2015 RUGBY ALL-ISLAND AWARDS

2015 RUGBY ALL-ISLAND AWARDS

📅15 March 2015
Share this article:
High School Girls Rugby 7s
1st TEAM
PROPS – AMANDA RAE CRUZ (Okkodo), AURA GUMBA (GW)
HOOKER – ERLISSA DELFIN (GW)
SCRUM ½ – KIMBERLY MALALIS (Southern)
FLY ½ – TAYLER NAPUTI (Sanchez)
CENTRE – KE’ ANN CASTRO (Okkodo)
WING – MARISSA AGUON (JFK)
2ND TEAM
PROPS – MORGAN LEON GUERRERO (AOLG) , NEA PITTER (ND) , HA’ANI SAN NICOLAS (AOLG)
HOOKER – MYA SANCHEZ (AOLG)
SCRUM HALF – JERALYN SAN NICOLAS (JFK)
FLY HALF – PARIS BLAS (ND), JACIA VITA (Okkodo)
CENTRE – PATINECE ARTERO (Sanchez), LETICIA BLAS (GW)
WING – HA’ANE TAITANO (Sanchez)
HONORABLE MENTION
PROPS – MADISON DUENAS (ND), TORI STARR (Sanchez), AMBER CARTER (JFK)
HOOKER – NADINE CALCETA (Southern), ROZIE LARCIA (Okkodo), MEAGAN GUERRERO (GH)
SCRUM ½ – HEATHER GARRIDO (GW), BROOKLYN FRITZ (Sanchez)
FLY ½ – TAELOR DISPO (GH), KAYANNA LEON GUERRERO (GW)
CENTRE – MAREA MASNAYON (JFK)
WING –CELINE AMPARO (Okkodo)
High School Boys Rugby 15s 2015
1st TEAM
PROPS – Geraldo Tenorio (FD), *Jacob Bamba (GW)
HOOKER – Noah Cruz (Southern)
LOCKS – *Tonu San Nicolas (FD), Dylan Tenorio (Southern)
FLANKERS- *Kelvin Hocog (GW), Carlos Saralu (Sanchez)
8 MAN- *Kenan Quinata (Southern)
SCRUM ½ – *Matthew Sojo (Sanchez)
FLY ½ – *Tevin Santos (GW)
CENTRE – Johnathan Cepeda (Sanchez),  Tyler Topasna (Southern)
WINGS – Miguel Cabrera (GW), Freddy Degracia (JFK)
FULL BACK – Joshua Lujan
2ND TEAM
PROPS – Alex Shinohara (FD), Troy Muna (Tiyan)
HOOKER – Janno Bruce (Sanchez)
LOCKS – Calvin Harmon (GH), Damon Hocog  (GW)
FLANKERS- Kobe Tupaz (FD), Gene Pewtress (Southern)
8 MAN-  Michael Pangelinan (JFK), Hank Sablan (GW)
SCRUM ½ – Shawn Guerrero (FD), Ryan Quitugua (GW)
FLY ½ – Napu Topasna (Southern)
CENTRE – Zach Bonano (FD),  Ronnie Blas( GW)
WINGS – Bryton Cepeda (FD), Keith Dumanal (Sanchez)
FULL BACK – Adrian Cruz (GW)
 
HONORABLE MENTION
HOOKER  – Alfred Bordallo (FD), Joshua Cruz (Okkodo), Darius Nauta (GH)
LOCKS – Brendan Santos (GW), Brandon Palacious (Tiyan), Zachariah Ruiz, Jaejoy Ignacio (Sanchez)
8 Man – Dante Banes (GH)
SCRUM ½  – Mark Lao (Okkodo)
FLY ½ – Scott Ishizu
CENTRE – Isaiah Cruz (Southern), E. Castillo (GH)
WINGS – Leo Diaz (Tiyan), Jared Edwards (Southern)
FULL BACK – Thomas Ananich (Sanchez), Xavier Richardson (GH)
GIRLS PLAYER OF THE YEAR: ,        KIMBERLY MALALIS, Southern High School
(ALSO NOMINATED; KE’ANN CASTRO (Okkodo) , ERLISSA DELFIN (GW) , MARISSA AGUON (JFK))
BOYS PLAYER OF THE YEAR:
 KELVIN HOCOG,  GW –  TYLER TOPASNA, Southern High –  MATTHEW SOJO, Simon Sanchez
(ALSO NOMINATED; JOSHUA LUJAN (FD))
Boys Varsity Cup Champions, George Washington
Boys Varsity Plate Runner Up, FD
Boys Varsity Bowl Winner, Southern High
Girls Varsity Cup Champions, George Washington
Girls Varsity Plate Runner Up, Okkodo
Girls Varsity Bowl Winner, Sanchez
Girls JV Cup Champions, Okkodo
Boys JV Cup Champions, Okkodo
Boys Top Scorer- Matthew Sojo, Sanchez
Boys Top Try Leader- Mark Lao, Okkodo
Girls Top Scorer- Ha’ane Taitano, Sanchez
Girls Top Try Leader- Ha’ane Taitano, Sanchez

 

Share this article: