PANTHERS & BULLDOGS REEL IN ALL-ISLAND TITLES

PANTHERS & BULLDOGS REEL IN ALL-ISLAND TITLES

📅20 May 2017
Share this article:

By Jay Leon Guerrero

For the second straight season, the Okkodo Bulldogs and the Guam High Panthers celebrated the IIAAG Track and Field Championships at the All-Island Meet. However, neither team repeated as champion.

Instead, they swapped championships with the Guam High Boys winning the title after a second place finish last year and the Okkodo Bulldog Girls celebrating their first title after finishing second last year as well. The JFK Islanders maintained their ranking from last season and finished third in both divisions.

Both coaches congratulated each other on a successful season. Panther Coach Joe Taitano added another title to his resume while his former student-athlete Desmond Mandell III made history once again for Okkodo winning the first IIAAG Track title for the girls after delivering the first IIAAG title last season for the boys.

“The goal was to be a contender and we knew we had a good shot at it for both divisions coming into the all-island meet,” said Mandell III.  “This program has come a long way, we are humbled to compete at this level now.”

Coach Joe Taitano was also proud of his team as well. “I am so ecstatic with the outcome today, the athletes worked hard this season and they deserve it. We knew Okkodo was going to be very tough tonight and I’m happy with a first place for the boys and second place for the girls against a strong (Okkodo) team as well as JFK,” said Taitano.

Last year, the Okkodo boys edged out the Panthers 132-130 in a close meet.

“Last year, we were tied and we were waiting for the scores from the triple jump and they ended up beating us by two points. This year, it was the triple jump again but we managed to sweep the medals in that event and it really helped us,” said Taitano.

The trio of DJ Williams (gold), RJ Kranz (silver) and Solomon White (bronze) swept the triple jump for valuable points to help the Panthers claim a slim 207-200 victory over Okkodo.

High school record holder Isaac Ventura won three holds as well for the Panthers to solidify their championship.

“First of all, I want to give all glory and honor to our Lord and Savior Jesus Christ. Coming into the meet, I wanted to help my team by getting as many points as possible. I was a little disappointed with one race but hopefully we gathered enough to win the title for our school,” said Ventura.

Ventura had three golds (3000m, 1500m, 800m) but did not make the medal stand in the 400m race, coming in fourth place in a strong field.

Okkodo girls win first title

The Okkodo girls garnered 194 points over the Panthers’ 166 points to win their first girls IIAAG Track title in the school’s young existence.  Shania Bulala had three golds and a silver to solidify their chances as they celebrated after the announcement was made at the post-meet ceremony.

“Some of us didn’t meet our expectations and some of us exceeded our expectations tonight. The important thing is we did out best and I’m extremely proud of this team (for both boys and girls),” said Bulala. “When Okkodo first started we didn’t have any qualifiers, today we had so many athletes in different events and coach Desmond (Mandell III) deserves a lot of the credit for building this program,” said Bulala.

Other schools having success this year were the Islanders, FD, Academy, Southern, and Tiyan. The full results will posted. Southern finished fourth with 51 points in the boys division having success in the jumping events. The Friars had a dramatic turnaround from last season, finishing fifth with 45.5 points and a strong showing in the relay and throwing events.

The Sanchez girls finished fourth with 56 points with a bulk of their points coming from the jumping categories. The Cougars had 34 points with points coming from the throwing events and the sprints.

Boys Results:
Guam High – 207
Okkodo- 200
JFK- 69.5
Southern – 51
FD – 45.5
Simon Sanchez – 36
Tiyan – 11
GW – 2

Girls Results:
Okkodo – 194
Guam High – 166
JFK – 113
Simon Sanchez – 56
Academy – 34
Southern – 29
Tiyan – 28

PHOTO GALLERY BROUGHT TO YOU BY:

IIAAG All-Island Championship - 05/19/2017            
                      Okkodo HS, Dededo, OS                      

                    Varsity Mens 3000 Meters                     
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Isaac Ventura         11 Guam                  9:54.11     10
  2 Akira Martines        10 Guam                  9:59.33      8
  3 Zachary Criss         10 Okkodo               10:04.31      6
  4 Kyle Delos Santos        Okkodo               10:17.89      5
  5 Gerald Pangelinan     10 Okkodo               10:24.81      4
  6 Nick Piracha           9 Guam                 10:30.01      3
  7 Michael Rosario       12 Father Duenas        10:33.96      2
  8 Andrew Forester       10 Guam                 10:34.28      1
  9 Jerimiah Rosario       9 John F. Kennedy      10:38.83       
 10 Noli Sanchez          12 John F. Kennedy      11:07.40       
 11 Beato Manglona        12 John F. Kennedy      11:10.03       
 12 Kristian Bamba        11 John F. Kennedy      11:11.46       

                   Varsity Womens 3000 Meters                    
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Emma Sheedy           11 Guam                 11:50.58     10
  2 Chey Vick             10 Guam                 12:09.61      8
  3 Elizabeth Quintanilla 10 Southern             12:21.59      6
  4 Lorraine Milan        12 John F. Kennedy      12:59.10      5
  5 Lovely Sejalbo        12 Okkodo               13:12.07      4
  6 Jade Castillo          9 Guam                 13:17.38      3
  7 Arika Wada            10 John F. Kennedy      13:21.95      2
  8 Sheila Dumaraog       10 Academy of Our Lady  13:53.29      1
  9 Deleon Walker         10 Okkodo               14:29.09       

                        Varsity Mens 110m Hurdles                         
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 Makoa Bamba           11 Guam                    16.45    NWI  2    10
  2 Aidan Quitugua        10 John F. Kennedy         16.50    NWI  2     8
  3 John Olandez          12 Okkodo                  16.65    NWI  2     6
  4 Isaiah Dela Llana     12 Okkodo                  17.37    NWI  2     5
  5 Jethro Capati         12 Simon Sanchez           17.82    NWI  2     4
  6 Erjel Sanchez          9 Simon Sanchez           17.86    NWI  1     3
  7 Aaron Serrano         11 Okkodo                  18.28    NWI  1     2
  8 William Pangelinan    12 Okkodo                  18.35    NWI  1     1
  9 Anthony Salas         11 Southern                18.38    NWI  1      
 10 Payton Aquiningoc     11 John F. Kennedy         18.68    NWI  1      
 11 Andrew Fichter        12 Father Duenas           18.93    NWI  1      
 12 Ken Delfin            12 Simon Sanchez           19.60    NWI  2      

                       Varsity Womens 100m Hurdles                        
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 Richelle Tugade       10 John F. Kennedy         16.76    NWI  2    10
  2 Maurine Delapaz       12 Okkodo                  17.41    NWI  2     8
  3 Danica Cacayan        11 Okkodo                  17.54    NWI  2     6
  4 Madison Dydasco       12 Tiyan                   17.98    NWI  2     5
  5 Kamryn Mafnas         12 Guam                    18.03    NWI  2     4
  6 Katrina Penaflor       9 Simon Sanchez           18.18    NWI  2     3
  7 Garcelle Richardson   11 John F. Kennedy         18.82    NWI  1     2
  8 Skylar Leffingwell     9 Guam                    18.98    NWI  1     1
  9 Michelle Otenis        9 John F. Kennedy         19.47    NWI  1      
 10 Sierra Tenorio        10 John F. Kennedy         20.00    NWI  1      
 11 Geordyn Santos         9 Southern                20.02    NWI  1      
 12 Isabelle Dela Llana   11 Okkodo                  20.17    NWI  1      

                         Varsity Mens 100 Meters                          
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 Joshua Cote           12 Guam                    11.23    NWI  2    10
  2 Soloman White         12 Guam                    11.48    NWI  2     8
  3 Michael DeLeon        12 Okkodo                  11.63    NWI  2     6
  4 Gilbert Hollingsworth 11 Southern                11.66    NWI  2     5
  5 Pedro Garrido          9 Okkodo                  11.79    NWI  1     4
  6 Sincere Powell        10 Guam                    11.83    NWI  2     3
  7 Cooper Paulino        11 Father Duenas           11.86    NWI  1     2
  8 Joseph Aguon           9 Tiyan                   11.89    NWI  1     1
  9 De'Aundre Cruz        11 Father Duenas           11.90    NWI  2      
 10 Aljie Alcantara        9 Okkodo                  12.06    NWI  1      
 11 Isaiah Malig           9 Simon Sanchez           12.21    NWI  1      
 12 Ken Delfin            12 Simon Sanchez           12.36    NWI  1      

                        Varsity Womens 100 Meters                         
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 Shania Bulala         12 Okkodo                  13.09    NWI  2    10
  2 Jayana Cruz           12 Okkodo                  13.44    NWI  2     8
  3 Tiara Fernandez        9 Tiyan                   13.52    NWI  2     6
  4 Letycia Lynch          9 Guam                    13.72    NWI  2     5
  5 Annabelle Basto       10 Academy of Our Lady     13.77    NWI  2     4
  6 Joy Lazaga             9 Simon Sanchez           13.82    NWI  1     3
  7 Shaileen Espino       12 Simon Sanchez           13.84    NWI  2     2
  8 Haleigh White         11 Guam                    13.87    NWI  1     1
  9 Haylee Boldt           9 Guam                    13.99    NWI  1      
 10 Danica Cabrera        10 Okkodo                  14.22    NWI  1      
 11 Nichol Perry          11 Academy of Our Lady     14.42    NWI  1      
 12 Crecelle Vicente         Okkodo                  14.71    NWI  1      

                    Varsity Mens 1500 Meters                     
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Isaac Ventura         11 Guam                  4:31.00     10
  2 Athan Arizanga        12 Okkodo                4:34.81      8
  3 Akira Martines        10 Guam                  4:39.06      6
  4 Marc Rajesh            9 John F. Kennedy       4:40.32      5
  5 Mason Calma           10 John F. Kennedy       4:43.99      4
  6 Steven Leung          11 Father Duenas         4:46.56      3
  7 Zachary Criss         10 Okkodo                4:47.89      2
  8 Arwin Oftana             Okkodo                4:50.79      1
  9 Colby Frappier         9 Guam                  4:52.32       
 10 Kyle Delos Santos        Okkodo                4:52.71       
 11 Noli Sanchez          12 John F. Kennedy       4:55.03       
 12 Nick Piracha           9 Guam                  4:58.54       

                   Varsity Womens 1500 Meters                    
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Emma Sheedy           11 Guam                  5:23.15     10
  2 Madison Packbier       9 Okkodo                5:33.20      8
  3 Adrienne Edrosa       12 Okkodo                5:34.29      6
  4 Jackie Cabusi         10 Okkodo                5:35.98      5
  5 Chey Vick             10 Guam                  5:39.54      4
  6 Amirah Vegafria       10 Southern              5:39.91      3
  7 Aniah Pangilinan      10 Academy of Our Lady   5:42.31      2
  8 Elizabeth Quintanilla 10 Southern              5:53.09      1
  9 Lorraine Milan        12 John F. Kennedy       5:53.68       
 10 Arika Wada            10 John F. Kennedy       6:01.95       
 11 Jade Castillo          9 Guam                  6:03.79       

                   Varsity Mens 4x100 Relay                    
===============================================================
    Team                                          Time H#   Pts
---------------------------------------------------------------
  1 Okkodo A                                    45.75   2    10
      1) Aljie Alcantara       2) Darin Pascua          
      3) Pedro Garrido         4) John Anthony Cruz     
  2 Guam A                                      46.15   2     8
      1) Jarius Gaines         2) Khalid Volious        
      3) Sincere Powell        4) Jalen Dowdell         
  3 Father Duenas A                             46.34   2     6
      1) De'Aundre Cruz        2) Eduardo Tomas Calvo   
      3) Cooper Paulino        4) Jeff Aggabao          
      5) Daniel Phillips       6) Michael Desigano      
  4 Southern A                                  47.32   2     5
      1) Zachary Wolfe         2) Christopher Chiguina  
      3) Dominic Rohr          4) Gilbert Hollingsworth 
      5) Nelson Ortega         6) Astin Suta            
  5 John F. Kennedy A                           47.44   2     4
      1) Daelan Alviz          2) Ivan Gomez            
      3) Jaysan Santier        4) Aidan Quitugua        
  6 Simon Sanchez A                             48.12   2     3
      1) Isaiah Malig          2) Erjel Sanchez         
      3) Daniel Padilla        4) Carl Zagada           
      5) Remoh-Nel Sanchez     6) Jethro Capati         
  7 George Washington A                         50.87   1     2
      1) Herman Palacios       2) Justin Sablan         
      3) Matrix Dydasco        4) Devin Benavente       
      5) Christian Santa Maria 6) Jonathan Flisco       

                  Varsity Womens 4x100 Relay                   
===============================================================
    Team                                          Time H#   Pts
---------------------------------------------------------------
  1 Guam A                                      54.11   2    10
      1) Alexia Brown          2) Haleigh White         
      3) Torie Aguon           4) Haylee Boldt          
  2 Okkodo A                                    54.38   2     8
      1) Rozie Larcia          2) Jayana Cruz           
      3) Caren Mesias          4) Shania Bulala         
  3 Simon Sanchez A                             56.16   2     6
      1) Nicholle Pineda       2) Sherald Alvarez       
      3) Joy Lazaga            4) Shaileen Espino       
      5) Dorothy San Nicolas   6) Jazel Manlangit       
      7) Katrina Penaflor      
  4 Tiyan A                                     57.53   1     5
      1) Madison Dydasco       2) Alexandria Angoco     
      3) Myah Blas             4) Tiara Fernandez       
  5 John F. Kennedy A                           58.20   1     4
      1) Katrina Gallardo      2) Michelle Otenis       
      3) Rochelle Alviz        4) Sierra Tenorio        
  6 Southern A                                1:02.35   1     3
      1) Tanya Salas           2) Jennisa Jaromay       
      3) Chelsey Duenas        4) Raisa Sinel           
      5) Darian Cruz           6) Daysha Cruz           

