Connect with us

GSPN

SHARKS PULL AHEAD IN MEET VS PANTHERS

Thursday evening’s cross country meet proved to be a nail-biter, but the Sanchez Sharks defeated the defending champion, Guam High Panthers in the boys race after securing the 2nd, 3rd, 4th and 7th spot for a 27-29 edge. The Lady Panthers won their match via forfeit.

Panther Nicholas Keefe (18:41:27) locked up the top spot for the Sharks but the trio of Cody Villegas (19:16:44), Rico Castro (19:21:63) and Grandville Tandoc (19:30:03) cashed in big times for crucial points.

Check out the full results and race times below the gallery!

PHOTO GALLERY BROUGHT TO YOU BY:

RaceTab by MileSplit/FloSports Guam Central Athletics, Guam Centr

IIAAG 18-19 Cross-Country Meet #2 August 30 – 8/30/2018 11:57:26
St. John, , Guam

5,000m SJS vs SHS
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
Girls
—————————————————————–
1 JENNA HAN 12 St. John School 20:58.82
2 KAILEA WIESE 12 St. John School 22:41.88
3 Geordyn Santos 11 Southern High School 23:21.95 1
4 JENNY MANN 10 St. John School 26:48.27
5 Edyn Santos 9 Southern High School 27:16.32 2
6 OLIVIA WEN 10 St. John School 30:15.71
7 Agatha Vaughan 11 Southern High School 31:03.53 3
8 Raina Okada 11 Southern High School 31:46.80 4
9 Maryann Vaughan 10 Southern High School 32:57.46 5
10 Raisa Sinel 11 Southern High School 33:22.08 6
—————————————————————–
Boys
—————————————————————–
1 LeonGuerrero Carlos 11 Southern High School 17:33.97 1
2 MARC RAJESH 11 St. John School 17:53.10 2
3 PHILIP SUHR 12 St. John School 18:08.49 3
4 ADAM CRUZ 9 St. John School 18:19.92 4
5 THOMAS YSRAEL 9 St. John School 19:33.50 5
6 LeonGuerrero Ramon 11 Southern High School 19:34.70 6
7 Wolfe Zach 11 Southern High School 19:55.09 7
8 Vegafria Craig 11 Southern High School 20:29.61 8
9 Layon Peter 12 Southern High School 21:11.55 9
10 ERREN CHEN 9 St. John School 21:30.19 10
11 Gumataotao Skyler 11 Southern High School 21:38.44 11
12 TREY LARSEN 12 St. John School 22:01.98 12
13 HONGWEI LIU 12 St. John School 22:15.08 13
14 Diaz Joaquin 11 Southern High School 22:32.64 14
15 DERRICK YEN 10 St. John School 22:42.33
16 Vegafria Christian 11 Southern High School 22:46.12
17 Quinata Levi 10 Southern High School 23:12.80
18 BRIAN JOSEPH 10 St. John School 23:22.45
19 LUKE JOHNSON 12 St. John School 24:42.89
20 BRIAN LEE 10 St. John School 26:17.04
21 Fejeran Joshua 11 Southern High School 29:02.87
22 FRED OTTE 9 St. John School 32:58.97

Girls IIAAG 5,000m SJS vs SHS Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Southern High School 15 1 2 3 4 5 6 –
Total Time: 2:26:27 Average: 29:17.22 1-5 Split: 9:36

Boys IIAAG 5,000m SJS vs SHS Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 St. John School 24 2 3 4 5 10 12 13
Total Time: 1:35:26 Average: 19:05.04 1-5 Split: 3:38
2 Southern High School 31 1 6 7 8 9 11 14
Total Time: 1:38:45 Average: 19:44.99 1-5 Split: 3:38

