PANTHER BOYS EARN THREE-PEAT, LADY ISLANDERS RECLAIM THRONE

PANTHER BOYS EARN THREE-PEAT, LADY ISLANDERS RECLAIM THRONE

📅17 May 2019
Share this article:

The Guam High Panthers boys secured a three-peat with a strong performance at the All-Island Track & Field event and the JFK Lady Islanders reclaimed the throne with a strong outing from Richelle Tugade.

The Panther boys dominated the day with a wide gap between them and the 2nd place Islanders, with gold medals in the relay and distance courses. The Lady Islanders narrowly defeated the Panthers with a 179 final total points with Guam High getting a 173, a six point difference!

Islander Richelle Tugade gold medaled in four different events to anchor her teams All-Island win.

PHOTO GALLERY BROUGHT TO YOU BY:

 

2019 IIAAG All-Island Track & Field Championship 

JFKHS, Tamuning,

Varsity Womens 3000 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Mya Tolerson 10 John F. Kennedy 11:56.39 10
2 Taneea Henderson 9 Guam 12:27.82 8
3 Chasity Minor 9 John F. Kennedy 12:29.83 6
4 Sameha Wilbank 11 Guam 13:09.83 4
5 Jania Castor 10 Okkodo 13:17.16 3
6 Elishia Schwartz 12 Guam 13:47.66 2
7 Gissa Dumaroag 9 George Washington 13:47.99 1
8 Sheila Dumaraog 12 Academy of Our Lady 13:59.13
9 Chloe Hayes 10 Guam 14:09.66
10 Kerida Quinata 10 Simon Sanchez 14:11.11

Varsity Mens 3000 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Terrance Johnson 10 Tiyan 9:24.76 10
2 Akira Martines 12 Guam 9:53.84 8
3 Nicholas Keefe 11 Guam 9:55.24 6
4 Carlos Leon Guerrero 11 Southern 9:59.50 4
5 Paul Mansfield 10 George Washington 10:22.49 3
6 Alexander Saber 12 Okkodo 10:29.28 2
7 Jacob Miranda 9 St Johns 10:39.44 1
8 Kanta Yamazaki 9 St Johns 10:42.06
9 Taiga Sato 11 John F. Kennedy 10:48.56
10 Darren Tamondong 11 Okkodo 10:55.35
11 Ramon Leon Guerrero 11 Southern 10:57.59

Varsity Womens 100m Hurdles
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Richelle Tugade 12 John F. Kennedy 15.91 NWI 2 10
2 Kiana Rivera 11 John F. Kennedy 17.21 NWI 2 8
3 Tehya Mendiola 10 Simon Sanchez 18.38 NWI 2 6
4 Kyra Pitts 11 Guam 18.67 NWI 1 4
5 Michelle Kalgren 10 Okkodo 18.91 NWI 1 3
6 Geordyn Santos 11 Southern 19.12 NWI 2 2
7 Katrina Penaflor 11 Simon Sanchez 19.78 NWI 2 1
8 Gail Rapanut 11 John F. Kennedy 20.08 NWI 2
9 Kyran Abad 10 Okkodo 20.11 NWI 1
10 Alexis Vuelban 11 Simon Sanchez 20.27 NWI 1
11 Laurel Olson 11 Guam 20.34 NWI 1
12 Nevea Salas 10 Southern 20.92 NWI 1

Varsity Mens 110m Hurdles
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Carl Zagada 12 Simon Sanchez 15.45 NWI 2 10
2 Jovan Pineda 10 John F. Kennedy 16.34 NWI 2 8
3 Aidan Quitugua 12 John F. Kennedy 16.62 NWI 2 6
4 Jerald Igoy 11 John F. Kennedy 16.87 NWI 1 4
5 Mason Calma 11 Guam 16.94 NWI 2 3
6 Zach Wolfe 11 Southern 16.96 NWI 2 2
7 GianCarlo Hemerlin 11 Guam 17.17 NWI 2 1
8 Jayvee Elomina 11 Okkodo 18.54 NWI 1
9 John Danieli 12 Guam 18.64 NWI 1
Nicolas Taitano 12 Okkodo NT NWI 1
Gabriel Pangelinan 10 Okkodo NT NWI 1
Zion Ferrara 11 Okkodo NT NWI 1

Varsity Womens 100 Meters
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Richelle Tugade 12 John F. Kennedy 12.96 NWI 2 10
2 Letycia Lynch 11 Guam 13.33 NWI 2 8
3 Kaeli Perez 12 John F. Kennedy 13.36 NWI 2 6
4 Charlize Ordonez 10 Academy of Our Lady 13.39 NWI 2 4
5 Taylor Johnson 9 Guam 13.49 NWI 2 3
6 Stephanie Brons 12 Guam 13.53 NWI 2 2
7 Makayla Angoco 10 Guam 13.75 NWI 1 1
8 Vanezza Gustilo 10 Okkodo 13.97 NWI 1
9 Tiara Fernandez 11 Tiyan 13.98 NWI 1
10 Kedisha Kanemoto 10 Simon Sanchez 14.35 NWI 1
11 Sadie Tumanda 9 Simon Sanchez 14.47 NWI 1
12 Sherald Alvarez 12 Simon Sanchez 14.65 NWI 1

Varsity Mens 100 Meters
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Jeylyn Dowdell 12 Guam 11.26 NWI 2 10
2 Carl Zagada 12 Simon Sanchez 11.41 NWI 2 8
3 Sincere Powell 12 Guam 11.61 NWI 2 6
4 Jadon Duenas 12 Guam 11.71 NWI 2 4
5 Thomas Pool 11 Father Duenas 11.74 NWI 1 3
6 Andre Johnson 10 Guam 11.79 NWI 1 2
7 Julius Gaduang 11 Guam 11.81 NWI 2 1
8 Devin Benavente 11 George Washington 11.81 NWI 1
9 Aljie Alcantara 11 Okkodo 11.87 NWI 1
10 Jacobe Quinata 9 John F. Kennedy 11.96 NWI 1
11 Ryan Kent 11 John F. Kennedy 12.06 NWI 2
12 Ethaniel Escuadra 11 Southern 12.17 NWI 1

Varsity Womens 1500 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Mya Tolerson 10 John F. Kennedy 5:26.33 10
2 Sameha Wilbank 11 Guam 5:38.63 8
3 Taneea Henderson 9 Guam 5:46.14 6
4 Chasity Minor 9 John F. Kennedy 5:47.49 4
5 Celynn Lacsina 10 Okkodo 5:58.70 3
6 Gissa Dumaroag 9 George Washington 6:02.32 2
7 Janalyn Criss 9 St Johns 6:04.22 1
8 Elizabeth Quintanilla 12 Southern 6:09.16
9 Alliza Haun 11 St Johns 6:09.74
10 Elishia Schwartz 12 Guam 6:10.48
11 Chloe Hayes 10 Guam 6:24.14

Varsity Mens 1500 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Luke Bukikosa 12 George Washington 4:17.04 10
2 Terrance Johnson 10 Tiyan 4:19.07 8
3 Marc Rajesh 11 St Johns 4:21.71 6
4 Akira Martines 12 Guam 4:32.90 4
5 Nicholas Keefe 11 Guam 4:34.77 3
6 Carlos Leon Guerrero 11 Southern 4:35.74 2
7 Paul Mansfield 10 George Washington 4:36.51 1
8 Jacob Miranda 9 St Johns 4:45.40
9 Zachary Criss 12 St Johns 4:47.27
10 Kyle Delos Santos 12 Okkodo 4:48.89
11 Taiga Sato 11 John F. Kennedy 4:49.72
12 Tucker Pullen 11 Guam 4:54.59