                      Varsity Mens 400 Meters                       
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts
--------------------------------------------------------------------
  1 Soloman White         12 Guam                    51.22   2    10
  2 Athan Arizanga        12 Okkodo                  52.09   2     8
  3 Joseph Aguon           9 Tiyan                   52.74   2     6
  4 Isaac Ventura         11 Guam                    52.81   2     5
  5 Joshua Cote           12 Guam                    53.96   1     4
  6 Darin Pascua          10 Okkodo                  55.38   1     3
  7 Michael DeLeon        12 Okkodo                  55.57   2     2
  8 Stephen Cabot         12 Father Duenas           56.62   1     1
  9 Carlsen Ponce          9 Okkodo                  58.09   1      
 10 Eduardo Tomas Calvo   11 Father Duenas           58.77   1      

                     Varsity Womens 400 Meters                      
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts
--------------------------------------------------------------------
  1 Maurine Delapaz       12 Okkodo                1:03.44   2    10
  2 Letycia Lynch          9 Guam                  1:03.60   2     8
  3 Emma Sheedy           11 Guam                  1:04.94   2     6
  4 Jackie Cabusi         10 Okkodo                1:06.92   1     5
  5 Sheila Dumaraog       10 Academy of Our Lady   1:07.08   1     4
  6 Amirah Vegafria       10 Southern              1:07.11   1     3
  7 Madison Packbier       9 Okkodo                1:07.47   2     2
  8 He'kaila Santos       10 Okkodo                1:07.85   1     1
  9 Zoe Tullis            10 Guam                  1:08.68   1      
 10 Victoria Smith        11 Academy of Our Lady   1:11.49   2      
 11 Elizabeth Quintanilla 10 Southern              1:11.59   2      

                     Varsity Mens 300m Hurdles                      
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts
--------------------------------------------------------------------
  1 Isaiah Dela Llana     12 Okkodo                  43.16   3    10
  2 John Olandez          12 Okkodo                  43.49   3     8
  3 Makoa Bamba           11 Guam                    43.80   3     6
  4 Aidan Quitugua        10 John F. Kennedy         43.85   3     5
  5 Jonas Oyardo          11 Okkodo                  44.78   2     4
  6 Zachary Wolfe          9 Southern                45.16   2     3
  7 Carl Zagada           10 Simon Sanchez           45.57   1     2
  8 Erjel Sanchez          9 Simon Sanchez           45.81   2     1
  9 Andrew Fichter        12 Father Duenas           45.93   2      
 10 Jethro Capati         12 Simon Sanchez           46.04   3      
 11 Anthony Salas         11 Southern                46.06   2      
 12 Jeremy Chargualaf     12 Okkodo                  46.32   1      
 13 Mason Calma           10 John F. Kennedy         47.91   1      

                    Varsity Womens 300m Hurdles                     
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts
--------------------------------------------------------------------
  1 Richelle Tugade       10 John F. Kennedy         48.75   2    10
  2 Maurine Delapaz       12 Okkodo                  50.60   2     8
  3 Danica Cacayan        11 Okkodo                  51.99   2     6
  4 Garcelle Richardson   11 John F. Kennedy         52.40   2     5
  5 Kamryn Mafnas         12 Guam                    52.66   2     4
  6 Sierra Tenorio        10 John F. Kennedy         55.16   2     3
  7 Haleigh White         11 Guam                    55.88   1     2
  8 Geordyn Santos         9 Southern                56.19   1     1
  9 Michelle Otenis        9 John F. Kennedy         57.60   1      
 10 Isabelle Dela Llana   11 Okkodo                  59.64   1      
 dq Skylar Leffingwell     9 Guam                       NT   1      