5,000m JFK vs THS
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
Girls
—————————————————————–
1 Chasity Tenorio 9t John F Kennedy High 22:37.14 1
2 Mya Tolerson 10 John F Kennedy High 24:31.83 2
3 Viannka Leon Guerrero 12 John F Kennedy High 25:51.03 3
4 Ariya Limtiaco 12 John F Kennedy High 29:00.68 4
5 Jonah Ry Santos 10 John F Kennedy High 29:27.73 5
6 Elaine Cases 12 John F Kennedy High 31:03.02 6
7 Laryn Techaira 10 John F Kennedy High 39:47.10 7
—————————————————————–
Boys
—————————————————————–
1 Jerimiah Rosario 11 John F Kennedy High 18:53.63 1
2 John Paul Sanchez 12 John F Kennedy High 19:30.94 2
3 Joseph Aguon 11 John F Kennedy High 19:33.56 3
4 Terrence Johnson 10 Tiyan High School 19:50.14
5 Jovan Pineda 10 John F Kennedy High 20:07.42 4
6 Mark Imazu* 9t John F Kennedy High 20:28.75 5
7 Cain Pamintuan 12 John F Kennedy High 20:57.68 6
8 Melvin Reyes 10 John F Kennedy High 21:04.10 7
9 Rizaldy Tugade 10 John F Kennedy High 21:24.40
10 Andre Pancho 11 John F Kennedy High 22:02.52
11 Yuma Ichikawa 10 John F Kennedy High 22:23.07
12 Yvan Fan Chu 12 John F Kennedy High 22:25.62
13 Jesse Jean-Louis 9t John F Kennedy High 22:32.46
14 Edward Canales 12 John F Kennedy High 23:28.43
15 Angelo Bernardo 12 John F Kennedy High 23:50.77
16 Michael Sampang 10 Tiyan High School 23:50.82
17 Gian Villanueva 12 John F Kennedy High 24:12.96
18 Czar Rosas 9t John F Kennedy High 24:29.13
19 Aiden Flory Tiyan High School 24:50.31
20 Matthew Rivera 10 John F Kennedy High 25:17.07
21 Matthew Hix 11 John F Kennedy High 26:02.35
22 Taiga Sato 11 John F Kennedy High 28:33.13

Girls IIAAG 5,000m JFK vs THS Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 John F Kennedy High 15 1 2 3 4 5 6 7
Total Time: 2:11:29 Average: 26:17.69 1-5 Split: 6:51

Boys IIAAG 5,000m JFK vs THS Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 John F Kennedy High 15 1 2 3 4 5 6 7
Total Time: 1:38:35 Average: 19:42.86 1-5 Split: 1:36

5,000m GHS vs SSHS
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
Girls
—————————————————————–
1 Chloe Hayes So Guam High School 24:24.58
2 Sameha Wilbank So Guam High School 27:02.48
3 Isabella Salcepuedes 12 Simon Sanchez High S 27:43.26 1
4 Kirsten Riley Ju Guam High School 31:36.77
5 Raven Leonen 10 Simon Sanchez High S 32:05.78 2
6 Jerymae Segovia 9 Simon Sanchez High S 32:07.70 3
7 Edeenalyn Gatmen 12 Simon Sanchez High S 32:53.43 4
8 Audra Middelbrook Ju Guam High School 33:17.58
9 Ruth Bautista 12 Simon Sanchez High S 37:40.64 5
—————————————————————–
Boys
—————————————————————–
1 Nicholas Keefe Ju Guam High School 18:41.27 1
2 Cody Villegas 10 Simon Sanchez High S 19:16.44 2
3 Rico Castro 11 Simon Sanchez High S 19:21.63 3
4 Granville Tandoc 11 Simon Sanchez High S 19:30.03 4
5 Mason Calma Guam High School 20:02.18 5
6 Ethan Garcia Ju Guam High School 20:02.69 6
7 Ryniel DiRamos 12 Simon Sanchez High S 20:28.73 7
8 GianCarlo Hemerlein So Guam High School 20:31.06 8
9 Ronan Perry Fr Guam High School 20:32.02 9
10 Alex Rink Fr Guam High School 20:51.90 10
11 Jerald Bagain 11 Simon Sanchez High S 20:52.22 11
12 Marvin Mendoza 9 Simon Sanchez High S 21:06.57 12
13 John Danieli Se Guam High School 21:06.93 13
14 Tucker Pullen Fr Guam High School 21:30.00
15 John Medina 10 Simon Sanchez High S 21:34.16 14
16 Dru Sangueza 9 Simon Sanchez High S 21:51.38
17 Nathan Paz So Guam High School 22:49.88
18 Caleb Santiago 9 Simon Sanchez High S 22:51.46
19 Remoh Nel Sanchez 12 Simon Sanchez High S 23:23.03
20 Isaiah Malig 11 Simon Sanchez High S 23:29.13
21 Anthony Pellosma Fr Guam High School 23:58.09
22 Jimmy Castro Fr Guam High School 24:16.07
23 Vincent Suamer Simon Sanchez High S 24:29.87
24 Julio Devera 12 Simon Sanchez High S 25:37.25
25 Richard Grant So Guam High School 27:19.55
26 Teo Galvez 9 Simon Sanchez High S 27:38.98
27 Jon Lordios 10 Simon Sanchez High S 27:40.52
28 Kevin Paat 10 Simon Sanchez High S 30:54.77
29 Denniel Taloyo 9 Simon Sanchez High S 32:30.73

Girls IIAAG 5,000m GHS vs SSHS Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Simon Sanchez High S 15 1 2 3 4 5 – –
Total Time: 2:42:31 Average: 32:30.17 1-5 Split: 9:58

Boys IIAAG 5,000m GHS vs SSHS Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Simon Sanchez High S 27 2 3 4 7 11 12 14
Total Time: 1:39:30 Average: 19:53.81 1-5 Split: 1:36
2 Guam High School 29 1 5 6 8 9 10 13
Total Time: 1:39:50 Average: 19:57.85 1-5 Split: 1:51

2.5 miles FD/AOLG vs GWHS
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
Girls
—————————————————————–
1 Anika Almario 9t Academy of Our Lady 19:32.08 1
2 Gissa Dumaroag 9 George Washington Hi 19:57.54
3 Lola Martin 9t Academy of Our Lady 20:15.24 2
4 Rian Guzman 9t Academy of Our Lady 20:55.37 3
5 Sheila Dumaraog Academy of Our Lady 21:04.96 4
6 Sierra Tenorio 9t Academy of Our Lady 21:41.23 5
7 Elizabeth Desingano 9 George Washington Hi 22:18.66
8 Maria Egurrola 9t Academy of Our Lady 23:16.04 6
9 Ave Santos 9 George Washington Hi 23:48.03
10 Railee Webb 10 George Washington Hi 24:27.55
11 Ave Borja 9t Academy of Our Lady 30:24.91 7
—————————————————————–
Boys
—————————————————————–
1 Christian Ruder 10 George Washington Hi 15:49.64 1
2 Luke Bukikosa 12 George Washington Hi 15:50.16 2
3 Roy Manaloto Father Duenas Memori 16:46.17 3
4 Aaron Gumataota Father Duenas Memori 17:34.18 4
5 Ethan Storie Father Duenas Memori 17:40.64 5
6 Stephen Sttentenbenz Father Duenas Memori 17:48.32 6
7 Alexander Hernandez Father Duenas Memori 18:30.56 7
8 Matthew Cadiz Father Duenas Memori 18:39.43 8
9 Kai Suzuki Father Duenas Memori 18:54.62 9
10 Matrix Dydasco 12 George Washington Hi 18:55.77 10
11 Devin Lamb Father Duenas Memori 19:13.71
12 Andrew Alconaba 9 George Washington Hi 19:43.28 11
13 Jacob Herrera Father Duenas Memori 19:45.42
14 Nathaniel Canlas Father Duenas Memori 20:02.40
15 John Tenorio Father Duenas Memori 20:25.18
16 BRian Songco Father Duenas Memori 20:31.04
17 Dayton Damian Father Duenas Memori 20:44.97
18 Nathan Perez 9 George Washington Hi 20:46.28 12
19 Luke Taisapic Father Duenas Memori 21:02.67
20 Resty Versario 9 George Washington Hi 21:29.73 13
21 Michael Flisco 10 George Washington Hi 21:32.00 14
22 Geoffrey Gersaniba Father Duenas Memori 21:38.73
23 Jonan Fejeran Father Duenas Memori 22:10.79
24 Justin Callang Father Duenas Memori 23:38.42
25 Nathaniel Manglona Father Duenas Memori 23:42.36
26 Ethan Guzman Father Duenas Memori 23:44.54
27 Jarred Anulao Father Duenas Memori 24:08.32
28 Andrian Baluyut Father Duenas Memori 24:17.83
29 Jacob Aguon Father Duenas Memori 25:05.55
30 Andrian Edusada Father Duenas Memori 27:25.55
31 Brian Mochida Father Duenas Memori 29:49.86
32 Carlo Granillo Father Duenas Memori 31:04.91
33 Ethan Umagat Father Duenas Memori 39:33.44

Girls IIAAG 2.5 miles FD/AOLG vs GWHS Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Academy of Our Lady 15 1 2 3 4 5 6 7
Total Time: 1:43:29 Average: 20:41.78 1-5 Split: 2:10

Boys IIAAG 2.5 miles FD/AOLG vs GWHS Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Father Duenas Memori 25 3 4 5 6 7 8 9
Total Time: 1:28:20 Average: 17:39.98 1-5 Split: 1:45
2 George Washington Hi 36 1 2 10 11 12 13 14
Total Time: 1:31:06 Average: 18:13.03 1-5 Split: 4:57

5,000m HCA vs SPCS
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
Girls
—————————————————————–
1 Minami Cramer 10 Harvest Christian Ac 23:28.38
2 Jazmin Samonte 11 St. Paul Christian S 23:50.54 1
3 Jiao Wen 12 St. Paul Christian S 25:01.00 2
4 Hannah Cathey 12 Harvest Christian Ac 25:05.10
5 Carlene Blailes 11 St. Paul Christian S 27:45.27 3
6 Breanne Jamindang 9 St. Paul Christian S 29:55.36 4
7 Deborah Mangabat 10 St. Paul Christian S 34:21.41 5
—————————————————————–
Boys
—————————————————————–
1 Brandon Miranda 11 St. Paul Christian S 18:37.36 1
2 Kanta Yamazaki 9 St. Paul Christian S 18:49.74 2
3 Jacob Miranda 9 St. Paul Christian S 18:50.74 3
4 Masato Tsujii 9 St. Paul Christian S 19:33.66 4
5 Keith Nauta 10 St. Paul Christian S 19:42.65 5
6 James Labanza 11 St. Paul Christian S 20:20.04 6
7 Audrey Dela Cruz 11 St. Paul Christian S 20:22.41 7
8 Hayato Tsujii 11 St. Paul Christian S 20:33.13
9 Elijah Garrido 10 St. Paul Christian S 21:23.68
10 Jeffrey Labanza 10 St. Paul Christian S 21:35.56
11 Illac Lalic 11 St. Paul Christian S 21:51.24
12 Jin Lim 11 St. Paul Christian S 21:58.66
13 Masaki Tsuboyama 12 Harvest Christian Ac 22:04.27 8
14 Damian Raigalipiy 11 St. Paul Christian S 22:14.91
15 Khan Vongjalorn 12 Harvest Christian Ac 22:25.10 9
16 Charles Jackson 9 St. Paul Christian S 23:03.33
17 Aaron Root 9 Harvest Christian Ac 23:12.24 10
18 Jordan Duenas 11 St. Paul Christian S 23:39.19
19 Jacob Perez 11 St. Paul Christian S 24:35.82
20 Redentor Borja 11 St. Paul Christian S 25:02.75
21 Brandon Deliguin 12 Harvest Christian Ac 26:35.79 11
22 Chauncey Jamindang 11 St. Paul Christian S 28:29.99
23 Christian Hotelling 11 St. Paul Christian S 28:47.74
24 Kaito Atsuta 12 Harvest Christian Ac 28:57.01 12
25 Caleb Agustin 12 St. Paul Christian S 29:48.90
26 Travis Blas 12 St. Paul Christian S 30:57.83
27 Caleb Centeno 12 St. Paul Christian S 35:37.71

Girls IIAAG 5,000m HCA vs SPCS Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 St. Paul Christian S 15 1 2 3 4 5 – –
Total Time: 2:20:54 Average: 28:10.72 1-5 Split: 10:31

Boys IIAAG 5,000m HCA vs SPCS Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 St. Paul Christian S 15 1 2 3 4 5 6 7
Total Time: 1:35:35 Average: 19:06.83 1-5 Split: 1:06
2 Harvest Christian Ac 50 8 9 10 11 12 – –
Total Time: 2:03:15 Average: 24:38.89 1-5 Split: 6:53

—–

Ad

GPS Sports Calendar

November

December 2019

January
SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
1
2
3
4
5
6
7
Events for December

1st

Events for December

2nd

Events for December

3rd

Events for December

4th

No Events
Events for December

5th

Events for December

6th

Events for December

7th

8
9
10
11
12
13
14
Events for December

8th

No Events
Events for December

9th

No Events
Events for December

10th

Events for December

11th

Events for December

12th

No Events
15
16
17
18
19
20
21
Events for December

15th

Events for December

16th

Events for December

18th

No Events
Events for December

19th

No Events
Events for December

21st

22
23
24
25
26
27
28
Events for December

22nd

No Events
Events for December

23rd

No Events
Events for December

24th

No Events
Events for December

25th

No Events
Events for December

26th

No Events
Events for December

27th

No Events
Events for December

28th

No Events
29
30
31
1
2
3
4
Events for December

29th

No Events
Events for December

30th

No Events
Events for December

31st

No Events

Foody’s 5 Fun Facts

Tiyan Titan Calib Naputi

Polls

Who's winning the 2019 Girls Basketball Championship?

View Results

DID U KNOW?

The FD Friars have retired running back Kein Artero’s (#3), becoming the third Friar in three years to have his number retired. 2018 saw two numbers be retired from quarterback Daniel Phillips (#6) and De’Aundre Cruz (#24).

(photo from Kein Artero on Twitter)

COMING SOON …

– Girls Basketball Semifinals on Wednesday

– NFL Week 15: Bills at Steelers

– Jon Tuck in Bellator Japan Dec. 29

– IIAAG/GDOE Split on Jan. 1st

– GSPN Preseason Basketball Tournament

 

QUICK HITS

Coach Terry Stotts will be inducted into the Indiana Basketball Hall of Fame. Stotts moved to Indiana for his junior and senior years of high school after five years on Guam.

 

 

—————————————————-

Bubba Nickles makes a stop at the Guam marker of the World War II Memorial in Washington DC during a team trip to the capital with the reigning national softball champion UCLA Bruins.

 

—————————————————-

 

GSPN celebrates 8 years! Chartered 11/11/11

 

More in GSPN