Varsity Womens 4×100 Relay
===============================================================
Team Time H# Pts
—————————————————————
1 Guam A 53.37 2 10
1) Alexia Brown 2) Makayla Angoco
3) Stephanie Brons 4) Gabriella Rodriguez
5) Taylor Johnson 6) Torie Aguon
2 Academy of Our Lady of Guam A 55.34 2 8
1) Sierra Tenorio 2) Theisen Taimanglo
3) Charlize Ordonez 4) Veronica Calvo
3 Simon Sanchez A 55.64 2 6
1) Katrina Penaflor 2) Kedisha Kanemoto
3) Sherald Alvarez 4) Sadie Tumanda
5) Heather Reyes 6) Alexis Vuelban
4 Okkodo A 57.26 1 4
1) Vanezza Gustilo 2) Michelle Kalgren
3) Kyran Abad 4) Kylie Naguit
5) Janelle Balecha
5 Tiyan A 57.80 1 3
1) Amanda Mafnas 2) Nikki Menor
3) Alexandria Angoco 4) Tiara Fernandez
DQ John F. Kennedy A NT 1
1) Ayaka Aky 2) Kirsten Carlos
3) Carol An Nacario 4) Andrea Sanga
DNF Southern A NT 2
1) Elizabeth Quintanilla 2) Edyn Santos
3) Geordyn Santos 4) Caitlyn Cruz
5) Maryann Vaughan 6) Nevea Salas

Varsity Mens 4×100 Relay
===============================================================
Team Time H# Pts
—————————————————————
1 Guam A 44.77 2 10
1) Jadon Duenas 2) Andre Johnson
3) Julius Gaduang 4) Jeylyn Dowdell
5) GianCarlo Hemerlin
2 Father Duenas A 46.42 2 8
1) Thomas Pool 2) Alexander Hernandez
3) Isaiah Pelkey 4) Joseph Green
5) Evan Brown
3 John F. Kennedy A 47.29 2 6
1) Rizaldy Tugade 2) Shaun Parker
3) Jacobe Quinata 4) Aidan Quitugua
5) Calvin Peterson
4 Tiyan A 47.47 1 4
1) Ricky Gamboa 2) Deshaun Warren
3) Kio Kaminanga 4) Robert Wood
5) Dwayne Dumaran 6) Kore Cruz
5 St Johns A 47.81 2 3
1) James Labanza 2) Masato Tsujii
3) Chandler Juego 4) Michiharu Fukunaga
5) Jeffrey Labanza
6 Okkodo A 47.87 2 2
1) Jeric Alcantara 2) Gerome Asuncion
3) Aljie Alcantara 4) Franklin Tindugan
5) Charles Manacmul
7 Simon Sanchez A 47.99 2 1
1) Michael Besong 2) John J Medina
3) Moises Manalo 4) Isaiah Malig
5) Kevin Paat 6) Christian Anderson
8 George Washington A 48.37 1
1) Nathan Perez 2) Steven Perez
3) Christian Ruder 4) Devin Benavente
5) Ezekiel Babauta
9 Southern A 49.21 1
1) Ethaniel Escuadra 2) Levi Quinata
3) Joshua Fejeran 4) Zach Wolfe
5) Isaiah Tudela 6) LV Ortega
7) Aaron Torres

Varsity Womens 400 Meters
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
——————————————————————–
1 Letycia Lynch 11 Guam 1:01.12 2 10
2 Madison Packbier 11 St Johns 1:01.64 2 8
3 Makayla Angoco 10 Guam 1:03.24 2 6
4 Gabriella Rodriguez 9 Guam 1:06.36 2 4
5 Sierra Tenorio 12 Academy of Our Lady 1:06.97 1 3
6 Kaeli Perez 12 John F. Kennedy 1:07.11 2 2
7 Elizabeth Desingano 11 George Washington 1:07.99 2 1
8 Kedisha Kanemoto 10 Simon Sanchez 1:08.75 1
9 Gwein Gagarin 9 Guam 1:13.21 1
10 Kirsten Carlos 10 John F. Kennedy 1:13.22 1
11 Kelsey Flores 9 Simon Sanchez 1:16.56 1

