Connect with us

GSPN

STARS COMPETE IN NATIONAL CHAMPIONSHIPS

The Guam Track & Field Association held their National Championships meet at the Guam High Track & Field Saturday evening with a full slate of events from running, jumping and throwing.

By Robert Balajadia

The Guam Track & Field Association held their National Championships meet at the Guam High Track & Field Saturday evening with a full slate of events from running, jumping and throwing. The competitors were in low quantity, but some of the sports biggest names took the field like Derrick Mandell, Regine Tugade and Genie Gerardo.

Fastest female in the Marianas in Regine Tugade made it just in time to compete in the 100m and 200m events, despite arriving just two days prior, where she posted a smooth 12.28 and 25.43. But to Tugade, the heat and eating her local favorites were bound to be natural obstacles.

“I’m so used to running in 60 degree weather, it’s so hot right now, I was dying… It’s been so long since I’ve eaten kelaguen or red rice so I obviously had to eat that,” said Tugade, who is also brought along significant other Aaron Watson who also competed in the 100m and 200m events.

There will be another National Championships event next Friday at JFK with an emphasis on only running events. The teams are gearing up for the Pacific Games Samoa in July so these events are aiding in the teams preparation for the games.

PHOTO GALLERY BROUGHT TO YOU BY:

Results

2019 Guam National Meet – 6/13/2019 9:01:45 PM
Guam High School, ,

RaceTab by MileSplit/FloSports Genie Gerardo
         2019 Guam National Meet - 6/13/2019 9:01:45 PM          
                      Guam High School, ,                        

                        Open Men 110 Meter Hurdles                        
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 Peter Olandez            Unattached              21.78    NWI  1    10

                       Open Women 100 Meter Hurdles                       
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 Richelle Tugade          Guam Central Athleti    16.27    NWI  2    10
  2 Maurine De La Paz        Guam Central Athleti    18.04    NWI  2     8

                         Open Men 100 Meter Dash                          
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 Aaron Watson             Unattached              11.11    NWI  1    10
  2 Paul John Dimalanta      Guam Central Athleti    11.62    NWI  1     8
  3 Rizaldy Tugade           Unattached              12.41    NWI  1     6
  4 Nathaniel Kyle Gaitan    donkeysticks            12.76    NWI  2     5
  5 Lester Gaitan            donkeysticks            13.01    NWI  2     4
  6 Andrew Penaranda         Halu'u Running Club     13.37    NWI  1     3
  7 Cristian Cruz            Benavente Middle Sch    13.55    NWI  2     2
  8 Michael Gaitan           donkeysticks            14.08    NWI  2     1

                        Open Women 100 Meter Dash                         
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 Regine Tugade            Guam Central Athleti    12.28    NWI  1    10
  2 Richelle Tugade          Guam Central Athleti    13.59    NWI  1     8
  3 Darla Jonah              FSM                     13.84    NWI  1     6
  4 CarriAnn Cabral          Guam Central Athleti    14.65    NWI  1     5
  5 Mara Mendiola            Jose Rios Middle Sch    15.01    NWI  1     4
  6 Hannah Cho               Jose Rios Middle Sch    15.48    NWI  1     3

                     Open Men 1500 Meter Run                     
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Derek Mandell            Koko Track Club       4:10.68     10
  2 Terrance Johnson         Tiyan High School     4:31.54      8
  3 Joseph Aguon             Guam Central Athleti  5:12.25      6
  4 Hugh Kent                Jose Rios Middle Sch  5:13.33      5
  5 Evan Tydingco            Jose Rios Middle Sch  6:35.86      4
    Adrian Lacap             Okkodo High School         NT       
    Luke Anthony Bukikosa    Unattached                 NT       

                    Open Women 1500 Meter Run                    
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Hannah Zura              Unattached            5:36.67     10
  2 Chasity Minor            John F Kennedy High   5:56.67      8
  3 Miley Honrado                                  7:36.43       