                      Varsity Mens 800 Meters                       
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts
--------------------------------------------------------------------
  1 Isaac Ventura         11 Guam                  2:04.91   1    10
  2 Athan Arizanga        12 Okkodo                2:09.80   1     8
  3 Kyle Collera          11 Okkodo                2:11.60   1     6
  4 Steven Leung          11 Father Duenas         2:12.78   1     5
  5 Noli Sanchez          12 John F. Kennedy       2:13.97   1     4
  6 Akira Martines        10 Guam                  2:14.15   1     3
  7 Gerald Pangelinan     10 Okkodo                2:15.28   1     2
  8 Colby Frappier         9 Guam                  2:15.87   1     1
  9 Aleks Perez           11 Father Duenas         2:16.65   1      
 10 Kyle Delos Santos        Okkodo                2:17.89   1      
 11 Marc Rajesh            9 John F. Kennedy       2:18.29   1      
 12 Mason Calma           10 John F. Kennedy       2:22.56   1      

                     Varsity Womens 800 Meters                      
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts
--------------------------------------------------------------------
  1 Emma Sheedy           11 Guam                  2:30.97   1    10
  2 Madison Packbier       9 Okkodo                2:36.55   1     8
  3 Elizabeth Quintanilla 10 Southern              2:38.71   1     6
  4 Adrienne Edrosa       12 Okkodo                2:43.16   1     5
  5 Chey Vick             10 Guam                  2:44.35   1     4
  6 Jackie Cabusi         10 Okkodo                2:45.08   1     3
  7 Aniah Pangilinan      10 Academy of Our Lady   2:45.53   1     2
  8 Lovely Sejalbo        12 Okkodo                2:46.60   1     1
  9 Arika Wada            10 John F. Kennedy       2:46.93   1      
 10 Lorraine Milan        12 John F. Kennedy       2:53.47   1      
 11 Zoe Tullis            10 Guam                  2:53.83   1      

                         Varsity Mens 200 Meters                          
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 Soloman White         12 Guam                    22.97    NWI  2    10
  2 Joshua Cote           12 Guam                    23.42    NWI  2     8
  3 Michael DeLeon        12 Okkodo                  23.75    NWI  2     6
  4 Sincere Powell        10 Guam                    23.98    NWI  2     5
  5 Gilbert Hollingsworth 11 Southern                24.15    NWI  2     4
  6 Pedro Garrido          9 Okkodo                  24.39    NWI  1     3
  7 Joseph Aguon           9 Tiyan                   24.58    NWI  2     2
  8 John Anthony Cruz     12 Okkodo                  24.63    NWI  1     1
  9 Cooper Paulino        11 Father Duenas           24.73    NWI  1      
 10 Eduardo Tomas Calvo   11 Father Duenas           25.21    NWI  1      
 11 Isaiah Malig           9 Simon Sanchez           25.28    NWI  1      
 12 Michael Desigano      12 Father Duenas           25.31    NWI  1      

                        Varsity Womens 200 Meters                         
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 Shania Bulala         12 Okkodo                  27.40    NWI  2    10
  2 Richelle Tugade       10 John F. Kennedy         27.44    NWI  2     8
  3 Letycia Lynch          9 Guam                    27.89    NWI  2     6
  4 Jayana Cruz           12 Okkodo                  28.45    NWI  2     5
  5 Tiara Fernandez        9 Tiyan                   28.49    NWI  2     4
  6 Madison Packbier       9 Okkodo                  28.62    NWI  2     3
  7 Annabelle Basto       10 Academy of Our Lady     28.76    NWI  1     2
  8 Haylee Boldt           9 Guam                    29.46    NWI  1     1
  9 Torie Aguon           10 Guam                    30.29    NWI  1      

                   Varsity Mens 4x400 Relay                    
===============================================================
    Team                                          Time H#   Pts
---------------------------------------------------------------
  1 Okkodo A                                  3:40.74   2    10
      1) Carlsen Ponce         2) Jonas Oyardo          
      3) Isaiah Dela Llana     4) Darin Pascua          
      5) Gerald Pangelinan     
  2 Father Duenas A                           3:44.38   2     8
      1) Stephen Cabot         2) Aleks Perez           
      3) Michael Rosario       4) Eduardo Tomas Calvo   
      5) Jeff Aggabao          6) Steven Leung          
  3 John F. Kennedy A                         3:45.13   2     6
      1) Larry Rosario         2) Marc Rajesh           
      3) Ivan Gomez            4) Jaysan Santier        
  4 Guam A                                    3:48.01   2     5
      1) Sincere Powell        2) Khalid Volious        
      3) Jarius Gaines         4) Akira Martines        
  5 Southern A                                3:59.99   1     4
      1) John Topasna          2) Zachary Wolfe         
      3) Dominic Rohr          4) Anthony Salas         
      5) Skyler Gumataotao     6) Craig Vegafria        
  6 Simon Sanchez A                           4:05.69   1     3
      1) Isaiah Malig          2) Erjel Sanchez         
      3) Marwins German        4) Jethro Capati         
      5) Remoh-Nel Sanchez     6) Carl Zagada           
      7) Manuel Lomsit         8) Kyle Gayeta           
  7 Tiyan A                                   4:19.32   1     2
      1) Angelo Paule          2) Nathan Javier         
      3) Stanely Kho           4) Zachary Barcinas      
      5) Steven Kho            

                  Varsity Womens 4x400 Relay                   
===============================================================
    Team                                          Time H#   Pts
---------------------------------------------------------------
  1 Okkodo A                                  4:23.11   2    10
      1) Jackie Cabusi         2) Danica Cacayan        
      3) Adrienne Edrosa       4) Jayana Cruz           
      5) He'kaila Santos       
  2 Guam A                                    4:28.18   2     8
      1) Haylee Boldt          2) Kamryn Mafnas         
      3) Letycia Lynch         4) Torie Aguon           
      5) Zoe Tullis            6) Haleigh White         
  3 John F. Kennedy A                         4:32.37   2     6
      1) Narissa Blaz          2) Arika Wada            
      3) Michelle Otenis       4) Garcelle Richardson   
  4 Academy of Our Lady of Guam A             4:49.04   1     5
      1) Sheila Dumaraog       2) Veronica Calvo        
      3) Emilee Yamamoto       4) Victoria Smith        
      5) Nichol Perry          6) Jasmine Park          
  5 Southern A                                4:57.23   2     4
      1) Geordyn Santos        2) Daysha Cruz           
      3) Tanya Salas           4) Amirah Vegafria       
      5) Darian Cruz           6) Gi'ani Santos         
  6 Tiyan A                                   5:11.33   1     3
      1) Riza Sejalbo          2) April Lopez           
      3) Trinity Perez         4) Zaria Fejeran         
  7 Simon Sanchez A                           5:12.02   1     2
      1) Sherald Alvarez       2) Alexis Vuelban        
      3) Mary Joy Laxamana     4) Dorothy San Nicolas   
      5) Nicholle Pineda       6) Katrina Penaflor      
      7) Kelly Mondina         

                        Varsity Mens Long Jump                         
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Gilbert Hollingsworth 11 Southern                5.64m    NWI    10
  2 Daelan Alviz          12 John F. Kennedy         5.52m    NWI     8
  3 Nelson Ortega         12 Southern                5.42m    NWI     6
  4 Dijahni Williams      12 Guam                    5.40m    NWI     5
  5 Ivan Gomez            12 John F. Kennedy         5.38m    NWI     4
  6 Dreyven Salas         11 Okkodo                  5.36m    NWI     3
  7 Jonas Oyardo          11 Okkodo                  5.25m    NWI     2
  8 John Anthony Cruz     12 Okkodo                  5.19m    NWI     1
  9 Daniel Phillips       11 Father Duenas           5.17m    NWI      
 10 Aaron Serrano         11 Okkodo                  4.99m    NWI      
 11 Marc Bituin           12 Okkodo                  4.49m    NWI      

                       Varsity Womens Long Jump                        
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Shania Bulala         12 Okkodo                  4.49m    NWI    10
  2 Shaileen Espino       12 Simon Sanchez           4.26m    NWI     8
  3 Alexia Brown          10 Guam                    4.05m    NWI     6
  4 Rozie Larcia          12 Okkodo                  4.04m    NWI     5
  5 Joy Lazaga             9 Simon Sanchez           4.04m    NWI     4
  6 Caren Mesias          12 Okkodo                  3.98m    NWI     3
  7 Danica Cabrera        10 Okkodo                  3.95m    NWI     2
  8 Madison Dydasco       12 Tiyan                   3.82m    NWI     1
  9 Rochelle Alviz         9 John F. Kennedy         3.79m    NWI      
 10 Lauren Cline          11 Guam                    3.78m    NWI      

                     Varsity Mens High Jump                      
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Athan Arizanga        12 Okkodo                5-10.00     10
  2 Nelson Ortega         12 Southern              5-10.00      8
  3 Daelan Alviz          12 John F. Kennedy       5-10.00      6
  4 Khalid Volious        11 Guam                  5-10.00      5
  5 Carlsen Ponce          9 Okkodo                5-06.00      4
  6 John Olandez          12 Okkodo                5-04.00      3
  7 Daniel Phillips       11 Father Duenas         5-02.00    1.5
  7 Jonah Hahn            11 John F. Kennedy       5-02.00    1.5
  7 Dreyven Salas         11 Okkodo                5-02.00       
 10 Florencio Gabriel     12 Simon Sanchez         5-00.00       
 10 Mason Edrosa           9 Okkodo                5-00.00       