Varsity Mens 400 Meters
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
——————————————————————–
1 Christian Ruder 10 George Washington 52.11 2 10
2 Sincere Powell 12 Guam 52.48 2 8
3 Jadon Duenas 12 Guam 52.70 2 6
4 Brandon Miranda 11 St Johns 53.78 1 4
5 Joseph Green 11 Father Duenas 53.90 2 3
6 Jaycee Terford 11 Guam 54.11 1 2
7 Desmon Nixon 12 Guam 54.90 2 1
8 Ryan Kent 11 John F. Kennedy 56.37 2
9 Masato Tsujii 9 St Johns 56.73 1
10 Rizaldy Tugade 10 John F. Kennedy 56.75 1
11 Jacob Mendoza 10 Guam 57.17 1
Gerald Pangelinan 12 Okkodo NT 1

Varsity Womens 300m Hurdles
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
——————————————————————–
1 Richelle Tugade 12 John F. Kennedy 49.82 2 10
2 Kiana Rivera 11 John F. Kennedy 52.47 2 8
3 Gabriella Rodriguez 9 Guam 52.69 2 6
4 Geordyn Santos 11 Southern 54.82 2 4
5 Tehya Mendiola 10 Simon Sanchez 55.90 1 3
6 Ilaya Kelley 12 Guam 57.28 2 2
7 Gail Rapanut 11 John F. Kennedy 57.91 2 1
8 Edyn Santos 9 Southern 57.97 1
9 Nevea Salas 10 Southern 58.60 1
10 Kyran Abad 10 Okkodo 58.93 1
11 Gwein Gagarin 9 Guam 59.35 1
12 Kirsten Carlos 10 John F. Kennedy 1:01.24 1

Varsity Mens 300m Hurdles
====================================================================
Name Yr Team Time H# Pts
——————————————————————–
1 Carl Zagada 12 Simon Sanchez 42.03 2 10
2 GianCarlo Hemerlin 11 Guam 42.58 2 8
3 Mason Calma 11 Guam 43.54 2 6
4 Zach Wolfe 11 Southern 44.99 2 4
5 Jovan Pineda 10 John F. Kennedy 45.53 1 3
6 Aidan Quitugua 12 John F. Kennedy 45.99 2 2
7 Kyle Delos Santos 12 Okkodo 46.07 2 1
8 Jerald Igoy 11 John F. Kennedy 46.08 1
9 Keith Nauta 10 St Johns 46.96 1
10 Thomas Haas 11 Guam 48.25 1
Gabriel Pangelinan 10 Okkodo NT 1
Zion Ferrara 11 Okkodo NT 1

Varsity Womens 800 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Madison Packbier 11 St Johns 2:27.48 10
2 Letycia Lynch 11 Guam 2:29.35 8
3 Mya Tolerson 10 John F. Kennedy 2:34.70 6
4 Taneea Henderson 9 Guam 2:40.86 4
5 Sameha Wilbank 11 Guam 2:41.94 3
6 Gissa Dumaroag 9 George Washington 2:44.61 2
7 Janalyn Criss 9 St Johns 2:46.50 1
8 Sheila Dumaraog 12 Academy of Our Lady 2:46.67
9 Chasity Minor 9 John F. Kennedy 2:46.68
10 Celynn Lacsina 10 Okkodo 2:48.62
11 Jania Castor 10 Okkodo 2:50.82
12 Alliza Haun 11 St Johns 2:57.84

Varsity Mens 800 Meters
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
—————————————————————–
1 Luke Bukikosa 12 George Washington 2:04.40 10
2 Marc Rajesh 11 St Johns 2:05.30 8
3 Akira Martines 12 Guam 2:09.34 6
4 Terrance Johnson 10 Tiyan 2:09.37 4
5 Brandon Miranda 11 St Johns 2:10.24 3
6 Nicholas Keefe 11 Guam 2:11.21 2
7 Zachary Criss 12 St Johns 2:11.82 1
8 Desmon Nixon 12 Guam 2:12.01
9 Paul Mansfield 10 George Washington 2:14.78
10 Cody Villegas 10 Simon Sanchez 2:15.59
11 Ryan Kent 11 John F. Kennedy 2:22.24
12 Kyle Delos Santos 12 Okkodo 2:25.71