                     Open Men 400 Meter Dash                     
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Christian Ruder          George Washington Hi    53.19     10
  2 Joseph Green             Father Duenas Memori    54.29      8
    Adrian Lacap             Okkodo High School         NT       
    Paul John Dimalanta      Guam Central Athleti       NT       

                    Open Women 400 Meter Dash                    
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Keilanie Lei Garcia      Simon Sanchez High S  1:46.27     10
    Patricia Miles           Unattached                 NT       

                  Open Men 4x100 Meter Relay                   
===============================================================
    Team                                          Time H#   Pts
---------------------------------------------------------------
  1 FSM A                                       45.73   1    10
      1) Scott Fiti            2) McMahon Oneisom       
      3) Francis Rikat         4) Benon Kin             
  2 2013.21 A                                   48.89   1     8
      1) Jay Peter             
  3 Jose Rios Middle School B                 1:00.88   1     6
      1) Kiudon David          
    Guam High School A                             NT   1      
      1) Julius Gaduang        

                Open Women 4x100 Meter Relay                
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Jose Rios Middle School A                   59.98     10
      1) Hannah Cho            2) Mara Mendiola         
    Guam Central Athletics A                       NT       
      1) Maria Calvo           2) Maurine De La Paz     
      3) Richelle Tugade       
    Unattached A                                   NT       
      1) Patricia Miles        

                  Open Women 400 Meter Hurdles                   
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Maurine De La Paz        Guam Central Athleti  1:14.44     10

                     Open Men 800 Meter Run                      
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Terrance Johnson         Tiyan High School     2:10.68     10
    Derek Mandell            Koko Track Club            NT       
    Rynier Di Ramos          FBLG Middle School         NT       
    Adrian Lacap             Okkodo High School         NT       
    Joshua Illustre          Koko Track Club            NT       
    Luke Anthony Bukikosa    Unattached                 NT       

                    Open Women 800 Meter Run                     
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Madison Packbier         Koko Track Club       2:26.48     10
  2 Emma Mae Sheedy          Unattached            2:32.89      8
  3 Mara Mendiola            Jose Rios Middle Sch  3:08.69      6

                         Open Men 200 Meter Dash                          
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 Aaron Watson             Unattached              22.48    NWI  1    10
  2 Paul John Dimalanta      Guam Central Athleti    23.23    NWI  1     8
  3 Joseph Green             Father Duenas Memori    24.03    NWI  1     6
  4 Christian Ruder          George Washington Hi    25.06    NWI  1     5
  5 Julius Gaduang           Guam High School        25.45    NWI  1     4
  6 Marc Rajesh              St.John School          25.95    NWI  1     3

                       Open Women 200 Meter Dash                       
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Regine Tugade            Guam Central Athleti    25.43    NWI    10
  2 CarriAnn Cabral          Guam Central Athleti    31.54    NWI     8

                     Open Men 5000 Meter Run                     
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Derek Mandell            Koko Track Club      16:51.96     10
  2 Ben Middlebrooke         Other                17:21.26      8
  3 Ramon Leon Guerrero      Unattached           18:53.00      6
  4 Hugh Kent                Jose Rios Middle Sch 19:28.96      5
  5 Carlos Leon Guerrero     Unattached           19:57.32      4

                    Open Women 5000 Meter Run                    
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Noshista Benavente       Guam Central Athleti 21:44.33     10
  2 Shakeera Esma            Jose Rios Middle Sch 21:55.17      8
  3 Chasity Minor            John F Kennedy High  24:00.49      6
    Liliana Fennessey        Anderson Middle Scho       NT       