                    Varsity Womens High Jump                     
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Shaileen Espino       12 Simon Sanchez         4-10.00      9
  1 Maurine Delapaz       12 Okkodo                4-10.00      9
  3 Alexia Brown          10 Guam                  4-06.00      5
  3 Lauren Cline          11 Guam                  4-06.00      5
  3 Kamryn Mafnas         12 Guam                  4-06.00      5
  6 Garcelle Richardson   11 John F. Kennedy       4-04.00      3
  7 Gi'ani Santos         11 Southern              4-02.00      2
  8 Rochelle Alviz         9 John F. Kennedy       4-00.00      1
  8 Ashley Villanueva     10 Okkodo                4-00.00       
 10 Sierra Tenorio        10 John F. Kennedy       3-09.00       
 10 He'kaila Santos       10 Okkodo                3-09.00       

                      Varsity Mens Javelin                       
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Jun Agregado          12 Simon Sanchez          45.43m     10
  2 Michael DeLeon        12 Okkodo                 42.98m      8
  3 Makoa Bamba           11 Guam                   42.70m      6
  4 Dijahni Williams      12 Guam                   35.06m      5
  5 Payton Aquiningoc     11 John F. Kennedy        34.93m      4
  6 Christopher Chiguina   9 Southern               33.04m      3
  7 Emanuel Manibusan     12 Okkodo                 32.82m      2
  8 Florencio Gabriel     12 Simon Sanchez          32.20m      1
  9 Jalen Dowdell         10 Guam                   32.06m       
 10 Joren Guiking         12 Okkodo                 31.65m       
 11 Matrix Dydasco        10 George Washington      31.64m       
 12 Joshua Miller         12 Okkodo                 30.86m       

                     Varsity Womens Javelin                      
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Narissa Blaz          12 John F. Kennedy        28.37m     10
  2 Abigail Mravlja        9 Guam                   27.26m      8
  3 Erynn Blaz            10 John F. Kennedy        24.58m      6
  4 Amber Guerrero         9 Guam                   24.19m      5
  5 Alexandria Cruz        9 Okkodo                 23.28m      4
  6 Aniah Cruz             9 Guam                   23.12m      3
  7 Angelica Vuelban      12 Simon Sanchez          22.63m      2
  8 Danielle Dizon        12 Okkodo                 22.17m      1
  9 Maygann DelaPaz       11 Academy of Our Lady    20.36m       
 10 Jasmine Park          11 Academy of Our Lady    20.16m       
 11 Torie Aguon           10 Guam                   20.12m       

                       Varsity Mens Discus                       
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Joshua Miller         12 Okkodo                 34.56m     10
  2 De'Aundre Cruz        11 Father Duenas          33.19m      8
  3 Matthew Da Cruz       11 John F. Kennedy        31.29m      6
  4 Travis Aguon          12 Guam                   30.30m      5
  5 Rasean Jacobs         10 Guam                   30.17m      4
  6 Christopher Lacey     12 Guam                   29.40m      3
  7 Tristian Chiguina     12 Okkodo                 29.13m      2
  8 Jun Agregado          12 Simon Sanchez          28.41m      1
  9 Kyle Navarette        12 Simon Sanchez          28.35m       
 10 Dan Matthew Angeles   10 Okkodo                 24.72m       

                      Varsity Womens Discus                      
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Narissa Blaz          12 John F. Kennedy        27.07m     10
  2 Haleigh White         11 Guam                   23.49m      8
  3 Ashton Quichocho      10 Guam                   22.37m      6
  4 Angelica Vuelban      12 Simon Sanchez          22.08m      5
  5 Liana Torres          11 Okkodo                 21.80m      4
  6 Gabrielle Kranz        9 Guam                   21.61m      3
  7 Irish Oftana          12 Okkodo                 20.52m      2
  8 Amber Guerrero         9 Guam                   20.18m      1
  9 Stephanie Julao       12 Simon Sanchez          19.63m       
 10 Courtney Santos        9 Simon Sanchez          18.99m       
 11 Jazel Manlangit       12 Simon Sanchez          18.42m       

                      Varsity Mens Shot Put                      
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Joshua Miller         12 Okkodo                 13.69m     10
  2 Jun Agregado          12 Simon Sanchez          12.81m      8
  3 De'Aundre Cruz        11 Father Duenas          12.24m      6
  4 Tristian Chiguina     12 Okkodo                 11.73m      5
  5 Joshua Cote           12 Guam                   11.29m      4
  6 Donovan Sova          11 Father Duenas          11.14m      3
  7 Travis Aguon          12 Guam                   10.81m      2
  8 Phillip Toves         12 Okkodo                 10.66m      1
  9 Makoa Bamba           11 Guam                   10.32m       
 10 Kyle Navarette        12 Simon Sanchez          10.27m       
 11 Dijahni Williams      12 Guam                   10.25m       
 12 Cole Abarca            9 Okkodo                  9.41m       