Varsity Womens 200 Meters
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Richelle Tugade 12 John F. Kennedy 26.55 NWI 2 10
2 Madison Packbier 11 St Johns 26.77 NWI 2 8
3 Charlize Ordonez 10 Academy of Our Lady 27.69 NWI 2 6
4 Kaeli Perez 12 John F. Kennedy 27.85 NWI 2 4
5 Stephanie Brons 12 Guam 28.19 NWI 2 3
6 Taylor Johnson 9 Guam 28.59 NWI 1 2
7 Tiara Fernandez 11 Tiyan 28.61 NWI 1 1
8 Torie Aguon 12 Guam 30.61 NWI 1
9 Elizabeth Desingano 11 George Washington 30.77 NWI 2
10 Sadie Tumanda 9 Simon Sanchez 30.85 NWI 1
11 Khiley Johnson 10 Guam 30.96 NWI 1
12 Princess Fajardo 10 Guam 31.11 NWI 1

Varsity Mens 200 Meters
==========================================================================
Name Yr Team Time Wind H# Pts
————————————————————————–
1 Joseph Green 11 Father Duenas 23.16 NWI 2 10
2 Sincere Powell 12 Guam 23.68 NWI 2 8
3 Jadon Duenas 12 Guam 23.95 NWI 2 6
4 Devin Benavente 11 George Washington 24.26 NWI 1 4
5 Julius Gaduang 11 Guam 24.41 NWI 2 3
6 Brandon Tuquero 10 Guam 24.52 NWI 1 2
7 Robert Wood 12 Tiyan 24.69 NWI 1 1
8 Carl Zagada 12 Simon Sanchez 24.88 NWI 2
9 Rizaldy Tugade 10 John F. Kennedy 24.91 NWI 1
10 Ryan Kent 11 John F. Kennedy 25.75 NWI 2
Ethaniel Escuadra 11 Southern NT NWI 1
Aljie Alcantara 11 Okkodo NT NWI 1

Varsity Womens 4×400 Relay
============================================================
Team Time Pts
————————————————————
1 Guam A 4:28.34 10
1) Makayla Angoco 2) Taneea Henderson
3) Gabriella Rodriguez 4) Letycia Lynch
5) Ilaya Kelley
2 Academy of Our Lady of Guam A 4:37.40 8
1) Sheila Dumaraog 2) Veronica Calvo
3) Sierra Tenorio 4) Charlize Ordonez
5) Theisen Taimanglo
3 John F. Kennedy A 4:39.93 6
1) Mya Tolerson 2) Chasity Minor
3) Gail Rapanut 4) Johnizha Laleo
5) Andrea Sanga 6) Kirsten Carlos
7) Carol An Nacario
4 Southern A 4:43.59 4
1) Elizabeth Quintanilla 2) Nevea Salas
3) Edyn Santos 4) Geordyn Santos
5) Maryann Vaughan 6) Caitlyn Cruz
5 Simon Sanchez A 4:52.19 3
1) Katrina Penaflor 2) Tehya Mendiola
3) Heather Reyes 4) Kedisha Kanemoto
5) Kelsey Flores 6) Alexis Vuelban
6 Okkodo A 5:03.79 2
1) Celynn Lacsina 2) Jania Castor
3) Michelle Kalgren 4) Kylie Naguit
5) Janelle Balecha