                  Open Men 4x400 Meter Relay                   
===============================================================
    Team                                          Time H#   Pts
---------------------------------------------------------------
  1 FSM A                                     3:37.93   1    10
      1) Scott Fiti            2) McMahon Oneisom       
      3) Francis Rikat         4) Benon Kin             
  2 Unattached A                              3:44.80   1     8
      1) Luke Anthony Bukikosa 
  3 FSM B                                     5:02.96   1     6
      1) Kiudon David          
    George Washington High School A                NT   1      
      1) Christian Ruder       
    Guam High School A                             NT   1      
      1) Julius Gaduang        
    Father Duenas Memorial School A                NT   1      
      1) Joseph Green          

                          Open Men Long Jump                           
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Paul John Dimalanta      Guam Central Athleti    5.56m    NWI    10
  2 Joseph Green             Father Duenas Memori    5.51m    NWI     8
  3 Nathaniel Kyle Gaitan    donkeysticks            4.96m    NWI     6
  4 Christian Ruder          George Washington Hi    4.91m    NWI     5
  5 Lester Gaitan            donkeysticks            4.89m    NWI     4
      4.87      4.89      4.76    
                                  
  6 Jayven Mendiola          Benavente Middle Sch    4.89m    NWI     3
      4.89      4.78      4.71    
                                  
  7 Jay Peter                FAS                     4.83m    NWI     2
  8 Peter Olandez            Unattached              4.55m    NWI     1
  9 Michael Gaitan           donkeysticks            4.41m    NWI      
 10 Irvin White              Benavente Middle Sch    4.36m    NWI      
 11 Andrew Penaranda         Halu'u Running Club     4.31m    NWI      
 12 Rin Bejeran              Unattached              3.95m    NWI      

                         Open Women Long Jump                          
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Maria Calvo              Guam Central Athleti    3.97m    NWI    10

                       Open Men High Jump                        
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Mason Edrosa             Okkodo High School      1.63m     10
 NH Peter Olandez            Unattached                 NH       

                      Open Women High Jump                       
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Maurine De La Paz        Guam Central Athleti    1.42m     10
  2 Maria Calvo              Guam Central Athleti    1.27m      8

                        Open Men Shot Put                        
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Nathaniel Kyle Gaitan    donkeysticks            9.94m     10
  2 Lester Gaitan            donkeysticks            8.98m      8
  3 Peter Olandez            Unattached              8.69m      6
  4 Jayven Mendiola          Benavente Middle Sch    8.66m      5
  5 Michael Gaitan           donkeysticks            8.63m      4
  6 Irvin White              Benavente Middle Sch    7.65m      3

                       Open Women Shot Put                       
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Genie Gerardo            Guam Central Athleti   11.52m     10
  2 Riza Tugade              Guam Central Athleti    7.95m      8
  3 Keilanie Lei Garcia      Simon Sanchez High S    5.50m      6

                      Open Men Discus Throw                      
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Nathaniel Kyle Gaitan    donkeysticks           26.18m     10
  2 Michael Gaitan           donkeysticks           25.63m      8
  3 Peter Olandez            Unattached             25.40m      6
  4 Rizaldy Tugade           Unattached             25.33m      5
  5 Lester Gaitan            donkeysticks           22.36m      4
  6 Irvin White              Benavente Middle Sch   20.24m      3

                     Open Women Discus Throw                     
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Genie Gerardo            Guam Central Athleti   29.68m     10
  2 Gabrielle Kranz          Unattached             26.19m      8
  3 Keilanie Lei Garcia      Simon Sanchez High S   21.53m      6

                     Open Men Javelin Throw                      
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Peter Olandez            Unattached             25.47m     10

                    Open Women Javelin Throw                     
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Riza Tugade              Guam Central Athleti   15.59m     10
  2 Keilanie Lei Garcia      Simon Sanchez High S   13.47m      8



             Open Men Team Scores (14 Events Scored)             
==========================================================================
    Team                        Pts    Spr  Dst  Hrd  Rel  Thr  Jmp  Oth 
--------------------------------------------------------------------------
  1 Unattached                  82     26   10   10    8   27    1    0  
  2 donkeysticks                64     10    0    0    0   44   10    0  
  3 Guam Central Athletics      32     16    6    0    0    0   10    0  
  4 FSM                         26      0    0    0   26    0    0    0  
  5 Father Duenas Memorial Sc   22     14    0    0    0    0    8    0  
  6 Koko Track Club             20      0   20    0    0    0    0    0  
  6 Jose Rios Middle School     20      0   14    0    6    0    0    0  
  6 George Washington High Sc   20     15    0    0    0    0    5    0  
  9 Tiyan High School           18      0   18    0    0    0    0    0  
 10 Benavente Middle School     16      2    0    0    0   11    3    0  
 11 Okkodo High School          10      0    0    0    0    0   10    0  
 12 2013.21                      8      0    0    0    8    0    0    0  
 12 Other                        8      0    8    0    0    0    0    0  
 14 Guam High School             4      4    0    0    0    0    0    0  
 15 Halu'u Running Club          3      3    0    0    0    0    0    0  
 15 St.John School               3      3    0    0    0    0    0    0  
 17 FAS                          2      0    0    0    0    0    2    0  


            Open Women Team Scores (14 Events Scored)            
==========================================================================
    Team                        Pts    Spr  Dst  Hrd  Rel  Thr  Jmp  Oth 
--------------------------------------------------------------------------
  1 Guam Central Athletics      145    41   10   28    0   38   28    0  
  2 Jose Rios Middle School     31      7   14    0   10    0    0    0  
  3 Simon Sanchez High School   30     10    0    0    0   20    0    0  
  4 Unattached                  26      0   18    0    0    8    0    0  
  5 John F Kennedy High Schoo   14      0   14    0    0    0    0    0  
  6 Koko Track Club             10      0   10    0    0    0    0    0  
  7 FSM                          6      6    0    0    0    0    0    0  

Ad

GPS Sports Calendar

November

December 2019

January
SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
1
2
3
4
5
6
7
Events for December

1st

Events for December

2nd

Events for December

3rd

Events for December

4th

No Events
Events for December

5th

Events for December

6th

Events for December

7th

8
9
10
11
12
13
14
Events for December

8th

No Events
Events for December

9th

No Events
Events for December

10th

Events for December

11th

Events for December

12th

No Events
15
16
17
18
19
20
21
Events for December

15th

Events for December

16th

Events for December

18th

No Events
Events for December

19th

No Events
Events for December

21st

22
23
24
25
26
27
28
Events for December

22nd

No Events
Events for December

23rd

No Events
Events for December

24th

No Events
Events for December

25th

No Events
Events for December

26th

No Events
Events for December

27th

No Events
Events for December

28th

No Events
29
30
31
1
2
3
4
Events for December

29th

No Events
Events for December

30th

No Events
Events for December

31st

No Events

Foody’s 5 Fun Facts

Tiyan Titan Calib Naputi

Polls

Who's winning the 2019 Girls Basketball Championship?

View Results

DID U KNOW?

The FD Friars have retired running back Kein Artero’s (#3), becoming the third Friar in three years to have his number retired. 2018 saw two numbers be retired from quarterback Daniel Phillips (#6) and De’Aundre Cruz (#24).

(photo from Kein Artero on Twitter)

COMING SOON …

– Girls Basketball Semifinals on Wednesday

– NFL Week 15: Bills at Steelers

– Jon Tuck in Bellator Japan Dec. 29

– IIAAG/GDOE Split on Jan. 1st

– GSPN Preseason Basketball Tournament

 

QUICK HITS

Coach Terry Stotts will be inducted into the Indiana Basketball Hall of Fame. Stotts moved to Indiana for his junior and senior years of high school after five years on Guam.

 

 

—————————————————-

Bubba Nickles makes a stop at the Guam marker of the World War II Memorial in Washington DC during a team trip to the capital with the reigning national softball champion UCLA Bruins.

 

—————————————————-

 

GSPN celebrates 8 years! Chartered 11/11/11

 

More in GSPN