                     Varsity Womens Shot Put                     
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Erynn Blaz            10 John F. Kennedy         8.48m     10
  2 Annabelle Basto       10 Academy of Our Lady     8.04m      8
  3 Marian Salenga        10 Academy of Our Lady     7.76m      6
  4 Narissa Blaz          12 John F. Kennedy         7.73m      5
  5 Angelica Vuelban      12 Simon Sanchez           7.55m      4
  6 Liana Torres          11 Okkodo                  7.46m      3
  7 Irish Oftana          12 Okkodo                  7.19m      2
  8 Charlyn Espinosa      11 John F. Kennedy         6.97m      1
  8 Tiara Fernandez        9 Tiyan                   6.97m       
 10 Reianyn Escobar       10 Guam                    6.78m       
 11 Jazel Manlangit       12 Simon Sanchez           6.66m       
 12 Stephanie Julao       12 Simon Sanchez           6.46m       

                       Varsity Mens Triple Jump                        
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Dijahni Williams      12 Guam                   11.91m    NWI    10
  2 Robert Kranz          12 Guam                   11.83m    NWI     8
  3 Soloman White         12 Guam                   11.58m    NWI     6
  4 Dreyven Salas         11 Okkodo                 11.46m    NWI     5
  5 Daelan Alviz          12 John F. Kennedy        11.35m    NWI     4
  6 Nelson Ortega         12 Southern               11.12m    NWI     3
  7 John Olandez          12 Okkodo                 11.04m    NWI     2
  8 John Anthony Cruz     12 Okkodo                 11.01m    NWI     1
  9 Jeremy Chargualaf     12 Okkodo                 10.98m    NWI      
 10 Jaysan Santier        12 John F. Kennedy        10.73m    NWI      
 11 Aaron Serrano         11 Okkodo                 10.71m    NWI      
 12 Jonas Oyardo          11 Okkodo                 10.41m    NWI      

                      Varsity Womens Triple Jump                       
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Richelle Tugade       10 John F. Kennedy         9.45m    NWI    10
  2 Joy Lazaga             9 Simon Sanchez           9.31m    NWI     8
  3 Alexia Brown          10 Guam                    9.08m    NWI     6
  4 Danica Cacayan        11 Okkodo                  8.62m    NWI     5
  5 Madison Dydasco       12 Tiyan                   8.61m    NWI     4
  6 D'shanae Cruz          9 Okkodo                  8.59m    NWI     3
  7 Rochelle Alviz         9 John F. Kennedy         8.52m    NWI     2
  8 Caren Mesias          12 Okkodo                  8.44m    NWI     1
  9 Lauren Cline          11 Guam                    8.23m    NWI      
 10 Danica Cabrera        10 Okkodo                  7.69m    NWI      



                Varsity Team Scores (16 Events Scored)                 
==========================================================================
    Team                        Pts    Spr  Dst  Hrd  Rel  Thr  Jmp  Oth 
--------------------------------------------------------------------------
  1 Guam                        207    63   52   16   13   29   34    0  
  2 Okkodo                      200    33   42   36   20   38   31    0  
  3 John F. Kennedy            69.5     0   13   13   10   10  23.5   0  
  4 Southern                    51      9    0    3    9    3   27    0  
  5 Father Duenas              45.5     3   10    0   14   17   1.5   0  
  6 Simon Sanchez               36      0    0   10    6   20    0    0  
  7 Tiyan                       11      9    0    0    2    0    0    0  
  8 George Washington            2      0    0    0    2    0    0    0  


                Varsity Team Scores (16 Events Scored)                 
==========================================================================
    Team                        Pts    Spr  Dst  Hrd  Rel  Thr  Jmp  Oth 
--------------------------------------------------------------------------
  1 Okkodo                      194    54   40   28   18   16   38    0  
  2 Guam                        166    27   49   11   18   34   27    0  
  3 John F. Kennedy             113     8    7   30   10   42   16    0  
  4 Simon Sanchez               56      5    0    3    8   11   29    0  
  5 Academy of Our Lady of Gu   34     10    5    0    5   14    0    0  
  6 Southern                    29      3   16    1    7    0    2    0  
  7 Tiyan                       28     10    0    5    8    0    5    0  


-----
Sent via RaceTab
Share this article: