100 Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 FB Leon Guerrero A 1:01.15 5
1) Elice Coronel 2) Joyblessis Lazaga
3) Alissa Suarez 4) Sheraldmae Alvarez

Varsity Mens 4×100 Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 FB Leon Guerrero A 52.12 5
1) Christian Ramos 2) Cavin Patino
3) Nick Foster 4) Daniel Padilla
2 Oceanview A 56.71
1) Christopher Bulala 2) Francisco Aquiningoc
3) Nathaniel Diaz 4) Alexander Jimenez

Junior Varsity Mens 4×100 Relay
======================================================
Team Time
——————————————————
1 FB Leon Guerrero B 1:02.90
1) Gil Estrada 2) David Castro
3) Brennan Negrito 4) Aaron Gogo

Varsity Womens 400 Meters
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
——————————————————————–
1 Tatiana Ananich 7 FB Leon Guerrero 1:16.12 3 5
2 McEllie Garcia 8 FB Leon Guerrero 1:20.38 3 3
3 Jayann Andrew 6 Oceanview 1:21.97 3 1
DNS Fatima Cepeda 7 FB Leon Guerrero NT 3

Varsity Mens 400 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Harold Gaerlan 7 FB Leon Guerrero 1:06.76 5
2 Keo Reese Taianao 8 Oceanview 1:09.78 3
3 Jermaine Gamboa 6 Oceanview 1:11.25 1
4 Ryniel DiRamos 7 FB Leon Guerrero 1:11.78
5 Gilbert Hollingsworth 8 Oceanview 1:16.74
DNS Angelo Manlangit 7 FB Leon Guerrero NT

Varsity Womens 200 Meters
=======================================================================
Name Yr Team Time Wind Pts
———————————————————————–
1 McEllie Garcia 8 FB Leon Guerrero 34.72 NWI 5
2 Serenity Ulloa 6 FB Leon Guerrero 36.11 NWI 3
DQ Elice Coronel 7 FB Leon Guerrero NT NWI
DNS Jayann Andrew 6 Oceanview NT NWI

Varsity Mens 200 Meters
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Nick Foster 8 FB Leon Guerrero 26.60 NWI 3 5
2 Cavin Patino 8 FB Leon Guerrero 27.33 NWI 3 3
3 Anthony Salas 8 Oceanview 29.12 NWI 3 1
4 Javon Borja 8 Oceanview 30.73 NWI 3
DNS Christopher Bolus 8 FB Leon Guerrero NT NWI 3
DNS Romberio Michael 7 Oceanview NT NWI 3

Varsity Womens 800 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Tatiana Ananich 7 FB Leon Guerrero 3:08.45 5
2 Alissa Suarez 7 FB Leon Guerrero 3:18.79 3
3 Bailey Cruz 7 Oceanview 3:47.39 1
SCR Khaitlin Ocampo 7 FB Leon Guerrero NT
SCR Jayann Andrew 6 Oceanview NT
SCR Khaitlin Ocampo 7 FB Leon Guerrero NT
SCR Jayann Andrew 6 Oceanview NT
Varsity Mens 800 Meters Prelims
===========================================================
Name Yr Team Time
———————————————————–
1 Aaron Gogo 7 FB Leon Guerrero 2:50.62
2 Bailey Flores 8 FB Leon Guerrero 2:53.88
3 Devin Patawaran 6 FB Leon Guerrero 3:12.30
SCR Francisco Aquiningoc 8 Oceanview NT
SCR Anthony Salas 8 Oceanview NT
SCR Reggie Sablan 8 Oceanview NT
Anthony Salas 8 Oceanview NT
Reggie Sablan 8 Oceanview NT
Francisco Aquiningoc 8 Oceanview NT