Varsity Mens 4×400 Relay
===============================================================
Team Time H# Pts
—————————————————————
1 Guam A 3:37.98 2 10
1) Mason Calma 2) Sincere Powell
3) Andre Johnson 4) Desmon Nixon
5) Jaycee Terford
2 St Johns A 3:42.70 2 8
1) Marc Rajesh 2) Jacob Miranda
3) Zachary Criss 4) Masato Tsujii
5) Kanta Yamazaki 6) James Labanza
3 George Washington A 3:48.66 2 6
1) Luke Bukikosa 2) Paul Mansfield
3) Devin Benavente 4) Christian Ruder
5) Andrew Alconaba
4 Southern A 3:51.70 1 4
1) Carlos Leon Guerrero 2) Ramon Leon Guerrero
3) Zach Wolfe 4) Ethaniel Escuadra
5) Levi Quinata 6) Christian Vegafria
7) Craig Vegafria 8) Aaron Torres
5 Simon Sanchez A 3:58.08 2 3
1) Michael Besong 2) John P Medina
3) Moises Manalo 4) Cody Villegas
5) Erjel Sanchez 6) Christian Anderson
6 Father Duenas A 3:58.33 2 2
1) Isaiah Pelkey 2) Roy Manaloto
3) Alexander Hernandez 4) Thomas Pool
5) Brock Ada
7 Tiyan A 3:58.52 1 1
1) Deshaun Warren 2) Lance Galarpe
3) Michael Sampang 4) Aidan Flory
5) Terrance Johnson
8 John F. Kennedy A 4:10.08 2
1) Rizaldy Tugade 2) Aidan Quitugua
3) Jacobe Quinata 4) Melvin Reyes
5) John Halili
DQ Okkodo A NT 1
1) Josh Jireh Castro 2) Gerome Asuncion
3) Peter Olandez 4) Jayvee Elomina

Varsity Womens Long Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Johnizha Laleo 11 John F. Kennedy 4.62m NWI 10
2 Alexia Brown 12 Guam 4.61m NWI 8
3 Kaeli Perez 12 John F. Kennedy 4.36m NWI 6
4 Veronica Calvo 11 Academy of Our Lady 4.30m NWI 4
5 Tiara Fernandez 11 Tiyan 4.22m NWI 3
6 Stephanie Brons 12 Guam 4.16m NWI 2
7 Vanezza Gustilo 10 Okkodo 4.15m NWI 1
8 Joy Lazaga 11 Simon Sanchez 4.04m NWI
9 Sierra Tenorio 12 Academy of Our Lady 3.89m NWI
10 Sadie Tumanda 9 Simon Sanchez 3.89m NWI
11 Carol An Nacario 11 John F. Kennedy 3.75m NWI
12 Sherald Alvarez 12 Simon Sanchez 3.35m NWI

Varsity Mens Long Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Aljie Alcantara 11 Okkodo 5.70m NWI 10
2 John Halili 10 John F. Kennedy 5.61m NWI 8
3 James Labanza 11 St Johns 5.53m NWI 6
4 Christian Ruder 10 George Washington 5.52m NWI 4
5 Jeylyn Dowdell 12 Guam 5.51m NWI 3
6 Joseph Green 11 Father Duenas 5.50m NWI 2
7 Julius Gaduang 11 Guam 5.46m NWI 1
8 Isaiah Pelkey 11 Father Duenas 5.36m NWI
9 Jerald Igoy 11 John F. Kennedy 5.12m NWI
10 Jovan Pineda 10 John F. Kennedy 5.06m NWI
11 Cain Pamintuan 12 John F. Kennedy 4.93m NWI

Varsity Womens High Jump
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Alexia Brown 12 Guam 4-09.00 10
2 Joy Lazaga 11 Simon Sanchez 4-08.00 8
3 Kiana Rivera 11 John F. Kennedy 4-04.00 6
4 Heather Reyes 10 Simon Sanchez 4-00.00 4
5 Ilaya Kelley 12 Guam 3-10.00 3
NH Alliza Haun 11 St Johns NH

Varsity Mens High Jump
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Jacobe Quinata 9 John F. Kennedy 5-06.00 10
2 Andre Johnson 10 Guam 5-06.00 8
3 John Halili 10 John F. Kennedy 5-04.00 6
4 Isaiah Tudela 12 Southern 5-04.00 3.5
4 Jaycee Terford 11 Guam 5-04.00 3.5
6 Peter Olandez 11 Okkodo 5-02.00 1.5
6 Jacob Miranda 9 St Johns 5-02.00 1.5
8 Akira Martines 12 Guam 5-00.00
8 Brayven Chase 11 Okkodo 5-00.00
10 Chance Dimag 9 Okkodo 5-00.00