Varsity Womens 100 Meters
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Charience Dela Cruz 8 Oceanview 14.49 NWI 3 5
2 Elice Coronel 7 FB Leon Guerrero 15.47 NWI 3 3
3 Joyblessis Lazaga 6 FB Leon Guerrero 15.55 NWI 3 1
4 Nicole Diras 8 Oceanview 16.21 NWI 3
5 Katleya Bueue 8 FB Leon Guerrero 16.71 NWI 3
6 Caitlyn Cruz 6 Oceanview 17.54 NWI 3
Varsity Mens 100 Meters Prelims
====================================================================
Name Yr Team Time Wind H#
——————————————————————–
1 Nick Foster 8 FB Leon Guerrero 13.08 NWI 3
2 Daniel Padilla 8 FB Leon Guerrero 13.09 NWI 3
3 Nathaniel Diaz 7 Oceanview 14.11 NWI 3
4 Gilbert Hollingsworth 8 Oceanview 14.26 NWI 3
5 Keo Reese Taianao 8 Oceanview 15.17 NWI 3
FS Christian Ramos 8 FB Leon Guerrero NT NWI 3

Varsity Womens 4×200 Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 FB Leon Guerrero A 2:18.73 5
1) Joyblessis Lazaga 2) Sheraldmae Alvarez
3) McEllie Garcia 4) Fatima Cepeda

Varsity Mens 4×200 Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 FB Leon Guerrero A 1:47.81 5
1) Rjay Saburo 2) Cavin Patino
3) Nick Foster 4) Daniel Padilla
DNS Oceanview A NT
1) Dean Diras 2) Jermaine Gamboa
3) Xaiver Escalona 4) Romberio Michael

Junior Varsity Mens 4×200 Relay
======================================================
Team Time
——————————————————
DQ FB Leon Guerrero B NT
1) Jake Macale 2) Alvin Santos
3) Charlie Bautista 4) Bailey Flores

Varsity Womens Shot Put
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Nicole Diras 8 Oceanview 7.71m 5
2 Karen Palomo 8 Oceanview 6.13m 3
3 Alissa Suarez 7 FB Leon Guerrero 5.97m 1
4 Katleya Bueue 8 FB Leon Guerrero 5.74m
5 Bailey Cruz 7 Oceanview 4.78m
6 Jhemelyn Laxamana 8 FB Leon Guerrero 4.47m
DNS Amber Capitulo 8 FB Leon Guerrero ND

Varsity Mens Shot Put
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Christian Ramos 8 FB Leon Guerrero 9.53m 5
2 Damien Breton 8 Oceanview 8.62m 3
3 Mark Alvarez 8 FB Leon Guerrero 7.97m 1
4 Keo Reese Taianao 8 Oceanview 7.74m
DNS John Lopez 8 Oceanview ND
DNS Jake Macale 8 FB Leon Guerrero ND

Varsity Womens Long Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Charience Dela Cruz 8 Oceanview 4.59m NWI 5
2 McEllie Garcia 8 FB Leon Guerrero 3.67m NWI 3
3 Nicole Diras 8 Oceanview 2.74m NWI 1
4 Caitlyn Cruz 6 Oceanview 2.27m NWI
5 Jhemelyn Laxamana 8 FB Leon Guerrero 1.34m NWI
dns Alandrea Sablan 7 FB Leon Guerrero ND

Varsity Mens Long Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Rjay Saburo 8 FB Leon Guerrero 4.26m NWI 5
2 Javon Borja 8 Oceanview 4.08m NWI 3
3 Mark Lumanlan 8 FB Leon Guerrero 3.46m NWI 1
4 Keo Reese Taianao 8 Oceanview 3.18m NWI
5 Mark Alvarez 8 FB Leon Guerrero 3.05m NWI
DNS Christopher Bulala 8 Oceanview ND
DNS Christopher Bolus 8 FB Leon Guerrero ND

 

Varsity Team Scores (10 Events Scored)
==========================================================================
Team Pts Spr Dst Hrd Rel Thr Jmp Oth
————————————————————————–
1 FB Leon Guerrero 54 4 36 0 10 1 3 0
2 Oceanview 27 5 8 0 0 8 6 0
Varsity Team Scores (10 Events Scored)
==========================================================================
Team Pts Spr Dst Hrd Rel Thr Jmp Oth
————————————————————————–
1 FB Leon Guerrero 44 8 14 0 10 6 6 0
2 Oceanview 20 1 13 0 0 3 3 0

RMS vs. AMS

GDOE MS Meet 5 5/24/14 – 05/24/2014
Okkodo, Dededo, OS

Varsity Womens 60 Meter Dash
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Keleah Gagarin 7 Astumbo 9.17 NWI 2 5
2 Ajia Fegurgur 7 Jose Rios 9.25 NWI 2 3
3 Dyani Asperec 6 Jose Rios 9.53 NWI 2 1
4 Makhana SanNicolas 8 Jose Rios 9.71 NWI 2
5 Taylene Mendiola 7 Astumbo 9.86 NWI 2
6 Dayamaya Calma 6 Astumbo 9.97 NWI 2

Varsity Mens 60 Meter Dash
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Bob Manglona 8 Jose Rios 7.79 NWI 2 5
2 Dante Asprec 8 Jose Rios 8.25 NWI 2 2 .250
2 Drennan Rillera 8 Jose Rios 8.25 NWI 2 2 .250
4 Kyle Cepeda 8 Astumbo 8.51 NWI 2
5 Jeremiah Rosario 6 Astumbo 8.76 NWI 2
6 Pedro Garrido 6 Astumbo 8.77 NWI 2

Varsity Womens 1500 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Alexandra Angoco 6 Jose Rios 5:56.08 5
2 Elizabeth Quintinilla 7 Jose Rios 5:57.54 3
3 Sierra Tenorio 7 Jose Rios 6:07.90 1
4 Jasmine Magsombol 8 Astumbo 6:14.93
5 Lourdes Quenga 8 Jose Rios 6:33.46
6 Deon Zaldivar 6 Astumbo 6:47.30
7 Dayalani Calma 7 Astumbo 6:48.59
8 Kamarin Santos 6 Jose Rios 7:01.19
9 Taylene Mendiola 7 Astumbo 7:05.10
10 Leigh Magsombol 6 Astumbo 7:08.72

Varsity Mens 1500 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Dayvin Rillera 8 Jose Rios 5:22.45 5
2 Kain Hufalar 8 Astumbo 5:24.76 3
3 Anton Mesa 8 Jose Rios 5:28.88 1
4 Hongwei Liu 7 Astumbo 5:31.17
5 Christian Bamba 8 Jose Rios 5:31.18
6 Drennan Rillera 8 Jose Rios 5:32.41
7 Gian Villanueva 7 Astumbo 5:33.03
8 Lawrence Arriola 7 Astumbo 5:37.91
9 Damian Stewart 8 Jose Rios 5:50.96
SCR Kyle Delos Santos 7 Astumbo NT

Varsity Womens 4×100 Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Astumbo A 1:01.71 5
1) Keleah Gagarin 2) Jaeceline Espiritu
3) Dayamaya Calma 4) Deon Zaldivar
2 Jose Rios A 1:06.92
1) Cabrini Bowen 2) Sierra Tenorio
3) Makhana SanNicolas 4) Reanna Reyes

Junior Varsity Womens 4×100 Relay
======================================================
Team Time
——————————————————
1 Astumbo B 1:08.69
1) Jenica Calilung 2) Ciana Falrad
3) Angilin Cruz 4) Jaylin San Nicolas

Varsity Mens 4×100 Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Jose Rios A 49.52 5
1) Dante Asprec 2) Emmanuel Soriano
3) Fred Lumogda 4) Bob Manglona
2 Astumbo A 54.24
1) Darin Pascua 2) Donoven Ybanez
3) Kyle Cepeda 4) Gerald Pangelinan

Junior Varsity Mens 4×100 Relay
======================================================
Team Time
——————————————————
1 Jose Rios B 1:02.12
1) Tadashi Hiura 2) Richard Salas
3) Shelby Meeks 4) Cain Pamintuan
2 Astumbo B 1:08.93

Varsity Womens 400 Meters
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
——————————————————————–
1 Arika Wada 7 Jose Rios 1:13.03 2 5
2 Jasmine Magsombol 8 Astumbo 1:14.30 2 3
3 Sierra Tenorio 7 Jose Rios 1:16.24 2 1
4 Makhana SanNicolas 8 Jose Rios 1:17.71 2
5 Leigh Magsombol 6 Astumbo 1:22.40 2
6 Dayalani Calma 7 Astumbo 1:22.64 2

Varsity Mens 400 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Fred Lumogda 8 Jose Rios 58.17 5
2 Darin Pascua 7 Astumbo 58.52 3
3 Dante Asprec 8 Jose Rios 1:02.64 1
4 David Kim 7 Jose Rios 1:07.93
5 Lawrence Arriola 7 Astumbo 1:09.67
6 Carlsen Ponce 6 Astumbo 1:11.98

Varsity Womens 200 Meters
=======================================================================
Name Yr Team Time Wind Pts
———————————————————————–
1 Arika Wada 7 Jose Rios 31.09 NWI 5
2 Elizabeth Quintinilla 7 Jose Rios 32.12 NWI 3
3 Erlana Bascon 7 Astumbo 33.09 NWI 1
4 Sierra Tenorio 7 Jose Rios 33.41 NWI
5 Dayamaya Calma 6 Astumbo 34.79 NWI
6 Taylene Mendiola 7 Astumbo 34.84 NWI

Varsity Mens 200 Meters
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Bob Manglona 8 Jose Rios 25.76 NWI 2 5
2 Emmanuel Soriano 8 Jose Rios 26.70 NWI 2 3
3 Darin Pascua 7 Astumbo 27.13 NWI 2 1
4 Mark Laanan 8 Jose Rios 28.03 NWI 2
5 Gerald Pangelinan 7 Astumbo 28.48 NWI 2
6 Steven Alizon 8 Astumbo 29.96 NWI 2

Varsity Womens 800 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Alexandra Angoco 6 Jose Rios 2:54.13 5
2 Erlana Bascon 7 Astumbo 3:00.66 3
3 Arika Wada 7 Jose Rios 3:08.50 1
4 Jaylin San Nicolas 7 Astumbo 3:14.59
5 Taylene Mendiola 7 Astumbo 3:28.63
SCR Elizabeth Quintinilla 7 Jose Rios NT
SCR Elizabeth Quintinilla 7 Jose Rios NT
Varsity Mens 800 Meters Prelims
===========================================================
Name Yr Team Time
———————————————————–
1 Drennan Rillera 8 Jose Rios 2:26.08
2 Jeremiah Rosario 6 Astumbo 2:36.58
3 Kain Hufalar 8 Astumbo 2:36.76
4 Dayvin Rillera 8 Jose Rios 2:38.25
5 Anton Mesa 8 Jose Rios 2:39.92
6 Hongwei Liu 7 Astumbo 2:42.35

Varsity Womens 100 Meters
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Keleah Gagarin 7 Astumbo 14.83 NWI 2 5
2 Ajia Fegurgur 7 Jose Rios 15.15 NWI 2 3
3 Dyani Asperec 6 Jose Rios 15.79 NWI 2 1
4 Oxaly Orichiro 7 Astumbo 15.81 NWI 2
5 Erlana Bascon 7 Astumbo 17.00 NWI 2
6 Maegan Ybarra 8 Jose Rios 17.23 NWI 2
Varsity Mens 100 Meters Prelims
====================================================================
Name Yr Team Time Wind H#
——————————————————————–
1 Fred Lumogda 8 Jose Rios 12.30 NWI 2 .300
1 Bob Manglona 8 Jose Rios 12.30 NWI 2 .300
3 Darin Pascua 7 Astumbo 13.37 NWI 2
4 Mark Laanan 8 Jose Rios 14.04 NWI 2
5 Jeremiah Rosario 6 Astumbo 14.14 NWI 2
6 Kyle Cepeda 8 Astumbo 14.22 NWI 2

Varsity Womens 4×200 Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Jose Rios A 2:08.62 5
1) Arika Wada 2) Alexandra Angoco
3) Ajia Fegurgur 4) Makhana SanNicolas
2 Astumbo A 2:15.80
1) Jasmine Magsombol 2) Dayamaya Calma
3) Leigh Magsombol 4) Deon Zaldivar
Junior Varsity Womens 4×200 Relay Prelims
======================================================
Team Time
——————————————————
1 Astumbo B 2:25.78

Varsity Mens 4×200 Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Jose Rios A 1:49.43 5
1) Wesley Degracia 2) Richard Salas
3) Mark Iseke 4) Shelby Meeks
2 Astumbo B 1:54.06
1) Kyle Cepeda 2) Lawrence Arriola
3) Gerald Pangelinan 4) Paolo Jusi

Junior Varsity Mens 4×200 Relay
======================================================
Team Time
——————————————————
1 Jose Rios B 2:06.67
1) Wesley Degracia 2) Mark Iseke
3) Roy Pablo
2 Astumbo B 2:21.40

Varsity Womens Shot Put
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Angilin Cruz 7 Astumbo 5.86m 5
2 Dyani Asperec 6 Jose Rios 5.82m 3
3 Gail Rapanut 6 Astumbo 5.35m 1
4 Reanna Reyes 7 Jose Rios 4.92m
5 Jenica Calilung 7 Astumbo 4.41m
6 Maegan Ybarra 8 Jose Rios 4.01m

Varsity Mens Shot Put
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Jensen Lalu 8 Astumbo 9.40m 5
2 Paolo Jusi 8 Astumbo 9.26m 3
3 Payton Aquininoc 8 Jose Rios 8.62m 1
4 Anton Mesa 8 Jose Rios 8.42m
5 Valentino Quintinilla 8 Jose Rios 8.28m
6 Angelino Arizanga 7 Astumbo 6.30m

Varsity Womens Long Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Ajia Fegurgur 7 Jose Rios 3.88m NWI 5
2 Alexandra Angoco 6 Jose Rios 3.65m NWI 3
3 Keleah Gagarin 7 Astumbo 3.51m NWI 1
4 Jaeceline Espiritu 8 Astumbo 3.22m NWI
5 Dayalani Calma 7 Astumbo 3.16m NWI
6 Dyani Asperec 6 Jose Rios 2.96m NWI

Varsity Mens Long Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Fred Lumogda 8 Jose Rios 5.25m NWI 5
2 Dante Asprec 8 Jose Rios 4.96m NWI 3
3 Emmanuel Soriano 8 Jose Rios 4.38m NWI 1
4 Kain Hufalar 8 Astumbo 4.35m NWI
5 Jeffrey Buot 8 Astumbo 4.15m NWI
6 Justin Cruz 6 Astumbo 3.27m NWI

 

Varsity Team Scores (10 Events Scored)
==========================================================================
Team Pts Spr Dst Hrd Rel Thr Jmp Oth
————————————————————————–
1 Jose Rios 53 4 33 0 5 3 8 0
2 Astumbo 29 5 12 0 5 6 1 0
Varsity Team Scores (10 Events Scored)
==========================================================================
Team Pts Spr Dst Hrd Rel Thr Jmp Oth
————————————————————————–
1 Jose Rios 49 10 20 0 10 1 9 0
2 Astumbo 15 0 7 0 0 8 0 0

 

Ad

GPS Sports Calendar

August

September 2020

October
SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
30
31
1
2
3
4
5
Events for September

1st

No Events
Events for September

2nd

No Events
Events for September

3rd

No Events
Events for September

4th

No Events
Events for September

5th

No Events
6
7
8
9
10
11
12
Events for September

6th

No Events
Events for September

7th

No Events
Events for September

8th

No Events
Events for September

9th

No Events
Events for September

10th

No Events
Events for September

11th

No Events
Events for September

12th

No Events
13
14
15
16
17
18
19
Events for September

13th

No Events
Events for September

14th

No Events
Events for September

15th

No Events
Events for September

16th

No Events
Events for September

17th

No Events
Events for September

18th

No Events
Events for September

19th

No Events
20
21
22
23
24
25
26
Events for September

20th

No Events
Events for September

21st

No Events
Events for September

22nd

No Events
Events for September

23rd

No Events
Events for September

24th

No Events
Events for September

25th

No Events
Events for September

26th

No Events
27
28
29
30
1
2
3
Events for September

27th

No Events
Events for September

28th

No Events
Events for September

29th

No Events
Events for September

30th

No Events

Foody’s 5 Fun Facts

E Sports Athlete Willy Hong

Polls

Who had the most impressive first win in the UFC?

View Results

DID U KNOW?

Frank ‘The Crank’ Camacho was a competitive youth golfer in Saipan with dreams of making it to the PGA.

COMING SOON …

ALL SPORTING EVENTS HALTED DUE TO THE CORONAVIRUS ISSUE

QUICK HITS

Jamal Agnew changes positions this year with the Detroit Lions from cornernack to receiver.
The 2019 All-Pro return man will retain his special teams duties for the Lions.
Agnew is half CHamoru with his mother hailing from Saipan. #bibamarianas 📷 (AP/Carlos Osorio)

More in GSPN