Varsity Womens Triple Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Kiana Rivera 11 John F. Kennedy 10.33m NWI 10
2 Alexia Brown 12 Guam 9.66m NWI 8
3 Johnizha Laleo 11 John F. Kennedy 9.13m NWI 6
4 Ilaya Kelley 12 Guam 8.93m NWI 4
5 Vanezza Gustilo 10 Okkodo 8.49m NWI 3
6 Joy Lazaga 11 Simon Sanchez 8.31m NWI 2
7 Carol An Nacario 11 John F. Kennedy 7.66m NWI 1
8 Andrea Sanga 9 John F. Kennedy 7.02m NWI

Varsity Mens Triple Jump
=======================================================================
Name Yr Team Mark Wind Pts
———————————————————————–
1 Aljie Alcantara 11 Okkodo 11.94m NWI 10
2 Jerald Igoy 11 John F. Kennedy 11.75m NWI 8
3 John Halili 10 John F. Kennedy 11.72m NWI 6
4 Brandon Miranda 11 St Johns 11.66m NWI 4
5 Jovan Pineda 10 John F. Kennedy 11.65m NWI 3
6 GianCarlo Hemerlin 11 Guam 11.54m NWI 2
7 Kyle Delos Santos 12 Okkodo 11.42m NWI 1
8 James Labanza 11 St Johns 11.35m NWI
9 Brandon Kong 11 Guam 11.32m NWI
10 Jeric Alcantara 10 Okkodo 11.18m NWI
11 Cain Pamintuan 12 John F. Kennedy 11.14m NWI
12 Peter Olandez 11 Okkodo 10.69m NWI

Varsity Womens Discus
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Gabrielle Kranz 11 Guam 28.50m 10
2 Alexandra Bay 11 Simon Sanchez 24.19m 8
3 Shirleen Espinueva 10 Simon Sanchez 23.77m 6
4 Keilanie Garcia 10 Simon Sanchez 22.92m 4
5 Abigail Fulford 10 Guam 22.10m 3
6 Nya Belga 9 Okkodo 20.39m 2
7 Ayaka Aky 10 John F. Kennedy 19.60m 1
8 Galang Rezelle 10 Simon Sanchez 19.10m
9 Tasi Mayo 10 Tiyan 19.10m
10 Tehya Mendiola 10 Simon Sanchez 18.40m
11 Torie Aguon 12 Guam 17.93m
12 Aneli Cruz 9 Southern 17.52m

Varsity Mens Discus
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Calvin Peterson 12 John F. Kennedy 35.32m 10
2 Rasean Jacobs 12 Guam 35.19m 8
3 Kevin Agarpao 12 Father Duenas 34.34m 6
4 Deshaun Warren 10 Tiyan 32.43m 4
5 Julio Fernando 11 Guam 32.18m 3
6 Clent Mortes 11 Simon Sanchez 31.25m 2
7 Jerick Walerski 11 Okkodo 30.74m 1
8 Matua Whalen 10 Guam 29.25m
9 Tobin Perez 10 Father Duenas 28.27m
10 John Castro 12 John F. Kennedy 26.11m
11 Lino Arizanga 12 Okkodo 25.50m
12 Phillip Quenga 12 John F. Kennedy 25.13m

Varsity Womens Shot Put
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Reniah Ungacta 12 Tiyan 8.07m 10
2 Marian Salenga 12 Academy of Our Lady 8.05m 8
3 Loryn Techaira 11 John F. Kennedy 7.81m 6
4 Nya Belga 9 Okkodo 7.77m 4
5 Ayaka Aky 10 John F. Kennedy 7.77m 3
6 Shirleen Espinueva 10 Simon Sanchez 7.67m 2
7 Gabrielle Kranz 11 Guam 7.45m 1
8 Charmaine Espinosa 11 John F. Kennedy 7.15m
9 Natalie Elona 9 Simon Sanchez 7.04m
10 Nicole Gandaoli 12 Academy of Our Lady 6.92m
11 Abigail Fulford 10 Guam 6.91m
12 Alexi Schoenhais 9 Guam 6.88m

Varsity Mens Shot Put
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Harold Gaerlan 12 Simon Sanchez 12.05m 10
2 Calvin Peterson 12 John F. Kennedy 11.11m 8
3 Aidan Bordallo 11 Father Duenas 10.99m 6
4 Evan Cavenall 12 Guam 10.87m 4
5 Clent Mortes 11 Simon Sanchez 10.87m 3
6 Bret Macasaquit 10 John F. Kennedy 10.72m 2
7 Keenan Johnson 12 John F. Kennedy 10.56m 1
8 Jerick Walerski 11 Okkodo 10.41m
9 Maxwell Lindfors 12 Guam 10.02m
10 Phillip Quenga 12 John F. Kennedy 9.78m
11 John Castro 12 John F. Kennedy 9.59m
12 Onjel Caraballo 9 Guam 9.53m

Varsity Womens Javelin
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Johnizha Laleo 11 John F. Kennedy 24.74m 10
2 Gail Rapanut 11 John F. Kennedy 24.09m 8
3 Torie Aguon 12 Guam 23.69m 6
4 Amber Guerrero 11 Guam 22.93m 4
5 Emilee Yamamoto 12 Academy of Our Lady 22.28m 3
6 Alexandra Bay 11 Simon Sanchez 20.32m 2
7 Loryn Techaira 11 John F. Kennedy 19.00m 1
8 Andrea Sanga 9 John F. Kennedy 18.97m
9 Edyn Santos 9 Southern 18.67m
10 Crista Basto 12 Academy of Our Lady 17.74m
11 Janelle Balecha 11 Okkodo 16.68m
12 Ayaka Aky 10 John F. Kennedy 15.11m

Varsity Mens Javelin
=================================================================
Name Yr Team Mark Pts
—————————————————————–
1 Calvin Peterson 12 John F. Kennedy 41.97m 10
2 Jeylyn Dowdell 12 Guam 41.66m 8
3 Travon Jacobs 10 Guam 41.42m 6
4 Matrix Dydasco 12 George Washington 40.09m 4
5 Rasean Jacobs 12 Guam 38.53m 3
6 Evan Brown 9 Father Duenas 36.04m 2
7 Maxwell Lindfors 12 Guam 34.86m 1
8 Jerick Walerski 11 Okkodo 33.93m
9 Hanzedrein Arellano 10 John F. Kennedy 32.45m
10 Joshua Sanchez 12 Father Duenas 32.15m
11 Franklin Tindugan 11 Okkodo 31.28m

Varsity Team Scores (16 Events Scored)
==========================================================================
Team Pts Spr Dst Hrd Rel Thr Jmp Oth
————————————————————————–
1 John F. Kennedy 179 0 68 37 6 29 39 0
2 Guam 173 0 82 12 20 24 35 0
3 Simon Sanchez 55 0 0 10 9 22 14 0
4 Academy of Our Lady of Gu 44 0 13 0 16 11 4 0
5 St Johns 28 0 28 0 0 0 0 0
6 Okkodo 25 0 6 3 6 6 4 0
7 Tiyan 17 0 1 0 3 10 3 0
8 Southern 10 0 0 6 4 0 0 0
9 George Washington 6 0 6 0 0 0 0 0

Varsity Team Scores (16 Events Scored)
==========================================================================
Team Pts Spr Dst Hrd Rel Thr Jmp Oth
————————————————————————–
1 Guam 176.5 0 88 18 20 33 17.5 0
2 John F. Kennedy 101 0 0 23 6 31 41 0
3 George Washington 52 0 38 0 6 4 4 0
4 Simon Sanchez 47 0 8 20 4 15 0 0
5 St Johns 45.5 0 23 0 11 0 11.5 0
6 Father Duenas 42 0 16 0 10 14 2 0
7 Tiyan 32 0 23 0 5 4 0 0
8 Okkodo 28.5 0 2 1 2 1 22.5 0
9 Southern 19.5 0 6 6 4 0 3.5 0

Share this article: